صدای معلم

صدای معلم : لطفا بفرمایید انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی چه نسبتی با برنامه های تحولی شما دارد و مبنای کارشناسی این انتصابات برای ایجاد یک آموزش و پرورش پویا وعلمی چیست ؟ آقای وزیر دقیقا بفرمایید عمل به کدام یک از بندهای 17 گانه سند 2030 جرم محسوب می شود؟ اگر ممکن است وزیر گزارشی از یافته های این هیات سه نفری را در اختیار افکار عمومی بگذارند .

بطحایی : توضیح بنده به این معنا نیست که ما در انتصاباتمان خطایی را مرتکب نمی شویم ؛ در برنامه ای که در صدا و سیما داشتم ، خیلی دیر پخش کردند چون مخاطب کمتری داشته باشد !

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر آمد ( این جا ) ؛ یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش با خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش به مناسبت هفته معلم در سالن غدیر مجموعه حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار گردید .

این نشست با تاخیر بیش از 15 دقیقه آغاز شد و مجری این نشست علت آن را مسائل فنی بیان کرد .

در این نشست برخی از معاونین و مدیران مانند علی اللهیار ترکمن ، علی عسکری ، مجتبی زینی وند ، غلامرضا کریمی ، امیر علی نعمت اللهی و فرحناز مینایی پور ، وزیر آموزش و پرورش را همراهی می کردند .

حجت الاسلام علی ذوعلم در اواسط نشست وارد سالن گردید .

سیدمحمد بطحایی مطابق معمول به سخنرانی پرداخت .

سخنرانی وزیر آموزش و پرورش که با تاخیر وارد نشست شده بود 29 دقیقه به طول انجامید .

نخستین پرسش کننده در این نشست که به مناسبت هفته معلم برگزار می گردید مدیر صدای معلم بود که دو پرسش مطرح کرد .

اما مجری نشست اجازه طرح دو پرسش دیگر را نداد .

آن چه در ادامه می آید پاسخ به دو پرسش صدای معلم از سوی سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش است .

« صدای معلم » در جهت تنویر و احترام به افکار عمومی از مرکز امور هماهنگی ، ارتباطات و دفتر وزارتی وزارت آموزش و پرورش دعوت می کند تا پاسخ گوی دو پرسش دیگر صدای معلم از سوی وزیر آموزش و پرورش باشند .

نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش و پرسش های صدای معلم در مورد سند 2030 و انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

صدای معلم :

سلام

به آقای بطحایی و همکاران خبرنگار

روز معلم را تبریک می گویم .

1- انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی واکنش هایی را در جامعه فرهنگیان و نیز جامعه دانشگاهی کشور برانگیخته است .

در آخرین مورد می توان به نامه 60 استاد دانشکده های روان شناسی و علوم تربیتی به رئیس جمهور اشاره کرد .

جنابعالی تاکنون در مورد این انتقادات سکوت کرده اید .

لطفا بفرمایید انتصابات در این سازمان چه نسبتی با برنامه های تحولی شما دارد و مبنای کارشناسی این انتصابات برای ایجاد یک آموزش و پرورش پویا و علمی چیست ؟

2-وزیر محترم آموزش و پرورش در تاریخ اول تیرماه 97 در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ گفت :

" اگر در مواردی گزارش شود که مدرسه ای به اجرای سند ۲۰۳۰ پرداخته است ، تیم ۳ نفره ای که به منظور نظارت بر مدارس تشکیل شده، بدون سلسله مراتب به مدرسه وارد خواهدشد و مورد را بررسی می کند و با متخلف برخورد خواهدشد".

حدود 10 ماه از آن تاریخ گذشته . این هیئت 3 نفری از چه کسانی تشکیل شده است ؟ آیا بر اساس اجتهاد شخصی عمل می کنند یا آیین نامه ای برای تعیین جرم اداری عمل به 20 30 نوشته شده است.

آقای وزیر دقیقا بفرمایید عمل به کدام یک از بندهای 17 گانه سند 2030 جرم محسوب می شود؟  اگر ممکن است وزیر گزارشی از یافته های این هیات سه نفری را در اختیار افکار عمومی بگذارند .

نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش و پرسش های صدای معلم در مورد سند 2030 و انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

3- رئیس انجمن روابط عمومی کشور در خصوص حذف مرکز روابط عمومی از بدنه وزارت آموزش‌ و پرورش و تغییر نام آن به «مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌ و پرورش» گفت: تغییر نام روابط عمومی یک اشتباه از سوی حوزه آموزش‌ و پرورش است. یعنی عملاً انگار یک بدعت ایجادشده است.

حقیقی اضافه کرد:‌ نام این مرکز هم غیراستاندارد است؛

ایشان گفته است :.. ما معتقدیم آموزش‌ و پرورش در این خصوص اشتباه کرده است زیرا معتقدیم روابط عمومی به‌عنوان بازوی توانمند مدیران است و ازنظر ساختاری باید زیرمجموعه مدیرعامل باشد. این اشتباه استراتژیکی که آقای وزیر در حذف روابط عمومی کردند، نتایج مثبتی به دنبال نخواهد داشت زیرا آموزش‌ و پرورش به‌عنوان جامعه هدفی که تمام دانش‌آموزان را در برمی‌گیرد، بزرگ‌ترین جامعه هدف به‌حساب می‌آید و درواقع آموزش‌ و پرورش با این کار ارتباط جامعه هدف را با بدنه مدیریت قطع‌کرد .

ما در انجمن روابط عمومی این کار را به‌هیچ‌عنوان تأیید نمی‌کنیم و در مورد آن موضع‌گیری مستقیم می‌کنیم. کار مقام عالی وزارت آقای بطحایی اشتباه محض بوده و حتماً باید در این خصوص تجدیدنظر صورت گیرد.

موضع شما به عنوان وزیر آموزش و پرورش باز هم سکوت بود .

آقای بطحایی

این کار با هدف چابک سازی صورت گرفت اما بر اساس گزارش ها تاکنون تحول خاصی در وضعیت ساختاری ، ماموریت و کارکردها و سایر آیتم های سازمانی صورت نگرفته است .

چرا این کار را کردید ؟

و پرسش آخر در مورد فرهنگ امنیتی ایجاد شده در زمان وزارت شما می باشد .

در حالی که شکایت علیه معلمان و رسانه های مستقل  و احضار معلمان و فعالان صنفی به هیات های تخلفات اداری در وزارت سیدمحمد بطحایی متاسفانه به یک رویه تبدیل شده و تاکنون با سکوت و انفعال وزیر آموزش و پرورش همراه بوده است ؛ پیروز حناچی به تمامی مجموعه ها و عوامل خود صریحا گفته است که حق شکایت از هیچ رسانه ای را ندارند .

آیا نمی خواهید در این زمینه به شهردار تهران تاسی و یا حداقل آموزش و پرورش را به زمان وزات فانی و یا دانش آشتیانی برگردانید .

با تشکر .

نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش و پرسش های صدای معلم در مورد سند 2030 و انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

بطحایی :

خیلی ممنونم جناب پورسلیمان .

بنده هم به جنابعالی که متعلق به خانواده آموزش و پرورش هستید این ایام را به شما تبریک و تهنیت عرض می کنم .

نکته آخری که اشاره فرمودید تذکر درستی است چشم. این که تعامل ما باید بیشتر بشود حرف بسیار درست و منطقی است و هر چقدر این تعامل باید بیشتر باشد ما در آموزش و پرورش یک خانواده بسیار وسیع و گسترده هستیم به علاوه این که جامعه ذینفعان ما در آموزش و پرورش بسیار وسیع است .

 درست است که ما یک میلیون و هشتصد هزار نفر کارمند شریف و بازنشسته در آموزش و پرورش هستیم اما تقریبا به نوعی نزدیک به شصت میلیون نفر از هشتاد میلیون نفر جمعیت کشور مستقیم یا غیرمستقیم با آموزش و پرورش مرتبط هستند ؛ در حقیقت ذینفعان آموزش و پرورش هستند. من در آن برنامه مفصلا عرض کردم حساسیت روی سند بیست سی فقط به خاطر محتوای سند بیست سی نیست به خاطر این است که این گونه اسناد هدف اصلی آن تغییر هویت ایرانی و اسلامی ماست و این حساسیت بیشتر ازاین منظر است

 این نکته جناب آقای پورسلیمان تذکر درستی است که تلاش می کنیم انشاءالله این تذکر را اجرایی تر بکنیم و تعامل مان را بیشتر بکنیم.

در قالب کنفرانس های عمومی با اصحاب رسانه یا به صورت مصاحبه های اختصاصی این موضوع تسری پیدا بکند و ...

در مورد انتصابات در سازمان پژوهش در جریان بازخوردهای بعضی از افراد نسبت به این انتصابات دارند هستم. از همین روی به ریاست محترم سازمان جناب آقای دکتر ذوعلم عرض کردم و خواستم که این تغییراتی که اتفاق می افتد پیشینه افرادی که منصوب می شوند کاملا اطلاع رسانی بشود. یعنی یک مقداری افکار عمومی و برخی از اصحاب رسانه با پیش فرض های غلط این انتصابات را مورد قضاوت و داوری قرار می دهند که اگر رزومه افرادی را که دارند منصوب می شوند پخش بشود پیشینه ای که در حوزه های مختلف و مرتبط  با عضو برنامه های درسی و کتاب های درسی منتشر بشود بخشی از این اقناء افکار عمومی صورت خواهد گرفت.

نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش و پرسش های صدای معلم در مورد سند 2030 و انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

البته این به این معنا نیست یا در سازمان پژوهش یا در سایر بخش های وزارت آموزش و پرورش خطایی در انتصاب صورت نگرفته و نخواهد گرفت این به آن معنا نیست. یعنی توضیح بنده به این معنا نیست که ما در انتصاباتمان خطایی را مرتکب نمی شویم.

من نامه شصت نفر از صاحب نظران حوزه برنامه های درسی را دیدم که نگران بودند و این اظهار نگرانی شان در انتصاب مدیرانی است که مبادا با حوزه برنامه های درسی بی ارتباط باشند و در آن تخصص علمی لازم را نداشته باشند. بر این اساس خواستم تا سازمان پژوهش با تعدادی از این دوستانی که نگرانی دارند جلسه گذاشته شود به علاوه این که این نوع هشدارها، هشدارهایی است که ما را در انتصاباتمان هوشیارتر بکند و با رعایت شرایط بیشتری انشاءالله این انتصابات صورت بگیرد.

در مورد سند بیست سی و هویت سه نفره ، بنده بازرسان ویژه ای را برای این حوزه منصوب کردم که اخیرا یکی از آن سه نفر که آقای کمره ای است که مسئولیت این هیئت را هم داشت تغییر سمت دادند و جابه جا شده اند و باید فرد دیگری را سریعا منصوب بکنم به عنوان مسئول این گروه و همان گونه که عرض کردم در مواردی بوده است که تذکر داده شده حتی در مواقعی بوده است که فرد جا به جا شده به دلیل عدم توجه به این هشدار و این خط قرمزی که ما در نظام تعلیم و تربیت داریم.

 اشاره خیلی ظریفی شما داشتید اگر من درست متوجه شده باشم منظور شما را که فرمودید اجرای کدام یک از اهداف در برنامه بیست سی و توسعه پایدار جرم است و صریحا بگویید .

 در برنامه ای که در صدا و سیما داشتم و خیلی هم دیر پخش کردند چون مخاطب کمتری داشته باشد.

نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش و پرسش های صدای معلم در مورد سند 2030 و انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

 من در آن برنامه مفصلا عرض کردم حساسیت روی سند بیست سی فقط به خاطر محتوای سند بیست سی نیست به خاطر این است که این گونه اسناد هدف اصلی آن تغییر هویت ایرانی و اسلامی ماست و این حساسیت بیشتر ازاین منظر است و اگر لازم دانستید در یک جلسه مفصل تر من راجع به این موضوع صحبت کنم چون اگر این را موضوع را باز کنم وقت جلسه را خواهد گرفت اما به هر حال اجرای سند بیست سی در آموزش و پرورش کاملا باید متوقف بشود چه به نام سند 2030  باشد چه بخواهد منیات سند بیست سی را بدون نام بردن از سند بیست سی دنبال بکند.

 آن هیات سه نفره بازرسین ویژه ای که عرض کردم کار را مجدانه دنبال می کنند اما واقعا مصادیق فراوانی که من بخواهم اسم ببرم و گزارش عملکرد بگویم در آموزش و پرورش وجود نداشته است. خود همکاران بنده در حد اعلا راجع به این موضوع حساسیت دارند و موافقت دارند می کنند اما موارد انگشت شماری هم که وجود داشته ما به سرعت به صورت متمرکز و بدون سلسله مراتب اداری، گاهی اوقات بدون سلسله مراتب اداری از اثر اقدام کم می کند بدون سلسله مراتب اداری با ابلاغ خود بنده آن بازرس ویژه که مخصوص این کار بوده و رفته اند و جلوی کار را گرفتند و راجع به گزارش ها توضیح خواسته اند و گزارشش را مستقیما به خود بنده داده اند و در موارد انگشت شماری هم منجر به اخطار و تذکر به مسئولین مربوطه و یا مدیر مدرسه و یا رئیس منطقه منجر به این تذکر شده اند. این نوع هشدارها، هشدارهایی است که ما را در انتصاباتمان هوشیارتر بکند و با رعایت شرایط بیشتری انشاءالله این انتصابات صورت بگیرد

 

صدای معلم :

اگر اینها تخلف کنند مانند معلمان به هیات های تخلفات معرفی می شوند؟

نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش و پرسش های صدای معلم در مورد سند 2030 و انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

بطحایی :

اگر تخلف در حدی باشد که تخلف صریح و آشکار باشد بله بنده با تشخیص و بر اساس آئین نامه تخلفات اداری معرفی خواهند شد به تخلفات اداری و مورد رسیدگی قرار می گیرند. ولی حتما باید سیر حقوقی آن طی بشود. به تشخیص رئیس آموزش و پرورش یا منطقه یا وزیر فرد مورد عقوبت اداری قرار نخواهد گرفت این مسیر حقوقی اش را باید طی بکند.

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

پایان گزارش/

سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398 14:40 خوانده شده: 568 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/02/18 - 13:05
بسیار جالب بود و قابل تامل و...
پاسخ + 0 0 --
ع.ا.ق.م 1398/02/19 - 05:29
سلام می خواستم بدانم... چرا اقای وزیر وقتی قائم مقام وزیر و معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش بوده‌است. در وضعیت بدو بحران مالی صندوق باز نشستگی و صندوق ذخیره فرهنگیان به سازمان و برنامه و بودجه و پیش اقای نوبخت رفت ؟؟ و بعدبه عنوان وزیر معرفی شد و چرا برخلاف رای دیوان عدالت اداری مبنی بر تخلف بودن به کارگیری دارندگان مدرک معادل از مراکز مدیریت دولتی بعضی حضرات وزارتی با داشتن مدرک معادل از این مرکرهنوز شاغل هستندو رای دیوان اشکارا نقض می شود؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور