صدای معلم

وزیر آموزش و پرورش در مورد " انحرافات " و قولی که در ابتدای وزارت خویش داد سکوت نکند و از حقوق قانونی فرهنگیان دفاع کند !

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی ابتدا گزارش های صدای معلم در مورد " بیمه معلم " را مطالعه کند و بعد اظهار نظر کند ! سایر مدیران کل هم مطالعه کنند !

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

انتقاد صدای معلم از بیمه معلم و عملکرد مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

« صدای معلم »  نخستین گزارش خود در مورد " بیمه معلم " را 25 مرداد 1398 منتشر کرد . ( این جا )

در این گزارش آمده بود :

آن چه بیشتر مهم و قابل تامل است آن است که در بخشنامه مذکور تاکید شده است :

" ضمنا مجری سایر قراردادهای بیمه ای ( به استثنای بیمه تکمیلی درمان ) همانند سال گذشته شرکت بیمه معلم می باشد . "

نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که چرا بیمه معلم باید عهده دار چنین بیمه های پرسودی باشد اما از تصدی و مسئولیت بیمه تکمیلی فرهنگیان استثنا گردد ؟

و این در حالی است که بر اساس تجربیات ، مشاهدات و گزارش های رسیده اکثریت قریب به اتفاق معلمان از خدمات بیمه تکمیلی آتیه سازان رضایت ندارند .

چرا مدیران ، معاونین و کادر اجرایی مدارس باید نقش " کارگزار بیمه " را ایفا کنند در حالی که در هیچ کجای وظایف سازمانی آن ها به چنین مواردی به طور شفاف اشاره نشده است ؟

مشاهده شده است که در تعدادی از مدارس حتی اولیاء دانش آموزان بر سر بیمه دانش آموزی و خدمات آن با کادر اجرایی و آموزشی مدارس درگیر می شوند و بسیاری از اوقات و انرژی آنان به جای آن که صرف برنامه ریزی و مدیریت کیفیت بخشی  امور آموزشی و پرورشی گردد صرف اقناع و راضی کردن اولیاء دانش آموزان می گردد .

نقش " بیمه معلم " در این فرآیند  چیست ؟

فقط سود بردن ؟

مدیران مدارس باید مبالغ جمع آوری شده را به حساب شرکت بیمه معلم واریز کنند و این در حالی است که بیمه مذکور حتی زحمت به خود نمی دهد تا اسامی دانش آموزان را در کارت های بیمه ثبت کند و مطابق بخشنامه وزارتی باید کارت بیمه توسط مدرسه مهر و امضا شود ؟

آیا این نوعی استفاده ابزاری از نیروی مدارس برای خدمات بیمه ای نیست که اساسا ارتباطی با شرح وظایف مدیر مدرسه ندارد ؟ آیا آقای پاشایی معنای " مدیریت ریسک مناسب " را درک می کند ؟

مگر مدیر مدرسه و دیگران کارگزار بیمه هستند ؟

( این در حالی است که برای خدمات ارائه شده توسط مدارس و عوامل آن ها هیچ گونه حق الزحمه ای توسط  بیمه معلم و یا وزارت آموزش و پرورش پرداخت نمی شود . )

صدای معلم پرسیده بود :

چرا وزارت آموزش و پرورش همه خدمات بیمه را شفاف و از طریق " مزایده " به اجرا نمی گذارد تا منافع " لشکر اقتصادی عظیم فرهنگیان " در یک فرآیند رقابتی عاید خود آنان گردد و معلمان برای حق بیمه ای که می دهند این قدر تحقیر نشوند ؟

اساسا وزارت آموزش و پرورش به این پرسش پاسخ دهد که فایده همکاری با " بیمه معلم " برای معلمان و دانش آموزان چیست ؟

آیا این گونه امور مطابق سخنان سرپرست وزارت آموزش و پرورش همان تفسیر خلق ثروت و منابع برای مدیر مدرسه است و یا بر عکس مدرسه ابزاری شده است برای سود دیگران ؟ "

مسئولان وزارت آموزش و پرورش به ویژه معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع پاسخی به این گزارش ندادند .

دومین گزارش صدای معلم در این باره در تاریخ 31 مرداد 1398 منتشر شد . ( این جا )

در این گزارش به انتقاد مادری از بطحایی وزیر پیشین آموزش و پرورش اشاره شده بود که از وضعیت ارائه خدمات بیمه ی دانش آموزی نسبت به فرزندش رضایت نداشت و تلاشش هم به جایی نرسیده بود .

مادر این دانش آموز گفت :" قاضی به دریافت خسارت حکم داد، اما مدیر مدرسه به ما گفت که باید کفش آهنی بپوشیم تا بتوانیم خسارت را از شرکت بیمه دریافت کنیم.

به گفته مادر این دانش آموز، با گذشت دو سال از وقوع حادثه، هنوز خسارتی به آنها پرداخت نشده است. "

« مجتبی حسینی " در مطلبی نوشت : ( این جا )

" سالهاست فرهنگیان به نحوه ارائه خدمات بیمه ای شرکتهای انتخاب شده از سوی وزارت آموزش و پرورش اعتراض دارند اما اینکه چرا اتفاق مثبتی نمی افتد و مشکلات مرتفع نمی شود، سوالی است که معلمان هیچ گاه پاسخ قانع کننده ای برای آن نشنیده اند و تاسف بارتر اینکه هر سال کیفیت ارائه خدمات پایین تر می آید.

هر مسئولی که این موضوع را نپذیرد می تواند در کنار رسانه های مرتبط با حوزه معلمان، سری به مدارس بزند و موضوع را از معلمان جویا شود و نهایتاً میزان رضایت مندی را اعلام نماید.

در سنوات اخیر به ویژه در حوزه بیمه تکمیلی، علی رغم افزایش سالانه ۵۰ درصدی حق بیمه، اتفاق مثبتی در ارائه خدمات ایجاد نشده است و وعده های بهتر شدن وضعیت، رنگ واقعیت به خود نگرفته است. البته ارائه خدمات در سایر بیمه نامه ها هم دارای ایرادات فراوانی است و همکاران به هنگام استفاده از خدمات این بیمه نامه ها با بهانه جویی و اکراه در ارائه خدمات و جبران خسارات مواجه می شوند و این موضوع را می توان با تهیه گزارشی میدانی از معلمان یا انجام یک تحقیق آماری در استانهای مختلف به خوبی مشاهده کرد و بی شک سطح بالایی از نارضایتی در نتیجه مشاهده خواهد شد.

اما ایراد اساسی در بحث بیمه به نظر نگارنده، اجباری بودن استفاده از خدمات بیمه ای شرکتهای خاص است که این موضوع به دلیل انحصاری بودن، کاهش کیفیت و عدم جبران به موقع و کامل خسارت را از طرف شرکتهای بیمه ای بدنبال دارد در صورتی که با وجود جمعیت چند میلیونی معلمان و اعضای خانواده آنان، می بایست شرکتهای بیمه بهترین خدمات را به این پرسنل ارائه دهند، اما در جایی که می تواند نقطه قوت برای جذب خدمات بیشتر و بهتر برای معلمان باشد شاهد نتیجه عکس هستیم.

اصولا دستیابی به مشتریان چند میلیونی و عقد قرارداد مستلزم صرف هزینه، زمان و زحمات بسیار برای شرکت های بیمه ای است اما با عقد قراردادهای انحصاری، شرکت های بیمه گر نگرانی بابت از دست رفتن مشتریان خود ندارند و همان می شود که همگان می بینیم...

جا دارد متولیان امر در وزارت آموزش و پرورش با توجه به جمعیت میلیونی معلمان، با شرکت های بیمه ای مختلف عقد قرارداد نمایند تا با اختیاری شدن مراجعه همکاران به این شرکت ها و در نتیجه ایجاد رقابت میان شرکت ها در ارائه خدمات کیفی، شاهد بهبود فزاینده ارائه خدمات باشیم. "

مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس ؛ علی عسکر نجفی مدیر در گردهمایی قطبی روسای اداره تعاون و امور رفاهی و امور مالی ادارات کل آموزش‌ و پرورش استان‌های جنوب کشور از خدمات بیمه ای ارائه شده به فرهنگیان و نیز بیمه معلم انتقاد می کند .

و این در حالی است که معاون ایشان در جایگاه " معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش‌ و پرورش فارس " به مسئولین بیمه معلم به دلیل موفقیت‌هایی که در سال‌های اخیر کسب نموده‌اند تبریک می گوید ! ( این جا )

نجفی تصریح می کند :

" فرهنگیان در مورد مسائل مربوط به بیمه ،همانند  ارائه خدمات و بازگشت خسارات رضایت چندانی ندارند و در واقع عدم توان شرکت‌های مختلف  برای ورود به عرصه رقابت در موضوع بیمه و تک‌محوری شدن این قضیه به بسیاری از مشکلات دامن زده است .

مدیرکل آموزش‌ و پرورش فارس تأکید می کند: برای افزایش انگیزه در فرهنگیان باید به سمت ارائه خدمات متنوع‌تر و باکیفیت‌تر برویم و در مواجه با مسائل و مشکلات بیمه نیز باید به معلمان کمک کنیم .

وی بر لزوم ایجاد تنوع خدمات بیمه‌ای برای فرهنگیان از طرف بیمه معلم تأکید کرده و عنوان می کند : انتظار معلمان این است تا علاوه بر خدمات کنونی بیمه معلم ،در حوزه‌های مختلف دیگر نیز به معلمین خدمات متنوعی ارائه شود و در کنار همه این موارد کاهش نرخ خدمات و تبلیغ نوع خدمات برای آگاهی به فرهنگیان نیز مدنظر قرار گیرد. "

در هفته های اخیر اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران عکسی تبلیغاتی در ابعاد بزرگ را به مدارس ارسال کرده است .

انتقاد صدای معلم از بیمه معلم و عملکرد مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

مشخص نیست این بنر با چه هدفی و با چه هزینه ای به مدارس شهر تهران ارسال گردیده است ؟

آیا بر اساس این عکس ؛ بیمه معلم قرار است متولی " مراکز آموزشی و فرهنگیان " گردد ؟

چرا عبدالرضا فولادوند مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران مانند استان فارس از مطالبات منطقی و قانونی معلمان دفاع نمی کند ؟

در آخرین مورد ؛ مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در 14 آبان 1398  با معاون بیمه معلم کشور در راستای ارتقای کیفیت و افزایش خدمات بیمه ای برای دانش آموزان و فرهنگیان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، جعفر پاشایی در این دیدار گفت: مجموعه فعالیت های بیمه معلم در استان ماکلا هم در حوزه دانش آموزی و هم در حوزه فرهنگیان رضایت بخش است.

انتقاد صدای معلم از بیمه معلم و عملکرد مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

وی یادآور شد: آموزش و پرورش استان آمادگی کامل جهت همکاری با بیمه معلم در راستای ارتقای کیفیت و افزایش خدمات بیمه ای برای دانش آموزان و فرهنگیان را دارد.

عباس معینی معاون بیمه معلم کشور نیز در این دیدار تاکید کرد: شرکت بیمه معلم تلاش دارد تا با بهره ‏گیری موثر از سرمایه انسانی شایسته، در افق 1404 هجری شمسی به عنوان یکی از 5 شرکت‏ برتر صنعت بیمه کشور با مدیریت مناسب ریسک و پوشش منصفانه خسارت، آرامش و امنیت خاطر را برای دانش آموزان و فرهنگیان به ارمغان آورد. "

پاشایی به این پرسش صدای معلم پاسخ دهد که بیمه معلم علاوه بر مواردی که در گزارش های صدای معلم اشاره شده است چه فعالیت مثبتی برای معلمان انجام داده است ؟

چرا مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی از مسئولان بیمه معلم که با سرمایه  و اعتبار معلمان به این جایگاه رسیده اند یک بار هم نیم پرسد که چرا بیمه تکمیلی معلمان را تقبل نمی کند ؟

آیا از نظر پاشایی معلمان از همان بیمه دانش آموزی با شرایط تحمیلی رضایت دارند و قرار است مدیر کل در راستای " آمادگی کامل " دیگر چه کاری برای بیمه معلم انجام دهد ؟

آیا آقای پاشایی معنای " مدیریت ریسک مناسب " را درک می کند ؟

آیا معنای "بهره ‏گیری موثر از سرمایه انسانی شایسته " در آموزش و پرورش همان نیست که صدای معلم آن را " بهره کشی " از کادر مدرسه و به صورت " یک طرفه " دانسته است ؟

پایان گزارش/


انتقاد صدای معلم از بیمه معلم و عملکرد مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

یکشنبه, 19 آبان 1398 22:42 خوانده شده: 492 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/08/20 - 00:22
صدای معلم لطفا خطا نرو موضوع فراتر از تحلیل شماست به دلایل زیر
1).....
2)میزان حق الزحمه مسؤل رفاه معلم اداره کل در طول سال چقدر است آیا او بعنوان کار مند بیمه هست یا آموزش و پرورش و ؟
3)درآمد معاونت پشتیبانی مدیرکل از بیمه بیشتر است یا حقوق دریافتی اش از بیمه ؟
در کل اگر شراکت اداره کل نشینان از بیمه ها اگر بررسی وشفاف شود کل دغدغه شما ومعلمین ودانش آموزان بکلی روشن میشود..............
پاسخ + 0 0 --
سعید 1398/08/20 - 18:41
در ضمن چرا با دستور رفاه و تعاون بدون اجازه معلمین گرامی از حقوق مهر ماه انان مبلغی بعنوان حق بیمه کسر شده است؟ مگر رفاه می تواند دست به حقوق معلم دراز کند؟
پاسخ + 0 0 --
سعید 1398/08/21 - 18:27
معلم گرامی از درآمد بعصی ها نگو نپرس. زمانی این اقای افشار با دمپایی جلو در خانه معلم بفرما بفرما می گفت برای میهمانان حالا ببین چه اوضاع و بساطی دارد باور نداری تحقیق کن که چگونه و از چه راههایی از نگهبانی خانه معلم تا مسئول رفاه و تعاون را طی کرده
پاسخ + +1 0 --
سینا سلیمی 1398/08/20 - 20:36
همکار گرامی جناب آقای پورسلیمان

ضمن عرض سلام و خداقوت

از تحلیل و روشنگری حضرتعالی در خصوص مسائل و مصائب آموزش و پرورش کمال تشکر را دارم .

به حق شما برای این کار سترگ برگزیده شده اید .

به امید روزی که مطالبه گری ویژگی بارز همکاران فرهنگی شود .

و به جای آه و ناله های حقیرانه مطالبه های علمی و عملی مسائل جایگزین شود.
پاسخ + +4 0 --
وحید 1398/08/21 - 01:27
یکبار از پاشائی در برنامه شبکه سهند در خصوص کسر حق بیمه آتش سوزی از دبیران، بدون اطلاع قبلی، شدیداً از طرف دبیران انتقاد شد و او معذرت خواهی کرد ولی باز هم همان کارش را تکرار کرده در فیش دبیران علاوه بر کسر حق بیمه، مانده را هم بالای 500000 تومان می زنند وقتی سوال می کنی می گویند دستور از بالاست اصلاً ظاهراً وی تصمیم گرفته دمار از روز گار مردم آذربایجان در آورد. معلوم نیست این کارها هم مال کدام دشمن قسم خورده است که تصمیم به خالی کردن جیب مردم گرفته و تاوانش را باید( جناب دکتر و دانشمند پاشائی که هنوز در حال تحصیل در دوران دکتراست بپردازد) کسی نیست بگوید چرا نمی گذارید بیچاره پاشائی بیچاره در کاخش بنام باشگاه فرهنگیان بیارامد. او چکار کند که دشمنان این کارهارا می کنند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور