صدای معلم

کسر 3 % بابت توسعه متوازن مناطق محروم توسط سازمان برنامه و بودجه از درآمدهای آموزش و پرورش غیرقانونی است ! کسر درصدهای مختلف توسط ادارات کل آموزش و پرورش از محل درآمدهای اختصاصی مناطق و نواحی غیرقانونی است !

نیازی به تدوین قانون خاص برای آموزش و پرورش نیست ! همان " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " را کامل اجرا و بر آن نظارت کنید !

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

تدوین قوانین خاص در وزارت آموزش و پرورش و قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش

مدت ها است که علی اللهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع از اداره آموزش و پرورش توسط تدوین قوانین خاص می گوید .

سیدجواد حسینی 14 مرداد 1398 در اجلاس روسای ادارات آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در اردوگاه شهید رجایی باغرود نیشابور گفت :

" بزرگترین مشکل آموزش و پرورش این است که متاسفانه ساختار ستادی و اداری این دستگاه به مانند سایر دستگاه‌ها به طور عام دیده شده است و این قانون فرصت‌های بسیاری را برای خلق ثروت و منابع از آموزش و پرورش گرفته است لذا همه علمای تعلیم و تربیت نظر دارند که آموزش و پرورش باید با قوانین خاص و نه عام اداره شود و این موضوع فرصت‌های بی‌بدیلی از جمله فرصت‌های اقتصادی را ایجاد خواهد کرد و در همین راستا به امید خدا قانون خاص آموزش و پرورش را تدوین و اجرایی خواهیم نمود. "

این حرف ها در حالی بیان می شوند که بیش از 25 سال از تدوین و ابلاغ " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " می گذرد .

با وجود گذشت حدود یک دهه از تصویب و ابلاغ سند تحول بنیادین ، مسئولان وزارت آموزش و پرورش بیان داشته اند که از این سند تنها حدود 30 درصد آن اجرایی شده است .

پرسش « صدای معلم » آن است که مسئولان این وزارتخانه دقیق و مستند پاسخ دهند که چند درصد از ظرفیت قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش در کشور اجرایی شده است ؟

آیا این قانون مترقی و توسعه محور که بر مبنای تمرکز زدایی و مردمی کردن آموزش و پرورش تدوین شده است کاملا اجرایی شده است که مسئولان وزارت آموزش و پرورش از ضرورت تدوین قوانین خاص برای آن و معلمان سخن می گویند ؟

تدوین قوانین خاص در وزارت آموزش و پرورش و قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش

به عنوان مثال ؛ تبصره 4 از قانون الحاق چهار تبصره به « ماده 18 » قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش استان ها و شهرستان ها و مناطق کشور تصریح می کند :

" کلیه محاکم قضایی موظفند ، شکایت موضوع « تبصرهای 2 و 3 « این ماده را خارج از نوبت بررسی و احداث کنندگان مجمتع های مشمول را که از انجام تکالیف خویش امتناع ورزیده اند علاوه بر انجام تعهدات قانونی موضوع ماده فوق به پرداخت جریمه ای معادل بیست و پنج درصد ( 25 % ) ارزش آن محکوم نمایند و درآمد حاصله طی ردیف درآمدی جداگانه که در قانون بودجه هر سال مشخص خواهد شد به حساب خزانه واریز و معادل صد درصد ( 100 % ) آن در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت تا با نظارت شورای آموزش و پرورش استان و توسط ادارات کل نوسازی مدارس نسبت به احداث ، توسعه و تجهیز فضاهای آموزش و پرورش در همان محل اقدام شود . "

تبصره 1 بند 4 ماده 13 و تبصره 1 ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش تصریح می کند :
« صد در صد عواید حاصل از بند ۳ و ۴ باید برای توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی همان شهرستان هزینه شود »

مجتبی زینی وند رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش در بهمن ماه 96 عنوان می کند : پرسش « صدای معلم » آن است که مسئولان این وزارتخانه دقیق و مستند پاسخ دهند که چند درصد از ظرفیت قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش در کشور اجرایی شده است ؟

" درآمد مصوبات شوراهای آموزش و پرورش در همان منطقه هزینه می‌شود .

اگر مردم مطمئن باشند درآمد ناشی از مصوبات شوراها، در مدارس آن منطقه هزینه می‌شود بیش از پیش با شوراهای آموزش و پرورش همکاری می‌کنند.

این انحراف از قوانین را چه کسی باید پاسخ گو باشد ؟

پرسش این است در حالی که طبق قانون تمام درآمدهای وزارت آموزش و پرورش باید در داخل آن هزینه شود اختصاص 3 درصد از این بودجه به سازمان برنامه و بودجه تحت عنوان " توسعه متوازن مناطق محروم " بر چه اساسی صورت می گیرد ؟

ضمن آن که تاکنون سازمان برنامه و بودجه گزارشی از وضعیت برداشت این درآمدها و چگونگی هزینه آن را به اطلاع افکار عمومی نرسانده است .

همچنین ادارات کل آموزش و پرورش در سراسر کشور درصدهای قابل توجهی بین 40 تا 60 را از درآمدهای اختصاصی مناطق و نواحی کسر و در حساب خود نگه می دارند .

آیا این کار قانونی است ؟

« صدای معلم » مصرانه از مسئولان وزارت آموزش و پرورش می خواهد تا ضمن توجه تام و کافی به قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش و ضمن پرهیز از شعارزدگی ، سطحی نگری و پوپولیسم  شرایط لازم را برای تفویض اختیار و مسئولیت مطابق این قانون و نظارت بر حسن اجرای آن را به عمل آورند .

پایان گزارش/


تدوین قوانین خاص در وزارت آموزش و پرورش و قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش

دوشنبه, 21 مرداد 1398 21:26 خوانده شده: 2453 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
مدرس آزاد 1398/05/21 - 22:12
نیازی به تدوین قانون خاص برای آموزش و پرورش نیست !

الله الصمد

الرحیم، رحمت خاص است که قانون دوستان، قانونی شدن آن را دوست دارند!!!

و توهّم زدگان هنوز علم به برخی روابط ندارند
پاسخ + +1 0 --
دبیر 1398/05/21 - 23:11
تمام تلاش جناب الهیار ترکمن که عامل نفوذی جناب نوبخت در آموزش و پرورش هستند این هست که قوانینی مثل معلم تمام وقت آن هم با 36 ساعت تدریس در هفته را در این وزارت خانه جا بیندازد ...
پاسخ + +1 0 --
دبیر مهربان 1398/05/22 - 05:23
نفرین بر جمود فکری و تنگ نطری و پاک کردن سوال بجای حل آن و...
پاسخ + 0 -1 --
ایمان عادلی 1398/06/01 - 18:41
سلام
صدای معلم چند نکته رو لازم میدونم بهتون یاددآوری کنم هرچند که میدونم مطالب من نشر پیدا نمیکنه شما چطور خودتو صدای معلم میدونی و چه کسی به شما این اجازه رو داده و چطور خودتون هم باورتون شده که واقعا صدای معلم هستید شما صرفا یک رسانه هستید که اسمتون فقط صدای معلمه
و البته چون وزیر و وکیل مطالبتون رو میخونند دارید جولان میدید و خودتون رو علامه میدونید
در خصوص این گزارشتون هم لطفا برید و مطالب و قوانین آموزش و پرورش رو نگاه کنید یکی از مشکلات بزرگ آموزش و پرورش نداشتن قوانین ویژه خودشه چرا که علت جاموندن معلمین از حقوقشون در درجه اول نداشتن قانون خاصه
لطفا برای نمونه به امور اداری یکی از مناطق یه سر بزنید و ببینید چقدذ مشکلات وجود داره که میشه با به وجود اومدن قانون خاص اونها رو در نظر گرفت و حل کرد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور