صدای معلم

" کودکان در سراسر جهان حق‌ دارند در محیطی ایمن، عاری از خشونت و در کمال صلح و آرامش از مواهب تحصیل برخوردار شده و دوران کودکی خود را فارغ از وحشت و دغدغه بگذرانند و مشق انسان‌ دوستی کنند. این‌که گروهی چشم خود را بر حقوق کودکان بسته و در کمال خونخواری و وقاحت و درنهایت کینه‌توزی و عداوت درصدد انتقام از کودکان برآیند و آرامش آن‌ها را برهم زنند از دید هر انسان آزاده‌ای محکوم و غیرقابل‌ پذیرش و باور است"

سرپرست وزارت آموزش و پرورش حملات طالبان به مدارس و دانش آموزان افغانستان را محکوم کرد

گروه گزارش/

از آغاز ظهور طالبان تاکنون 25 سال می گذرد .

در این مدت این شبه نظامیان روحانی تندروی اسلام گرا بارها به مدارس و دانش آموزان در افغانستان و پاکستان حمله کرده اند .

شاید نخستین بار است که چنین حملاتی توسط بالاترین مقام در وزارت آموزش و پرورش ایران محکوم می شود .

ملاله یوسف‌زی در سال ۲۰۱۲ به دلیل مخالفت با ممنوعیت آموزش دختران از ناحیه سر هدف تیراندازی طالبان قرار گرفت.

البته این انفعال و سکوت در برابر وقایع و رویدادهای کشورهای دیگر مختص به مقامات نمی شود و در اکثر موارد شامل سایر سطوح  مانند معلمان ، دانش آموزان و تشکل ها و رسانه های آنان نیز می گردد .

در تابستان 1395 و هم زمان با اخراج و تعلیق ده ها هزار معلم و دانشگاهی بعد از کودتای ناکام ترکیه ، صدای معلم در گزارشی نوشت : ( این جا ) و ( این جا )

" اخراج و تعلیق ده ها هزار معلم و دانشگاهی بعد از کودتای ناکام ترکیه برای معلمان ایرانی اقدامی شگفت انگیز و غیرقابل انتظار بود.

پرسش این است که چه رابطه ای بین کودتای نظامیان و اخراج معلمان وجود دارد؟

 بسیاری بر این باور بودند که ترکیه کشوری است که می تواند از نظر « توسعه و دموکراسی » الگوی سایر کشورهای منطقه قرار گیرد . اما حوادث اخیر به خصوص  اخراج معلمان و به عبارتی " پاک سازی " فرهنگیان و دانشگاهیان و تعرض به حقوق شهروندان ،شک و تردید فراوان در این باور ایجاد کرد .

بر اساس آن چه آموزش بین الملل گفته است : "تاکنون  15200نفر از معلمان از کار تعلیق شده و به بیش از 1500 رئیس دانشکده گفته شده است تا استعفا دهند و گواهی اشتغال به کار 21000 معلم مدارس خصوصی لغو شده است . "

پرسش ما این است که گناه این معلمان در کدام دادگاه اثبات شده است؟ 

آیا مجازات افراد بدون طی روند قضایی با دموکراسی و حقوق شهروندی که دولت ترکیه خود را مدافع آن می داند سازگار است؟

آیا این تعداد عظیم معلمان خطری برای حکومت ترکیه بوده اند ؟

به نظر می رسد اهداف دیگری پشت این پاک سازی ها نهفته است و این معلمان به خاطر عقاید متفاوت با ایدئولوژی رسمی دولت مجازات شده اند و لیست اسامی آنها از قبل تهیه شده بود.

انتظار این است که جامعه مدنی ایران ، احزاب ، گروه ها و تشکل های صنفی و شخصیت های مستقل فرهنگی این اقدام دولت ترکیه را محکوم و از سرکوب جامعه مدنی ترکیه انتقاد کنند.

« صدای معلم » از جناب آقای دکتر فانی وزیر محترم آموزش و پرورش نیز انتظار دارد که در تماس با وزیر آموزش ترکیه مراتب نگرانی خود و فرهنگیان ایرانی را از این اقدامات ابراز نماید و خواستار بازگشت به کار هزاران معلمی شود که به بهانه سرکوب کودتا مشمول اخراج و تعلیق شده اند. "

در زمان وزارت بطحایی نیز واکنشی در مورد اعتراض و اعتصاب دانش آموزان بیش از 130 کشور جهان نسبت به تغییرات اقلیمی  و گرمایش زمین مشاهده نشد .

واکنش سرپرست وزارت آموزش و پرورش به حملات غیرانسانی طالبان قابل تقدیر است .

محکومیت حملات طالبان به دانش آموزان و مدارس افغانستان توسط سرپرست وزارت آموزش و پرورش

سرپرست وزارت آموزش و پرورش حملات مکرر طالبان به مدارس و دانش آموزان افغانستانی را محکوم کرد و انزجار دولت و ملت ایران را از وقوع این جنایات غیرانسانی ابراز نمود.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، متن پیام سید جواد حسینی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش به این شرح است:

به نام خداوند مهربان و رحیم

اخبار تلخ حملات مکرر تروریستی به مدارس افغانستان و کشته و زخمی شدن شماری از کودکان و دانش آموزان بی‌گناه افغانستانی دولت و ملت ایران را عمیقاً داغدار نموده و هیچ واژه‌ای نمی‌تواند خشم ما را از رخداد این فجایع دردناک نشان دهد.

بی‌تردید اقدامات غیرانسانی و کور تروریست‌ها در هر مکان و زمان نشان از زبونی و بزدلی دارد، خاصّه آن‌که هدف این گروه‌ها کودکان و دانش آموزان بی‌گناه از هر نژاد و رنگ و مذهب باشند.

طالبان که بارها و بارها باطن پلید خود را هویدا نموده و کودکان کشور افغانستان را آماج حملات وحشیانه قرار داده است، با تکرار این اعمال قبیح، بیش‌ از پیش منفور عالمیان گشته و چهره کریه خود را به جهان نشان داده است.

محکومیت حملات طالبان به دانش آموزان و مدارس افغانستان توسط سرپرست وزارت آموزش و پرورش

پرواضح است، کودکان در سراسر جهان حق‌ دارند در محیطی ایمن، عاری از خشونت و در کمال صلح و آرامش از مواهب تحصیل برخوردار شده و دوران کودکی خود را فارغ از وحشت و دغدغه بگذرانند و مشق انسان‌ دوستی کنند. این‌که گروهی چشم خود را بر حقوق کودکان بسته و در کمال خونخواری و وقاحت و درنهایت کینه‌توزی و عداوت درصدد انتقام از کودکان برآیند و آرامش آن‌ها را برهم زنند از دید هر انسان آزاده‌ای محکوم و غیرقابل‌ پذیرش و باور است.

جمهوری اسلامی ایران که با گشاده‌دستی در طول چهار دهه گذشته میزبانی اتباع افغانستانی و همچنین ارائه خدمات آموزشی به بیش از ۴۵۰هزار نفر از فرزندان آن دیار دوست و هم تبار را در لوح افتخارات خود دارد، همچنان بر استقرار صلح و آرامش در جهان و به‌ویژه در افغانستان تأکید داشته و به گروه‌ها و رژیم‌های کودک کش زنهار می‌دهد که به ندای پاک وجدان انسانی گوش فرا داده و از تکرار این‌گونه جنایات که قلب هر انسانی را به درد می‌آورد، خودداری نمایند. باشد که شاهد جهانی عاری از خشونت و بدکرداری باشیم و بر لبان کودکانمان در سراسر گیتی گل لبخند بنشانیم.


محکومیت حملات طالبان به دانش آموزان و مدارس افغانستان توسط سرپرست وزارت آموزش و پرورش
یکشنبه, 16 تیر 1398 16:02 خوانده شده: 337 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
امامی 1398/04/18 - 14:38
سلام
توجه به ابعاد انسانی در هر حیطه ای توسط هر
کس در هر حدی ، ارزشمند و لازم برای تقویت حس
نوعدوستی است. امید که ظرافت نگاه سرپرست
بزرگوار ، قدرت درک و حل مشکلات دانش آموزان
شین آبادی و قربانیانی چون دنیا ویسی در فرو ریختگی دیوار مکانی مثلا به نام مدرسه و یا
ازدواج دخترک ۱۱ ساله ای به نام رها با مرد چهل
پنجاه ساله را در قبال قرض پدر ، و....... نیز
داشته باشد. آنان قربانیان اهمال و بی اعتنایی
ما گردیده اند ، اما کودکان افغانی قربانیان همیشگی سیاست کور عده ای هستند.
لعنت به جنگ و خونریزی . لعنت به قاتلان
کودکان و زنان و افراد غیرنظامی.
با آرزوی صلحی پایدار برای تمامی کشورهای
درگیر.
پاسخ + +4 0 --
مدرس آزاد 1398/04/18 - 15:34
در خطبه شقشقیه این مفهوم آمده:

" مسیری را روم که کودکان در سختی ها در آن به پیری رسند؟ "

کاش شیعه و اهل سنت بهتر درک می کردند

ندیدید چگونه افغانستان در برابر روسیه مقاومت کرد ولی مسائل داخلی و داخلی شده آنرا خسته کرد!

کاش رهبرانی در آن از همان امیرالمؤمنینی که قدرش را نمیدانند و الگو نمی گیرند و درک نمی کنند و سیاستهای نیکویش را بد تفسیر می کنند ، راهکار می جستند

و عیب بزرگتر آنست که شیعیان در هر گوشه ای از جهان کوتاهی کنند؛ اگر محبّ باشند کو تا شیعه باشند
پاسخ + +2 0 --
آنتی توهّم 1398/04/18 - 22:06
کاش سرپرست توهّم را در آموزش و پرورش تشخیص و آنرا محکوم میکرد
پاسخ + +1 0 --
دبیر مشهدی 1398/04/19 - 19:44
این هم یک ژست سیاسی بیش نیست. بربریتها و انفصال از خدمت هایی که آموزش و پ با معلمان منتقد انجام میدهد را هم محکوم کنید اگر صداقت دارید.
پاسخ + +1 0 --
افغانی اسل 1398/04/19 - 20:39
بسیار عالی
پاسخ + +4 0 --
مدرس آزاد 1398/04/19 - 22:01
بار الهی! شاهدی و تا حدودی شاهدند پیش از آنکه مقام رهبری دستور صریح بر آموزش افغانها در سال 94 دهند؛ مردمانی ارزشمند گروه های زیادی از این افاغنه را آموزش میدادند و چه رفتار زشتی پس از برگزاری آزمون استخدامی سال 89 دیدند که دیگر در مدرسه و ساعات تعطیلی آن کلاسهای قرآنی و فرهنگی و آموزشی مردم پسند را نگذارید که مبادا فردا روزی ادعای استخدام شدن کنید!
آیا این اجتماع عظیم تحصیل کرده در دانشگاه فرهنگیان و تربیت یافته در تربیت معلم و دانشگاه رجایی، چه نیروی رسمی و پیمانی و قراردادی و چه حق التدریس و خرید خدمت و سرباز معلم و چه نهضتی و چه نخبه نما و آزمون داده ها در آن مدارس طی گذشت حدود یک دهه توانستند آن کلاسهای پر جمعیت، شکوهمند و پر طرفدار را ایجاد کنند !
بار الهی! اعوذ بالله من التوهّم

چه کسی چه کسانی را باید محکوم کند؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور