صدای معلم

این خبرگزاری نیز مانند برخی رسانه های معلمی ، تشکل های فرهنگیان و بعضی فعالان رسانه ای در برابر فرهنگ امنیتی ایجاد شده در وزارت بطحایی سکوت را انتخاب کرد ! در جریان مسائل صندوق ذخیره فرهنگیان صدای معلم بارها نسبت به تخلفات صورت گرفته در این صندوق و باز شدن پای نهادهای قضایی و نظارتی خارج از آموزش و پرورش به وزیر وقت علی اصغر فانی و سایر مسئولان هشدار داده بود !

انتقاد خبرگزاری فارس از تغییر رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش !

گروه گزارش/

انتقاد خبرگزاری فارس از تغییر رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش و بی تفاوتی در مورد امنیت فرهنگی

پس از تغییر رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش ، « صدای معلم » دو گزارش در مورد آن تهیه کرد .

در گزارش نخستین ( این جا ) آمده بود :

" « صدای معلم » برای نخستین بار در طول تاریخ آموزش و پرورش پس از انقلاب اسلامی گفت و گویی را با کفراشی انجام داد و پرسش های صریحی را با ایشان مطرح کرد .

در طول دوران تصدی کفراشی در آموزش و پرورش فرهنگ امنیتی جای خود را به امنیت فرهنگی داد .

متاسفانه در دوران وزارت سیدمحمد بطحایی این روند معکوس گردید و ضمن شکایت های متعدد از رسانه ها و معلمان منتقد ، پرونده های مختلفی برای فعالان صنفی در هیات های تخلفات اداری وزارت آموزش و پرورش تشکیل گردید .

« صدای معلم » امیدوار است با استقرار رئیس جدید مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش ضمن تاکید بر حفظ استقلال ذاتی وزارت آموزش و پرورش و به رسمت شناخته شدن آن از سوی نهادها و افراد که از سخنان نخستین سیدجواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در ابتدا بوده است همچون سابق فضای امنیت فرهنگی بر مدارس و در میان منتقدان آموزش ساری و جاری گردد .

لازم به ذکر است سرپرست وزارت آموزش و پرورش در اقدامی بی سابقه شکایت مدیران آموزش و پرورش از رسانه ها را  نیز ممنوع اعلام کرد که موجب تقدیر و تشکر است . "

خبرگزاری فارس که در برابر فضای امنیتی ایجاد شده در دوران وزارت بطحایی و نیز شکایت از رسانه های مستقل و معلمان منتقد کاملا سکوت کرده در گزارشی با عنوان : " سرپرست وزارت آموزش و پرورش چشم این وزارتخانه را نشانه گرفت " می نویسد :

" وزارت آموزش و پرورش این روزها با سرپرست اداره می‌شود؛ مدیریتی که باید آن را به‌گونه‌ای مدیریت لرزان نام نهاد؛ در این شرایط گمانه‌زنی و یارکشی‌ها برای انتخاب وزیر مطرح است و بیش از آنکه فضای وزارتخانه، فضای کار و تلاش را تجربه کند، فضای غبارآلودی را می‌گذراند؛ هر چند که زحمات خیلی از فرهنگیان و مدیران دلسوز را نباید هیچ گاه نادیده گرفت.

اما در هرحال وزارتخانه‌ای که با سرپرست اداره می‌شود دارای شرایط بسیار متفاوت است و به نوعی می توان گفت ثباتی ندارد در چنین شرایطی تغییر و تحول در وزارتخانه توسط سرپرست ابهام‌برانگیز است آن هم اگر کلیدی‌ترین بخش آموزش و پرورش تغییر کند.

۲۵ تیرماه امسال، سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش طی حکمی «جلال دلقندی» را به عنوان سرپرست مرکز حراست آموزش و پرورش منصوب کرد و همان روز مراسم تکریم و معارفه را برگزار کرد؛ نکته جالب توجه این است که مظفر مظاهری در این مراسم حضور نداشت به عبارت دیگر، مراسم تکریم بدون حضور مدیرقبلی حراست برگزار شد.اگر نهادهایی مانند حراست ها ، ادارات ارزیابی و رسیدگی به شکایات و... در آموزش و پرورش دقیق ، مستند و مستمر عمل کنند دیگر نیازی به دخالت نهادهای بیرونی نیست .

فارس در ادامه می افزاید :

"  ظاهر این اتفاق در یک تغییر رئیس مرکز حراست است؛ اما نکته جالب توجه این است که بعد از تغییر رئیس مرکز حراست آموزش و پرورش، عده‌ای به جشن و پایکوبی پرداختند و برخی در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری و غیرخبری به تمجید از حسینی در تغییر رئیس مرکز حراست پرداختند.

در شرایطی که حسینی به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش فعالیت می‌کند، تغییر رئیس مرکز حراست با ابعاد حساس کاری آن، مبهم به نظر می‌رسد؛ نکته جالب توجه اینکه مظاهری چند ماه پیش به عنوان نماینده وزیر و بازرس ویژه در صندوق ذخیره فرهنگیان منصوب شد و در راستای به ثمررسیدن  پرونده صندوق ذخیره فعالیت‌های مختلفی کرد.

انتقاد خبرگزاری فارس از تغییر رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش و بی تفاوتی در مورد امنیت فرهنگی

نکته مهم‌تر اینکه مظاهری به دنبال پیگیری برخی پرونده‌های تخلفات در آموزش و پرورش بود و این سؤال مطرح می‌شود که آیا این تغییر با آن پرونده‌های تخلف ارتباطی دارد؟ "

این خبرگزاری  ضمن حمایت ضمنی از عملکرد رئیس پیشین حراست وزارت آموزش و پرورش و به عنوان نمونه به عملکرد ایشان اشاره کرده و می نویسد :

" نکته جالب درباره شخصیت مظاهری این است که بهمن سال گذشته قرار بود همایش تخصصی رؤسای حراست آموزش و پرورش در استان خراسان رضوی برگزار شود اما اتفاق جالبی افتاد و مرکز حراست تصمیم گرفت که به جای برگزاری همایش، صرفه‌جویی کند؛ اتفاقی که ان‌شاءالله در تمام بخش‌های آموزش و پرورش باب شود و تا آنجا که می‌توان از همایش‌های غیرضروری و هزینه‌بر کاست و از راه‌های جایگزین چون ویدئو کنفرانس بهره برد. "

فارس در پایان پرسشی مطرح می کند :

" حال سؤال این است که ضرورت تغییر رئیس مرکز حراست آن هم در دوران سرپرستی و آن هم برگزاری مراسم بدون حضور وی، چقدر ضروری بوده است؟ و این ضرورت از چه باب تعریف شده است؟ "

سیدجواد حسینی در مراسم معارفه و تکریم سرپرست جدید حراست وزارت آموزش و پرورش عنوان می کند :

" امنیت فرهنگی باید جایگزین فرهنگ امنیتی شود. "

نخست نکته ای که باید به افراد و با چنین نگرش هایی یادآور شد این است که :

کلیدی ترین بخش آموزش و پرورش مدرسه و ارکان آن یعنی معلمان و دانش آموزان هستند !

انتقاد خبرگزاری فارس از تغییر رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش و بی تفاوتی در مورد امنیت فرهنگی

همچنین به نظر می رسد اهمیت امنیت فرهنگی در دستگاهی مانند وزارت آموزش و پرورش برای این دوستان چندان اهمیت و یا ارزشی ندارد .

بگذریم از آن که در طول وزارت سیدمحمد بطحایی نقد جدی و یا قابل توجهی را از خبرگزاری فارس در مورد عملکرد ایشان و سایر دوایر و زیرمجموعه ها هم شاهد نبودیم ....

در گزارش دوم  صدای معلم ( این جا ) ضمن انتقاد از عملکرد برخی رسانه های معلمی ، تشکل های فرهنگیان و بعضی فعالان رسانه ای در برابر فرهنگ امنیتی ایجاد شده در وزارت بطحایی چنین آمده است :

" این یک اصل منطقی و طبیعی است که اگر در سازمانی نهادهای نظارتی داخل آن سازمان ضعیف عمل کنند به واسطه برخی گزارش و یا شکایت های مردمی و... نهادهای بیرونی در درون آن ورود پیدا کنند .

پس می توان چنین نتیجه گیری کرد که اگر نهادهایی مانند حراست ها ، ادارات ارزیابی و رسیدگی به شکایات و... در آموزش و پرورش دقیق ، مستند و مستمر عمل کنند دیگر نیازی به دخالت نهادهای بیرونی نیست .

مشکل ما این است که این گونه دوایر و واحدها هم مانند سایر اجزای سیستم شده و کارآمدی و فایده ذاتی خود را از دست داده اند . " کلیدی ترین بخش آموزش و پرورش مدرسه و ارکان آن یعنی معلمان و دانش آموزان هستند !

لازم به ذکر است ؛

در جریان مسائل صندوق ذخیره فرهنگیان صدای معلم بارها نسبت به تخلفات صورت گرفته در این صندوق و باز شدن پای نهادهای قضایی و نظارتی خارج از آموزش و پرورش به وزیر وقت آموزش و پرورش علی اصغر فانی و سایر مسئولان هشدار داده بود . ( این جا ) و ( این جا )

پایان گزارش/

انتقاد خبرگزاری فارس از تغییر رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش و بی تفاوتی در مورد امنیت فرهنگی

جمعه, 28 تیر 1398 03:42 خوانده شده: 1274 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
کرامت رنجبر دستنایی 1398/04/29 - 16:50
به نظر میرسد مظاهری چشم و گوش دستگاه‌های دیگر بود نه وزیر و آموزش و پرورش
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1398/04/30 - 07:44
خبرگزاری فارس بیاد ببینه همین حراست در دوره ای که ازش دفاع میکنه با نیروهای انقلابی و پیروان اندیشه های امام و رهبری بدلیل منتقد بودن و روحیه انقلابی داشتن در برخی استان ها چه کرد؟!حتی کامنت های مطالب صدای معلم رو هم در پرونده همکاران بسیجی و انقلابی گذاشتند به جرم حمایت از دولت تدبیر و امید و رویکردهای اصلاحی و نقد داشتن به غرض ورزی ها و اعمال سلایق در اجرای قوانین...
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1398/04/29 - 17:48
ناراحتی فارس و کیهان یعنی ...خوب بوده
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/04/30 - 07:59
موافقم
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/04/30 - 13:59
تا کی تنگ نطری و تک جناحی نگری و...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/04/31 - 06:26
اصلا چطوره کیهان و فارس و تسنیم
مسولین ا.پ را انتخاب کنند
پاسخ + +4 0 --
محسن 1398/04/30 - 07:02
بهتر كه رفت .فقط فكر خودش بود .خبرگزاري فارس دقت كن
پاسخ + +2 0 --
اکبر 1398/04/30 - 22:52
باید با اطمینان کامل گفت همینکه کیهان و فارس از او حمایت کرده اند باید زودتر بیرونش می کردند. به قول آن دوستی که گفت حراست بایدبه جای فرهنگ امنیتی ،امنیت فرهنگی را پیشه کند.
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی هوشیار 1398/04/31 - 04:00
چرا اینقدر فرافکنی می کنید
دیروز هم رییس مرکز حراست وزارت فرهنگ و ارشاد هم تغییر کرد اما در مراسمی رسمی و بدون حاشیه!
صدای معلم بهتر است اگر رسالت خبری و تحلیلی دارد بررسی کند
1_ چرا سرپرست مرکز حراست را باید با سرپرست اداره کند
2_ آیا با درنظر گرفتن معوقات و مشکلات جدی اقتصادی معلمان و... این تغییر در اولویت بود و یا طبق معمول باید با این چنین اقدامات معلمان را از اصل ماجرا دور کنیم.
حالا می خواهد امنیت فرهنگی باشد یا فرهنگ امنیتی!
آقای پورسلیمان پرداخت مطالبات فرهنگیان چی شد؟
ضمنا" اینقدر هم سنگ آقای سرپرست رو به سینه نزن
چون سرپرست جدیدمرکز حراست همشهری سرپرست است (بچه سبزوار) است و منصوب آقای کفراشی!
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/04/31 - 13:47
سلام

دوست عزیز

1-فرافکنی از چه چیزی به چیزی ؟

موضوع این گزارش در مورد حراست و نقد عملکرد آن و رسانه است .

2-شما وزارت ارشاد را با آموزش و پرورشی مقایسه می کنید که شاید تمام کارمندانش اندازه چند منطقه آموزشی هم در تهران نباشند !

شاید ارشادی ها هم اگر صدای معلمی د اشتند روی آن زوم می کردند !

باید بپذیریم که نقد عملکردهای دوایر و بخش های مختلف وزارت آموزش و پرورش یک حق و یک فرصت است .

حراست هم تافته جدابافته ای نیست .

3-هر فردی که منصوب می شود تا تایید مقامات حراستی بالادستی زمان می برد و این شامل همه پست ها می شود .

4-در این مورد قبلا صحبت کرده ایم .

صدای معلم یک رسانه چندبعدی است و مسائل اقتصادی و معیشیتی هم در جای خود مورد بررسی قرار می گیرند .

قبلا گفته ایم صدای معلم یک رسانه کاملا صنفی نیست .

رسانه های صنفی در این زمینه کم نیستند . می توانید به آن ها مراجعه کنید .

صدای معلم با کسی حتی شما هم رودربایستی ندارد و به وظیفه ذاتی خویش عمل می کند .

پایدارباشید .
پاسخ + 0 -1 --
فرهنگی هوشیار 1398/04/31 - 07:12
آقای پورسلیمان
چرا نظر بنده را درج نکردید؟
پاسخ + +2 0 --
شاکی 1398/04/31 - 11:47
حضرات خبرگزاری فارس همین حراست در برخی استان ها مانع انتصاب نیروهای انقلابی و تحولگراحتی بعنوان مشاور بدلایل شخصی و بغض و کینه های فردی شد...نیرویی که در رده های بالای بسیج سپاه سیدالشهداء و در جایگاهی همچون مشاور فرماندار و عضو شورای اجرایی جمعیت هلال احمر ودهها جایگاه اجتماعی و فرهنگی دیگر حضور فعالانه داشته و پای کار نظام و انقلاب و ارزش ها بوده است صرفاً بدلیل حمایت از دولت تدبیر و امید و رویکرد اصلاحی داشتن در امور مورد غضب و کینه ی ایشان قرار گرفت و پاسخ استعلامش رو با پرینت کامنت های صدای معلم و ارسال به مراجع ذی نفوذ و ترسیم وارونه نقد به تخریب مورد ظلم قرار دادند...
پاسخ + 0 0 --
حسام شیخ محمدی 1398/05/12 - 14:15
با سلام

اتفاق بسیار مبارکی است که آقای دلقندی ریاست مرکز حراست دانشگاه منصوب شدند.
جدای از حواشی این انتصاب که البته چنانچه تخلفی در دوره هر وزیر و یا در هر مرحله ای بوده باشد محل تحقیق و بررسی است ، لکن کارنامه آقای دلقندی در دوران حضور در دانشگاه فرهنگیان روشن است و ایشان تقریبا هیچ اقدام منفی ، ساختار شکنانه و یا ظلم آمیز و خارج از اخلاق و قانون نداشته اند.

امید و آرزوی موفقیت برای ایشان

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از نظر شما دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور آموزش و پرورش از نوع " تخصصی " است ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور