صدای معلم

« سیدجواد حسینی » سرپرست پیشین وزارت آموزش و پرورش در مراسم تکریم و معارفه محسن حاجی میرزایی :

باید تلاش کنیم گفتمان آموزش و پرورش در کشور به گفتمان برتر تبدیل شود

گروه گزارش/

شنبه 23 شهریور مراسم تکریم و معارفه محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور معاون اول رئیس جمهور ، وزیر آموزش و پرورش ، برخی از وزرای سابق آموزش و پرورش ، مدیران کل آموزش و پرورش استان ها ، اعضای ستادی و شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش و خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار گردید .

از وزرای سابق آموزش و پرورش علی اصغر فانی ، سیدکاظم اکرمی ، سیدمحمد بطحایی ، علیرضا علی احمدی و محمود فرشیدی در نشست حضور داشتند . سیدجواد حسینی سرپرست سابق وزارت آموزش و پرورش نیز حضور داشت اما خبری از دانش آشتیانی نبود .

ابتدا سیدمحمد بطحایی به عنوان نخستین سخنران به بیان عملکرد 22 ماهه وزارت خویش پرداخته و از آن دفاع کرد اما اشاره ای به دلیل و یا دلایل استعفای مبهم و پرسش برانگیز خویش نکرد .

بطحایی ضمن اشاره به این که در مدت وزارت وی فعالیت های پرورشی خیلی خوب و رو به جلو بوده است تصریح کرد که بیش از 80 درصد وعده هایش یا به سرانجام رسیده و یا در حال انجام است .

وزیر پیشین آموزش و پرورش تاکید کرد که آموزش و پرورش و اداره آن از عهده یک ، 10 نفر ، 100 نفر و... برنمی آید .

زمانی که بطحایی به روی سن آمد با استقبال گرم و روبوسی مجری مراسم رو به رو شد و زمانی که سخنرانی بطحایی که اکثرا محتوای تکراری و کلیشه ای داشت به پایان رسید باز هم با استقبال گرم مجری مراسم مواجه شد اما پس از پایان سخنرانی حسینی سرپرست سابق وزارت آموزش و پرورش مجری آفتابی نشد .

مجری مراسم در حین صحبت به حضور افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی اشاره کرد جز خبرنگاران و رسانه ها .

حسینی حدود 10 دقیقه به ایراد سخن و دیدگاه های خویش پرداخت .

زمانی که حسینی سخنرانی اش را به پایان رساند از محمود فرشیدی که در ابتدا نام او را نبرده بود عذرخواهی کرد .

« محسن حاجی میرزایی » در نشست دیروز و در پایان سخنان خویش گفت :

" ما باید واقع بین باشیم . واقع بینی در این شرایط به این معناست که ما ابتدا مسائل آزاردهنده ای که روی زمین مانده و ما را از اهداف مان دور می کند این ها را بهبود ببخشیم تا زمینه دوراندیشی و فرصت و مجال برای اندیشیدن و گام های بلندتر برای رسیده به هدف فراهم بوشد .

وضعیت اعتبارات ، نیروی انسانی آموزش و پرورش نیازمند توجه صحیح و عاجل است . برای سال های طولانی به دلیل این که اعتبارات آموزش و پرورش علی رغم آن که بیش از 100 درصد اختصاص پیدا کرده چون اشکال ساختاری در پیش بینی بودجه هست ، دچار مساله و مشکل است . ما باید عاجل حل کنیم و برای درازمدت تلاش کنیم و فعالیت کنیم برای مطالبات معوق و کارهایی که باید انجام شود ؛ بنابراین ما تلاش خواهیم کرد بودجه سال 99 کاستی های کم تری داشته باشد و ما با پدیده ی انباشت مطالبات و انتقال آن به سال های بعد مواجه نشویم .

من فکر می کنم وقتی یک معلم حقوقش را با تاخیر دریافت کند درست است که معیشت او آسیب می بیند اما بیش از معیشت او " حکمرانی " ما آسیب می بیند .

نظام مدیریت ما ، اقتدار ما ، صلابت ما آسیب می بیند و برای آن که اقتدار نظام را تثیبت کنیم و تقویت کنیم برای حل این مشکلات باید تلاش کنیم .

اقتصاد آموزش و پرورش بسیار مهم است . من از برادر عزیز و ارجمندم جناب آقای دکتر طیب نیای عزیز که سرافراز کردند و حضور دارند در این مراسم سپاسگزاری می کنم و امیدوارم که تحت هدایت و راهنمایی های ایشان بتوانیم " اقتصاد آموزش و پرورش " را سامان دهیم .

پای اقتصاددان ها به آموزش و پرورش باز بشود و از زوایه پایدار کردن منابع و بهره مندی از دارایی های انبوه آموزش و پرورش برای حل مسائل و مشکلات استفاده کنیم . "

طولانی شدن مدت مراسم باعث گردید تا برخی از حاضران سالن را ترک کنند .

با این حال محسن حاجی میرزایی و علی رغم مشاهده جو سالن به سخنرانی خویش ادامه داد .

در مراسم تکریم و معارفه محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش علی رغم اختصاص 3 ردیف اختصاصی برای مدیران کل آموزش و پرورش استان ها و شورای معاونین جایگاه مشخصی برای خبرنگاران در نظر گرفته نشده بود .

حتی دو خبرنگار که پیش از شروع رسمی مراسم برای انجام مصاحبه با یکی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش در این ردیف نشسته بودند با تذکرات مکرر یکی از افراد ناشناس از طبقه فوقانی مجبور به ترک صندلی های خود شدند .

« صدای معلم » از این رفتار تحقیر آمیز مسئولان برگزاری مراسم اظهار تاسف می کند .

در پایان مراسم و در حالی که وزیر آموزش و پرورش در وقت اضافه سخنرانی می کرد ؛ « شاپور محمدزاده » که هم زمان دو پست سرپرست مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی و نیز ریاست سازمان سوادآموزی را بر عهده دارد در حالت خواب و بیداری به سر می برد .

« صدای معلم » در این قسمت مشروح سخنان « سیدجواد حسینی » سرپرست پیشین وزارت آموزش و پرورش را منتشر می کند.

گفتمان آموزش و پرورش و جایگاه معلمان و گزارش صدای معلم از  مراسم تکریم و معارفه محسن حاجی میرزایی

بنده هم عرض سلام و ادب و خوش آمدگویی دارم خدمت فرهنگیان عزیز و نجیبی که در این جلسه شرف حضور دارند . مدیران کل استان ها ، معاونین و کارشناسان ستادی و همچنین صاحب نظران تعلیم و تربیت و بخش موثری از مدیران و وزرای سابق آموزش و پرورش و سایر وزرا و هیات دولت .

بنده هم به سهم خودم از زحمات جناب آقای بطحایی در طول مدت زحمت قدردانی می کنم . به برادر بسیار عزیز و نجیبم جناب آقای حاجی میرزایی  هم خیر مقدم می گویم هم آرزوی توفیق برایشان دارم و اجازه می خواهم از طرف شما به میهمان ویژه ی این مراسم آقای دکتر جهانگیری عزیز معاون اول محترم رئیس جمهوری خیر مقدم صمیمانه عرض کنم و از همه زحمات و تلاش های ایشان برای حمایت از نظام  تعلیم و تربیت تشکر و قدردانی کنم .

خداوند بزرگ را شاکرم که به بنده ی ناچیز خودش این توفیق را داده که در کسوت معلمی زیست کند و این توفیق را داد که مدتی هر چند اندک به لطف جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهور توقیق خدمتگزاری در مسئولیت سرپرستی وزارت آموزش و پرورش را داشته باشم . از این باب هم خداوند را شکر می کنم و هم سپاسگزار شخص آقای رئیس جمهور ، معاونین ایشان ، مشاوران و اعضای هیات دولت و به ویژه جناب آقای دکتر جهانگیری هستم .

البته مدت کم تر از 3 ماه گرچه زمان طولانی نیست اما زمان مناسبی هست و در این مدت تلاش کردیم که اولا فرصت مهم برنامه ریزی تابستان را برای اول مهر به هیچ عنوان از دست ندهیم .

ان شاء الله به لطف همکارانم و راهبردی جناب آقای حاجی میرزایی یک مهر باشکوهی را شاهد خواهیم بود .

تلاش کردم آرامش نظام تعلیم و تربیت به هم نخورد.

تلاش کردم انسجام درونی و فرهنگ سازمانی نظام تعلیم و تربیت دچار مشکل نشود .

تلاش کردم وقفه ای در امور پیدا نشود و ایجاد روحیه شادابی ، رضایت مندی و امید در بدنه ی عریض طویل آموزش و پرورش از نکاتی بود که در این مدت کوتاه هدف گذاری کردیم .

با همین رویکرد نظام رتبه بندی معلمان را ، پی گیری مطالبات معلمان را ، پاداش پایان خدمت بازنشستگان را ، افزایش حقوق دانشجو معلمان را ، تدوین آیین نامه تبدیل وضعیت حق التدریسی ها را ، سامان دهی نیروی انسانی را ، تلاش جهت سهیم شدن فرهنگیان را در ارزش افزوده سود صندوق ذخیره فرهنگیان را ، هوشمندسازی مدارس را ، مقدمات طراحی ساخت 31 مرکز اقامتی پیرامون حرم مطهر برای 31 استان کشور را ، مقدمات ساخت باشگاه بازنشستگان برای تمام استان ها در کشور را و توسعه مشعل خیرین مدرسه ساز که تجربه ی بی بدیل مشارکتی است به توسعه خیرین فنی و حرفه ای و توسعه  مدرسه یاری ، پایان مدارس خشتی و گلی را و پایان بخاری های نفتی در مدارس و آماده سازی مدارس سیل زده ، آماده سازی طرح اولیه مدرسه محوری که آرزوی همه وزرای پیشین بوده است و همچنین طرح ساماندهی مدارس در بعد مدارس کوچک ، کاهش تنوع مدارس و رتبه بندی مدارس و دو کار گروه اقتصاد آموزش و پرورش و همچنین کارگروه صاحب نظران دانشگاهی و رابطه شان با نظام تعلیم و تربیت و نیز تحقق اجرایی سازی میز سند تحول بنیادین و میز نماد برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی را هدف گذاری کنیم.

با رویکرد مدیریت دانش که یکی از ضعف های بزرگ اداری ماست مجمع مشاورین ما به انجام رسانده اند که بیش از پنجاه نفر بوده اند و نیز مجموع اقداماتی که انجام شد یا طراحی شد در این مجموعه در دفترچه ای نگاشته شد که ان شاءالله تقدیم آقای حاجی میرزایی خواهد شد.

گفتمان آموزش و پرورش و جایگاه معلمان و گزارش صدای معلم از  مراسم تکریم و معارفه محسن حاجی میرزایی

ما باید تلاش کنیم در نظام تعلیم و تربیت گفتمان آموزش و پرورش را ترویج کنیم و گفتمان آموزش و پرورش در کشور به گفتمان برتر تبدیل شود.

ما باید تلاش کنیم از کم پنداری و کوچک انگاری به نظام تعلیم و تربیت در تمام سطوح جلوگیری کنیم. 

ما باید تلاش کنیم استقلال آموزش و پرورش حفظ بشود. ما باید تلاش کنیم مشارکت در همه ابعاد درون سازمانی و برون سازمانی در نظام تعلیم و تربیت محقق شود.

ما باید تلاش کنیم از نظام به شدت متمرکز و متصلب نظام تعلیم و تربیت تمرکز زدایی و تصلب زدایی بکنیم.

ما باید تلاش کنیم رابطه ستاد و مدرسه را به حداقل کاهش بدهیم و این لایه بندی های مدیریتی فراوان و پیچیده را حذف و مدیریت صاف بین ستاد و مدرسه را محقق کنیم.

ما باید تلاش کنیم که لشکر اقتصادی بزرگ اما نهفته و بالقوه نظام تعلیم و تربیت را بیدار کنیم و به فعلیت برسانیم و آنگاه شاهد معجزه تامین اعتبار و ارتقاء نظام تعلیم و تربیت باشیم.

و سخن آخر :

ما سخت بر این باوریم که نهاد اصلی در تحول جامعه آموزش و پرورش است.

سخت بر این باوریم که سازمان اصلی تحول در جامعه مدرسه است و سخت تر از آن بر این باوریم که کارگزاران فکور اصلی تحول در جامعه معلمان هستند.

 ما سخت بر این باوریم که مدرسه جعبه سیاه جامعه است.

ما سخت اعتقاد داریم آن چه در امروز جامعه می گذرد از دیروز مدارس و آن چه که در فردای جامعه خواهد گذشت از امروز مدارس ناشی می شود و مدرسه قلب سازمان تحول است و در قلب مدرسه ، معلمین قرار دارند و به همین دلیل معتقدیم که حد و اندازه و قد و دیوار هیچ جامعه ای از حد و قد و دیوار معلمین آن جامعه فراتر نخواهد رفت.

بنابراین معلمین نقطه اصلی نظام تحول و نقطه اصلی برنامه ریزی در تعلیم و تربیت باید قرار بگیرد.

من مجددا از همه همکارانم از وزرای سابق آموزش و پرورش به ویژه دو تن از اندیشمندان این وزرا که در این جلسه شرف حضور دارند ؛ جناب آقای دکتر فانی و جناب آقای دکتر اکرمی صمیمانه قدردانی می کنم و آن چه که برادر عزیزم جناب آقای بطحایی فرمودند ما هم با تمام وجود در خدمت آقای حاجی میرزایی برادر متدین ، نجیب ، دلسوز و کارآمد هستیم که بتوانیم کمکی را به نظام تعلیم و تربیت رقم بزنیم.

برای کمک به ایشان من اجازه می خواهم در پایان صحبتم رمز نظام تعلیم و تربیت را که بنده یا علی مدد قرار دادم در کمک به ایشان تکرار بکنم و این رمز هست یا علی مدد. میم و دال مدد را در نظر داشته باشید یا علی مدد.

ای امام بزرگ ، ای شهید راه عدالت !

 به تو مدد می جوییم که یاریمان کنید تا با مغزورزی اندیشه های ناب با دل ورزی انگیزه های ناب و با دست ورزی اراده های آهنین خویش را .

ای امیر مومنان ، ای شهید راه عدالت ، ای شهید محراب به تو امتنا و اتکا می ورزیم که با مغزورزی اندیشه ها یمان و با دل ورزی انگیزه هایمان را به هم گره زنیم و قدرت اندیشه و انگیزه مان را به دست هایمان منتقل کنیم و آن گاه همه با هم در همه ابعاد دستهایمان را در دست های هم دهیم و این دست ها را در دست برادر نجیب و اندیشمندمان جناب آقای حاجی میرزایی بگذاریم و بگوییم با این رویکرد همه با هم دست در دست هم می نهیم به مهر تا میهن خویش جامعه خویش دست در دست هم می نهیم به مهر تا مدارس خویش تعلیم و تربیت خویش و آموزش و پرورش خویش و در نتیجه میهن خویش را کنیم آباد انشاءالله.

پایان گزارش/

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی


گفتمان آموزش و پرورش و جایگاه معلمان و گزارش صدای معلم از  مراسم تکریم و معارفه محسن حاجی میرزایی

دوشنبه, 25 شهریور 1398 20:00 خوانده شده: 233 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/06/25 - 20:34
مراقب باشیم به گفتمان ....و شرتر تبدیل نشود، گفتمان برتر پیشکش
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/26 - 07:32
ما باید .......شما باید ..‌‌‌آنها باید .....باید کی تمام میشود ؟.......باید باید باید ....متاسفم
.....
پاسخ + +1 0 --
دبیر مهربان 1398/06/26 - 10:36
انشاا...معاون وزیر بشه
پاسخ + +2 0 --
ساندویچ مغز و پاچه 1398/06/26 - 11:56
چه شد که " رقص اندیشه " به "مغز ورزی" تبدیل شد ؟ !

دیگر نرقصا بلکه بمغزا !!!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور