صدای معلم

حاجی بابایی در نشست نقد و بررسی عملکرد مدیریت آموزش و پرورش در دولت های یازدهم و دوازدهم در مجتمع آموزشی نبی اکرم ( ص ) :

9 سازمان از قانون مجلس استثناء هستند ! نگاه به اقتصاد آموزش و پرورش نگاه لیبرال است !

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ نشست نقد و بررسی عملکرد مدیریت آموزش و پرورش در دولت های یازدهم و دوازدهم در مجتمع آموزشی نبی اکرم ( ص ) برگزار گردید .

در این نشست حاجی بابایی پس از سخنرانی به پرسش های حاضران پاسخ داد .

اکثریت پرسش ها حول مسائل و مشکلات شخصی و در حوزه های اقتصادی و معیشتی مانند افزایش حقوق ، احکام کارگزینی ، بیمه تکمیلی ، قدرت خرید معلمان و... بود .

تنها یک پرسش در مورد سند 2030 مطرح شد .

« صدای معلم » با زحمت توانست پرسش های خود را مطرح کند .

در این قسمت ، بخش نخست از سخنان مشروح حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس منتشر می گردد .

 

سازمان های استثنا در زمینه پرداخت ها و اقتصاد آموزش و پرورش از نگاه حاجی بابایی

خصوصی سازی در آموزش و پرورش

عمده ترین نقدهایی که نسبت به عملکرد آموزش و پرورش در این دولت وجود دارد چیست؟ این دو سؤال را هر کدام شما مفیدتر می دانید ما در خدمتتان هستیم.

حاجی بابایی :

بسم الله الرحمن الرحیم

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَءُوفٌ رَّحِيمٌ

یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و امام شهیدان را گرامی می داریم و به پیشگاه مقام معظم رهبری و ملت بزرگ ایران و شما فرهنگیان عزیز ادای احترام دارم.

عذرخواهی می کنم از این که دیر رسیدم . ما ساعت 6:30 راه افتادیم . پنج دقیقه به 6 راه افتادیم. الان رسیدم ولی هم راه دور بود و هم شلوغ بود. عذرخواهی می کنم که دیر شد.

خوشحالیم از این که در محضر شما عزیزان ، فرهنگیان عزیز و همه کسانی که به نوعی در واقع خدمتگزار نظام تعلیم و تربیت هستند . بهترین جایگاه هم همین جایگاه آموزش و پرورش است. مهندس پرتو زاده و جناب آقای میرزاپور از جمله کسانی هستند که زحمت زیادی را برای آموزش و پرورش کشیدند و می کشند . دلسوزان آموزش و پرورش ، شما تک تک تان در اینجا حضور پیدا کردید.

امام می فرمود که به آموزش و پرورش برسید ، مملکت درست می شود. عین جمله ایشان نیست و همه چیز از آموزش و پرورش است. این یک واقعیت انکار ناپذیر است. رشد هر کشوری ، به میزان رشد نظام تعلیم و تربیتش است. اگر ما امروز آسیب های گوناگون در کشور داریم ، ریشه ی این ها را در بی توجهی به آموزش و پرورش می بینیم.

نوع نگاه به آموزش و پرورش در دولت های گوناگون ما بعد از انقلاب یک نگاه درجه یک نبود.

کم و بیش دارد. دولت ها معمولا آموزش و پرورش را یک وزارت خانه ای می دانستند که وزیرش باید در دولت همیشه برای رفع مشکلش به وزاری دیگر تمسک پیدا کند. وزیر اقتصاد یک جور برایش ناز می کند . وزیر راه یک جور  !

هرکسی ... اصلا در دولت این جوری ست که هر کس درآمد دارد ، پادشاهی می کند. هر کس پول می خواهد باید به نوعی خودش را مدیون وزارت خانه و وزیران دیگر بداند.

این کار درستی نیست و این نگاه درستی به آموزش و پرورش نیست.

مقام معظم رهبری ، هر وقت ما خدمت ایشان رفتیم  ، جمعی یا فردی و یا هر شکل دیگری ، نگاهی که ایشان به آموزش و پرورش داشتند ، من در هیچ کس ندیدم.

( اللهم صل علی محمد و آل محمد )

در سیاست های کلی آموزش و پرورش ایشان فرمودند ، دو چیز را در مورد آموزش و پرورش شمارش نکنید.  یکی پول و یکی نیروی انسانی . این دو تا را حساب نکنید. اینقدر داریم می گوییم. هر چه بگویید کم است.

سازمان های استثنا در زمینه پرداخت ها و اقتصاد آموزش و پرورش از نگاه حاجی بابایی

بابا ایشان می فرمایند آموزش و پرورش در اولویت است. یکبار خدمت ایشان رسیدیم. سال 91 یا 92 . فرمود ، تمام سازمان ها و وزارت خانه ها را نگاه کنید. آن بالا آموزش و پرورش است.

بالاتر از آموزش و پرورش جایگاهی وجود ندارد . خُب این نگاه نظام ماست. مثل نگاه خوب به دفاع و نگاه او به امنیت.

مثل نگاه او به اقتصاد ، مثل نگاه او به فرهنگ . که هر جا خوب مدیریت شده ، هر کجا خوب توجه شده ، ما در دنیا سر آمدیم. مثل ساخت موشک . هر کجا خوب مدیریت نشده ، موفق نشدیم. مثل ساخت خودرو. الان در دنیا هر اتفاقی بیفتد ، در خلیج فارس ، ده ها و صدها ناو هواپیمابر آمریکایی ، پر از هواپیما و موشک بگویند آمدند ... مردم توی خیابان که راه می روند و با هم حرکت می کنند ، یک دقیقه هم وقتشان را صرف نمی کنند تا فکر کنند به آن !. می خندند. اصلا برایشان مهم نیست ! چون این مدیریت ، مدیریت اسلامی و قرآنی شده. امنیت ما امروز امنیت قرآنی ست و تربیت شهید حججی هم یک تربیت قرآنی ست. اینها از خروجی های نظام ارزش مدار است.

اما اقتصاد ما ، اقتصاد ارزش مدار نیست. اقتصاد لیبرال است. لذا اگر امروز بگویند ، پنیر ممکن است کم شود. همین الان کم می شود. و همین الان مردم برای پنیر مشکل پیدا می کنند . برای این که اطمینان به اقتصاد دانان و مدیران ما در این ناحیه ندارند.

اما در ناحیه امنیت اطمینان دارند . به همین دلیل است که هر جا اسلامی پیش رفتیم ، موفق شدیم. هر جا اسلامی نرفتیم دچار مشکل شدیم. بر عکس آنچه که لیبرال ها دارند جا می اندازند که این هم از اسلام !

همه ی خرابکاری ها مال آن هاست و همه ی خرابکاری ها را به شکلی در جامعه نمایان می کنند که خانواده ی شهید باید جواب دهد. خرابکاری ها را آن ها می کنند ، جواب ها را باید گروه ارزش مدار بدهد.

در طول چهل سال . این مثل دو خط موازی ، ارزش های نظام و اقتصاد لیبرال را داشتیم. برای این می گویم که این نکته را به آموزش و پرورش وصل کنم. اقتصاد لیبرال ، همیشه با نظام حرکت کرده است.

هر جا میدان پیدا کرده ، مانور کرده . هر جا ارزش ها تضعیف شده ،آن ها قدرت پیدا کردند . هر وقت ارزش ها قدرت پیدا کرده ، آن ها تضعیف شدند.

در 8 سال دوران دفاع مقدس ، این تفکر که من باید شهید بشوم تا جامعه سر پا بایستد ، برای انقلاب ، برای نظام ، برای ارزش ها این خط انقلاب است.

این خطی است که در آن اقتصاد لیبرال به زنجیر کشیده شده است. در این 8 سال اما یک روزی هم اتفاق می افتد که اقتصاد لیبرال میدان داری می کند ، مثل امروز . و این اقتصاد لیبرال به شکلی سازماندهی می کند ، به شکلی برنامه ریزی می کند که تمام ابعاد و ارزش های ما را بدهکار می کند.  اختلاس گر ، پول را می برد ، مادر شهید باید در خیابان جواب دهد. لیبرال حکومت می کند ، بسیجی باید جواب بدهد. جیسون رضایی جاسوسی می کند ، همسر شهید حججی باید جواب دهد. یعنی چنان سازماندهی می کنند که هم کار را خراب می کنند و هم از آن پولی که در آمد دارند ، خرج می کنند که بگویند اسلام ناکارآمد است. در صورتی که هر جا اسلام حاکم بوده و هر جا اسلام ورود پیدا کرده  ، ما در آن جا موفقیم.

ما اگر امروز میلیون ها جوان مثل شهید حججی در کشور داریم ، در این کشور نتیجه ی مدیریت انقلابی است. محصول قرآن است. محصول ارزش مداران  است و اگر اشرافی گری داریم ، در این کشور ، محصول نگاه لیبرالی ست. اصلا نمی توانند قبول کنند. یک نمونه بحث حقوق ها را دیدید شما دیگر. خیلی جالب است . روز روشن جلوی چشم همه ی ملت بزرگ ایران یا قانون را عوض می کند. قانون را تغییر می دهند . اجرا را تغییر می دهند. به شکلی راحت جلو می روند که بتوانند بیشتر بردارند. گفتیم در مجلس مصوب کردیم که حقوق را بدهید.

چهار صد تومان بدهید ، تا ده درصد . فکر می کنم این را به کلاس سوم دبستان بدهیم ، به راحتی اجرایش می کند. در کشور بگویید چهارصد تومان تا ده درصد.

چهارصد تومان را که معلوم است باید به همه بدهید . تا ده درصد یعنی چه؟ هر انسان عاقل و ذی شعوری می فهمد که وقتی می گوییم تا ده درصد دست دولت باز باشد. اونی که بیشتر می گیرد، کمتر بدهد. آنی که کمتر می گیرد ، بیشتر بدهد.

سازمان های استثنا در زمینه پرداخت ها و اقتصاد آموزش و پرورش از نگاه حاجی بابایی

فکر نمی کنم کسی در جامعه بر عکس این فکر کند. اولا اجرا چگونه می شود؟

رفتند اجرا کردند. این چه اجرایی هست که شما کردید؟ اصلا هیچ جایش به قانون می نمی خورد.

ده تا جلسه ، بیست تا جلسه در دیوان محاسبات داشتیم. دولت ، مجلس ، همه آمدند. بعد می آیند در تلویزیون می گویند ما به پایین ترین حقوق 39 درصد ، اضافه کردیم. شما به پایین ترین حقوق 1132000تومان است. می گویید 39 درصد اضافه کردید ، دستتان درد نکند. این یک ارزش است. این کار را به خاطر ما کردید و گرنه این را هم نمی دادید. در حقیقت این  5 / 36 درصدش که می شود همان چهارصد تومان ، بقیه اش از ده درصد چقدرش را به او داده اید؟ 5 / 2 درصد.  بعد رفتم حکم در آوردم از یکی از معاونین وزیر آموزش و پرورش الان ، حکمش 20 میلیون و 80 هزار تومان بود.  بعد در تلویزیون با رییس سازمان برنامه و بودجه دعوا بکنم و می گویند. ما اصلا حقوق 20 میلیونی نداریم. بعد رفتم حکم در آوردند. حقوقش 29 میلیون بوده که بازنشسته هم شده. 5 میلیون اضافه شده. این که دارم می گویم یکیش رد خور ندارد ، مستند است.  5 میلیون حقوق اضافه شده. می شود 18 درصد. دولت آمده حقوق صادر کرده ، گفته از 5 / 2 میلیون به بالا همه 18 درصد.

کسی که 20 میلیون حقوق می گیرد ، 18 درصدش می شود سه میلیون و شصت هزار تومان . چهارصد آن را برداریم. می ماند چقدر ؟ سه میلیون و دویست.

  3200000 به 20 میلیون می شود چند درصد ؟ 16 درصد.  یعنی به کسی که حقوق پایین می گیرد. 5 / 2 درصد اضافه کردیم . چهارصد که هیچ داریم ، به بالای 16 درصد اضافه کرده .

به پایینی 5 / 2 درصد داده است و به بالایی 16 درصد !

 می گویم این که مروت ندارید ، مگر جوانمردی ندارید. یک اختیاری به شما دادیم . از صفر تا 10 درصد .

می خواهید بدهید به پایین 5 / 2 درصد . این عمل ناجوانمردی ست ولی قانونی. ولی 16 درصد را از کجا آوردید؟ بعد جلسه ی گوناگون و گوناگون به من می گوید. این را از کجا آوردید؟ این کار را به چه دلیلی کردید؟ قانون که پیشنهاد من است. دیگر خودم که می دانم چه گفتم 400 تومان تا 10 درصد. خبر ندارید ! می گویم چه ؟ وقتی قانون به من ابلاغ شد. من در تلویزیون هم گفتم. از در پشتی مجلس دو تا خط آمده است . تو گفتی از 400 تومان تا 10 درصد . در دو خط گفته آن هر چه دلت می خواهد بکن به دولت . این دیگر کار مجلس است. چه کار به من دارد؟

گیر دوم :

بی خود کرده هر کس که این را داده. اصلا قانون نیست ما یک ویرگول می خواهیم به قانون اضافه کنیم ، باید در صحن مجلس باید موافق حرف بزند ، مخالف حرف بزند  و رای گیری کنیم .

 می گویم آقای مسئول مجلس !

نامه نوشتم . بگویید این چه روزی و چه ساعتی تصویب شده فیلمش را نشان بدهید.  بعد متوجه می شوم ، یک کسی از کمیسیون تلفیق ، با دولت هماهنگ کرده ، که تا حاجی بابایی این را گفت شما غصه نخورید  !

 ما درستش می کنیم . ولی در قانون دو خط می گویم ، تو هر کاری دلت می خواهد بکن. داده رفته است .

متأسفانه رییس مجلس هم متوجه شده و دولت هم رفته آن را را اجرا  می کند.  دیوان محاسبات را آوردیم ، سازمان برنامه بودجه را آوردیم. سازمان بازرسی را آوردیم. مجلس را آوردیم. همه نشستیم. همه به اجماع می گویند. اگر پیشنهاد آقای حاجی بابایی است. هر آنچه دولت انجام داده است ، تخلف است. اگر آن بندی که اضافه کردند و در آن بند همان باشد که گفتیم. باشد . پس هر کاری دلمان خواست می کنیم. جالب است. معاون اول رییس جمهور که هم دیده است حالا که هر کی هر کیه ، یک نامه هم او داده  که 9 سازمان از قانون مجلس استثناء هستند. باشد . این که مجلس داده را که من قبول ندارم. به فرض که من این را  قبول درم . به فرض که قبولش دارم  . آن را انجام دادید و تا ده درصد را اجرا کردید. آن 6 درصد را از کجا آوردید؟

آن 6 تا را اگر می گویند ، معاون اول رییس جمهور یک نامه  داده ، گفته این موارد استثناء هستند.

اصلا به قانون مجلس ربطی ندارد. هر چه دلتان می خواهد می توانید بدهید . آن هم داده است. 16 درصد ، 20 درصد . این شده مصوبه مجلس که الحمدلله ایستاده ایم و نمی گذاریم اجرا بشود و بر گرداندیم. الان بعد از 4 ماه ایستادگی ، بالاخره رییس مجلس و دیگران نامه ای صادر شد و مجلس اعلام کرد که دولت تخلفش محرز است.

اعلام شد . الان می خواهد چه کار کند؟

تذکر مجری جلسه :

( لطفا برویم سر بحث آموزش و پرورش )

بله !

شما این نگاه را ببینید !

 آمده بین 5 / 2 میلیون تا 5 میلیون با 18 درصد اضافه کرده . این 5 / 2 میلیون تا 5 میلیون 620 هزار معلم در آن هستند. پرستارها در این هستند. این جا گیر می دهد .آن جا که کسان دیگری هستند به راحتی افزایش می دهد .

 این که من می گویم با این پیشنهاد و  قانون به 70 درصد مقاصدمان رسیدیم. ما برای تکمیل  و این که کارهای غیرقانونی شده می گوییم که ایراد هست. این نگاه به آموزش و پرورش است که این نگاه لیبرال است .

این نگاه اقتصاد لیبرال است .

می گوید حق من هست هر چه قدر می خواهم بگیرم. اول انقلاب هر کس 2 ریال اضافه بر می داشت ، تا سی روز اگر به او می گفتی سرخی صورتش برطرف نمی شد ، از خجالت. امروز وقتی این کار را انجام می دهند ، می گویند ، حق ماست ! اینها زحمت می کشند. تلاش می کنند .چرا نباید بگیرند. اینها نخبه اند. این ها فلان.

این نوع نگاه اقتصاد لیبرال ، امروز بر آموزش و پرورش خیمه زده است. من خواهش می کنم این ها را دقت کنید.

سازمان های استثنا در زمینه پرداخت ها و اقتصاد آموزش و پرورش از نگاه حاجی بابایی

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : نرگس کارگری


سازمان های استثنا در زمینه پرداخت ها و اقتصاد آموزش و پرورش از نگاه حاجی بابایی

سه شنبه, 08 مرداد 1398 04:18 خوانده شده: 1970 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
آزمون استخدامی 89 1398/05/08 - 15:09
امید وارم سر پل صراط هم دیر برسی
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/05/08 - 15:16
جالبه خودش کل امور آموزش پرورش دستشه و اشراف داره،دو روز دیگه هم وزیر جدید تعیین میکنه، صب تا شب هم داره میگه خوب عمل نمیکنن. پس یکی نیس بگه پس شما دقیقا کجای کاری؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + +1 0 --
دبیر مهربان 1398/05/08 - 16:09
وقتی دولت و سیستم نداره مدرسه رو خوب بچرخونه همون بهتر که خصوصی بشه و به نیروهای باقیمانده بیشتر و بهتر برسند
پاسخ + +1 0 --
معلم مشهدی 1398/05/09 - 12:13
ویدیوی خلاصه رساله دکتر حسینی - در 1 دقیقه و 40 ثانیه! ارزش دیدن داره - 4 سال Full Time رو رساله اش کار کرد - بخاطر همین کارش گفتند لیبرال هست و فاتحه اش رو خوندند!:

https://www.aparat.com/v/84KSX
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/05/10 - 09:54
جناب حاجی بابایی چی شده شما سال آخر نمایندگی مدعی دفاع از حقوق کارگران وکارمندان با حقوق پایین هستید
درصورتیکه می خواستید مدافع افراد کم درآمد باشید حداقل حقوق ها را افزایش می دادید وافزایش حقوق هم متناسب با نرخ تورم اجرا می شد شما با این قانون خود به دولت کمک کردید که مبلغ ناچیزی به حقوق ها اضافه کند و با سخنرانی خود افکار مردم را منحرف کردیدتاخودرا مدافع مظلومان جا بزنید بایک تیر چندین نشانه را زدید
این سخنان جنبه ی تبلیغاتی دارد وبرای کسب رای صورت می گیرد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور