صدای معلم

گزارشی از نشست نمایندگان آموزش دهندگان سوادآموزی با رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و نماینده مردم اصفهان ؛

" حرف و عمل سازمان نهضت سوادآموزی در جهت اجرای قانون برای آموزش دهندگان باشد و این قضیه را حتما حل نمایند "

نرگس کارگری/ خبرنگار صدای معلم

گروه استان ها و شهرستان ها - نرگس کارگری/

آخرین وضعیت استخدامی آموزش دهندگان سوادآموزی و گزارشی از نشست نمایندگان آموزش دهندگان سوادآموزی با رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و نماینده مردم اصفهان

گاهی مقایسه میان گپ و گفت های صمیمانه مردم با آنچه که در جامعه رخ می دهد، نشانگر تفاوت زیادی میان حرف و عمل مردم است. مسلما اگر از هر یک از من و شما بپرسند که وفای به عهد چیست و چقدر اهمیت دارد، می توانیم جملات فراوانی در مورد آن بگوییم. اما با این حال هر روز بر تعداد کسانی که دچار بدقولی دیگران می شوند و به اصطلاح سر کار می مانند، افزوده می شود.

به بیان ساده تر جامعه ای رنگ سلامتی اخلاقی را به خود خواهد دید که از اساسی ترین آموزه های اخلاقی شروع کند و به درمان همه جانبه آن در زمینه های دانه درشت بپردازد. خداوند در سوره بقره آیه 177 ریشه و اساس خوبی ها را در شش چیز خلاصه می کند که یکی از آنها «وفای به عهد» است. در این آیه آمده است:

و لكِنَّ الْبرَِّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الاَْخِرِ وَ ... وَ الْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُواْ

نیكى (و نیكوكار) كسانى هستند كه به خدا و روز رستاخیز ایمان آورده اند ... و به عهد خود هنگامى كه عهد بستند وفا مى‏ كنند

در ابتدای سوره مبارکه مائده نیز که تنها چند ماه پیش از پایان عمر شریف پیامبر نازل شده است، چنین می خوانیم:

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَوْفُوا بِالْعُقُودِ.  (سوره مائده، آیه 1)

ای کسانی که ایمان آوره اید! به پیمان ها و قراردادها (یتان) وفا کنید.

بنابراین شکی باقی نمی ماند که یکی از ریشه ای ترین مسایلی که می تواند سلامت اخلاقی جامعه را در پی داشته باشد، «فرهنگ پای بندی به قول و قرارها و عهد و پیمان ها» است.

روز شنبه 5 مرداد ماه 1398 تعدادی از آموزش دهندگان استان اصفهان با دعوت و هماهنگی نماینده ی مردم محترم اصفهان آقای دکتر حسن کامران به سازمان نهضت سواد آموزی رفتند و با ریاست محترم سازمان نهضت سواد آموزی آقای شاپور محمدزاده دیدار و گفت و گو داشتند.

وعده دیدار ساعت یازده صبح بود که این قرار با 45 دقیقه تأخیر شروع شد. جناب آقای دکتر کامران در ترافیک راه مانده بودند . کمی مضطرب نیامدن ایشان شدیم که با تماس با مشاورشان متوجه شدیم ایشان قرارهای کاری خود را برای این جلسه کنسل کرده اند.

دکتر محمدزاده ریاست محترم سازمان هم از ساعتی قبل از شروع جلسه در دفترشان حاضر شدند.

تا اینجای کار برای ما اهمیت دادن به وعده ای که با ما داشتند قابل ارزش بود.

اهم موضوعی که برای آن ، این جلسه تشکیل شد این بود که در حضور نماینده ای از قوه ی مقننه و نماینده ای از قوه ی مجریه اجرای مصوبه 3 / 6 / 95  بعد از 4 سال برای آموزش دهندگان مورد بحث قرار بگیرد. کمای آنکه در 31 / 1 / 98  بخشنامه ای به شماره 5/710 به تمامی ادارت کل آموزش و پرورش استان ها ارسال شده بود ولی برای این گروه مشمول فعل اجرایی نداشت و با اما و اگرهای مدیران کل استان ها از نبود شفافیت موضوع در مجوز بکارگیری این بخشنامه ، خواهان دستورالعملی جامع و کافی برای اجرای روند به کارگیری آموزش دهندگان در مقابل عدم اجرای این مصوبه ، رهایی از بلاتکلیفی را به نمایندگان مجلس و مسئولین وزارت ارجاع می دهند.  

لذا در این جلسه آموزش دهندگان از ریاست محترم سازمان تقاضا نمودند ، در جهت ارسال آمار و مستندات اسمی مشمولین و ایجاد بستر مناسب برای ایجاد نهضت فکری و علمی و عملی در وزارت آموزش و پرورش و معاونت های سواد آموزی استان ها خدمتی ارزنده برای جامعه ی مربیان سوادآموزی داشته باشند و هر چه سریع تر به این حال اسفبار پایان دهند.

در امور استخدامی ادارات کل استان ها ، پرونده های مربیان پیش دبستان، سرباز معلم و جاماندگان جمع آوری و  در حال بررسی است . لیکن هنوز به طور مثال در استان اصفهان با توجه به کمبود شدید نیرو ، پرونده های مشمولین ارسال نشده و گمان آن می رود که دست دست کردن ها برای ارسال و دریافت این پرونده ها از سستی انتخاب و نبود میل و شعف برای روند جلو بردن مراحل تشریفات اداری بکارگیری آموزش دهندگان دارد.

از دکتر محمد زاده قول اخلاقی گرفتیم که اگر به گفته ریاست قبلی ، سازمان وکیل مدافع آموزش دهندگان است ، ایشان در این موقعیت نائب ما در حرکت های اضطراری اخیر وزارت و امور استخدامی باشند و با توجه به آنکه ابهام مصوبه  3 / 6 / 95 قریب به هشت ماه است که به طور کامل برطرف گردیده است و قابلیت اجرایی آن از زمان لازم الاجرا بودن کماکان ادامه دارد ، پاداش پیگیری آموزش دهندگان را در طول اراده ی سازمان قرار دهند و با نظر بر آنکه طبق گفته خویش از زمانی که در منصب ریاست سازمان قرار گرفته اند ، تمام سعی خود را برای رفع مشکلات سازمان و آموزش دهندگان وقف نموده اند ، به این انتطار بیهوده و سرانجام بخشی به حق قانونی آموزش دهندگان از این مصوبه سرعت بخشند تا مجوز مورد نیاز برای جذب و بکارگیری مشمولین آموزش دهنده برای سال تحصیلی 99-98  قبل از شروع مهرماه مهیا شود.

در این جلسه پیرامون آمار آموزش دهندگان صحبت شد که دکتر محمدزاده به هیچ عنوان آماری را اعلام نکردند و ترجیح دادند که در این زمینه این بحث به خود سازمان سپرده شود و نسبت به ارائه آمار اصراری از جانب آموزش دهندگان نباشد. حتی نسبت به سؤال جناب آقای کامران در مورد آمار بی سوادی در کشور ، با احتیاط پاسخ دادند. ( البته در مصاحبه ای در روز قبل از جلسه با آموزش دهندگان استان اصفهان به برخی از مسائل من جمله آمار ، صحبت کرده بودند)

نسبت به چرایی تشکیل نشدن کارگروه استانی برای بررسی پرونده ها نیز اعلام کردند که مسیر در حال طی شدن هست و قسمت اعظم کار انجام شده است.

راجع به شرایط و جزئیات هم چون سن به طور قطع این گونه عنوان شد که این شرط برداشته شده و به همکاران بگویید نگران نباشند.

در رابطه با نیاز استان که شرطی اساسی محسوب می شود نیز این گونه مطرح کردند که چنانچه استانی بر حسب دستورالعمل، اختیار  به تکمیل ظرفیت پذیرش در جذب و به کارگیری دارد که البته با توجه به کمبود شدید نیرو ، اغلب استقبال در این مورد ، وجود دارد می توانند از آموزش دهندگان استفاده کنند و برای رفع مشکل مشمولین ، پیش نویسی مهیا شد که آقای الهیار ترکمن نیز آن را تأیید و امضا نمودند و ظرف چند روز آینده و تا پایان هفته به استان ها ارسال می شود.

در رابطه با آمار آموزشیاران نیز از ایشان پرسیده شد و تنها رقم 110 نفر را تأیید کردند ولی در مقابل شبهه ای که نسبت به آمار ارائه شده توسط نمایندگان کمیسیون دال بر بالاتر بودن این تعداد صحبت شده بود ، مطلبی بیان نکردند.

این مورد را نیز به استحضار جناب آقای محمدزاده رساندیم که  محض یادآوری در جلسه ای که در تاریخ  2 / 2 / 98  در دیدار جمعی از آموزش دهندگان با دکتر محمدزاده صورت گرفت ، معاون توسعه و نیروی انسانی سازمان آماری از آموزشیاران ، به صورت مختصر صحبت کردند که ختم جلسه هم بعد از آن اعلام شد و مجال برای پرسش و پاسخ بیشتر راجع به آموزش دهندگان داده نشد.

در مورد لحاظ تک دوره در شرایط شمولیت آموزش دهندگان ، ایشان تأکید کردند که دو دوره به تک دوره تغییر یافته و فعال بودن آموزش دهندگان نیز برای سازمان مهم است.

چرا که کسی که یک دوره با یک سواد آموز در سالهای قبل از 92 داشته باشد و دیگر هیچ گونه همکاری با سازمان نهضت سوادآموزی نداشته است در مقابل کسی که از سال 92 تاکنون فعالیت دارد برابر نیست.

سؤالی از تعریف مستمر و غیر مستمر از جانب ما مطرح نشد که پاسخی هم برای آن وجود داشته باشد.

دکتر محمدزاده نسبت به بی عدالتی که در اجرای مصوبه  3 / 6 / 95  برای آموزش دهندگان اتفاق افتاد و آن ها را از حق قانونی خود محروم ساخت ناراحتی خود را ابراز نمودند و قول دادند که برای مهر امسال تلاششان این است که این گروه هم از حق خود استفاده کنند.

نماینده مردم اصفهان به صورت صریح و مشخص از دکتر محمدزاده خواستند که حرف و عمل ایشان در جهت اجرای قانون برای آموزش دهندگان باشد و این قضیه را حتما حل نمایند .

 با توجه به آنکه در جلسه ی قبلی آموزش دهندگان با دکتر محمدزاده پیشنهاد تقلیل شرط دو دوره مستمر قبل از سال 92 به یک دوره  مورد بررسی قرار گرفت و همکاران از این اضطراب تا حدودی آسوده گشتند ، آموزش دهندگان استان اصفهان ، به همکاران کشوری خود که قصد حضور برای پیگیری جمعی در جهت اجرای مصوبه 95 را در وزارت و مجلس داشتند ، اعلام کردند که با عنایت و احترام به حضور دو نماینده قوه ی مقننه و مجریه در جلسه و قول اخلاقی که دکتر محمدزاده در حضور جمع به جهت ارسال بخشنامه تا آخر هفته به تمامی ادارات کل استان ها دادند ، صبر و شکیبایی پیشه نمایند و تا پایان روز چهارشنبه منتظر بخشنامه بمانند.

قبل از حضور در این جلسه آموزش دهندگان استان اصفهان با آقای سلیمان زاده مدیر کل امور اداری و جناب آقای خدادادی مدیر کل امور استخدامی وزارت دیدار کردند و خواهان همکاری و رسیدگی و بررسی پیش نویس و تسریع در ارسال دستور العمل جذب و بکارگیری آموزش دهندگان به صورت حق التدریس در مهرماه 98 را به صورت مجزا با جزییات برای استان ها شدند.

پس از جلسه ی دکتر محمدزاده با آقای حسین بر رییس امور اداری و تشکیلات وزرات نیز جلسه ای داشتند و ایشان با بیان اینکه 16 هزار نفر از آموزش دهندگان مطابق با مصوبه 95 بعد از ارسال بخشنامه می توانند به صورت حق التدریس پذیرفته شوند که با ارائه مستندات و پرونده های آنان به ادارات کل از طرف معاونت های سواد آموزی استان ها ، پس از ارسال بخشنامه مراحل کار صورت خواهد پذیرفت.

البته ایشان عنوان کردند که حق التدریس شدن به منزله ی شرکت نکردن در آزمون داخلی نمی باشد و چنانچه در هر استان یک نفر هم مشمول قانون باشد . بایستی در آزمون داخلی که برای آموزش دهندگان طبق جزئیات آیین نامه مصوبه 97 اعلام می گردد شرکت کند.

آقای حسین بر از زمان دقیق ابلاغ آیین نامه ی مصوبه  97 ابراز بی اطلاعی کردند و گفتند منتظر تصمیم هیأت دولت هستیم.

اکنون در تاریخ  8 / 5 / 98 بخشنامه ی شماره ی 17/710 به استان ها ارسال شده است. ولی امور اداری کل و شهرستان ها هنوز در مقابل این بخشنامه مبهوت دست نگه داشته اند و منتظر مجوز به کارگیری هستند. نکته ای که اغلب در جواب سؤال آموزش دهندگان برای تسریع در حصول اجرای بخشنامه دارند ، این بوده است که در بخشنامه حال حاضر به استناد بخشنامه 31 /1/1398 از ادارات کل خواسته شده است که نسبت به جذب و به کارگیری آموزش دهندگان اقدام کنند . مشکل اینجاست که چنانچه بخشنامه قبلی قابلیت اجرا داشت که مراحل آن توسط ادارات انجام می شد و بخشنامه فعلی مسئله را حل نمی کند. برای ادارات کل ،  نامه ای مجوز محسوب می شود که به صورت صریح اعلام کند که بنابر چه شرایطی و به چه صورت آموزش دهندگان ساماندهی شوند. این بخشنامه متأسفانه تنها نوعی پاسکاری به حساب می آید و علی رغم پیگیری های مداوم آموزش دهندگان هنوز مسئولین وزرات ، سازمان امور اداری و استخدامی ، برنامه و بودجه و معاونت توسعه و پشتیبانی و سازمان نهضت سواد آموزی به توافق لازم دست نیافته اند و تمام بار این مکافات و در به دری تحمیل بر دوش آموزش دهندگان است و بس.

شایان ذکر است که این موضوع از جانب آموزش دهندگان و نمایندگان کمیسیون آموزش قابل توجیه نیست.

لذا بر خلاف میل و نظر ، این افکار را این گونه بسیج می کنیم که اختیار پول های کلان کشور ، در هر زمینه ای می تواند خرج شود به جز آموزش و پرورش و به خصوص تعیین وضعیت اموزش دهندگان !

قابل توجه نمایندگان مردم محترم در مجلس شورای اسلامی

استعمار نیروهای آموزش دهنده و یا هر نیروی دیگری که در قالب نیروی انسانی ارزان قیمت ، در آموزش و پرورش مورد استفاده قرار می گیرد همه از نوع تقنین قوانین مجلس ناشی می شود که ظاهرا ، با اسلوب درزگیری و آب بندی نشده است که دولت می تواند با دو خط راه گریز ، آن هم به راهنمایی برخی کمیسیون ها، عمر و جوانی فرزندان این کشور را در گرداب بلامحصور خود قرار دهد و به جای آن که در چهار جا ، دور زدن ممنوع را تأکید کند ، معاهده را در قالب تفاهم نامه می نویسند و به تحریک روابط داخلی ، قدرتی قابل توجه را بر حمایت و سرپرستی زور خویش در رأس ، جبر می کنند.

از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی انتظار می رود که آگاهانه ، عهد شکنی ها را بررسی کنند و این وقت کُشی ها را مجوز و دلیل بر اجرا ندانند و بدانند که بی خاصیت بودن و نداشتن قابلیت اجرایی بخشنامه 17/710 در تاریخ 8 / 5 / 139 ، آن هم با حرف ، نباید فصل تابستان را به خزان بکشاند و هدف مستقلی که اعمال آن اصول مبارزه با جذب آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی ست را به صدر بنشاند. دولت چنانچه با توجه به بودجه اختصاص داده شده  در این حوزه ، قصد جذب آموزش دهندگان را ندارد و امسال نیز مانند 4 سال قبل برای بلاتکیفی آموزش دهندگان برنامه ریزی کرده است ، باید پاسخ بسیار روشن و منطقی داشته باشد.

خلف وعده ها و شکستن چارچوب های نظام اداری و مناسبات انسانی و نقض قوانین و خطای مشخص وزارت در جذب نکردن آموزش دهندگان مانند سه گروه دیگر قابل چشم پوشی نیست.

امید است در اندک زمان باقی مانده تا اتمام پایان ساماندهی نیروی انسانی ، گام مؤثری در جهت احقاق حقوق از دست رفته این گروه از مشمولین اتفاق بیفتد.

اگر 1 / 98  درصد جامعه ایران باسواد بودند ، اینجا جزو کشورهای توسعه یافته بود و آموزش و پرورش آن در فقر اطلاعات و آگاهی ، در نظام آموزشی خود گدایی نمی کرد. ولی نگه داشتن آموزش دهندگان در نهضت سوادآموزی آن هم به خاطر بی کفایتی های سایر دستگاه ها ، کار پسندیده ای نیست.

لذا به تمام مسئولین اجرایی باید گفت امتیازی که زمانی با گرفتن زمین های ما و بردگی مردم از سوی استعمارگران  به قیمت بالابردن معنویت سوداگران طماع داده شد ، برای پر کردن سرمایه وزارت خانه ای چون آموزش و پرورش لیره و دلار نمی سازد . از خصوصی سازی آموزش و پرورش و تأکید بر مردم نهاد شدن نهضت سوادآموزی ، ادعای معجزه در تأمین مایحتاج روزمره آموزش و پرورش نکنید. بیش از آنکه اجرای ماده 28 را از میان تمام قوانین ، معجزه نجات آموزش و پرورش بدانید و از هند تا چین هم که سفر می کنید ، تبلیغ شریعتش را بر می گزینید ، تعهد به نیروهای مشمول قانونی را در نظر بگیرید که بیش از ده سال از عمرشان را در اوج بی سر و سامانی این خانه و کاشانه ، دیوار امن اعوجاج ها ساختند و مایه ی اعتماد و تاب آوری برای کسب علم برای فرزندان این آب و خاک در شرایط بد تحریم و انزجار شدند.

بسی چه شیرین است که ، به جای پاسخ های بیهوده و نگاه های دور از انتظار ، بر عهد خویش پابرجا بمانید و میثاقی بسازید که ، چنانچه بذر بی اعتمادی را از چهار سال پیش کاشتید ، با دعای خیر پدران و مادران این مرز و بوم ، از بازگشت به اصل ، تقدیر نیک رقم بخورد. شادی آفرین باشید.

مهربانی و محبت ، صلح و دوستی را افزون می کند. پس بیاییم با هم مهربان باشیم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آخرین وضعیت استخدامی آموزش دهندگان سوادآموزی و گزارشی از نشست نمایندگان آموزش دهندگان سوادآموزی با رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و نماینده مردم اصفهان

شنبه, 12 مرداد 1398 21:12 خوانده شده: 955 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -3 --
ناهید 1398/05/12 - 23:46
با تشکر از قلم رسای سرکار خانم کارگری.امید است که وعده های مسئولین تحقق یابند و دروازه های اهنین وزارت اموزش و پرورش به روی امـــوزش دهندگان باز شود.آمــــــــــــــــــــــــــــــــــــــین.
پاسخ + +1 0 --
مهتاب 1398/05/12 - 23:51
.... نیز با یکدیگر عهد و پیمان می بندند
غاصبان نیز با یکدیگر عهد و پیمان می بندند

آیا بر غصب خود باید وفا کنند؟
پاسخ + +1 -1 --
اسدی خوزستان 1398/05/12 - 23:54
سلام .از الطاف کریمانه دکتر محمدزاده تشکر میکم و همچنین از خانم کارگری.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/05/12 - 23:56
سلام ما اموزش دهندگان استان اصفهان منتظر تعیین تکلیف خود هستیم طبق قول ریس سازمان که به نماینده شهر اصفهان داده اند الوعده وفا اگر بنا فقط به ارسال بخشنامه بود که ما چندین بخشنامه رو از دیده ها گذرانده ایم مهم اجرا وبه نتیجه رساندن مصوبه هست
پاسخ + +1 -1 --
الف موحد 1398/05/12 - 23:58
چرا برای تک دوره های فعال در هیچ استانی تشکیل پرونده جدی و امیدواری وجود ندارد؟؟؟!!!!همه مسئولین به بهانه ی ابلاغ نشدن اصلاحیه کتبی تعیین تکلیف تک دوره های مشمول را به تعویق می اندازند. چرا مسئولین تدبیری نمی اندیشند؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 -2 --
الف موحد 1398/05/13 - 00:00
سپاسگزاریم از قول اخلاقی جناب اقای محمد زاده و زحمات ایشان در راستای احقاق حقوق تضییع شده آموزش دهندگان فعال وسپاس از زحمات خانم کارگری و دیگر فعالان دلسوز جامعه نهضت سواد آموزی .
پاسخ + 0 -1 --
همتی 1398/05/13 - 00:22
با سلام و احترام
و سپاس بیکران از زحمات همکاران اصفهان و تمام مسئولین دلسوز که برای تعیین تکلیف آموزش دهندگان طبق مصوبه ۹۵/۶/۳ همت گمارده اند.
ان شاءالله با کمک و حمایت های بی دریغ و بی بدیل دکتر محمدزاده شاهد تعیین وضعیت آموزش دهندگان در مهر ۹۸ باشیم.
پاسخ + +1 -1 --
Nayer 1398/05/13 - 08:38
باسلام
اینجانب اززحمات خانم کارگری وهمکارانی که شب وروزدرتلاش هستندتامصوبه۹۵بعداز۴سال اجراشودتقدیروتشکرمی کنم.
وازمسئولین مربوطه می خواهیم هرچه زودتربسترجذب آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی رافراهم کنندواین قشرزحمت کشیده ومظلوم راازبلاتکلیفی دربیاورند.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/05/13 - 09:35
سلاو و درود بر شما همکار گرامی که صدای جمع کثیری از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی را به گوش مسئولان می رسانید .
از صدای معلم هم کمال تشکرو قدردانی داریم .
سپاس
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1398/05/13 - 12:44
سلام ممنون از خانم کارگری عزیز که حرف همه آموزش دهندگان را زدید انشالله هرچی زودتر جواب تلاشتان را بگیری
پاسخ + +2 0 --
نهضت 1398/05/15 - 09:38
آنچه از نهضت به یاد دارم علاوه بر خدمت برخی از شایستگان و زحمت کشان در آن، بیشتر شاگرد دزدی و انحصار طلبی مثل آزمون جهاد دانشگاهی و رد تعدادی از شایستگان غیر نهضتی بوده است.
زحمت کشی نهضتی با حقوق 80 هزار تومان که می‌خواست سلمانی شود، پس پسری به او کمک کرد که صبورانه بر نهضت باقی بماند! او و دوستانی از او استخدام شدند و ... و آن پسر در آزمون جهاد دانشگاهی حق ورود نداشت!

پس غیبت از کار شایسته حقی شد برای آن پسر،
چه دخترانی که مستحق آنند که مجرّد بمانند و یا در غیبت شایستگان در دادگاه‌ها پرسه زنند!

.....
پاسخ + 0 -1 --
خانم زارع هستم 1398/09/23 - 20:13
تک دورهای غیرفعال قبل ازسال ۹۱هم فعال کنید بخاطر خدابخداماهم زحمت زیادی کشیدیم ماهم درک کنید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور