صدای معلم

روزنامه همشهری در گفت و گو با مدیر صدای معلم :

دانشگاه فرهنگیان پتانسیل لازم برای تربیت معلمان تحول‌خواه، خلاق و آشنا به شیوه‌های نوین آموزشی را ندارد ؛ سند تحول بنیادین نسخه شفابخش نیست و قابلیت اجرا هم ندارد !

خدیجه نوروزی

گروه رسانه/

انتقاد علی پورسلیمان مدیر صدای معلم از دانشگاه فرهنگیان و سند تحول بنیادین

آموزش و پرورش با توجه به بالا بودن بهره هوشی کودکان نسل امروز، رسانه‌های جدید و ارتباطات اجتماعی دیگر نمی‌تواند براساس ساختار قدیمی و کهنه حرکت کند و باید در به‌کارگیری شیوه‌های نوین آموزشی پیشتاز باشد. روش‌های نوین تدریس و امکانات آموزشی ازجمله مواردی است که باید در هر مرکز آموزشی‌ای مورد توجه قرار گیرد؛ موضوعی که در کشور ما کمتر به آن توجه می‌شود. پایه‌گذار هویت حرفه‌ای معلم‌ها می‌تواند قانون نظام معلمی باشد تا این شغل نیز مانند حِرَف دیگر جایگاه واقعی خود را در جامعه بازیابد؛ نظامی که صلاحیت‌هایشان را احصاء کند تا با ارزیابی و به روزآوری شدن از سایر مشاغل کمی متمایز شود. اما اکنون این هویت حرفه‌ای تعریف نشدهپتانسیل نوآوری فراهم نیست

علی پورسلیمان یکی از معلم‌های باسابقه آموزش و پرورش در مورد شیوه تدریس در مدارس می‌گوید:«برخلاف تبلیغاتی که مسئولان در مورد مدارس هوشمند و تکنولوژی‌های مرتبط با آن دارند و تغییرات ظاهری‌ای که نسبت به گذشته انجام گرفته است، معتقدم هنوز در کالبد سیستم آموزشی کشور تحول خاصی صورت نگرفته. شیوه آموزشی در مدارس همچنان به سبک گذشته است چون آموزش‌هایی که به معلم‌ها داده می‌شود تغییر چندانی نکرده‌است.»

وی که مدیر صدای معلم نیز هست اعتقاد دارد زمانی می‌توان از معلم انتظار تغییر روش داشت که قبل از ورود به چرخه و فرایند آموزش، خود تحت آموزش قرار‌بگیرد و این روند حین خدمت نیز ادامه پیدا کند تا روش‌های آموزش او به روز شود.

پورسلیمان عوامل دیگری را نیز در این عدم‌ تغییر و تحول دخیل می‌داند؛ «دانشگاه فرهنگیان که منبع و مولد اصلی برای تزریق نیرو به آموزش و پرورش است پتانسیل لازم برای تربیت معلمان تحول‌خواه، خلاق و آشنا به شیوه‌های نوین آموزشی را ندارد. وزارت آموزش و پرورش نیز خیلی نمی‌تواند در زمینه به روزآوری معلمانی که از این طریق وارد پروسه آموزش می‌شوند نوآوری داشته باشد. از سویی نیز مدارس ما با کمبود بودجه و اعتبارات روبه‌رو هستند و نمی‌توانند در ارائه بسته‌های نوین آموزشی به دانش‌آموزان موفق باشند. تراکم محصلان در یک کلاس نیز از بحث‌های مفصل و دامنه‌داری است که آموزش و پرورش بدون توجه به استانداردهای آموزشی و از روی عمد این کار را انجام می‌دهد. قطعا در چنین فضایی نمی‌توان انتظار نوآوری خاصی را از سوی معلم داشت تا روش تدریسی پویایی را در این محیط پیاده کند. بنابراین این شرایط معلم را به درجه‌ای می‌رساند که فقط بتواند کلاس را ساکت نگه‌دارد و مبصری کند.»

انتقاد علی پورسلیمان مدیر صدای معلم از دانشگاه فرهنگیان و سند تحول بنیادین

دانش‌آموزانی هویت‌گریز

زمانی که سیستم‌های آموزشی سعی در ارتقا و به روز رسانی نکنند چه تأثیراتی روی نسلی که مدام تحت‌تأثیر تکنولوژی‌ها و فناوری‌های پیشرفته جهانی است خواهند گذاشت؟ چه هویتی در انتظار نسلی است که در معرض هجوم اطلاعاتی قرار دارد؟

کارشناس باسابقه حوزه آموزش و پرورش می‌گوید:«خانواده و مدرسه، 2 نهاد مهم و ایفاکنندگان نقش اصلی در تربیت و پرورش فرزندانی هستند که قرار است در آینده با هویت شکل گرفته خود در جایگاه یک شهروند نقش‌های مهمی را برعهده بگیرند. اما زمانی که این‌دو نهاد نیازهای کودک و نوجوان را به‌درستی درک و مرتفع نکنند او به ناچار سعی می‌کند آموزش‌های مورد نیازش را از طریق کانال‌های دیگر کسب کند که معمولا نیز به‌صورت مخفیانه انجام می‌گیرد. بنابراین از سیستم معیوب خانواده و مدرسه می‌تواند دانش‌آموزانی هویت گریز یا بدون هویت بیرون بیاید که فاقد آموزش‌های لازم و کاربردی هستند و منجر به تولید ناهنجاری‌های بی‌شماری خواهند شد که نمونه‌های زیادی از آن را در جامعه امروز شاهدیم».

انتقاد علی پورسلیمان مدیر صدای معلم از دانشگاه فرهنگیان و سند تحول بنیادین

تحول بنیادین با نظرسنجی از معلم‌ها

سیستم آموزشی ما نیاز جدی به بازنگری در محتوا و پوسته آموزشی دارد. پورسلیمان می‌گوید:«اراده خاصی از سوی نهادها در بخش‌های سیاستگذاری آموزش و پرورش دیده نمی‌شود و مسئولان ما تنها رسالت خود را در اجرای سند تحول بنیادین خلاصه کرده‌اند. درحالی‌که این سند به دلایل مختلف قابلیت اجرا ندارد و با گذشت 5سال از این طرح نیاز به بازنگری مجدد و تغییر دارد. اما هنوز هم مسئولان به این سند به چشم نسخه شفابخش حل مشکلات نظام آموزشی و نارسایی‌های آن می‌نگرند. اما اگر بخواهد تحولی در نظام آموزشی آینده رخ دهد و در سند تحول بنیادین تغییراتی ایجاد شود باید از معلم‌ها نظرخواهی و نظرسنجی شود».

وی همچنین به سهم بودجه در ایجاد نارسایی‌های تحول آموزشی هم اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد:«بخش اعظمی از نارسایی‌ها مربوط به تغییر نکردن سهم‌آموزش‌و پرورش از بودجه عمومی در سال‌های گذشته است. سهم آموزش از تولید ناخالص داخلی از سال2010 تا 2017 هیچ تغییری نکرده است. درحالی‌که کشورهای آسیایی مانند عربستان و کره‌جنوبی این سهم را افزایش داده‌اند اما در کشور ما تابعی از اقتصاد کلان است که در مواقعی حتی کاهش نیز پیدا کرده است». از سیستم معیوب خانواده و مدرسه می‌تواند دانش‌آموزانی هویت گریز یا بدون هویت بیرون بیاید که فاقد آموزش‌های لازم و کاربردی هستند و منجر به تولید ناهنجاری‌های بی‌شماری خواهند شد که نمونه‌های زیادی از آن را در جامعه امروز شاهدیممعلم‌ها؛ فاقد هویت حرفه‌ای

نقصان در کارکرد نهاد مدرسه و در سطح بالاتر آموزش و پرورش موجب شده در جامعه ما نگاه نو یا به روزی نسبت به جایگاه معلم‌ها وجود نداشته باشد.

مدیر صدای معلم می‌گوید:«زمانی که دانش‌آموزان برای برطرف کردن نیازهای آموزشی به نهادهای خارج از مدرسه روی آورده‌اند نشان می‌دهد برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها در این زمینه مشکل‌دار است. ما باید برای این قشر یک هویت حرفه‌ای تعریف کنیم؛ چیزی که در سند تحول بنیادین هم به آن اشاره شده اما تاکنون مسئولان سخنی در موردش نگفته‌اند. دست‌اندرکاران نظام آموزشی متصورند اگر رتبه‌بندی معلمان را اجرا کنند مشکلات حل می‌شود. درحالی‌که پایه‌گذار هویت حرفه‌ای معلم‌ها می‌تواند قانون نظام معلمی باشد تا این شغل نیز مانند حِرَف دیگر جایگاه واقعی خود را در جامعه بازیابد؛ نظامی که صلاحیت‌هایشان را احصاء کند تا با ارزیابی و به روزآوری شدن از سایر مشاغل کمی متمایز شود. اما اکنون این هویت حرفه‌ای تعریف نشده. به‌عنوان مثال کسی که سرباز معلم می‌شود و بدون حتی ذره‌ای آموزش اولیه راهی کلاس درس برای تدریس می‌شود، قطعا نمی‌تواند نگاه جامعه به معلم‌ها را فاخر و ممتاز کند. اگر افرادی که معلم هستند از نخبگان جامعه نباشند نمی‌توانند جایگاه این شغل را ارتقا دهند و نتیجه آن می‌شود که امروزه معلم شدن جزو آرزوهای دور دست نیست که فرد را برای دستیابی به آن با سختی و چالش‌های متعدد مواجه کند».

روزنامه همشهری

چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1398 19:18 خوانده شده: 315 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
معلم مشهدی 1398/02/12 - 08:39
به مسیولان دانشگاه فرهنگیان و سایر دانشگاهها پیشنهاد میدهم یک همایش ملی ویژه معرفی تیوری ها و روش تدریس دکتر حسینی بگذارند تا دانشجو معلمان، معلمان و اساتید مفهوم معلم خلاق، شکافنده علوم و ایده پرداز و پویا را درک کنند و به نسلهای بعد از خود انتقال دهند. آخرین مقاله دکتر در این زمینه:

https://www.google.com/amp/s/melliun.org/iran/204606%3famp
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 14:32
کامنت هایی از این نوع بات ویروس یا ترول هستند یا توسط موحود بشری پست می شود. در بیشتر مطالب صدای معلم این نوع کامنت ها تکراری ظاهر می شوند.
پاسخ + 0 0 --
محقق 1398/02/12 - 14:34
دکتر لطفا لطفا تمامش کنید. دارین صدای معلم را لوث می کنید.
پاسخ + 0 0 --
محقق 1398/02/12 - 14:36
من هم پیشنهادم این است که این قدر بر طبل خودبزرگ بینی نکوبید. تمام متدها از ان ور اب اومده ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 15:16
این بیانیه سیاسی را در چندین جا پست کرده اید! با بسامد بالای کلمه «اینجانب» ...... ۱۱۴ بار تکرار شده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 15:24
ضمنا در این بیانیه تناقضاتی قابل مشاهده است از یک طرف بر روش های تدریس کنونی که بر پایه فلاسفه غربی بنا شده است انتقاد دارید و آنها را رد می کنید و در جای دیگر می فرمایید باید مانند آنها عمل کنیم یعنی برای گذر از حالت فعلی به دموکراسی از روش های غربی استفاده کنیم ... بعضی جاها مطالب بیانیه شباهت هایی با جمله هایی از کتاب معروف و کلاسیک پائولو فریره با عنوان آموزش ستمدیدگان پیدا می کنه. شاید بد نباشه دوباره این کتاب را بخوانید.
اگر ناراحت نمیشید باید بگم مانند شاگرد شلوغ که فضای کلاس را به هم می زنه دارین این فضا را با این کامنت های تکراری بهم می زنید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 20:57
والله مدیر محترم سایت ما هم از دست این
مدعی در همه جا کلافه ایم. اگر همانند بقیه
نظر می نویسند استفاده می کنیم اما والله
خسته شدیم، لطفا تصمیم مقتضی را بگیرید
سایت زده شده ایم. شورش را درآورده اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 22:12
از همکارا تقاضا می کنم بیانیه های دکتر را مطالعه کنند و در اینجا نقد کنند شاید نقد منصفانه باعث ظهور کمتر ایشان بشه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 22:13
من چهره ای اکادمیک از ایشان مشاهده نمی کنم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 22:17
از صدای معلم هم باید تشکر ویژه بکنم که دکتر را تحمل می کنند و با حسن نیت پست های ایشان را تایید و درج می کنند. و شاید ریسک هم می کنند. این وسوسه دیده شدن ما را با خود خواهد برد. اگر اندکی با این وسوسه دیده شدن و نشان دادن مبارزه کنیم به جاهای خوبی خواهیم رسید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 22:19
ما همه فضایی آرام و بدون تنش که با منطق و عقل حرف ها و نوشته ای خود بنویسیم و منتشر کنیم می خواهیم با فحش و حرف های بی منطق ره به جایی نخواهم برد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 06:53
کاش به جای این کارا یه مطلب اموزشی ترجمه می کردید یا مقاله تربیت و غیرسیاسی می نوشتید برای صدای معلم ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 06:55
خلاقیت، تفکر انتقادی، مهارت های ارتباطی و ... سالهاست که در دانشگاههای اروپا و امریکا تدریس و در مدارس انجا تمرین می شود و چیز جدیدی نیست ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 07:01
و اون کتابتان که فرمودید در انتشاراتی المانی لپ لمبرت چاپ شده هر کی هم ندونه ما میدونیم که لپ لمبرت چه تحفه ای است و چقدر در دنیای اکادمیک بدنام شده چرا که هر نوشته بی ارزشی را چاپ می کنه. خودتان هم بهتر می دونید که حتی کوچکترین ادیت هم نمی کنند. به هر حال نظریه ای داده اید و این قابل تقدیر است اما اجازه دهید ...
مشک ان است که ببوید نه انکه عطار دنیا را به هم بریزد و تعریف کند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 07:10
بی شک تمام کامنت ها تنها یک نفر و خودتان با اسامی متفاوت مانند دانش اموز دکتر حسینی یا دانش اموز سابق دکتر حسینی یا معلم مشهدی پست می کنید. رسالتتان را انجام دادید خسته نباشید کافیه دکتر من یکی که یک فلدر باز کرده ام و می خوام مقالات و کتابتان را در ان سیو کنم ببینم حرف حسابتان چیه... اگر تا اینجا چیز ان چنان جدیدی نمی بینم دنها ملغمه ایذاز همان متدها و شیوه های غربی است. باید قبول کنیم که تا اینجا همه چیز ما از غرب اومده: کتی که می پوشی با قاشقی که می خوری کفش دانشگاه مدرسه ...ماشیم فعلا که همه چیز از اون ور ای است شاید آفتابه را استثنا کنیم..
پاسخ + 0 0 --
دانشجو سابق دکتر 1398/02/14 - 12:51
دکتر در این ویدیوی کوتاه تفاوت روش تدریس خودشون رو از روش های تدریس رایج در غرب برای اساتید و دانشجو معلمان هندی در دانشگاه هند توضیح میدهند:

https://www.aparat.com/v/1xX0s
پاسخ + +1 0 --
مصعب 1398/02/12 - 09:21
اگر افرادی که معلم هستند از نخبگان جامعه نباشند نمی‌توانند جایگاه این شغل را ارتقا دهند و نتیجه آن می‌شود که امروزه معلم شدن جزو آرزوهای دور دست نیست که فرد را برای دستیابی به آن با سختی و چالش‌های متعدد مواجه کند».)) حرف شما درست که معلم باید از دارای تخصص تعهد و نخبه باشه ولی باید بگیم کدام نخبه حاظر هست با حقوق یک میلیون و پانصد بیاد معلم بشه،حقوق و مزایا که بالا باشه اونوقت هرکسی خواهان این شغل خواهد بود،چرا فکر میکنیدشغلی با درآمد پایین در حالی که ملاک پذیرش یه کار برای افراد داشتن حقوق و مزایای بالاخصوصا برای نخبگان هست مورد پذیرش و انتخاب آنها قرار بگیره،
پاسخ + 0 0 --
سیف 1398/02/12 - 10:24
حرف حق.شسته و رفته.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 07:04
درود بر تو مصعب به نکته خوبی اشاره کردین تا نیازهای اولیه و ابتدایی ما ارضا نشه ره به جایی نخواهیم برد
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 19:36
هر از چندی دسترسی به وب سایت صدای معلم مشکل می شود و این پیا خطا به جای وب سایت یا صفحه ظاهر می شود:

صفحه مورد نظر در دسترس نیست!
سرور اصلی وبسایت مورد نظر هم‌اکنون از دسترس خارج است. لطفا چند دقیقه صبر کنید و مجددا درخواست خود را ارسال نمایید.
وبسایت مورد نظر از خدمات توزیع ابری شرکت ابر آروان استفاده می‌کند. در حال حاضر شما به اینترنت و شبکه ابر آروان متصل هستید، اما سرور(های) اصلی وبسایت مورد نظر شما پاسخگوی شبکه ابر آروان نیستند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 20:54
درسته مشکل من هم هست اعصاب خرد کنه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/12 - 22:03
شاید عمر صدای معلم هم داره به آخر می رسه این سرنوشت همه رسانه های آزاد درایران است. بقای یک رسانه بسیار مشکل است تو جامعه امروزی ایران. خدا مرتضوی را حفظ کنه که فله ای روزنامه های را بست تا مردم با خیال راحت بی بی سی و من و تو ... را تماشا کنند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 22:33
به نظر سرور صدای معلم با مشکل مواجه شده عر از چندی سایت error میده
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/02/14 - 09:12
سلام

دوست عزیز

ضمن تشکر از اطلاع رسانی شما .

معمولا در چه اوقاتی این مشکل پیش می آید ؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/14 - 21:10
سلام،
با سپاس از بازخورد و پی گیری مشکل
در مطلب بعدی توضیح داده ام. شاید اشکال موقتی باشد.
پاسخ + 0 0 --
دانشجو سابق دکتر 1398/02/14 - 14:03
این سخنان رییس جمهور را هم برای بحث منتشر کنید:

http://shabestan.ir/detail/News/786407
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/21 - 16:37
من خودم بعد از اینکه متوجه شدم اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان رزومه خودشان را در فضای مجازی در دسترس قرار نداده اند نام و نام خانوادگی چند نفر از آنها را به فارسی و انگلیسی سرچ کردم و وقتی محتوای همان دو سه تا مقاله ای را هم که نوشته اند بررسی کردم واقعا افسوس خوردم که ما چه انتظاری میتوانیم از این به اصطلاح اساتید و معلمان و شهروندان تربیت شده نزد آنها داشته باشیم. این اساتید با اضافه کار تا ماهی 30 ملیون از بیت المال میگیرند. ضمن اینکه حتی یک کتاب هم ننوشته اند. من خودم با ماهی 2.600 هفده کتاب و 170 مقاله نوشته ام و با این وجود من را انداخته اند در یک مدرسه راهنمایی الفبا به هفتمی ها درس بدم. این یعنی عصر حجر در قرون وسطی.
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1398/02/23 - 22:22
معمولا اساتید ودانشجویانش همگی بی سوادهستند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور