صدای معلم

رئیس محترم سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ! پاسخ گویی تعریف دارد ! با معلمان صادق باشید !

آقای ذوعلم ! اگر واقعا معتقد به گفت و گو و تعامل با منتقدان هستید معنای نشست گزینشی با برخی خبرنگاران چیست ؟!

گروه گزارش/

نشست گزینشی علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی یا برخی خبرنگاران و رسانه ها

دیروز شنبه 21 اردیبهشت ماه حجت الاسلام علی ذوعلم با برخی از خبرنگاران و رسانه ها مانند خبرگزاری فارس ، خبرگزاری تسنیم ، باشگاه خبرنگاران جوان و خبرگزاری ایسنا نشست رسانه ای برگزار کرد .

این حرکت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اعتراض سایر خبرنگاران را برانگیخته است .

ایسنا که به این نشست دعوت شده بود در گزارش خود به نشست خبری با اصحاب رسانه استناد کرده است که حرکتی غیرحرفه ای است .

نکته قابل تامل آن است که خبرنگاران این رسانه ها که در بالا اشاره شد زمانی که پشت تربیون قرار گرفتند اعتراض خود را در مورد نشست رسانه ای گزینشی وزیر آموزش و پرورش با برخی رسانه ها که پیش تر انجام شد اعلام کرده بودند ( این جا ) .

به نظر می رسد رسانه های معترض نسبت به حرکت بطحایی ؛ در مورد این نشست گزینشی راضی بوده و از این اقدام غیرحرفه ای سازمان پژوهش انتقاد نکرده اند .

« ذوعلم » در نشست دیروز خویش گفته است :

" رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در سازمان به روی افراد مختلف باز است، گفت: چند تن از این صاحب‌نظران را که نامه نوشتند، می‌شناسم و با آن‌ها ارتباط دارم. آماده‌ایم با این دوستان جلسه بگذاریم. سازمان پژوهش، سازمان دربسته‌ای نیست و باید پاسخگو باشیم، زیرا کار مهم و حساسی را در سطح ملی انجام می‌دهیم. اگر نقطه نظراتی وجود دارد، استفاده و از پیشنهادها استقبال می کنیم. "

« صدای معلم » از بدو انتصاب ذوعلم انتقاداتی را به صورت صریح نسبت به عملکرد گذشته ایشان و نیز  انتصابات اخیر در سازمان پژوهش اعلام کرده است .

در نشست رسانه ای  حجت الاسلام و السلمین علی ذوعلم در 24 بهمن 1397 ( این جا ) ؛  صدای معلم پرسش هایی را از ایشان مطرح کرد .

در آن نشست ذوعلم به صراحت در حضور خبرنگاران و در پاسخ به پرسش های صدای معلم گفت : ( این جا )

" تلقی بنده این است که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در این زمینه مسئول است .

ما خودمان را پاسخ گو بدانیم .

ما در جهت رسیدن به پاسخ گویی بیشتر و مشارکت بیشتر و رفع کاستی های کنونی آموزش و پرورش خودمان را مسئول می دانیم . "

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تاکنون نه تنها در مورد عملکرد خویش پاسخ گو نبوده است که حتی از دعوت صدای معلم در نشست رسانه ای دیروز سرباز زد .

نخستین پرسش صدای معلم در نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش به مناسبت هفته معلم در مورد انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و عملکرد رئیس سازمان بود و این در حالی است که غیر از صدای معلم هیچ رسانه دیگری وارد این حوزه نشد و سوالی نپرسید .

متن کامل گزارش نشست را که ایسنا منتشر کرده است را می خوانیم .

نشست گزینشی علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی یا برخی خبرنگاران و رسانه ها

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر علی ذوعلم در نشست خبری با اصحاب رسانه، به حواشی رخ داده پیرامون انتصابات اخیر در سازمان پژوهش و نامۀ ۵۰ نفر از صاحب‌نظران و اعضای هیئت‌علمی به رئیس جمهور و در واکنش به این انتصاب‌ها گفت: جمعی از دوستان نامه به رئیس جمهور نوشتند و نظر خود را مطرح کردند؛ شاید اگر شناخت دقیق از افراد منصوب شده داشتند نامه نمی‌نوشتند. به هر حال تصوراتی شکل گرفت. نخستین پرسش صدای معلم در نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش به مناسبت هفته معلم در مورد انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و عملکرد رئیس سازمان  بود و این در حالی است که غیر از صدای معلم هیچ رسانه دیگری وارد این حوزه نشد و سوالی نپرسید !

وی افزود: چند نفر هم بانی کار بودند و مابقی تأیید کردند. رزومه کسانی که منصوب شدند مشخص است و در سایت سازمان بارگذاری شده است. هر انتصابی که صورت گیرد عده‌ای موافق و عده‌ای مخالف هستند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در سازمان به روی افراد مختلف باز است، گفت: چند تن از این صاحب‌نظران را که نامه نوشتند، می‌شناسم و با آن‌ها ارتباط دارم. آماده‌ایم با این دوستان جلسه بگذاریم. سازمان پژوهش، سازمان دربسته‌ای نیست و باید پاسخگو باشیم، زیرا کار مهم و حساسی را در سطح ملی انجام می‌دهیم. اگر نقطه نظراتی وجود دارد، استفاده و از پیشنهادها استقبال می کنیم.

ذوعلم ادامه داد: هیچ گلایه‌ای از این دوستان ندارم، آن‌ها نظرشان را مطرح کردند و امید است انتصاب‌های بعدی نیز در راستای ارتقای تیم مدیریتی باشد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه متخصصان علوم مختلف از جمله علم مدیریت در ابعاد مختلف باید به‌کار گرفته شود، گفت: باید به‌گونه‌ای درست و بایسته این مسیر را دنبال کنیم. درباره سازمان پژوهش، صاحب‌نظران بیش از آنکه به افراد توجه کنند به مسیر و رویکردها و اهداف باید توجه کنند که همان اجرای برنامه درسی ملی است.

وی ادامه داد: هشدار رهبر معظم انقلاب در دیدار امسال با فرهنگیان که حکیمانه و راهگشا بود این بود که نباید همه کارها را برای یک بازه زمانی ۱۲ ساله بگذاریم. توجه بیشتر به شعارهای انقلاب و اهداف متعالی تربیت در کتب درسی جزو کارهای میان مدت، کوتاه‌مدت و بلند‌مدت است که باید انجام دهیم. از آن‌ها که دلسوز نظام تربیتی‌اند می‌خواهیم با توجه به آرایش جنگی دشمن در عرصه‌های فرهنگی، به ما کمک کنند که برنامه‌ها بهتر انجام شوند.

ذوعلم درباره سوابق دو معاون منصوب شده اخیر سازمان پژوهش گفت: در معاونت تألیف دوره طولانی کسی شاغل نبود و بعد هم یکی دیگر از دوستان ما آمد. سعی ما بر این بوده یک قدم جلو برویم. آقای محمدی بیش از ۵۰ اثر آموزشی تألیف کرده و تالیف کتب درسی در حوزه علمیه خواهران را برعهده داشته است.

وی درباره پررنگ بودن تعهد نسبت به تخصص در این انتصاب عنوان کرد: دوستانی هم که قبلا در این سمت بوده‌اند متعهد بوده‌اند ولی به هر حال در جایگاه‌های مختلف افرادی می‌روند و می‌آیند و این طبیعت سازمان اداری است. شاید اطلاعات منتقدان کافی نبوده است. امیدواریم کارمان را انجام دهیم و از این حواشی کناره‌گیری کنیم زیرا کمکی به پیشرفت کار نخواهد کرد.

ذوعلم درباره سیاست‌زدگی در سازمان و سیاسی‌بودن دو انتصاب اخیر اظهار کرد: اینکه انتصاب‌ها سیاسی بوده است یعنی چه؟ دوستانی که نامه نوشتند باید توضیح دهند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره حواشی رخ داده پیرامون انتشار کلیپ‌های مبتذل موسیقی و رقص در مدارس نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: اینکه اتفاقی ناخواسته در عرصه محدود رخ داده و تحریف می‌شود جای تأمل است. در برخی کلیپ‌ها فضا، فضای مدرسه نبوده و اینکه بازنشر می‌شود حرکت حساب شده‌ای برای کاهش اعتبار و مرجعیت آموزش و پرورش و ایجاد نگرانی در اولیاست که تصور کنند فرزندشان به چنین موقعیت‌های مبتذلی دعوت می‌شود.

وی افزود: بدنه دانش‌آموزی ما بدنه سالم، مومن و انقلابی است. به مناسبت چهل سالگی انقلاب نمایشگاه دستاوردهای انقلاب برگزار شد و در همین ماه مبارک ائتلاف دانش‌آموزی برگزار می‌شود. حجم فراوانی از فعالیت‌های درست با چارچوب نشاط‌مند وجود دارد اما اینکه از آن سوی مرز چنین اتفاقی رخ دهد و نقطه کوچکی را تعمیم می‌دهد و بزرگ‌نمایی می‌کند، مشخص است چه هدفی دنبال می‌شود.

ذوعلم در پاسخ به پرسشی مبنی بر کم‌کاری و شانه خالی کردن آموزش‌وپرورش از زیر بار این موضوع گفت: ما متولی اجرای کامل برنامه درسی ملی با نگاه جامع هستیم. تلاش می‌کنیم نشاط را توسعه دهیم. پویایی و سرزنده بودن و اثربخش‌بودن و مشارکت در محیط پیرامونی مولفه‌های نشاط آمیزبودن آموزش در مدارس بوده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در هر جامعه‌ای نسل نوجوان و جوان متأثر از مجموعه عواملی هستند، گفت: برآیند این تأثیرات به تربیت فرزندان ما شکل می‌دهند. اینکه ۴۰ سال است تلاش می‌کنیم و هنوز دانش‌آموزان ما در حدی که ترسیم می‌کنیم نیستند درست است، زیرا حد متعالی تربیت را مدنظر داریم. در همه جوامع و کشورها هم اینگونه نیست که همه دانش آموزانشان طبق اهداف آنها تربیت شوند. امروز برخی آموزه‌ها و رفتارها در خارج از مدرسه شکل می گیرد و محیط مدرسه را تحت تاثیر خودش قرار می‌دهد.

ذوعلم ادامه داد: همانگونه که تشکل‌های فعال، حرکت‌های رسانه‌ای مثبت، کتابها و ناشران درست و کاربلد، تبلیغات دینی دارند و در جهت درستی کار می‌کنند، یک هجوم فرهنگی برنامه‌ریزی شده نیز از آن سو قطعا وجود دارد. کاری که باید انجام دهیم توانمند کردن آن جبهه درست و صحیح است.

ذوعلم درباره نقش و عملکرد معلمان در این زمینه تأکید کرد: تا وقتی معلم و دبیر همراه با آموزش و پرورش نباشند این اتفاق رخ نمی‌دهد اما هرآنچه رخ داده نشان دهنده همراهی جامعه فرهنگیان و معلمان است و نگاه کلی که وجود دارد و آن توجه به هویت ملی، اسلامی و ایرانی است اما در حدود و مصادیق ممکن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد که باید با تعامل فکری و گفت‌وگو بتدریج آن را حل کرد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: نمی‌خواهم از زیر بار این سوال شانه خالی کنم، یک نقشی هم کتاب درسی دارد، اما قبول داریم که همه کار نیست.

وی با اشاره به اصلاح و بازآرایی در سازمان پژوهش برای اجرای برنامه درسی و سند تحولی در سطح مدرسه گفت: کار آسانی نیست اما با همفکری و تلاش مجموعه‌های دلسوز می‌تواند بهتر باشد.

وی درباره مرجعیت کتب درسی نیز گفت: کتاب درسی یک متن معتبر و راهنما و مرجع است، اما در زمینه‌های فکری و فرهنگی برآیندی از فعالیت‌ها مطرح است مثلا در طرح بوم دوساعت از آموزش در اختیار مدیر مدرسه است که نباید از اهداف و جهت‌گیری ملی سند بالادستی خارج و دور شود، ولی فعال شدن خلاقیت مدارس هم مطرح است.

ذوعلم ادامه داد: در معدود مدارسی همین مسئله جریان دارد. نباید فضاسازی های موجود را تعمیم دهیم. اغلب معلمان و دانش آموزان ما در مسیر درستی قدم برمی‌دارند. تلاش‌های خوبی در حال انجام است و البته باید کار بیشتری صورت گیرد.

پایان گزارش/

یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 14:36 خوانده شده: 401 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
تقی زاده 1398/02/22 - 15:15
آقای ذوعلم،لطفاً بررسی کنید چرا آقای الف.الف در حراست اداره کل شهرستان های استان تهران بر خلاف منویات مقام معظم رهبری در ارتباط با تحقق سند تحول و مدرسه محوری،مانع از شکل گیری کارگروه های تخصصی مشورتی با حضور همکاران بخش صف شدند؟!چرا اینگونه افراد با ذهنیت های بیمارگونه و فاقد تعاد ل مانع اقدام انقلابی نیروهای ولایی و مومن میشوند؟!چرا با بهره برداری از جایگاه حراست وجهه همکاران تحول آفرین را مخدوش میکنند؟!چرا برخلاف رویکرد وزیرمحترم و مدیرکل فرهیخته ی آموزش و پرورش شهرستان ها عمل می کنند؟!لطفاً این موضوع را بصورت جدی دنبال کنید و اینگونه افرادی را که منجربه دلسردی نیروهای مومن و انقلابی در بخش ستادی می شوند را شناسایی کنید تا رویشهای انقلابی در جهت مدرسه محوری ایجاد شود...این جریان خزنده ی تندرو و غرض ورز را متوقف کنید...اینها طرفدار جدی عدم تحقق سند تحول بنیادین هستند!!!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/22 - 15:40
حراست چه ربطی به پژوهش دارد؟!!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
تقی زاده 1398/02/22 - 19:20
ناشناس محترم این روباید از حراست آموزش وپرورش شهرستان ها که مانع جدی اجرا وتحقق سند تحول و منویات مقام معظم رهبری هستند،پرسید که چرا در اینگونه امور با دهنیت بیمارگونه ورود میکنند و دستور ایست و توقف می دهند؟!این آقای الف.الف در حراست شهرستان های استان تهران که مزین به گناه"ظن"هستند تا کجا باید خون به دل نیروهای انقلابی و ولایی کنند؟!تاکی برخلاف اهداف دولت تدبیر و امید عقده گشایی می کنند؟!پرونده سازی میکنند؟!تا کی؟!
پاسخ + +2 0 --
دانشجو سابق دکتر؟ 1398/02/22 - 15:27
واقعا معتقد به گفت و گو و تعامل با منتقدان هستید؟!
پاسخ + +2 0 --
دبیر م 1398/02/22 - 16:10
گفتگو با همفکران نه با منتقدان با زبان تند و تیز و...!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟