چاپ کردن این صفحه

وزیر آموزش و پرورش : بدانیم ؛ هیچ کشوری از سقف اندیشه معلمانش فراتر نمی رود . سقف اندیش ی هر جامعه ای ، سقف اندیشه و منزلت معلمان آن جامعه هست. آشتی ملی بین مدرسه و جامعه باید اتفاق بیفتد. ما به ارتباط گیری بیشتر با والدین برای رسیدن به فهم مشترک از این مسائل و در پیش گرفتن اقدامات اصلاحی و شکل گیری یک مدرسه ی بدون دیوار حرکت خواهیم کرد . 50 درصد دانش آموزان ما دختران هستند . باید نسبت مدیران زن به همین حدود برسد تا بتوانند در برنامه ریزی ها ، ظرافت های تعلیم و تربیت دختران را مادرانه درک کنند و ما این هدف را تعقیب خواهیم کرد . بودجه آموزش و پرورش باید بر مبنای عملکرد بسته شود . باید واقع بینانه تنظیم شود . برای حل ریشه ای مشکل بودجه آموزش و پرورش ما نیازمند این هستیم که از ابتدا بودجه واقع بینانه تنظیم بشود و من این کار را خواهم کرد . تمام ظرفیت های موجود را برای ارتقا و کرمت و منزلت رفاه معلمان بسیج خواهم کرد . اقتصاد آموزش و پرورش یک اقتصاد بزرگ است . این اقتصاد محدود به اعتبارات دولتی نمی شود . بیش از 15 هزار میلیارد تومان در قالب کلاس های کمک آموزشی ، انتشار و فروش کتب کمک آموزشی ، کلاس های کنکور و کلاس خصوصی و هزینه هایی که خود مردم می پردازند هزینه می شود . کنکور باید اصلاح شود و تاثیر معدل در پذیرش دانشگاه ها باید افزایش پیدا کند .

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی ( بخش پایانی )

گروه گزارش/

صبح روز سه شنبه 12 شهریور 1398 ، محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و پس از سخنان موافقان و مخالفان به مدت 30 دقیقه به ارائه برنامه ها و دیدگاه های خویش پرداخت .

« صدای معلم » بخش پایانی این سخنرانی را منتشر می کند .

 

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

مقابله با بازماندگی از تحصیل . هر کودکی که از تحصیل باز می ماند در معرض این خظر بزرگ قرار دارد که در آینده بیکار ، دچار فقر و مستعد آسیب های اجتماعی بشود . این یکی از دغدغه های بزرگ من است که این حوزه میان بخشی که از یک سو به معیشت و فساد آن ها مربوط است و از یک سو به نیازهای آموزشی آن ها مرتبط است در ارتباط با وزارت رفاه و تعاون اجتماعی نسبت به تغییر وضعیت این کودکان اقدام بکنیم .

معلم !

نمایندگان محترم و شریف ایران !

معلم کارمند نیست .

معلم مهم ترین رکن تعلیم و تربیت است . معلم جانشین همه " نداشتن ها " ست .

اگر در همه ی فرآیندهای آموزشی ما ، در محتوای آموزشی ، در فضای آموزشی ، در تجهیزات آموزشی نقص و کاستی وجود داشت ؛ این معلم است که می تواند همه نقص ها را جبران کند و اگر معلم توان مندی لازم و کافی را نداشت منزلت و اعتبار لازم را کسب نکرد و در جامعه از منزلت لازم برخوردار نشد ، هیچ یک از امکانات دیگر به کار نخواهد آمد .

بدانیم ؛ هیچ کشوری از سقف اندیشه معلمانش فراتر نمی رود .

سقف اندیش ی هر جامعه ای ، سقف اندیشه و منزلت معلمان آن جامعه هست .

من با دولت هماهنگی کرده ام و با مجلس شورای اسلامی طلب استمداد می کنم که با همکاری دولت و مجلس و مطابق آن چیزی که در زیر نظام های منابع انسانی آمده ، لایحه ی خاصی را مخصوص معلمان تدوین کنیم و جایگاه و رفعت معلمان را آن گونه که شایسته است تامین بشود .

من همین جا به شما معلمان عزیز عرض می کنم که توسعه و کیفیت بخشی به آموزش دوره ی دبستان به عنوان بنیان اصلی نظام آموزشی به ویژه تقویت و توسعه دوره پیش دبستان و ایجاد و پوشش کامل جزء برنامه های من خواهد بود .

در دوره اول و دوم متوسطه که ماموریت آن شناسائی استعدادها ، پرورش و هدایت تحصیلی و شغلی دانش آموزان است با توسعه برنامه های مهارت آموزی ، زمینه یادگیری حداقل یک مهارت را که از اهداف سند تحول بنیادین است تسهیل خواهم کرد .

یکی از اولویت های من در اجرای سند تحول توجه به توسعه کیفی و کمی هنرستان هاست که بار سنگین آموزش مهارت ها را به عهده دارند .

برادران و خواهران گرامی

آشتی ملی بین مدرسه و جامعه باید اتفاق بیفتد . اگر مدرسه خانه دوم است ، خانواده مدرسه اول است . باید دیوار حائل بین مدرسه و خانواده از بین برود . اکنون والدین نقش تعیین کننده ای در مدرسه ندارند . در جریان تحولات آموزشی قرار نمی گیرند و مشارکت شان در ارزیابی مدرسه بسیار اندک است . فقط زمانی که پول می خواهند سراغ وادلین می روند . اجرای این طرح که ارتباط تنگاتنگ و تعامل میان خانواده و مدرسه هاست در دستور کار من است .

ظرفیت خالی مدارس در ساعاتی که استفاده نمی شود را باید با همکاری همه انجمن ها و نهادهای غیردولتی به مراکز آموزش یادگیری و مهارت آموزی و مهارت های یادگیری تبدیل کرد .

مدرسه باید کانون یادگیری شود . مدرسه باید کانون تعاملات آموزشی و تربیتی و روان شناختی باشد .

نمایندگان محترم

من یک پدر هستم و همیشه دغدغه داشتم که بچه های من به لحاظ اخلاقی ، آیا در ترازی که من می پسندم در مدرسه تربیت می شوند ؟

من درک می کنم که والدین نگران سوء مصرف مواد مخدر ، بلوغ زودرس و روابط غیراخلاقی فرزندان خود باشند .

ما به ارتباط گیری بیشتر با والدین برای رسیدن به فهم مشترک از این مسائل و در پیش گرفتن اقدامات اصلاحی و شکل گیری یک مدرسه ی بدون دیوار حرکت خواهیم کرد .

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

یکی از منابع نارضایتی کارکنان و معلمان آموزش و پرورش شیوه انتخاب مدیران این وزارتخانه و ادارت کل استان هاست .

ستاد وزارتخانه برای اجرای برنامه تحولی نیاز به جوان گرایی و اعتماد به ظرفیت های درون وزارت دارد و مطمئنا سال های آتی نسلی جدید از مدیران جوان مسئولیت آموزش و پرورش کشور را به عهده خواهند گرفت .

آموزش و پرورش مملو از زنان توان مندی است که ظرفیت مدیریت و راهبری واحدهای آموزشی و اداری را در تمام سطوح می توانند بر عهده بگیرند .

50 درصد دانش آموزان ما دختران هستند . باید نسبت مدیران زن به همین حدود برسد تا بتوانند در برنامه ریزی ها ، ظرافت های تعلیم و تربیت دختران را مادرانه درک کنند و ما این هدف را تعقیب خواهیم کرد .

ما با مشکل نادیده گرفته شدن و مهمی از قبیل عدم احترام کافی به حقوق اقوام و اقلیت ها و اهل سنت هستیم .

آن  هم خوب آموزش ندیدن  بسیاری از کودکان در مناطق غیرفارسی زبان است .

ما باید به سمتی سوق بدهیم و به سمتی برویم که ضمن حفظ میراث فرهنگی ، زبانی و قومی و محلی تسلط ایشان بر زبان فارسی در خسن گفتن و نوشتن به حد مطلوب برسد و جلوی هر گونه نقصان در توان مندی ایشان برای آینده گرفته شود .

من ضامن اجرای اصل 15 قانون اساسی خواهم بود و اقدامات در دست اجرا را هم توسعه خواهم داد و هم تسریع می کنم .

( احسنت نمایندگان )

تحقق همه اهداف بلند آموزش و پرورش نیازمند توجه به واقعیت های موجود است .

باید واقع بین باشیم .

واقع بینی در این شرایط بدین معناست که که ابتدا باید مسائل آزار دهنده و روی زمین مانده ی آموزش و پرورش را تا حد ممکن بهبود ببخشیم تا زمینه برای دوراندیشی وبرداشتن گام های بلند برای رسیدن به " حیات طیبه " فراهم شود و آن توجه به اقتصاد آموزش و پرورش است .

اقتصاد آموزش و پرورش بیمار است . آموزش و پرورش از بودجه ای که دارای ضعف شدید ساختاری است رنج می برد و باید برای اصلاح بودجه آموزش و پرورش اقدام بکنیم .

بودجه آموزش و پرورش همیشه با یک سوم کسری بسته می شود و دلیل این کسری این است که بیش از یک سوم هزینه های پرسنلی از قبیل حق التدریس ، خرید خدمات ، حق الزحمه امتحانات و هزینه های دیگر هزینه های اجتناب ناپذیر تلقی نمی شوند .

بودجه آموزش و پرورش باید بر مبنای عملکرد بسته شود . باید واقع بینانه تنظیم شود .

من با آقای رئیس جمهور دیروز صحبت کردم . امروز در محضر آقای دکتر جهانگیری و سایر اعضای دولت که این جا هستند عرض می کنم که درست است که این مطالبات معوق فرهنگیان باید به سرعت سامان داده شود و این کار را در دستور داریم و پرداخت پاداش بازنشستگان آغاز شده و استمرار پیدا خواهد کرد اما مشکل را باید ریشه ای حل کرد .

برای حل ریشه ای مشکل بودجه آموزش و پرورش ما نیازمند این هستیم که از ابتدا بودجه واقع بینانه تنظیم بشود و من این کار را خواهم کرد .

ما باید به حقوق معلمان فکر کنیم . این دولت تلاشش این بوده است که همواره افزایش حقوق متناسب با تورم باشد و فرهنگیان و معلمان عزیز از این حق بهره مند خواهد شد .

باید حقوق معلمان منظم پرداخت شود . وقتی که تاخیر در پرداخت حقوق معلم اتفاق می افتد از یک سو معیشت او آسیب می بیند و از یک سو اقتدار و منزلت نظام آموزشی ما در معرض مخاطره قرار می گیرد .

باید برای او فکر کرد .

برای حل مسکن معلمان برنامه ای را در پیش داریم و تلاش خواهیم کرد که برای افزایش برخورداری فرهنگیان عزیز از مسکن در همکاری که با وزارت راه و شهرسازی و استفاده از ظرفیت صندوق ذخیره ، ان شاء الله این کار را خواهیم کرد .

تمام ظرفیت های موجود را برای ارتقا و کرمت و منزلت رفاه معلمان بسیج خواهم کرد .

اما اقتصاد آموزش و پرورش یک اقتصاد بزرگ است . این اقتصاد محدود به اعتبارات دولتی نمی شود . بیش از 15 هزار میلیارد تومان در قالب کلاس های کمک آموزشی ، انتشار و فروش کتب کمک آموزشی ، کلاس های کنکور و کلاس خصوصی و هزینه هایی که خود مردم می پردازند هزینه می شود .

این حجم بزرگ نقدینگی به اهداف آموزشی ما خدمتی نمی کند .

این حجم بزرگ اقتصادی ، خروجی نظام آموزشی ما که دانش آموزان هستند به جای این که تبدیل به شهروندی مستقل و مشارکت جو و دارای عادات و رفتار مناسب بکند این را ها را تست زن بار می آورد و یک اضطراب مدام را به آن ها تحمیل می کند .

کنکور باید اصلاح شود و تاثیر معدل در پذیرش دانشگاه ها باید افزایش پیدا کند .

ما سال هاست آموزش و پرورش مدیریت دارایی های آموزش نه به عنوان فروش دارایی ها بلکه به عنوان اهرم قرار دادن دارایی ها برای حل مسائل آموزش و پرورش و توسعه ی آموزش کیفی استفاده می شود و من اقتصاددانانی را که تحول خواه هستند در آغاز مسئولیت اگر مورد اعتماد دوستان قرار بگیرند برای این کار مامور خواهم کرد و به اقتصاد آموزش و پرورش سامانی خواهم داد .

من همه ی فرمایشاتی که موافقان و مخالفان گفتند غالبا در ... من هست . من احترام می گذارم و از هم موافقان و هم مخالفان تشکر می کنم و تلاش من این است که این دغدغه های مشترک را به پیش ببریم .

در جلساتی که در کمیسیون ها بودم یک امتیاز ویژه ای که احساس کردم این است که خیل عظیمی از نمایندگان پشتوانه ی آموزش و پرورش هستند و ان شاء الله به پشتوانه ی تلاش همه آن ها سعی می کنیم که وضعیت آموزش و پرورش مان بیش از گذشته و بهتر از گذشته جریان پیدا کند .

دوستان عزیز

من منحصرا برای خدمت به آموزش و پرورش به این میدان آمدم .

مصمم هستم از تمام ظرفیت دولت و تجربه  ای که در دوره دبیری دولت و ارتباطی که با دستگاه ها و آشنایی که با همه ی دستگاه های اجرایی داشته ام این ظرفیت را در خدمت حل مسائل نظام تعلیم و تربیت قرار بدهم .

اگر مورد اعتماد دوستان قرار گرفتم خدا را شکر خواهم کرد و اگر مورد اعتماد قرار نگرفتم باز هم خدا را شکر خواهم کرد و در سنگر دیگری انجام وظیفه خواهم کرد .

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خوشنود باشی و ما رستگار

مطالبات حق التدریس ها و خرید خدمت ها و استخدامی که مجلس قانونش را تصویب کرده است آیین نامه اش تا قبل از مهر ماه ان شاء الله به تصویب دولت می رسد و ابلاغ خواهد شد .

( احسنت نمایندگان )

متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

بخش نخست

پایان گزارش/


متن کامل سخنان محسن حاجی میرزایی پیش از رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی

شنبه, 16 شهریور 1398 22:29 خوانده شده: 637 دفعه

در همین زمینه بخوانید: