صدای معلم

صدای معلم گزارش می دهد : " آیا حتی یک نفر معلم در آن لیست بلند بالا که به عضویت شورای محله انتخاب شد ؛ عملکرد خود را به اطلاع دیگران رساند ؟ چند درصد از معلمان منتخب به موارد 13 گانه در آن منشور اخلاقی - مدیریتی عمل کردند ؟ آیا توانستند کارکرد شورایاری ها را از یک بنگاه کاریابی و اقتصادی توام با رانت ارتقا دهند ؟ "

کاهش معنادار مشارکت شهروندان در پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها ؟!

گروه گزارش/

کاهش معنادار مشارکت شهروندان در پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها و نقش فرهنگیان و معلمان

در چهارمین دوره انتخابات برای تعیین شورایاران محلات بیش از 18000 نفر ثبت نام کردند .

سالاری رئیس هیأت نظارت در انتخابات شورایاری‌های شهر تهران 20 بهمن 93  اعلام کرد : ( این جا )

5 هزار و 910 نفر از ثبت‌نام‌کنندگان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی، 10 هزار و 991 نفر مدرک کارشناسی ارشد و 304 نفر نیز دارای مدرک دکترا هستند، ضمن اینکه 2 هزار و 156 نفر دارای مدرک فوق‌ دیپلم و 1565 نفر دارای مدرک دیپلم و در نهایت 792 نفر دارای مدرک زیر دیپلم هستند.

 رئیس هیأت نظارت در انتخابات شورایاری‌های شهر تهران گفت: میانگین ثبت‌نام از سوی داوطلبان در هر محله 36 نفر است به‌طوری که بیشترین ثبت‌نام در یکی از محلات منطقه 4 با 110 نفر کاندیدا و کمترین ثبت‌نام در محله چیتگر و قصر فیروزه بوده است.

این در حالی است که در چهارمین دوره انتخابات هزار و 654 نفر رد صلاحیت شده بودند هر چند به گفته رئیس هیات نظارت صلاحیت همه آن ها  به جز 77 نفر مورد تایید قرار گرفت .

در پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها به گفته آرش حسینی میلانی نایب رییس ستاد شورایاری ها فقط 12 هزار و 300 نفر ثبت نام کرده اند .

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران جوادی یگانه در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه میزان ثبت نام در 33 درصد محلات پایین است، گفت: اگر در هر محله 18 نفر ثبت نام کنند، از هر دو نفر یک نفر رأی می آورد چرا که در نهایت 9 نفر انتخاب می شوند و اگر شرایط اینگونه پیش برود انتخابات شورایاری با حداقل رقابت برگزار می شود. همچنین در محلاتی که تعداد منتخبین به حد نصاب نرسد، تا دو ماه فرصت داریم که انتخابات را مجددا برگزار کنیم.

با این حال معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برآورد استقبال مردم برای ثبت نام در انتخابات شورایاری ها را نسبت به دوره های قبل بهتر عنوان می کند ! اکنون می توان این پرسش را مطرح کرد که دستاورد حضور فرهنگیان در انتخابات شورایاری ها در دوره قبل چه بوده است ؟

برخی رسانه های مرتبط با شهرداری و شورایاری ها با برخی تیترهای غیرواقعی سعی می کنند تا میزان مشارکت را در  این دوره " بالا " نشان دهند .

مرتضی طلایی؛ رئیس سابق شورایاری‌ها در ارتباط فرایند ثبت‌نام از کاندیداها در این دوره از شورایاری‌ها می گوید : در حال حاضر محلات مطلقاً درگیر انتخابات نیستند، سطح هیئت اجرایی و نظارت در سطح مناطق را گرفته‌اند و حتی ملاک حُسن و سوءشهرت برای کاندیداهای شورایاری‌ها را در مصوبه صد‌و‌چهلمین جلسه شورای شهر حذف کردند که این موضوع عواقب خوشایندی برای شهر و شهروندان ندارد؛ این در حالی است که افرادی که داوطلب می‌شوند باید شرایط آنها بررسی شود.

وی متذکر می شود: در دوره قبل فضاسازی‌های زیادی انجام دادند و حتی در نقاطی که با آیین‌نامه پیش می‌رفتیم هم مشکلات زیادی برای ما ایجاد کردند، حتی آدرس افرادی که تطبیق با محل شرکت در انتخابات نداشت را بررسی و حذف می کردیم و سوابق را هم تطبیق می‌دادیم و در صورت مشکل آن را برطرف می کردیم اما این بار به نظر می‌رسد که خیلی کار را راحت گرفته‌اند؛ شنیده‌ها نشان می‌دهد که ساماندهی‌هایی صورت گرفته و به یک نوعی از قبل چیدمان‌ها انجام شده است که چه افرادی باید انتخاب شوند و برای این امر برنامه‌ریزی‌های لازم انجام گرفته است؛ لازم است در موارد گفته شده ستاد شورایاری‌ها یا شورای شهر شفاف‌سازی‌های لازم را انجام دهند حتی شنیده شده که صحبت‌هایی در بین خود این افراد ردوبدل شده که میزان مشارکت موضوعیت ندارد اما نکته قابل توجه این است که در دوره جدید مدیریت شهری فقط تلاش می‌کنند که این دوره از  انتخابات را برگزار کند و در کارنامه خود این کار را  ثبت کنند اما تأکید می‌کنم که شورایاری‌ها دو سال است که تعطیل شده‌اند.

طلایی متذکر می شود :

نکته اساسی این است که شورای پنجم خیلی به مشارکت مردم توجه ندارد، اعضای شورایاری‌ها در تهران بیش از 3500 نفر هستند؛ فقط بروید و به صورت رندوم تعدادی از آنها را انتخاب  با آنها صحبت کنید آنها می‌گویند که شورای پنجم به موضوع شورایاری‌ها بها نداده است و به مشارکت مردم اعتقادی ندارند و بر اساس آخرین اخبار به دست آمده استقبالی از ثبت‌نام نشده که منجر به تمدید مهلت ثبت‌نام شده است.

« صدای معلم » در چهارمین دوره انتخابات شورایاری ها مشارکت فعالی داشت و حتی به صورت رایگان و با هدف ترغیب و مشارکت حداکثری فرهنگیان در انتخابات شورایاری ها به معرفی آن ها پرداخت .

در این زمینه حتی منشور اخلاقی – مدیریتی پیشنهاد شده توسط جمعی از فرهنگیان و معلمان کاندیدای شورایاری محلات را منتشر و از آن حمایت کرد . ( این جا )

بند 10 از این منشور تصریح کرده بود :

" تلاش در جهت استقرار نظام پاسخ گویی و شفافیت در تمام سطوح و کلیه اقدامات و فعالیت­ های شورایاری و مدیریت محله به شهروندان و ساکنان محله. "

« صدای معلم » در 17 اسفند 1393 لیست نهایی ائتلاف بزرگ فرهنگیان استان تهران را منتشر کرد . ( این جا )

در این گزارش آمده بود :

" لیست زیر  نام مجموعه فرهنگیان و معلمانی است که در استان تهران خود را کاندیدای ورود به عرصه مدنی - صنفی شورایاری ها نموده اند .

به نظر می رسد استقبال فرهنگیان در این دوره نسبت به سایر دوره ها " بی سابقه " بوده است .

باور ما بر این است که فرهنگیان و معلمان دارای پتانسیل فوق العاده و البته بالقوه ای هستند که در چنین عرصه هایی " بالفعل " خواهد شد .

حضور فراگیر همه فرهنگیان و معلمان برای رای اعتماد به همکاران خود موید خودآگاهی و پختگی فکری و اجتماعی آنان خواهد بود و البته معلمانی که با رای همکاران خویش به این  عرصه وارد می شوند، « نگهبان و وام دار » این رای ارزش مند خواهند بود ."

کاهش معنادار مشارکت شهروندان در پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها و نقش فرهنگیان و معلمان

اکنون می توان این پرسش را مطرح کرد که دستاورد حضور فرهنگیان در انتخابات شورایاری ها در دوره قبل چه بوده است ؟

آیا  معلمان مستقر در این شورایاری ها توانسته اند نظام پاسخ گویی و شفافیت در تمام سطوح و کلیه اقدامات و فعالیت­ های شورایاری و مدیریت محله به شهروندان و ساکنان محله را مستقر کرده و یا گامی حتی " کوچک " بردارند ؟

آیا فرهنگیان عضو در این شورایاری ها توانسته اند از ظرفیت ها و فرصت های قانونی برای ساختن شهری قانون مند و مسئولانی پاسخ گو بهره جسته و یا حداقل هویت صنفی خود را تعریف کنند ؟ و یا همچون دیگران با عباراتی مانند " نمی گذارند " و یا " نمی شود " کوتاهی ها و اشتباهات را با" روزمرگی " درآمیخته اند ؟

آیا حتی یک نفر معلم  در آن لیست بلند بالا  که به عضویت  شورای محله انتخاب شد ؛ عملکرد خود را به اطلاع دیگران رساند ؟

چند درصد از معلمان منتخب به موارد 13 گانه در آن منشور اخلاقی - مدیریتی عمل کردند ؟

آیا توانستند کارکرد شورایاری ها را از یک بنگاه کاریابی و اقتصادی توام با رانت ارتقا دهند ؟

پایان گزارش/

کاهش معنادار مشارکت شهروندان در پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها و نقش فرهنگیان و معلمان

جمعه, 21 تیر 1398 04:10 خوانده شده: 312 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1398/04/22 - 13:04
از اصولگرا که ناامیدیم
از اصلاح طلب هم دارم ناامید میشم
از اعتدال و...هم که نگو!!!!
پاسخ + +5 -2 --
دانش آموز اسبق دکتر 1398/04/22 - 15:34
دکتر میگه وقتی من و دانش آموزانم و والدین آنها و دوستان و فک و فامیل ما به یقین رسیده ایم که مشارکت ما در انتخابات باعث در نظر گرفتن حق و حقوق شهروندی ما توسط حاکمیت نشده و نمیشه؛ حاکمیت با چه رویی از ما و مخاطبان ما انتظار مشارکت در انتخابات بعدی را دارد؟!
پاسخ + +7 0 --
9 1398/04/22 - 19:17
از اون 9 خانومی که توی عکس مشاهده میشن، یکیشون خط خوب نداره؟ یا داره و افتخار نمیده؟ در نظام قبل مربی هنر نداشتن که بهشون خوش خطی یاد بده؟
یا الان مربی پرورشی یا هنر ندارن؟ چطور میشه که با اینهمه شایسته سالاری در جذب نیرو ندارن؟ یا مربی پرورشی و هنر به این کارا کاری نداره؟ یا در راه پرورش و هنر متحیرند؟ یا اونایی که هنری دارن غایبند؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور