صدای معلم

در نامه به رئیس جمهور عنوان شد ؛

انتقاد استادان و اعضای هیئت‌علمی رشتۀ برنامه‌ درسی و علوم تربیتی دانشگاه‌های کشور از انتصابات اخیر در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی

گروه گزارش/

انتصاب حجت الاسلام علی ذوعلم به عنوان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی واکنش هایی را در پی داشت .

در نشست رسانه ای  حجت الاسلام و السلمین علی ذوعلم در 24 بهمن 1397 ( این جا ) ؛  صدای معلم پرسش هایی را از ایشان مطرح کرد .

نخستین پرسش این بود :

" آقای ذوعلم

از سال 1390 تا آذر 1397 رییس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بودید.  از این سمت استعفا دادید و قرار بود فقط کار مطالعاتی کنید ."

اما ذوعلم پاسخ شفاف و یا قانع کننده ای در مورد این پرسش به صدای معلم ارائه نکرد .

اقدام ایشان در حذف پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش نیز با انتقاداتی همراه بود . ( این جا )

انتصاب حجت الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور به عنوان معاون تالیف سازمان پژوهش وبرنامه ریزی آموزشی موجب طرح پرسش هایی در افکار عمومی فرهنگیان شده است .

علیرضا صادقی ، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی مطلبی را در انتقاد از این تصمیمات به رشته تحریر درآورد . ( این جا )

در بخشی آمده است :

" در تاریخ علم برنامه درسی، دوره ای وجود دارد که جوزف شوآب از آن به عنوان مرگ رشته برنامه درسی یاد می کند. دلیل این امر هم حضور نامتخصصان رشته، در جایگاه سیاست گذاری، تهیه و تولید برنامه درسی است.

مرگ عمل برنامه درسی در ایران، با همان تعبیری که شوآب از آن یاد می کند، در دوره های مختلف حیات سازمان پژوهش رخ داده است. اما برهه حاضر، برهه کاملا ویژه ایست که نه رشته تخصصی رئیس و نه معاون ایشان، برنامه درسی و یا دست کم حوزه های نزدیک به برنامه درسی نیست ( همان طور که اطلاع دارید، حجه الاسلام حمید محمدی، دبیر توسعه فعالیت های قرآنی، اخیرا به عنوان معاون تالیف سازمان پژوهش انتخاب شده اند).

اگر در دوره های گذشته این اتفاقات رخ داده است و البته در جای خود قابل بررسی است، اما در این دوران که استادان متخصص، دانشگاه های پیشرو در خصوص تربیت متخصصان رشته وجود دارد، استفاده از یک فرد غیر مرتبط و غیر متخصص با برنامه درسی چه منطقی می تواند داشته باشد؟ اگر این اقدام مصداق مرگ عمل برنامه درسی در ایران نیست، پس مصداق چیست؟"

حجت الاسلام علی ذوعلم در همان نشست رسانه ای در حضور اصحاب رسانه به صدای معلم می گوید :

" تلقی بنده این است که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در این زمینه مسئول است . ما خودمان را پاسخ گو بدانیم .ما در جهت رسیدن به پاسخ گویی بیشتر و مشارکت بیشتر و رفع کاستی های کنونی آموزش و پرورش خودمان را مسئول می دانیم ... "

تاکنون آقای ذوعلم و سازمان متبوع ایشان در مورد مطالب مطروحه به صدای معلم پاسخ گو نبوده است .

موضع تشکل های فرهنگیان در این موارد سکوت و انفعال بوده است .

جمعی از « استادان و اعضای هیئت‌علمی رشتۀ برنامه‌ درسی و علوم تربیتی دانشگاه‌های کشور » در نامه ای به حسن روحانی نسبت به این انتصابات واکنش نشان داده اند .

انتقاد استادان و اعضای هیئت‌علمی رشتۀ برنامه‌ درسی و علوم تربیتی دانشگاه‌های کشور از انتصابات اخیر در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی

60 نفر از استادان و اعضای هیئت‌علمی رشتۀ برنامه‌ درسی و علوم تربیتی دانشگاه‌های کشور، در واکنش به انتصابات اخیر در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهور منتشر کردند. آنان در این نامه خطر انتصاب‌های غیرتخصصی را برای امور تخصصی گوشزد کردند و بی‌اعتنایی به انباشت دانش تخصصی در حوزۀ برنامۀ درسی را مهم‌ترین پیامد این نوع انتصابات دانستند.

متن نامه به شرح زیر است:

نامه سرگشاده جمعی از استادان برنامۀ درسی و علوم تربیتی کشور در خصوص انتصاب‌های اخیر سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به رئیس جمهور

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلامٌ علیکم

«سخن از قصۀ پرغصۀ سطحی‌نگری و انتصاب‌های نابه‌جا در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش است.»

چندی است خبر انتصاب‌های پیاپی (از رئیس سازمان گرفته تا مدیران میانی) در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش، سیلی از نگرانی‌ها و دغدغه‌ها را در میان اصحاب تعلیم و تربیت به وجود آورده است. همه می پرسند، چه بر سر آموزش‌وپرورش کشورمان خواهد آمد، اگر این گونه جایگاه رهبری نظام برنامه‌ریزی درسی و سکاندار اصلی ابتکار عمل‌های آموزشی و پرورشی کشور، جولانگاه سیاست‌زدگی و سطحی‌نگری و کم‌مایگی شود؟! چرا تغییر و تحول در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی که می تواند این سازمان را، همچون موجودی زنده و منعطف، آمادۀ تصحیح خطاهای خسارت‌بار گذشته کند، چنین چشم‌انداز غم‌باری را بر روی ما گشوده است؟!

همان‌طوری که استحضار دارید که در حال حاضر نظام برنامه‌ریزی درسی کشور، به دلیل تصمیمات شتابزده و ناپختۀ چند دوره گذشته وزارت آموزش‌وپرورش، به‌ویژه، اجرای شتابزده و بی‌موقع تغییر ساختار آموزشی کشور به ۳-۳-۶، با معضلات زیادی مواجه بوده است. از سال ۱۳۹۰ تا کنون، که قرار است دانش‌آموزان پایۀ دوازدهم، اولین خروجی‌های نظام آموزشی پس از تغییر ساختار آموزشی کشور باشند، هر سال کلیۀ کتاب‌های درسی هر پایه به ترتیب و برای همۀ دوره‌های تحصیلی، یکی پس از دیگری تغییر کرده است؛ تغییراتی که فرصت و مجال هر گونه کار بنیادی و اثربخش را از نظام آموزشی کشور سلب کرده است. امید می‌رفت که با اتمام سیل تغییرات، مجال برای التیام آلام و اتخاذ تدابیر بنیادی و عقلانی فراهم شود. لیکن با انتصاب‌های اخیر، بیم آن می‌رود که باز هم این فرصت ملی برای نظام آموزشی کشورمان از دست برود!

جناب آقای دکتر روحانی؛

به فرموده رهبری انقلاب در بیانیۀ چهلمین سالگرد انقلاب، به درستی، «دانش، آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک ملت است». اما باید دانست که پی‌ریزی و زمینه‌سازی برای خلق دانش و علم در یک کشور از طریق آموزش و پرورش و با تربیت نیکوی نسل جدید رقم می‌خورد؛ تربیتی که به دور از مواجهۀ سطحی و سیاست‌زده با امر پیچیدۀ یاددهی-یادگیری، همۀ ساحت‌های وجودی دانش‌آموزان، از اعتقادی، عبادی و اخلاقی؛ اجتماعی و سیاسی؛ زیستی و بدنی؛ زیبایی‌شناختی و هنری؛ اقتصادی و حرفه‌ای؛ علمی و فناورانه، را در کانون توجه خود قرار دهد. تربیت این ساحت‌های وجودی نیازمند تلفیق وعجین‌شدن ماهوی دانش تربیتی با رشته‌های گوناگون دانش و علم از یک سو و  توجه به سطوح سه‌گانۀ برنامه درسیِ تجویزی، نیمه‌تجویزی و غیرتجویزی، از سوی دیگر است.

پیچیدگی نظام برنامه‌ریزی درسی بر آگاهان این حوزه پوشیده نیست. این امر علاوه بر اینکه از ماهیت تلفیقی، بین‌رشته‌ای و فرارشته‌ای تربیت در ساحت‌های مختلف وجود آدمی سرچشمه می‌گیرد، نیازمند توجه متوازن به سطوح سه گانۀ برنامه‌ریزی درسی (تجویزی، نیمه تجویزی و غیرتجویزی) به منظور بسترسازی برای تحقق تربیت نیز هست.

اینجاست که مسئولیت خطیر مدیریت نظام برنامه‌ریزی درسی کشور، به منظور طراحی و تدبیر فرصت‌های تربیتی و یا زمینه‌سازی برای آن بیش از پیش آشکار می‌شود. این مسئولیت علاوه بر نیاز به تعهد و شایستگی‌های عام مدیریتی و نیز بصیرت تاریخی برای درس‌گرفتن از تجارب چهل‌سالۀ کشور، نیازمند دانش تخصصی، آگاهی و وقوف عمیق و دقیق به تجارب و دستاوردهای جهانی، توانایی استفاده از خرد جمعی و  بسیج کردن صاحبان اندیشه در خدمت آموزش و پرورش کشور است.

اینک که در آستانۀ هفتۀ بزرگداشت مقام معلم قرار داریم، خواستار توجه ویژۀ آن مقام عالی به آموزش و پرورش، به ویژه به انتصاب‌های اخیر در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی هستیم و دغدغه‌های خود را در این خصوص به شرح زیر، به اطلاع جنابعالی می‌رسانیم:

۱. خطر افت شدید کیفیت برنامه‌های درسی و انجام تغییرات کم‌مایه و نمایشی در کتاب‌های درسی و برنامه‌ها به خاطر عدم داشتن تخصص در میان مدیران جدید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور.

۲. خطر تعمیق شکاف میان برنامه‌های درسی قصدشده با  برنامه‌های درسی اجرا و کسب شده؛

۳. خطر تشدید بی‌عدالتی آموزشی، ناشی از کاهش کیفیت برنامه‌های درسی به‌ویژه در مدارس دولتی و مناطق دور دست؛

۴. خطر فرصت‌سوزی و تکرار اشتباهات و تجارب ناکارامد گذشته در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی؛

۵.  خطر طرد و حذف نیروهای کارشناسی باسابقه، توانمند و مجرب در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی؛

۶. خطر غلبه تفکر خودبسنده‌نگر و بی‌اعتنا به عقلانیت سازمانی و دانش تربیتی؛

۷. خطر شکاف آموزشی میان کشور ما با نه تنها کشورهای پیشرو، بلکه حتی با کشورهای منطقه؛ چنان که شواهدی از آن را در آخرین اجرای مطالعات پرلز و تیمز شاهد بودیم.

۸. مهم‌تر از همه بی‌اعتنایی به دانش انباشته علم برنامه درسی با انتصاب افراد نامتخصص به این سازمان به شدت تخصصی.

 

 جناب آقای رئیس جمهور؛

با عنایت به آنچه به عرض رسید، خواهشمند است با اهتمام ویژه‌ای که به امر فرهنگ و آموزش‌وپرورش دارید، دستور فرمائید در این مورد اقدام عاجل به عمل آید.

با احترام

جمعی  از استادان برنامه درسی و صاحب نظران علوم تربیتی سراسر کشور

۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، مصادف با روز بزرگداشت معلم

رونوشت: جناب آقای بطحایی، وزیر محترم آموزش‌وپرورش جهت استحضار

۱. دکتر محمد آرمند

۲. دکتر آسیه آل‌مراد

۳. دکتر زینب ابراهیمی

۴. دکتر پروین احمدی

۵. دکتر یوسف ادیب

۶. دکتر سیروس اسدیان

۷. دکتر فرشته افکاری

۸. دکتر احسان اکرادی

۹. دکتر صمد ایزدی

۱۰. دکتر عبدالله پارسا

۱۱. دکتر موسی پیری

۱۲.دکتر رضا جعفری هرندی

۱۳. دکتر راضیه جلیلی

۱۴. دکتر حسین چهارباشلو

۱۵. دکتر جواد حاتمی

۱۶. دکتر مریم حسینی لرگانی

۱۷. دکتر عظیمه سادات خاکباز

۱۸. دکتر روح‌اله خدابنده‌لو

۱۹. دکتر پوران خروشی

۲۰. دکتر رحمت‌اله خسروی

۲۱. دکتر علی‌اکبر خسروی

۲۲. دکتر غلامرضا خویی‌نژاد

۲۳. دکتر مختار درویشی

۲۴. دکتر غلامعلی دهقانی

۲۵. دکتر مرضیه دهقانی

۲۶. دکتر اعظم راستگو

۲۷. دکتر افسانه رجایی

۲۸. دکتر زهرا رحیمی

۲۹. دکتر یوسف رضاپور

۳۰. دکتر لادن سلیمی

۳۱. دکتر علیرضا صادقی

۳۲. دکتر سعید صفایی موحد

۳۳. دکتر ابراهیم طلایی

۳۴. دکتر میمنت عابدینی بلترک

۳۵. دکتر علی اکبر عجم

۳۶. دکتر محمدرضا عزتی

۳۷. دکتر مجید علی‌عسگری

۳۸. دکتر نعمت‌الله فاضلی

۳۹. دکتر مصطفی قادری

۴۰. دکتر نسرین قنبری

۴۱. دکتر اسماعیل کاظم پور

۴۲. دکتر محمدرضا کرامتی

۴۳. دکتر نرگس کشتی‌آرای

۴۴. دکتر امیرحسین کیذوری

۴۵. دکتر جواد کیهان

۴۶. دکتر حسنعلی گرمابی

۴۷. دکتر مرتضی مجدفر

۴۸. دکتر محمدعلی مجلل

۴۹. دکتر فیروز محمودی

۵۰. دکتر مجید ملکان

۵۱. دکتر سیروس منصوری

۵۲. دکتر نعمت‌الله موسی‌پور

۵۳. دکتر حسین مؤمنی مهمویی

۵۴. دکتر محمود مهرمحمدی

۵۵. دکتر غلامحسین میکائیلو

۵۶. دکتر یوسف نامور

۵۷. دکتر زهرا نیکنام

۵۸. دکتر سعید وزیری

۵۹. دکتر محمدحسین یارمحمدیان

۶۰. دکتر عاطفه یوسفی

رب نیوز

جمعه, 13 ارديبهشت 1398 08:25 خوانده شده: 468 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
کلافه 1398/02/13 - 09:00
روحانیت علیه روحانیت !!!
وجودچنین شهامتی،یعنی
هنوز خرددر جامعه موج
می زند، امارییس جمهور،
قادر است روحانیت رااز
آموزش وپرورش عقب براند؟!
تجربه ی عملی می گویدخیر.
پاسخ + +5 0 --
امامی 1398/02/13 - 11:19
سلام
با تقدیر و تشکر از یک یک سروران ،
متأسفانه واکنش لازم برای پیشگیری از هر نوع
بحران و تخریبی در نظام آموزشی ، دیر ، ضعیف
و مقطعی انجام می گیرد. پیگیری چنین حقی،
می بایست به طور متواتر و همه گیر و در چندین
مرجع انجام بگیرد. مثلا بجای نامه ، این ۶۰ استاد
بزرگوار می توانند به طور حضوری در خدمت ریاست جمهوری ، موارد لازم را گوشزد کنند. هفته
معلم بهترین بهانه برای این حرکت است.
با سپاس مجدد، به امید تحول تمامی کاستی ها به
سوی کمال و تعالی.
پاسخ + +3 0 --
سیروس سلیمیان 1398/02/13 - 14:38
مقام معظم رهبری بر تحقق سند تحول تأکید دارند و بارها بر تحول در محتوای آموزشی و پرورشی و مدرسه محوری تأکید شده اما وقتی فرهنگیان ولایی و انقلابی در حوزه بررسی محتوا میخواهند از حضور و مشارکت همکاران بخش صف و مدارس در کارگروه های مشورتی وتخصصی مطابق شیوه نامه بهره برداری کنند برخی افراد در حراست آموزش و پرورش.... مثل آقایان الف.الف که ذهن و روح وروانشان آلوده به بیماری "ظن" می باشد مانع می شوند!!و به انحاء مختلف تهدید به ممانعت از رشد وحضور نیروهای انقلابی و مکتبی و آشنا به اندیشه های امام ورهبری در جایگاه های موثر میکنند...از مسوولان انقلابی آموزش و پرورش تقاضای رسیدگی به وضعیت برخی نیروهای باقی مانده در حراست که به جای صیانت از ارزش ها به دنبال تسویه حساب شخصی هستند را داریم!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 19:24
فوق العاده است واقعا با انتخاب جواد بهشتی هم دیگه شوروشو درآوردند آخوندها اندکی به تو مساجد کار کنند
پاسخ + +4 0 --
منطقي 1398/02/14 - 09:19
با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري در فرمايشات اخير خود در ديدار با فرهنگيان، بر اهميت سازمان پژوهش و برنامه ريزي و حمايت از مسئولين سازمان مذكور، تنظيم اين نامه در اين مقطع، مرموزانه و مزبوحانه بنظر مي‌رسد.
پاسخ + +1 0 --
حسین 1398/02/15 - 00:12
از اینکه اساتید دانشگاه دغدغه حرفه ای دارند جای تقدیراست وشادباش اما آثارسوئی که از این نوع مدیریت که از این هشدار دادند انسان را به یاد استیضاح وزیر آموزش وپرورش می آورد که مواردی مانند عدم استخدام حق التریس،معیش فرهنگیان و.در همه دورها جزئموارد استیضاح بوداز افت تحصیلی،ناعدالتی آموزشی ،غیر کیفی شدن آ،پ حالا در استیضاح دور انتظار نیست ولی گروه نخبگانی چرا؟اگر متخصصان برنامه درسی علت یابی فرآیند ناکارمد برنامه درسی را اسکن می کنند با چه منطقی به این آثار سوئ رسیدند؟نکند منافع دوستان شان از قرار دادهای کلان دوران قبل ومشابه آن حقوق نجومی در دانشگاه تهران آنها را واداشت تا با سرهم کردن مطتلب از حقوق مادی آنان حمایت کنند والله اعلم
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/02/15 - 06:32
بعید میدانم این صداها به اثر تبدیل بشه
ناامید شدم از...
پاسخ + 0 0 --
معلم مخ less 1398/02/15 - 15:49
راست مگه. موافقم.
پاسخ + 0 0 --
ناصح امين 1398/02/15 - 16:31
كاش همين عزيزان زماني كه رهبر معظم انقلاب داد از اجراي « سند 2030 » مي زندند، نيز وارد صحنه مي شدند و از مباني تعليم و تربيت اسلامي و انقلابي كشور دفاع مي كردند.

نه تنها چنين نكردند بلكه تعداد قابل ملاحظه اي از همين عزيزان جزء توليدكنندگان سند 2030 بودند.
پاسخ + 0 0 --
رد پای ۲۰۳۰ 1398/02/15 - 23:53
بررسی کردم تعدادی از این ۶۰ دکتر امضا کننده طومار همان تهیه کنندگان سند ۲۰۳۰ هستند.

امروز احساس خطر کرده و یا در مقام تلافی بقیه را هم تشویق و ترغیب به قیام می کنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/15 - 16:34
اي كاش همين عزيزان كه طومار عليه سازمان پژوهش نوشته اند در زماني كه رهبر معظم انقلاب داد از اجراي « سند 2030 » در وزارت آموزش و پرورش مي زدند، نيز وارد صحنه مي شدند و همين طور از مباني تعليم و تربيت اسلامي و انقلابي كشور دفاع مي كردند.

ايشان نه تنها چنين نكردند، بلكه تعداد قابل ملاحظه اي از همين افراد جزء توليدكنندگان متون سند 2030 بودند.

اين نوع تحركات در حافظه تاريخي نظام مقدس اسلامي براي هميشه باقي خواهد ماند و آيندگان قضاوت خواهند كرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/15 - 19:57
اساتید؟؟؟؟ همین ها او خیلی از استادای دانشگاه های علامه و بهشتی و تهران و غیره در علوم تربیتی، سالیان اولیه کارشان معلم بودند. اما از انجاییکه از مدرسه و تدریس به بچه ها کراهت داشتند، با پارتی رفتند به دانشگاه. حالا هم از خودشان نظر در وکنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/15 - 23:53
بررسی کردم تعدادی از این ۶۰ دکتر امضا کننده طومار همان تهیه کنندگان سند ۲۰۳۰ هستند.

امروز احساس خطر کرده و یا در مقام تلافی بقیه را هم تشویق و ترغیب به قیام می کنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/16 - 13:56
يك نفر از اين افراد در فتنه 88 در شهر قم نيز مدتي دستگير شدند و شاخص اين گروه تيمي است. بيشتر اين جمع نوچه اين شخص و سياهي لشكر محسوب مي‌شوند تعداد معدودي از اين افراد هم فريب خورده همان يكي دو نفر راس هرم اين گروه تيمي مي‌باشند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/19 - 17:07
از متن نامه نوعی آرایش جنگی از نوع فرهنگی توسط این اساتید استنباط میگردد. همان موضوعی که رهبری در بیانات خود با فرهنگیان مطرح کرده بودند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور