صدای معلم

صدای معلم : " اگر به تعبیر سیدجواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش این وزارتخانه یک لشکر اقتصادی عظیم است باید که مدیرانی کارآمد ، کاردان و پاسخ گو به " حل مساله پرداخته و وعده های غیرواقعی ندهند "

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ... معلمان کفش های آهنی ندارند ! قراردادهای بیمه ای را شفاف سازی کنید !

گروه گزارش/

انتقاد صدای معلم از وضعیت بیمه تکمیلی و قراردادهای بیمه ای در وزارت آموزش و پرورش

علی اللهیار ترکمن، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، در پاسخ به اعتراض فرهنگیان به بیمه تکمیلی و ناکارآمدی این بیمه گفته است :

" قرارداد با بیمه تکمیلی به صورت صندوقی ارائه می‌شود گر چه از لحاظ تعرفه‌ها و حمایت‌هایی که ارائه می کند مثل یک شرکت بیمه گری خدمات می دهد و خیلی تفاوت ندارد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که علت این اعتراضات چیست می گوید: به دلیل تاخیر‌هایی که اتفاق می‌افتد باعث شده که نتواند رضایت فرهنگیان را جلب کند، ولی در شرایط فعلی که با محدودیت اعتباری برای دریافت کمک‌های دولت رو به رو هستیم تنها گزینه در دسترس است.

۲ سال که مطالعات را شروع کردیم و با یک سری از شرکت‌های کارگزاری و شرکت‌های بیمه‌ای وارد صحبت شدیم و به دنبال ارائه شکل جدیدی از خدمات بیمه ای هستیم حتی شکل استانی را پیش بینی کردیم که استان‌ها به دلیل کم بودن جمعیت به نسبت کشوری اختیار داشته باشند که در استان خودشان از سازوکار مربوطه استفاده کنند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش می گوید: در آذر ماه که پایان قرارداد بیمه است قطعا شکل جدیدی از بیمه تکمیلی را ارائه می‌کنیم تا رضایت فرهنگیان را جلب کنیم، ولی در یک برنامه ۲ ساله قطعا بیمه تکمیلی فرهنگیان را حل خواهیم کرد.

« صدای معلم » در 25 مرداد 1398 گزارشی را با عنوان : " پرسش از معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش :

آقای اللهیار ترکمن ! مدیران و کادر مدارس کارگزار بیمه شما نیستند !

چرا " بیمه معلم " باید عهده دار همه قراردادهای بیمه ای در آموزش و پرورش باشد به جز بیمه تکمیلی درمان ؟! ( این جا ) منتشر کرد .

تاکنون هیچ مرجعی به این گزارش مستند پاسخ نداده است .

انتقاد صدای معلم از وضعیت بیمه تکمیلی و قراردادهای بیمه ای در وزارت آموزش و پرورش

در این گزارش آمده است :

" در سال های 1396 و 1397 معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش علی اللهیار ترکمن بخشنامه ای در خصوص تفاهم نامه با شرکت بیمه معلم در خصوص بیمه حوادث و درمان دانش آموزی صادر کرده است .

در این بخشنامه آمده است : مشخص نیست چرا مسئولان ما دائما در پی تدوین موضوعات ، قوانین و مسائل جدید هستند اما حاضر نیستند صدای منتقدان را برای اصلاح روندهای نادرست  و غیرشفاف بپذیرند ؟

" ضرورت دارد هر یک از ادارات کل آموزش و پرورش ضمن رعایت دقیق مفاد تفاهم نامه و دستور العمل پیوست ، نسبت به انعقاد قرارداد با شعب شرکت بیمه گر اقدام لازم معمول و آمار بیمه شدگان را طبق فرم شماره یک تکمیل و حداکثر تا مورخ 30 / 8 / 1396 به اداره کل تعاون و پشتیبانی ارسال نمایند .

ضمنا این بخشنامه تصریح کرده است :

"... ضروری است به کلیه واحدهای آموزشی تاکید نمایند که کارت های مذکور را پس از تکمیل و مهر و امضا در اختیار دانش آموزان قرار دهند .

شایسته است از سایر روش های ممکن از جمله رسانه های عمومی ، سامانه ها و نشریات استانی ، طرح موضوع در همایش ها و جلسات روسای آموزش و پرورش ، مدیران ، انجمن اولیا و مربیان و شورای معلمان مدارس و ... برای اطلاع رسانی مناسب به بیمه شدگان استفاده گردد .

آن چه بیشتر مهم و قابل تامل است آن است که در بخشنامه مذکور تاکید شده است :

" ضمنا مجری سایر قراردادهای بیمه ای ( به استثنای بیمه تکمیلی درمان ) همانند سال گذشته شرکت بیمه معلم می باشد . "

انتقاد صدای معلم از وضعیت بیمه تکمیلی و قراردادهای بیمه ای در وزارت آموزش و پرورش

نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که چرا بیمه معلم باید عهده دار چنین بیمه های پرسودی باشد اما از تصدی و مسئولیت بیمه تکمیلی فرهنگیان استثنا گردد ؟

و این در حالی است که بر اساس تجربیات ، مشاهدات و گزارش های رسیده اکثریت قریب به اتفاق معلمان از خدمات بیمه تکمیلی آتیه سازان رضایت ندارند .

چرا مدیران ، معاونین و کادر اجرایی مدارس باید نقش " کارگزار بیمه " را ایفا کنند در حالی که در هیچ کجای وظایف سازمانی آن ها به چنین مواردی به طور شفاف اشاره نشده است ؟

مشاهده شده است که در تعدادی از مدارس حتی اولیاء دانش آموزان بر سر بیمه دانش آموزی و خدمات آن با کادر اجرایی و آموزشی مدارس درگیر می شوند و بسیاری از اوقات و انرژی آنان به جای آن که صرف برنامه ریزی و مدیریت کیفیت بخشی  امور آموزشی و پرورشی گردد صرف اقناع و راضی کردن اولیاء دانش آموزان می گردد .

نقش " بیمه معلم " در این فرآیند  چیست ؟

فقط سود بردن ؟

این گزارش همچنیی تاکید می کند :

" مدیران مدارس باید مبالغ جمع آوری شده را به حساب شرکت بیمه معلم واریز کنند و این در حالی است که بیمه مذکور حتی زحمت به خود نمی دهد تا اسامی دانش آموزان را در کارت های بیمه ثبت کند و مطابق بخشنامه وزارتی باید کارت بیمه توسط مدرسه مهر و امضا شود ؟

آیا این نوعی استفاده ابزاری از نیروی مدارس برای خدمات بیمه ای نیست که اساسا ارتباطی با شرح وظایف مدیر مدرسه ندارد ؟

مگر مدیر مدرسه و دیگران کارگزار بیمه هستند ؟

( این در حالی است که برای خدمات ارائه شده توسط مدارس و عوامل آن ها هیچ گونه حق الزحمه ای توسط  بیمه معلم و یا وزارت آموزش و پرورش پرداخت نمی شود . ) "

« صدای معلم » گزارش تفصیلی خویش را چنین پایان می دهد :

" اساسا وزارت آموزش و پرورش به این پرسش پاسخ دهد که فایده همکاری با " بیمه معلم " برای معلمان و دانش آموزان چیست ؟

آیا این گونه امور مطابق سخنان سرپرست وزارت آموزش و پرورش همان تفسیر خلق ثروت و منابع برای مدیر مدرسه است و یا بر عکس مدرسه ابزاری شده است برای سود دیگران ؟

« سیدجواد حسینی » در نشست تبیین سیاست های سال 1398 گفت :

" راه چهارم آزاد سازی ظرفیت های درونی نظام تعلیم و تربیت است. من معتقدم آموزش و پرورش یک لشکر اقتصادی بزرگ اما نهفته و بالقوه است . "

آیا این گونه روش ها و امور تعبیر آزاد سازی ظرفیت های درونی نظام آموزشی است و تا کی قرار است که این لشکر اقتصادی به صورت رایگان در اختیار کسانی باشد که اعتقادی به منافع متقابل ندارند . "

« سیدمحمد بطحایی » وزیر پیشین آموزش و پرورش در دیداری که از مدارس آموزش و پرورش منطقه 15 تهران در 29 مرداد 1397 داشت با شکایتی از نحوه خسارت دهی شرکت بیمه معلم مواجه می شود و دستور رسیدگی به آن را صادر کرد.

پایگاه خبری خرد و کلان می نویسد :

"  آن طور که تصاویر شبکه خبر در برنامه «در میان مردم» نشان داد، سید محمد بطحایی مقابل خانمی به عنوان مادر یکی از دانش آموزان قرار گرفت. مادر «پوریا ملکی» مدعی شد دو سال پیش فرزندش در مدرسه امام جعفر صادق (ع) منطقه ۱۵ افسریه دچار حادثه شده است.

انتقاد صدای معلم از وضعیت بیمه تکمیلی و قراردادهای بیمه ای در وزارت آموزش و پرورش

مادر این دانش آموز می گوید : قاضی به دریافت خسارت حکم داد، اما مدیر مدرسه به ما گفت که باید کفش آهنی بپوشیم تا بتوانیم خسارت را از شرکت بیمه دریافت کنیم.

به گفته مادر این دانش آموز، با گذشت دو سال از وقوع حادثه، هنوز خسارتی به آنها پرداخت نشده است.

وزیر آموزش و پرورش با شنیدن این شکایت، تاکید می کند که حق بیمه دریافتی برای پرداخت خسارت در زمان وقوع حوادث است و اساسا شرکت بیمه معلم برای همین منظور به عنوان طرف قرارداد انتخاب شده است.

لینک این فیلم را می توانید این جا مشاهده کنید : ( این جا )

مشخص نیست چرا مسئولان ما دائما در پی تدوین موضوعات ، قوانین و مسائل جدید هستند اما حاضر نیستند صدای منتقدان را برای اصلاح روندهای نادرست  و غیرشفاف بپذیرند ؟

درست مثل این حرف آقای اللهیار ترکمن که مکررا در مجامع و محافل سخن از تدوین " قانون خاص " برای آموزش و پرورش و معلمان می زند اما هیچ مسئولی تاکنون به گزارش صدای معلم در مورد وضعیت اجرا سازی قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش پاسخی نداده است . ( این جا )

مساله کاملا شفاف و مشخص است .

تاکید می کنیم اگر به تعبیر سیدجواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش این وزارتخانه یک لشکر اقتصادی عظیم است باید که مدیرانی کارآمد ، کاردان و پاسخ گو به " حل مساله " پرداخته و وعده های غیرواقعی ندهند .

پایان گزارش/


انتقاد صدای معلم از وضعیت بیمه تکمیلی و قراردادهای بیمه ای در وزارت آموزش و پرورش

پنج شنبه, 31 مرداد 1398 20:44 خوانده شده: 501 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -1 --
دبیر مهربان 1398/05/31 - 23:12
انشاا.‌.هر کی وزیر شد اول تیم معاونان وزیر مثل جناب ترکمن و دوعلم و ادهم را نیروهای جوانتر و متخصص تر تعیر دهد
وقتی فرهنگیان خودشان بیمه معلم دارند چرا بیمه صندوقی اتیه سازان و...؟؟؟!!!!
پاسخ + 0 0 --
ناتاشا 1398/06/02 - 09:51
جوانتر نه، متخصص تر
پاسخ + +4 0 --
دبیر 1398/05/31 - 23:30
اگر فقط نیمی از پرسنل آموزش و پرورش عضو بیمه ی تکمیلی باشند و میانگین هر کدام یک خانواده ی 3 نفره باشند تعداد اعضا می شود (1/500/000)
طبق اشل فعلی هر عضو حدود 40 هزار تومان در ماه به بیمه می پردازد اگر این مبلغ ضرب در تعداد اعضا شود با عدد نجومی ( 60000000000) روبرو می شویم ...
با این تفاسیر مسلما بیمه های معتبر در کشور علاقه مند به عقد چنین قرارداد کلانی با آموزش و پرورش خواهند بود ولی متاسفانه دوباره چه رانت ها و پورسانت هایی وجود دارد که فرهنگیان باید با بدترین خدمات و امکانات بیمه ای روبرو باشند خدا می داند ...
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1398/06/01 - 01:23
علی رغم افزایش۵۰ درصدی حق بیمه، همچنان شاهد خدمات دهی نامناسب بیمه تکمیلی هستم ...
پاسخ معاون وزیر پاسخ قانع کننده ای نیست و نمیشود هر ساله ۵۰ درصد حق بیمه را افزایش داد ولی کیفیت همچنان پایین باشد ضمن اینکه دوسال مطالعه و سال سوم هم در حال گذر هست ...معاونت پشتیبانی بفرمایند قرار هست چه طرحی برای معلمان پیاده کنند که ۳ سال کارشناسی انجام داده اند...
احتمالا بیمه رایگان برای معلمان آماده شده!!!
باز هم افزایش در حد ۵۰ درصد ...
مگر حقوق معلم چقدر در سال افزایش دارد که ۵۰ درصد حق بیمه افزایش پیدا میکند؟؟

در خصوص بیمه حوادث دانش آموزی کاش جناب وزیر تعهدات بیمه معلم را اطلاع داشتند...
طبق توافق با بیمه معلم،برای پرداخت حوادث سقف تعیین شده و اینگونه نیست که هر مبلغی قابل پرداخت باشد
پاسخ + 0 0 --
حسینی مجتبی 1398/06/01 - 15:02
یک راهکار در پرداخت غرامت و هزینه پزشکی این هست هرینه پزشکی ناشی از حوادث و سایر هزینه ها که جزو قرارداد هست تا سقف ۹۰ درصد کل مبلغ حق بیمه دانش آموزان کشور پرداخت شود و بیمه هم ۱۰ درصد سود کند و اگر هزینه هایی بیشتر از ۹۰ درصد ایجاد شد خود آموزش و پرورش تقبل کند ...
با این کار هزینه پزشکی دانش آموزان به خوبی پرداخت میشود و رضایت قشر متوسط و ضعیف جامعه که از پرداخت هزینه پزشکی ناتوان هستند را حاصل خواهد کرد...

البته در بخش های کاشت حلزون و پیوند کلیه کمک هزینه پرداخت میشود و در بحث ازکارافتادگی و نقص عضو شرایط فرق دارد و تقریبا قابل قبول است
فقط در بخش هزینه پزشکی سقف در نظر گرفته شده بسیار کم هست در حال حاضر هزینه پزشکی ناشی از حادثه یک میلیون و پانصد هزار تومان هست که اکثرا جوابگوی فاکتور هزینه ها نیست..
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1398/06/02 - 14:07
این مسئولان دیدگاه سرمایه داری دارند به این صورت که سرمایه دار بایدبه هرراه ممکن غیرقانونی وقانونی نامناسب تقویت شود وبقیه مردم فدای زیاده خواهی سرمایه داران سیری نا پذیر شوند ودرگرداب فقروبی عدالتی غوطه ورشوند
فقط منتظر پایان کاراین دولت باشید ودور بعد به لیبرال ها رای ندهید
پاسخ + 0 -1 --
ذی نفع 1398/06/02 - 21:58
آقای دکتر فانی در طی چند جلسه به تشریح بیمه طلایی دوران حاجی بابایی و تعهد و عدم پرداخت بدهی آن دوران به بیمه ایران پرده برداشت و دقیقا بر اثر همین بدهکاری فکر کنم چند هزار میلیاردی شرکت های بیمه و بیمه مرکزی اجازه عقد قرارداد بیمه تکمیلی به آموزش و پرورش را ندادند و آموزش و پرورش از زمان دکتر فانی مجبور به اداره آن به شکل صندوقی شد.دوستانی که اطلاع دقیق از این جریان دارند باید بیشتر کالبدشکافی کنند تا خیانت های آقایان دوران معجزه هزاره سوم آشکار شود تا الان در کسوت نمایندگی مجلس دایه مهربانتر از مادر نشوند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور