صدای معلم

" پرسش صدای معلم این است که در نظام آموزشی ایران ، اساسا معلم حرفه ای کجا آموزش می بیند و تربیت می شود ؟ آیا با چند ساعت آموزش ضمن خدمت که روایی و اعتبار آن محل پرسش های جدی است قرار است معلم حرفه ای تربیت شود ؟

پرسش از مرکز ملی پرورش استعدادی‌های درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان در مورد طرح شهاب ؟!

گروه گزارش/

طرح شهاب و پرسش های صدای معلم از مسئولان وزارت آموزش و پرورش

شیوه نامه اجرای طرح شهاب در سال 1386 نوشته شد اما نخستین سال اجرای این سال 1390 بود .

هم زمان با طرح مباحثی مانند حذف آزمون در مدارس خاص و... در زمان وزارت بطحایی و نیز مسائلی که در پی مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در مورد تنوع مدارس و به تبع آن تقسیم مدارس به دو نوع دولتی و غیردولتی و به تبع آن حذف مدارس سمپاد مطرح گردیده است به نظر می رسد موضوع " طرح شهاب " جدی تر شده است .

اما کارشناسان و معلمان برخلاف مسئولان، برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان که همواره تلاش می کنند همه چیز را مثبت و رو به جلو نشان دهند نظرات دیگری دارند .

پانا می نویسد :

معاون مرکز ملی پرورش استعدادی‌های درخشان باشگاه دانش‌پژوهان جوان اجرای برنامه ملی شهاب در نظام آموزش‌ و پرورش را نقطه عطفی در نظام آموزشی کشور دانست که هم‌اکنون به بزرگ‌ترین برنامه کیفی خصوصاً در دوره ابتدایی تبدیل‌ شده است.

حمید رحمانی، معاون مرکز ملی پرورش استعدادی‌های درخشان و دانش‌پژوهان جوان با اعلام این خبر که تمامی مناطق آموزشی و پرورشی کشور در سال تحصیلی جاری تحت پوشش برنامه ملی شهاب قرار گرفتند به پانا گفت: «امروزه اتخاذ سیاست‌ها و راهبردها و رویه‌های کارآمد برای شناسایی و هدایت استعدادهای برتر، یک مساله اساسی برای نظام‌های آموزشی به شمار می‌رود. روش‌های شناسایی و هدایت استعدادها در کشورها متفاوت است اما به‌هرحال این مساله از اهمیت خاصی برخوردار است.»

او ادامه داد: «اجرای برنامه ملی شهاب در نظام آموزش‌ و پرورش که هم‌اکنون به بزرگ‌ترین برنامه کیفی ازلحاظ تعداد مناطق، جمعیت دانش‌آموزی تحت پوشش، عوامل اجرایی و نیز اثرگذاری بر فرایند یاددهی و یادگیری خصوصاً در دوره ابتدایی تبدیل‌شده است، نقطه عطفی در نظام آموزشی کشور است.»

رحمانی برنامه شهاب را به‌عنوان یک برنامه پیشرو و تأثیرگذار در شناسایی و هدایت استعدادهای برتر با روش تلفیقی و نشان‌دهنده گام بزرگ آموزش‌ و پرورش در تغییر ذهنیت‌ها، نگرش‌ها، باورها، جهت‌گیری‌ها و رویکردهای مربوط به شناسایی و هدایت استعدادهای برتر به سمت رویکردهای تلفیقی دانست.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادی‌های درخشان و دانش‌پژوهان جوان هدف از برنامه ملی شهاب، را هدایت افراد مستعد در مسیر صحیح بالندگی اختصاصی خود و برداشتن موانع احتمالی و ایجاد زمینه مناسب برای حرکت آنان در این مسیر دانست و گفت: «آنچه در این برنامه مورد توجه است، توانایی‌های برجسته‌ تخصصی در حوزه‌های استعدادی متنوع و متکثر همراه با ویژگی‌هایی مانند علاقه شخصی، پشتکار، جست‌وجوگری و پیگیری و سلامت فردی است. »

او ادامه داد: «اکنون در ششمین سال اجرای برنامه ملی شهاب جست‌وجوی زمینه‌ها و بیان فرایندها و نتایج اجرای شهاب در سال‌های اخیر می‌تواند در گشوده‌تر کردن افق دید سیاست‌گذاران و مجریان تأثیرگذار باشد.

این مقام مسئول ضمن درج برخی جداول که همه نشان از مطلوب بودن اوضاع دارد ادامه می دهد :

 «در این برنامه با ملاک قراردادن مقیاس ارزیابی استعداد که از سوی آموزگار تکمیل می‌شود و در پایه‌های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی مناطق آموزشی کشور قابل اجراست . پرسش‌ نامه‌ای برای شناسایی استعدادهای دانش‌آموزان در حوزه‌های مختلف و متنوع تدوین‌ شده است که آموزگاران می‌توانند با بهره‌گیری از ظرفیت‌های برنامه‌های درسی، ارزشیابی کیفی _ توصیفی، جشنواره پروژه‌های علمی دانش‌آموزان، تکالیف مهارت‌محور، طرح عید و داستان، المپیاد درون‌مدرسه‌ای، جشنواره‌های فرهنگی هنری و همچنین ایجاد موقعیت‌های متنوع و مواجه ساختن دانش‌آموزان در آن موقعیت‌ها، مشاهدات و شواهد خود را از ویژگی‌ها و رفتارهای آنان در فرایند سال تحصیلی جمع‌آوری و در هشت حوزه استعدادی تعیین‌شده یعنی شاخص‌های استعداد در بحث‌های استعداد کلامی، ریاضی، هنری، فضایی، حرکتی _ ورزشی، اجتماعی، فرهنگ دینی، علوم تجربی، پیش‌بینی و ارزیابی کنند.»

رحمانی در پایان ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی‌های لازم زمینه برای کشف استعدادهای دانش‌آموزان خصوصا در مناطق محروم و بالندگی نوجوانان و جوانان در راستای تحقق اسناد بالادستی کشور و تحقق گام دوم انقلاب فراهم شود."

به گفته مدیران مدارس بخشنامه طرح شهاب در سال تحصیلی گذشته در اواخر اسفند ماه به مدارس ابلاغ شد و هنوز پس از گذشت یک ماه از آغاز سال تحصیلی دستورالعملی از سوی این مرکز برای مدارس ارسال نشده است .

برای اجرای طرح شهاب حق الزحمه ای در اختیار مجریان طرح و نیز معلمان قرار نمی گیرد .

طرح شهاب و پرسش های صدای معلم از مسئولان وزارت آموزش و پرورش

نخستین پرسش « صدای معلم » از آقای رحمانی و سایر مسئولان این مرکز آن است که آیا اساسا بودجه و یا اعتباری برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است ؟

با توجه به آن که در بسیاری از مدارس ابتدایی و نیز سایر مقاطع مباحثی مانند تربیت بدنی ، هنر ، مشاوره ، بهداشت و... تعریف و تبیین نشده و حتی فاقد نیرو در این زمینه هستند چگونه قرار است شاخص‌های استعداد در بحث‌های استعداد کلامی، ریاضی، هنری، فضایی، حرکتی _ ورزشی، اجتماعی، فرهنگ دینی، علوم تجربی، پیش‌بینی و ارزیابی شود ؟

در حالی که بحران کمبود معلم به یک مساله جدی تبدیل شده است ؛ آینده این طرح و اجرای آن چگونه خواهد بود ؟

معاون این مرکز از طرح شهاب به عنوان بزرگ‌ترین برنامه کیفی خصوصاً در دوره ابتدایی نام می برد .

این ادعا چگونه می تواند با موانع پایداری مانند عدم وجود فرصت کافی در  کلاس، حجم بالای کار های محول شده ی خارج از  حیطه ی آموزشی ، تعداد بالای دانش آموزان و غیراستاندارد بودن تراکم کلاسی با معیارهای قابل قبول جهانی  ،عدم آشنایی کافی با جزئیات این طرح و... قابل جمع باشد ؟

« فاطمه مهاجرانی » رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان وزارت آموزش و پرورش در مرداد 1397 می گوید : ( این جا )

" شهاب برنامه ای ملی است اگر بناست تا پایه دوازدهم تحصیلی پیش برود، نیازمند جریان حرفه ای بودن معلمان است تا به شغل خود دیدگاه حرفه ای داشته باشند.
 حرفه ای بودن معلمان نیازمند دانش، مهارت و ارتباط دانست و اگر این مقوله ها در رفتار پیاده سازی شود، معلم حرفه ای است و طرح ملی شهاب به تشخص معلمان برمی گردد که وظیفه آنها کمک جدی به بازسازی و شناسایی استعدادهای درون فردی دانش آموزان است. "

حال پرسش این است که در نظام آموزشی ایران ، اساسا معلم حرفه ای کجا آموزش می بیند و تربیت می شود ؟ آیا با چند ساعت آموزش ضمن خدمت که روایی و اعتبار آن محل پرسش های جدی است قرار  است معلم حرفه ای تربیت شود ؟

بنا بر گزارش های صدای معلم ؛ گروه های آموزشی در آموزش و پرورش عملا تعطیل بوده و تاثیرگذاری مشخصی بر فرآیند آموزش ندارند .

تضمین کیفیت بخشی آموزش در این نظام آموزشی بر عهده کیست ؟

به نظر می رسد دیدگاه غالب در میان مسئولان اداری و ستادی در این زمینه ها بیشتر اجرای بخشنامه و رفع تکلیف است .

این رسانه آماده دریافت پاسخ مسئولان در زمینه های ذکر شده می باشد .

پایان گزارش/


طرح شهاب و پرسش های صدای معلم از مسئولان وزارت آموزش و پرورش

شنبه, 04 آبان 1398 16:18 خوانده شده: 622 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
بیاتی 1398/08/05 - 00:01
طرح شهاب هدر دادن منابع ناچیز آموزش وپرورش است وبس
خیلی از همکاران به علت بی رغبتی چک لیست آن ها را نماینده انجمن پر می کرد .
این همان طرحی است که در بوق کرنا می کنند
پاسخ + +3 0 --
حسن درویشی 1398/08/05 - 10:22
متاسفانه همه ی فعالیت ها در مدارس شده رفع تکلیفی و مدرک سازی جهت ارائه به اداره ومقامات بالا دستی
فقط برای عکس گرفتن به شکل صوری فعالیتی پوک و بدون محتوا برگزار میشه و مدارکی تهیه میشه وخلاص

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور