صدای معلم

" « صدای معلم » بارها از عملکرد روابط عمومی در سطوح مختلف وزارت آموزش و پرورش و نیز سطح سواد رسانه ای مدیران آن انتقاد کرده است ؛ پیشنهاد این رسانه به دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی آن است که عملکرد خود و سایر اعضای این شورا را در قالب " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " به اطلاع افکار عمومی برسانند"

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی و سایر مدیران ؛ " سواد رسانه " را از خودتان و روابط عمومی ها آغاز کنید !

گروه گزارش/

اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی و سواد رسانه ای و روابط عمومی

پرتال اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی نوشت :

 

"  مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: سواد رسانه ای صرفابه معنی خواندن و نوشتن نیســت، بلکه سواد رسانه ای قدرت درک نحوه ی کار رسانه ها و معنی ســازی در آن هاست از این رو تجهیز دانش آموزان و معلمین به سواد رسانه ای اولین قدم در تحقق اهداف سند تحول به شمار می رود. اخبار و گزارش ها حاکی است هنوز تعداد قابل توجهی از مدارس و کلاس ها علی رغم گذشت حدود 2 ماه از آغاز سال تحصیلی هنوز کتاب " تفکر و سواد رسانه ای " را دریافت نکرده اند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی ظهرامروز در دیدار با سردبیر روزنامه خراسان، از این رسانه به عنوان پرمخاطب ترین و قدیمی ترین روزنامه ی خراسان بزرگ یاد کرد و ابراز داشت: روزنامه خراسان آرشیو کامل، زنده و پویای تاریخ استان های خراسان است.
وی، با بیان این که مدارس باید زمینه ای را فراهم سازند تا دانش آموزان بتوانند پیام ها و محتویات انواع رسانه ها را آگاهانه نقد و قضاوت کنند، اظهار کرد: یکی از فواید دیگر آشنایی دانش آموزان با رسانه ها و سواد رسانه ای افزایش سرانه مطالعه در استان است.

اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی و سواد رسانه ای و روابط عمومی

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از رسانه به عنوان آیینه تمام نمای خدمات و عملکرد مدیران اجرایی استان یاد کرد و افزود: سواد رسانه ای ابزاری است که به فرد کمک می کند تا بتواند با بهره گیری از برخی مهارت ها ، رسانه ها و منابع اطلاعاتی را شناسایی و برای برطرف کردن نیازهای اطلاعاتی خود آنان را مورد استفاده قرار دهد.واقعی، امانتداری، بیان واقعیات، تعهد و اطلاع رسانی صریح، صحیح، درست و به موقع را مهم ترین رسالت رسانه ها برشمرد و افزود: تعامل سازنده تمامی رسانه های نوشتاری، شنیداری و دیداری می تواند بسیاری از مشکلات آموزش و پرورش را مرتفع نموده و در فرایند تعلیم و تربیت مشارکت فعال داشته باشند. "

این سخنان  مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در حالی بیان می شود که ایشان  شکایت از حسین علی پور از خبرنگاران پایگاه خبری بیرنامه را در کارنامه ی خویش دارد .

هر چند اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در جوابیه ای که برای صدای معلم ارسال کرد ؛ ایشان نامه ی مدیر مسئول رسانه مذکور را قابل اتکا ندانسته و راسا از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استعلام می کند . ( این جا )

صدای معلم در گزارشی نوشت : ( این جا )

" با وجود صدور بخشنامه ممنوعیت شکایت علیه رسانه ( این جا )  اما این بار مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با تفسیری که خودش از این بخشنامه کرده علیه « حسین علی پور » معلم خراسانی شکایت کرده است .

علی پور در نامه ی خود به تاریخ اول تیرماه به مدیر کل این استان نوشته است :

" با توجه به طرح شکایت اداره حقوقی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در محاکم قضایی علیه اینجانب حسین علی پور که در حال رسیدگی می باشد با توجه به این که مقام عالی وزارت در تاریخ 29 / 3 / 98 طی بخشنامه شماره 50473 به تمام ادارات کل آموزش و پرورش در راستای تقویت نقد آزادانه در سطح کشور خواسته اند که از طرح شکایت و پی گیری شکایت های مطروحه در محاکم قضایی خودداری شود و نسبت به بسته شدن پرونده ها اقدام گردد و طی تشکیل کارگروه رسیدگی و برطرف کردن حل اختلاف اقدام شود ؛ لذا با توجه به بخشنامه فوق الذکر تاکنون از سوی اداره کل محترم آموزش و پرورش هیچ اقدامی جهت برطرف کردن اختلاف و بسته شدن پرونده مطروحه در محاکم قضایی و تشکیل کار گروه صورت نپذیرفته ؛ لذا خواهشمندم در کوتاه ترین زمان ممکن اقدامات لازم را مبذول فرمایید . "

در پاسخ به این درخواست سکینه طیبی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی از طرف مدیر کل در نامه ی به شماره  130 / 106321 / 2200 به تاریخ  12 / 4 / 1398چنین پاسخ داده است :

" در پاسخ به درخواست مورخ 1 / 4 / 1398 جناب عالی به اطلاع می رساند به استناد نامه شماره  98 / 31 / 3990 مورخ 11 / 4 / 1398 اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از آن جایی که ملاک تایید سوابق فعالیت های خبری خبرنگاران ، عضویت در سایت جامع خانه مطبوعات یا بیمه شده توسط مدیر مسئول رسانه مربوطه می باشد ، طبق بررسی به عمل آمده جناب عالی هیچ گونه سوابق رسانه ای در سامانه مذکور نداشته لذا درخواست شما مشمول بخشنامه شماره  50473 مورخ 29 / 3 / 1398 وزارت آموزش و پرورش نمی شود ."

« افسانه اسلامی » مدیر مسئول پایگاه خبری بیرنامه در نامه ای به تاریخ 3 / 4 / 98  و به شماره  1010 / 5 / 30 خطاب به مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی نوشته است :

" آقای حسین علی پور از خبرنگاران پایگاه خبری بیرنامه می باشد .

خواهشمند است در زمینه معرفی نامبرده به واحد روابط عمومی و حقوقی اداره کل دستور و اقدام مقتضی را صادر فرمایید . "

به نظر می رسد مدیران آموزش و پرورش درکی نسبت به رسانه و کارکردهای آن ندارند .

صدور بخشنامه وزارتی  در راستای حمایت و تقویت فضای نقد آزاد در سطح کشور و کمک به ارتقای فرهنگ پرسشگری در حوزه رسانه صادر گردیده است .

مبنای آن هم احقاق حقوق شهروندی و  قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بوده است .

پرسش صدای معلم از مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی آن است که آیا نامه رسمی یک رسانه ملاک و معیار برای عمل نمی تواند باشد ؟

« صدای معلم » برای نخستین بار این پیشنهاد را به سرپرست وزارت آموز ش و پرورش ارائه کرد و مهم ترین هدف ما از این پیشنهاد ؛ اشاعه و تقویت فرهنگ گفت و گو و تفکر انتقادی و تبدیل فرهنگ امنیتی به امنیت فرهنگی بوده است .

اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی و سواد رسانه ای و روابط عمومی

احقاق این اهداف به تفسیرهای خشک بخشنامه ای و بوروکراتیک انجام پذیر نیست .

هر چند بارها گفته ایم که سطح  سواد رسانه ای در این وزارتخانه به ویژه مدیران آن در سطح قابل قبولی نمی باشد .

« صدای معلم » همچنان در پیشنهاد خود مصر و جدی است و از سرپرست وزارت آموزش و پرورش می خواهد در مورد ادامه کار مدیرانی که در زمان تصدی مدیریت خویش علیه رسانه ها و معلمان منتقد شکایت کرده اند بازنگری جدی داشته باشد .

مدیری که توان و شهامت پاسخ گویی و گفت و گو را ندارد حق اشغال صندلی و پست را ندارد . "

انتشار این گزارش و استناد به بخشنامه ی وزارتی موجب شد تا مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی شکایت خویش را پس بگیرد .

آخرین نامه ی انتقادی از این اداره کل یکشنبه 14 مهر 1398 در صدای معلم منتشر گردیده است . ( این جا )

تاکنون پاسخی به این نامه داده نشده است .

« صدای معلم » بارها از عملکرد روابط عمومی در سطوح مختلف وزارت آموزش و پرورش و  نیز سطح سواد رسانه ای مدیران آن انتقاد کرده است .

این رسانه بر این باور است ؛ اگر مدیران این وزارتخانه آشنایی کافی با " رسانه "  و کارکردهای آن را داشتند اکنون وضعیت آموزش و پرورش و معلمان این نبود .

با این حال اراده لازم و کافی برای افزایش سواد رسانه ای معلمان در حوزه آموزش های ضمن خدمت نیز مشاهده نمی شود .

اخبار و گزارش ها حاکی است  تعداد قابل توجهی از مدارس و کلاس ها علی رغم گذشت حدود 2 ماه از آغاز سال تحصیلی هنوز کتاب " تفکر و سواد رسانه ای " را دریافت نکرده اند ! "

پیشنهاد این رسانه به دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی آن است که عملکرد خود و سایر اعضای این شورا را در قالب " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " به اطلاع افکار عمومی برسانند .

پایان گزارش/


اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی و سواد رسانه ای و روابط عمومی

چهارشنبه, 22 آبان 1398 15:23 خوانده شده: 281 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور