صدای معلم

" با مشارکت تیمی از اقتصاددانان مبرز و توان مند و جوان مدلی علمی را برای تشکیل و فعال سازی تعاونی های معلمان در مدیریت مدارس طراحی می کنیم به نحوی که با نوعی رقابت تنظیم شده میان مدارس دولتی که همگی متعهد به آموزش رایگان هستند و درآمد اصلی آن ها از همان اعتبارات دولتی است منجر به بهبود کیفیت آموزشی شود "

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

گروه گزارش/

صبح روز سه شنبه 12 شهریور 1398 ، محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و پس از سخنان موافقان و مخالفان به مدت 30 دقیقه به ارائه برنامه ها و دیدگاه های خویش پرداخت .

« صدای معلم » متن کامل این سخنرانی را منتشر می کند .

 

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

 «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدانا لِهذا وَ ما کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّهُ»

با استعانت از خداوند متعال و صلوات بر پیامبر نور و رحمت ، دانایی و مهربانی و بزرگداشت و تعظیم ایام شهادت سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین و درود به روح پر فتوح امام راحل ( رضوان الله تعالی علیه ) و سلام به مقام معظم رهبری و همه شما نمایندگان عزیر و شریف ملت ایران و تشکر از جناب آقای رئیس جمهور که  به اینجانب اعتماد کردند و برای یک چنین مسئولیت خطیری معرفی کردند .

در آغاز سخنم از همه همکاران عزیر فرهنگی در سراسر ایران اسلامی که دارند خودشان را برای برگزاری یک مهر باشکوه و آغاز سال تحصیلی آماده می کنند سلام عرض می کنم و به همه ی آن ها خدا قوت می گویم .

دوستان عزیز

ما به آینده نمی رویم . ما آینده را می سازیم و اگر آینده را خودمان نسازیم دیگران برای ما خواهند ساخت .

منابع زیرزمینی فراوان ، تجهیزات گران قیمت ، فن آوری های نو و سرمایه های اقتصادی ، همه این ها بسیار مهم هستند اما انسان ها مهم تر هستند .

این انسان ها هستند که آینده را می سازند ، همان کسانی که امروز روی نیمکت مدارس ما و در نیمکت مدارس ما دانش آموز هستند .

امروزه این باور وجود دارد که بنیادی ترین ، پایدارترین ، ماندگارترین و موثرترین و حتی ارزان ترین راه برای بهبود جوامع ، برای ایجاد رفاه در زندگی مردم و دست یابی به هدف های جامعه ، مسیر آموزش و پرورش است .

مقام معظم رهبری فرمود : اگر ما منابع زمینی فراوانی داشته باشیم اما نیروی انسانی نداشته باشیم ، فایده ای ندارد .

پایه ریز تمدن نوین اسلامی آدم ها هستند ، معلمان هستند  دانش آموزانی هستند که آینده ایران را می سازند .

هزینه کردن در آموزش و پرورش ، هزینه نیست ؛ یک سرمایه گذاری بی نظیر است . سرمایه گذاری که هر چند بازده او طولانی تر است ، اما دیرپای تر است ، اصیل تر است و قابل اعتناتر است .

خوشبختانه انقلاب اسلامی چهلمین سال خودش را با موفقیت و افتخار پشت سرگذاشت و اکنون گام دوم را  آغاز کرده است . گامی در جهت پیشرفت و تعالی بیشتر . گامی در جهت میدان دادن به نیروهای جوان و باانگیزه .

تحقق مجموعه رهنمودهای مقام معظم رهبری در گام دوم و مجموعه سیاست ها و قانون برنامه مبنای عمل ما در این دوره مسئولیت خواهد بود .

خوشبختانه آموزش و پرورش از یک سند خوبی برخوردار است . این سند میثاق ملی ما برای ساختن یک انسان مستقل و شرافت مند است .

این سند میثاق ما برای ساختن آموزش و پرورشی است که به درد مردم و رنج های مردم اعتنا می کند و برای توسعه کشور ارمغانی در پیش دارد .

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

دوستان عزیز

ما در تمام این دهه ها که در آموزش و پرورش فعالیت شده است چه کرده ایم ؟

چه انسان هایی را تربیت کرده ایم ؟

چه ساحت هایی را متعرض شده ایم ؟

آیا همه فرزندان ما در تمام ساحت های اعتقادی ، دینی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی ، فن آوری ، هنری ، زیبایی شناختی و زیستی که همه ی این ها ساحت های متنوع زندگی انسانی است ؛ آیا بهره ای از این ها برده اند ؟

آیا آموزش و پرورش ما شهروندانی مستقل و مسئولیت پذیر تربیت می کند ؟

پاسخ روشن است .

ما متاسفانه علی رغم این که توانسته ایم چتر آموزش و پرورش و گستره او را در تمام سرزمین ایران اسلامی پهناور کنیم ، اما آن طور که شایسته فرزندان این مرز و بوم است آن چنان که شایسته ی فرهنگ غنی و پربار دینی ماست ما زمینه های لازم را برای رشد و پرورش آن ها فراهم نکرده ایم .

آموزش حافظه محور فربه شده و پرورش تمام ساحتی نزار و نحیف است .

بنیان های آموزشی ما آن چنان که باید باشد نیست .

آموزش های حافظه محور ، انواع مهارت ها از جمله مهارت های زندگی مستقل ، مهارت یادگیری ، مهارت حل مساله ، مهارت های انسان تراز تمدن اسلامی را به حاشیه برده است .

محتوای برنامه های درسی ما و بسته های یادگیری ما جامعیت لازم ندارد .کتب درسی ما باید در جهت دست یابی به اهداف غنی تر نظام تعلیم و تربیت بازنگری و تولید شود .

نمایندگان محترم مردم

روش های آموزشی نباید موجب اضطراب و تشویش خاطر دانش آموزان باشد .

تشویش و اضطراب به جای هیجان و شوق یادگیری در دل و ذهن فرزندان ما رخنه کرده است .

اضطراب در مدرسه ، علاقه مندی به تحصیل و امکان بروز خلاقیت را کاهش می دهد .

درخت تنومند تربیت در چنین فضای مسمومی رشد و نمو می کند .

ما نیازمند محیطی هستیم آرام ، محیطی هستیم امن برای معلم و دانش آموز در مدرسه .

افزایش شادی و نشاط در مدارس و آموزش آداب و مهارت های زندگی از برنامه های جدی و فوری من خواهد بود .

گسترش فعالیت های پرورشی و تربیتی برای تحکیم باورهای دینی ، استمرار ارزش های دینی و اخلاقی ، تشویق و ترغیب و نهادینه سازی عمل به احکام و مناسک عبادی به خصوص مداومت در امر نماز و نیایش در صدر برنامه ها خواهد بود و از ظرفیت کانون پرورش فکری برای کمک به این مدارس در این زمینه استفاده جدی خواهد شد .

من ظرفیت سازمان فنی و حرفه ای کشور را در کنار آموزش و پرورش قرار خواهم داد تا در تعامل با آموزش و پرورش برای توسعه مهارت ها که هدف گذاری شده است و باید نسبتش در مجموعه ی برنامه های آموزشی ما افزایش پیدا کند از پیش دبستانی تا پایان دوره متوسطه به صورت تخصصی اقدام بکنم .

توانایی کسب معاش حلال ، توانایی افراد برای این که بتوانند اقتصاد ساده ای را پایه ریزی کنند و زندگی خودشان را شکل بدهند و از انزوا و استیصال بیرون بیایند و از فقر و درماندگی نجات پیدا کنند نیازمند توسعه مهارت ها است و توسعه این مهارت ها جزء اولویت های من خواهد بود .

برنامه ی منظم و منسجم و جذابی برای تقویت بدنی و سلامت توسعه ورزش دانش آموزان به ویژه دختران طراحی کرده ایم .

توسعه تربیت بدنی در مدارس ، تقویت عادات ورزش کردن ، نهادینه کردن فعالیت های سالم بدنی به نحوی که در تمام عمر افراد بتوانند همچنان به ورزش ادامه دهند سالانه هزاران میلیارد از هزینه های درمانی کشور می کاهد . هزینه های خانوار را کاهش می دهد و سلامت نفس را تامین می کند . این کار را در تعامل با وزارت ورزش و وزارت بهداشت و درمان انجام خواهم داد .

دوستان عزیز

بحث عدالت که از سوی نمایندگان محترم هم در جلساتی که  در کمیسیون ها و فراکسیون ها در خدمت شان بودیم  هم بزرگوارانی که امروز چه در مقام مخالفت و چه در مقام موافقت صحبت کردند و به آن اشاره کردند باید گفت که توسعه عدالت آموزشی ، برابری فرصت های یادگیری رکن کلیدی کاهش پایدار نابرابری های اقتصادی و اجتماعی است .

همه نابرابری هایی که در سطوح قدرت و ثروت شکل می گیرد ریشه اش در نابرابری هایی است که در فرصت های یادگیری به خصوص فرصت های کیفی یادگیری ایجاد می شود .

دسترسی به فرصت های برابر و با کیفیت حق همه شهروندان است و ما باید برای این تلاش کنیم .

توسعه مدارس دولتی جزء سیاست های اصلی من خواهد بود .

افزایش کیفیت مدارس دولتی . من مخالفتی ما مدارس غیردولتی ندارم و این گونه مدارس هم با نظارت و ارزیابی درست و با هدایت در مسیر صحیح باید به کار خودشان ادامه دهند و توسعه پیدا کنند اما به عنوان دولت وظیف دارم که کیفیت مدارس دولتی را ارتقاء ببخشم و به مردم قدرت انتخاب بدهیم .

حق انتخاب برای آموزش شرط اولیه آزادی بشر و پیش نیاز توسعه است .

ما باید با جبر جغرافیایی در آموزش مقابله کنیم برای بسط عدالت آموزشی باید امکان انتخاب دانش آموزان را بالا ببریم .

الان دانش آموزان مدارس دولتی در جبر جغرافیایی گرفتار شده اند . یعنی چه ؟

جبر جغرافیایی یعنی این یک دانش آموز از یک طرف خیابان نمی تواند به آن سمت خیابان در مدرسه ای که ترجیح می دهد ثبت نام بکند چرا که با ضوابط فعلی منطقه بندی ما سازگار نیست .

در فرهنگ دینی ما حق تربیت ، حق والدین است و والدین باید امکان انتخاب برای تعیین مدرسه فرزندان خودشان را داشته باشند .

این نقض حقوق خانواده هاست و حتما باید اصلاح شود و جزء برنامه ها و اولویت های من خواهد بود .

بهره مندی برای دانش آموزان از بودجه دولتی حق طبیعی آن هاست . برای رسیدن به این مقصود در درجه ی اول باید بپذیریم که تک تک دانش آموزان مدارس دولتی حق دارند از این سرانه ای که برایشان در نظر گرفته شده در حدود 5 / 3 میلیون تومان استفاده کنند .

با مشارکت تیمی از اقتصاددانان مبرز و توان مند و جوان مدلی علمی را برای تشکیل و فعال سازی تعاونی های معلمان در مدیریت مدارس طراحی می کنیم به نحوی که با نوعی رقابت تنظیم شده میان مدارس دولتی که همگی متعهد به آموزش رایگان هستند و درآمد اصلی آن ها از همان اعتبارات دولتی است منجر به بهبود کیفیت آموزشی شود .

دوستان عزیز

مجموعه مناسبات کنونی در نظام تعلیم و تربیت ما به نوعی شکست انگیزه و شکست کیفیت منجر شده است . باید برای ارتقاء کیفیت به میدان آمد و کار کرد .

ما باید از ظرفیت مهم استفاده از ابزارهای آموزشی استفاده کنیم .

فن آوری های نو عرصه های جدیدی را برای ما باز کرده است . آموزش و پرورش باید از آموزش فضای مجازی اختصاصی به صورت رایگان و با استفاده از رسانه ها و فن آوری های نوین آموزشی و با  مشارکت برترین معلمان و توسعه دادن امکان و دسترسی به آموزش رایگان و با کیفیت را در همه مناطق کشور فراهم کند .

امروز ما به مدد تکنولوژی های جدید می توانیم دانش آموزان مناطق محروم را هم از استادان و معلمان برتر و توان مندی های آن ها برخوردار کنیم .

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

ادامه دارد


متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

پنج شنبه, 14 شهریور 1398 20:56 خوانده شده: 635 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -2 --
عای 1398/06/14 - 21:29
برم نمیر بهار میاد
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان‌ 1398/06/16 - 11:31
تا الان از مطالبات و رتبه بندی خبری نیست!!!
پاسخ + +3 0 --
کشواد 1398/06/14 - 22:20
بسم الله الرحمن الرحیم؛
ایجاد هر تعاونی در امورش و پرورش شکست خورده است و موجب فساد بیشتر است ،
قبل از اینکه از تعاونی در امورش و پرورش نام ببرید سرنوشت تعاونی‌های مسکن و مصرف فرهنگیان را خوب نگاه کنید
به جای گفتار درمانی حرف علمی بزنید اموزش و پرورش یک راه بیشتر ندارد و اون راه هم :«سهم حداقل بیست درصدی از تولید ناخالص ملی است»
هیچ راهی غیر از این وجود ندارد و اگر کسی ادعامی‌کند می‌تواند بدون این راه اموزش و پرورش را اصلاح کند بدانید که یا « دروغگو است یا....
پاسخ + 0 0 --
زنبور آخرالزمان 1398/06/16 - 00:49
مارمولکی را دیدم که می‌گفت: راه‌های رسیدن به خدا هزاران راه است، بی ربط نمی‌گفت، البته راه و نه بیراهه
پاسخ + +2 0 --
حسن 1398/06/14 - 22:57
احسن سخنرانی بسیار زیبایی بود جناب حاجی میرزایی فقط برای این که رکورد بهترین وزیر را بخواهین بزنین و از جناب نجفی بالاتر برید باید کمی هم از چگونگی تیر اندازی به ملت هم سخن می گفتید عزیزم ما هم برای شما دعا میکنیم تا به وعده هایی که دیگر وزرا دادند و به هیچ یک خدا رو شکر عمل نکردن شما هم رهرو آنها باشید و با مشتی وعده و وعید توخالی جلو بروید و سر ما رو شیره بمالید با تشکر
پاسخ + +5 0 --
مدرس آزاد 1398/06/15 - 08:27
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت تمامی خوانندگان گرامی

یک سوال داشتم

اکنون آموزش و پرورش ایران به کدام رشته دانشگاهی برای تدریس احساس نیاز بیشتری می‌کند؟

از وجود یک کارشناس یا وزیر یا مشاور یا معلم یا فرد با تجربه درخواست و انتظار پاسخ دارم
پاسخ + 0 0 --
بیاتی 1398/06/15 - 11:16
رشته های حوزه علوم رفتاری(روانشناسی،علوم تربیتی،روانشناسی تربیتی،مدیریت آموزشی)
بعلت کمبود نیرو در مقطع ابتدایی.
تربیت بدنی و سایر رشته های تخصصی مثل فیزیک ،ریاضی، زبان، شیمی، ادبیات،زیست و....برای سایر مقاطع.
اما گروه اول بیشتر نیاز هست وشانس پذیرش در آن ها بیشتر است.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1398/06/15 - 16:12
با تشکر از جناب آقای بیاتی

اگر افرادی دیگری هم پاسخ دهند خوشحال می شوم و پیشاپیش تشکر می‌کنم
پاسخ + +4 0 --
بیاتی 1398/06/15 - 09:40
تو هم راهی خواهی رفت که پیشینیانت رفته اند!!!!
در این خشکسالی وبی پولی وبودجه که پاداش ومعوقات ۹۷ هنوز معطل مانده برای کی وچی رجز می خوانی...
پاسخ + +2 0 --
کاکتوس 1398/06/15 - 11:24
کارهای شگفت انگیز پسر خاله پاشایی که دوسال ریاست اموزش و پرورش ناحیه 1 تبریز را عهده دار است ادامه دارد اکنون این اداره فاقد معاون و کارشناس در اداره است که جا دارد تا وضعیت بی ثبات و درهم این ناحیه در قلم تند و تیز صدای معلم مورد واکاوی قرار گیرد پارسال نیز معاونت پرورشی ناحیه با نوشتن نامه استعفادو علنی کردن این نامه در فضای مجازی که حاوی انتقادات تند و تیز بود بر جنجالی بودن این ریاست و وضعیت عجیب این اداره افزود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/16 - 08:29
حداقل فهمیدیم جناب کاکتوس
متاسفانه آذربایجانی هستید!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/15 - 15:40
این بابا اطلاعاتی-امنیتی است ..
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/15 - 15:44
مثلا چه شاهکاری می خواهی خلق کنی که ....
وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: زمانی که در دولت حضور داشتم، پیشنهاد داده‌ام که در کنار هر پروژه بزرگ، گروه مستندساز باشند تا همه وقایع و تجارب را ثبت کنند تا انتقال دانش و تجربه صورت گیرد.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/15 - 16:32
جناب وزیر
.... بدون تعارف متأسفانه در مواردی چیزی بدون حضور توهّم و ناکامی نیست که در نیروی انسانی و قانون استخدام کشوری نهفته است و آنچه که می‌فرمایید و می‌فرمایند در مواردی شعاری بدون توهّم زدگی نیست.
و توهّم زدگی، نوعی ظلمت است و ظلمت نوعی ظلم و خداوند ظلم و ظالم و یارانش را دوست نداشته و دیر یا زود در این دنیا و یا آن دنیا ، عذابی سخت را پیگرد کرده است.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/15 - 16:48
الان این هم شد برنامه؟؟؟؟ تعاونی دیگه چه صیغه ایست؟ عجبببل.
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1398/06/15 - 17:42
سخنانی شعاری ایده آل گرایانه وغیرکارکردی ایرادکرده است توجه به مدارس دولتی بدون بودجه امکان پذیر نیست
معلم زیر خط فقر باید درارتقای این وضعیت اثرگذار باشد آیا شدنی است ؟
پاسخ + +1 0 --
CRAZY 1398/06/15 - 21:11
کاری نمیشه می کرد تنها دلخوشی فرهنگیان نجفی بود که او بلا سرش اومد و از چشم ها افتاد. ببینیم فسیل شده چه گلی می خوان بر سر آموزش و پروش بزنند. هنور هم بطحایی مشکوک می زنه! آیا بطحایی را پرستویی تورش کرد و مجبورش کردند استعفا بده یا ...
پاسخ + +3 0 --
طرفدار وزیر جدید 1398/06/16 - 08:58
رتبه بندی کی اجرا خو.اهد شد؟اقای وزیر محترم لطفا پیگیر رتبه بندی هم باشید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مورد اجرای بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مبنی بر لزوم انتخاب شبکه اجتماعی داخلی مناسب هر مدرسه ، شما خودتان کدام پیام رسان را ترجیح می دهید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور