صدای معلم

" درخواست صدای معلم از وزیر آموزش و پرورش آن است با توجه به جایگاه بی بدیل گروه های آموزشی در ارتقای کیفیت آموزشی معلمان و نظام آموزشی اجرای آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی را در برنامه های خویش قرار دهد "

کسب رتبه اول جشنواره الگوهای تدریس برتر استاندارد «کارمند اداری» توسط یک سرگروه آموزشی و چند پرسش ؟

گروه گزارش/

کسب رتبه اول جشنواره الگوهای تدریس برتر استاندارد کارمند اداری توسط سرگروه آموزشی در سیستان و بلوچستان و پرسش های صدای معلم

پرتال اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در 12 شهریور 1398 در خبری از قول « احمد بختیاری » معاون آموزش متوسطه این اداره کل نوشت :

" رتبه اول جشنواره الگوهای تدریس برتر استاندارد «کارمند اداری» را شهربانو محمودی سرگروه حسابداری استان به خود اختصاص داد.

 شهربانو محمودی سرگروه حسابداری استان که به عنوان منتخب استان در جشنواره الگوهای برتر تدریس استاندارد «کارمند اداری» در استان قزوین (دبیرخانه راهبری امور اداری) موفق به کسب رتبه اول کشوری گردید. "

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در توئیتی نوشت:  " معلم کارمند نیست . آموزش کالا نیست . تمام تلاش خودم را خواهم کرد تا در این دو سال چند اقدام موثر برای معیشت معلمان عزیز را به سرانجام برسانم که همگی در قانون خاص فرهنگیان تجمیع خواهد شد تا فرهنگیان برای اولین بار قانونی ویژه داشته باشند. "

کسب رتبه اول جشنواره الگوهای تدریس برتر استاندارد کارمند اداری توسط سرگروه آموزشی در سیستان و بلوچستان و پرسش های صدای معلم

البته سایر وزرای پیشین نیز کم و بیش بر این گفته صحه گذارده و آن را تایید کرده اند .

اما نخستین پرسش آن است که اگر معلم کارمند نیست چگونه سرگروه معلمان موفق به کسب رتبه اول کشوری در استاندارد " کارمند اداری " می شود ؟

معیارها و استانداردها برای " کارمند اداری " با توجه به ماهیت کار معلمی و تدریس چیست و چقدر می تواند روایی و اعتبار داشته باشد ؟

این رسانه در زمان وزارت بطحایی و در نشست رسانه ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی سال 97 و هم زمان با تعطیلی ( حذف ) گروه های آموزشی در مناطق و نواحی آموزش و پرورش به جد و به دفعات از وزیر پیشین آموزش و پرورش درخواست کرد تا مقدمات اجرای ماده 5 آیین نامه ی گروه های آموزشی و تربیتی مبنی بر انتخابی شدن سرگروه های آموزشی توسط معلمان را فراهم کند .

« صدای معلم » در گزارشی در 27 شهریور 1397 نوشت : ( این جا )

بر اساس مصوبه ای که در سال 94 به تایید شورای عالی آموزش و پرورش و به امضای وزیر آموزش و پرورش و رئیس جمهور و بر اساس مفاد سند تحول بنیادین رسیده است ؛  تاکنون گزارشی در مورد وضعیت اجرای «  آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی » از سوی مرجع ذی ربط یعنی وزارت آموزش و پرورش منتشر نشده است .

از نظر ما ، حتی  در مورد مهم ترین بخش این آیین نامه که ماده 5 آن است و انتخاب سرگروه های آموزشی توسط خود معلمان و در یک فرآیند انتخاب آزاد صورت می گیرد از سوی وزارت آموزش و پرورش کوتاهی شده و مسیر انحراف را پیموده است .

هر چند عملکرد نادرست ، ناقص و غیراثربخش  بسیاری از این گروه های آموزشی که حتی قادر به یک ارتباط گیری ساده با معلمان در یک حوزه محدود نبوده اند موجب گردیده است تا اهدافی که برای این گروه های علمی و تخصصی تدوین شده اند تحقق پیدا نکند و متاسفانه جایگاهی برای گروه های آموزشی به عنوان " نهاد منتخب معلمان " تعریف و تبیین نگردد .

گزارش ها و اخبار رسیده به « صدای معلم » حاکی از آن است با توجه به کمبود شدید معلم و سونامی بازنشستگی قرار است تا معلمان شاغل در  گروه های آموزشی به مدارس رفته و اگر نیرویی مازاد بود در گروه های آموزشی ادامه کار دهد .

اگر چه این موضوع به صورت مکتوب و یا مستند به مناطق و یا نواحی ارسال نشده است اما این اقدام نانوشته ؛  ته مانده کیفیت آموزشی را در این نظام آموزشی ناکارآمد مورد تهدید جدی قرار داده و امید به اصلاحات و تحول آموزشی را از بین خواهد برد .

« صدای معلم » به جد از وزیر آموزش و پرورش انتظار دارد تا نسبت به این موضوع  بی تفاوت نبوده و نسبت به اجرای بی کم و کاست « آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی » اهتمام جدی داشته باشد .

ذکر این نکته مهم و راهبردی است که حتی عملکرد ضعیف این نهادها نمی تواند بهانه ای برای حذف تدریجی آن ها باشد .

« صدای معلم » از آقای بطحایی می خواهد تا در کنار ارسال لایحه رتبه بندی معلمان به هیات دولت و مجلس که البته انتقادات جدی بر آن وارد است نسبت به تاسیس منطقی و جامع " سازمان نظام معلمی " که از اهم برنامه وزیر آموزش و پرورش در هنگام اخذ رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی بوده است اقدام جدی به عمل آورد .

اصلاحات در نظام آموزشی با همراهی " معلمان " امکان پذیر است و حفاظت و پاسداشت از نهادهای منتخب معلمان نخستین گام برای " جلب اعتماد " و گشودن "  امید " برای تحقق این مهم است .

اما این مهم هیچ گاه از سوی بطحایی جدی گرفته نشد .

درخواست این رسانه از محسن حاجی میرزایی آن است ؛ با توجه به جایگاه بی بدیل گروه های آموزشی در ارتقای کیفیت آموزشی معلمان و نظام آموزشی اجرای این قانون را در برنامه های خویش قرار دهد .

پایان گزارش/


کسب رتبه اول جشنواره الگوهای تدریس برتر استاندارد کارمند اداری توسط سرگروه آموزشی در سیستان و بلوچستان و پرسش های صدای معلم

جمعه, 15 شهریور 1398 14:06 خوانده شده: 516 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
آنتی توهّم 1398/06/15 - 15:47
معلم کالاست ، همچون یک کالا در جذب نیرو به سن و سال او می نگرند
معلم عروس است ، چون در جذب نیرو به سن و سال او می نگرند
پاسخ + +1 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/06/15 - 18:32
در مشهد، در این ۲۴ سالی که من سابقه تدریس داشته ام، سرگروه ها هم همانند مدیر کل و معاونانش و مدیران نواحی و ... توسط حراست انتصاب می شوند. یکی از دلایل معضلات جامعه به گل نشسته ما هم همین نوع سیاست ها و گزینش ها می باشد.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/16 - 14:14
همانطور که در وزارت علوم، اعضای هیات علمی و کارمند دانشگاهها متفاوت هستند، در آ.پ نیز باید معلمان عنوان اعضای هیات آموزشی را داشته و با کارمندان اداری متفاوت باشند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور