صدای معلم

" یحیی قائدی عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی " در نشست علمی – تخصصی " ایدئولوژی و برنامه درسی " :

برخورد با " سند تحول بنیادین " در آموزش و پرورش و " برنامه درسی ملی " کاملا ایدئولوژیک بود ! در فرم گزینش معلمان آثار شدید ایدئولوژیک وجود دارد !

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

نشست «ایدئولوژی و برنامۀ درسی» چهارشنبه 22 آبان  با حضور دکتر نعمت‌الله فاضلی، دکتر یحیی قائدی، دکتر زهرا گویا، دکتر علی لطیفی، دکتر حسن ملکی و دکتر محمود مهرمحمدی و با دبیری دکتر محمد حسنی برگزار شد .

میزبان این نشست ، پژوهشکده مطالعات برنامه ریزی درسی و نوآوری آموزشی با همکاری انجمن مطالعات برنامه درسی ایران و انجمن فلسفه تعلیم و تربیت ایران بودند .

« صدای معلم »  بخش پایانی سخنان و دیدگاه های " یحیی قائدی " را منتشر می کند .

 

آموزش و پرورش ایدئولوژیک و سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی و انتقاد صدای معلم

آموزش و پرورش ایدئولوژیک ، آموزش و پرورشی است که نیاز ندارد تفکر در آن پرورش پیدا کند مگر گونه خاصی از فکر آدم ها که حامی آن فرمت فکر ایدئولوژیک باشند . همین !

ایدئولوژی در عین حال یک هوشمندی منفی دارد . خودبازساز است و نه خود اصلاح گر .

مثل آدم خلافکاری که مدام روش های خلافکاری اش را به روز می کند ؛ یعنی هوش را در جهت مثبت به کار نمی گیرد .

چون می فهمد همه جای دنیا تربیت باید بر تفکر استوار باشد ؛ می گوید من چه کار کنم ؟ من مدل های فکری می آورم که این فکر را پرورش ندهم .

می گوید ما که این داریم ، آن را داریم و... اما در واقع نداریم !

دو نمونه ساده را می گویم . یکی سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش که من می گویم برخورد با آن کاملا ایدئولوژیک بود و دیگری برنامه درسی ملی .

هر دوی آن ها نمایانگرها و شاخص های ایدئولوژیک بودن این نظام آموزش و پرورش ماست .

موضوع سخنرانی من این بوده است . این که آیا نظام آموزش و پرورش ایران و برنامه درسی که ایدئولوژیک هست و البته در معنای منفی اش .

سند تحول با صد و اندی نفر آدم شروع به کار می کند . وقتی می خواهند ادای رونمایی دربیاورند تعداد زیادی از آدم هایش حاضر نیستند ، چون ایدئولوژی اول یک سری آدم ها را گرد می آورد که بگوید من را متهم نکنید !

شما که مدعی هستید باید آموزش و پرورش فلان و بهمان شود ؛ بیائید !

آموزش و پرورش ایدئولوژیک و سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی و انتقاد صدای معلم

همه اول خیلی با شادی و خوشحالی می آیند بعد آرام آرام می گویند این نه ، آن نه !

به تدریج از شما می گیرد و آخر سر می شود شیر بی یال و دم و اشکم !

من در برنامه ی درسی ملی بودم از بد و یا خوب حادثه ! نمی دانم ؛ ما اول مامور شدیم که پژوهش کنیم . 10 تا پژوهش تعریف شد که آن ها قرار بود بیس برنامه ی درسی ملی باشند . رئیس یکی از آن ها هم بودم .

من قرار بود پژوهش های گوناگون را مرور کنم و به آن ها بگویم 10 هزار پژوهش را دسته بندی کردم و آن ها را در 13 طبقه درآوردم ( Category ) تا بگویم در هر حوزه وضعیت پژوهش ها چگونه است ؟ معلمان در فضای ایدئولوژیک آرام آرام ناکارا می شوند و آنهایی که کارا هستند به سیستم های دیگر می روند. مدارس ناکارا می شوند ، پول ها خرج امور ایدئولوژیک می شوند .

من تازه پرکارترین بودم و هنوز تحقیق من درنیامده بود سند ملی درآمده بود .

معنای ایدئولوژی یعنی این ! یعنی شما خیلی قشنگ کار کنی ولی حرف حرف خودمان است !

روزی که ما را برای رونمایی  در آموزش و پرورش دعوت کردند من برای رونمایی رفتم ولی از آن آدم هایی که دست اندرکار بودند هیچ کس نیامده بود .

در 6 و یا 7 عنصر ، آموزش و پرورش ما ایدئولوژیک است . آموزش و پرورش ما به تبع " ایدئولوژی " محتوای کتاب ها را تغییر می دهد . بزرگان و شعرا را جا به جا می کند ولی " خودبازساز منفی " است .

وقتی هم که به آن ها بگویی ، پاسخ می دهند که من مقصر نیستم .

من بر اساس برنامه درسی ملی عمل می کنم .

به برنامه درسی ملی می گویی ، پاسخ می دهد سند تحول بنیادین این را می گوید ؛ به او می گویی ، جواب می دهم من همین هستم !

حالا شما بگرد و پرتقال فروش را پیدا کن !

ایدئولوژی خصلت های این چنینی دارد .

آموزش و پرورش ایدئولوژیک و سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی و انتقاد صدای معلم

ایدئولوژی مناسک مهم را بخشنامه می کند ، راه پیمایی برو به تو نمره می دهیم . بخشنامه می کند ... در فرم گزینش معلمان آثار شدید ایدئولوژیک وجود دارد . ایدئولوژی در عین حال یک هوشمندی منفی دارد . خودبازساز است و نه خود اصلاح گر .

مثلا دل من خوش است که بگردند معلم را زیر و رو بکنند و توانایی معلم بودنش را اندازه بگیرند. تو چقدر درس دادن بلد هستی ؟ حالا می دانند ما اینها را می گوییم ، می گوییم ببینید همین چند سوال را هم گذاشته اند اینها را هم می پرسم ، فکر نکنی آنها را نمی پرسم ! ولی شما یک معلم توانمند عالی و توپ را راه می دهید اگر فقط فرمت شما را نپوشد نه هیچ کار دیگر یعنی از هر لحاظ آدم خوبی باشد ولی مدل شما را نپوشد مثلا  روسری رنگی به سر کند و به مدرسه بیاید حالا تو معلم توپ باش ! معلم ایه آل و درجه یک جهان باش راهت نمی دهند. این یعنی ایدئولوژیک. آموزش و پرورش ما به سبب چنین چیزی بودن ( در آن سخنرانی کافه خرد ) بحث همین بود که چقدر از ناکاریی های آموزش و پرورش ما به سبب ایدئولوژیک بودن است.

در آن جا به من هشت مورد را گفته بودم . گفته بودم معلمان در فضای ایدئولوژیک آرام آرام ناکارا می شوند و آنهایی که کارا هستند به سیستم های دیگر می روند. مدارس ناکارا می شوند ، پول ها خرج امور ایدئولوژیک می شوند یعنی پول خرج این که شما را به راهپیمایی ببرند می شود ولی اگر بخواهی کار فلانی را انجام بدهی به شما نمی دهند. و همین طور موارد متعدد دیگری هست که اگر فرصت شد در وقت بعدی می گویم.

پایان گزارش/


آموزش و پرورش ایدئولوژیک و سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی و انتقاد صدای معلم

یکشنبه, 26 آبان 1398 00:17 خوانده شده: 422 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
ناظمي 1398/08/26 - 12:50
سلام برصداي معلم خوب
يادمان باشد دراين نشست كسان ديگري هم حرف زدند
اينكه گزينشي محتواي يك نشست را نشر بدهيم خلاف حق وعدالت است
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/08/26 - 12:57
آقا / خانم ناظمی

درود

گزینشی در کار نیست .

صدای معلم در این نشست حضور نداشت .

دوستی فایل صوتی ایشان را برای ما ارسال کرد و ما هم منتشر کردیم .

آقای فاضلی که در این نشست سخنرانی کرده است فایل اش را ارسال کرده است و منتشر خواهد شد .

شما هم به جای این که به ما درس " حق و عدالت " بدهید بسیار شادمان خواهیم شد ؛ اهتمام کرده و سخنرانی سایر افراد را در صورت تمایل برای صدای معلم ارسال فرمایید .

با سپاس .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/28 - 17:02
صحبت‌هاي جناب آقاي دكتر ملكي در سايت سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي وجود دارد. اگر صداي معلم بدنبال رسالت عدالت در خبر باشد مي توانست صحبت هاي آقاي دكتر ملكي را از سايت سازمان پژوهش دريافت و بارگذاري كند. اما متاسفانه صداي معلم گزينشي عمل مي‌كند. متن كامل ايشان در ادرس زير قابل دسترس است:
http://oerp.ir/news/10331/%D9%85%D8%AA%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D9%84%DA%A9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%A6%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DB%8C
پاسخ + +1 -1 --
محمد جعفري منطقه 6 1398/08/26 - 12:52
سلام برادرويا خواهرم من در اين جلسه بودم افراد ديگري هم حرفهاي خوبي زدند اما چرا نشرنيافت لطفا صداي معلم با بي طرفي اون حرفها را نيز منعكس نمايد وقضاوت را به عهده مخاطب بگذارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/08 - 23:11
معتقدم رئیس سازمان پژوهش به جای تغییرات رادیکالی و تلاش برای انقلاب ایدئولوژیک دراین نهاد استراتژیک، به فکر آن ای سند برنامه درسی ملی باشد.
پاسخ + +1 -1 --
محمد جعفري منطقه 6 1398/08/26 - 12:52
سلام برادرويا خواهرم من در اين جلسه بودم افراد ديگري هم حرفهاي خوبي زدند اما چرا نشرنيافت لطفا صداي معلم با بي طرفي اون حرفها را نيز منعكس نمايد وقضاوت را به عهده مخاطب بگذارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/27 - 10:06
صداي معلم از رسالت خود هر روز دورتر مي‌شود. در اين خبر حتي نامي از سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي برده نشد كه اين نشست با حمايت و موافقت اين سازمان و در محل اين سازمان برگزار شده است. آيا چون مدير مسئول صداي معلم اين سازمان را با اهداف خود همسو نمي‌داند بايد سانسور خبري بدهد؟!!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/08/27 - 17:18
برادر و یا خواهر بزرگوار این نشست به همت پژوهشگاه مطالعات (پژوهشکده مطالعات برنامه ریزی درسی و نوآوری آموزشی) برگزار شده است و فقط به خاطر برگزاری جلسه همزمان دیگری در پژوهشگاه مطالعات و عدم ظرفیت مناسب در سالن سازمان پژوهش برگزار شد اینگونه که شما عامدانه و یا ناآگاهانه سنگ سازمان پژوهش را به سینه می زنید به دور از صداقت و اندیشه محوری است . اگر این نشست در سالن شهرداری برگزار می شد شهرداری باید ادعا می کرد که متولی برگزاری این نشست است .......... واقعا جای شرم و تأسف دارد ..
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/28 - 12:47
مثل اينكه نمي‌دانيد پژوهشگاه زير مجموعه سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي است.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/08/27 - 17:23
برادر و یا خواهر بزرگوار این نشست به همت پژوهشگاه مطالعات (پژوهشکده مطالعات برنامه ریزی درسی و نوآوری آموزشی) برگزار شده است و فقط به خاطر برگزاری جلسه همزمان دیگری در پژوهشگاه مطالعات و عدم ظرفیت مناسب در سالن سازمان پژوهش برگزار شد اینگونه که شما عامدانه و یا ناآگاهانه سنگ سازمان پژوهش را به سینه می زنید به دور از صداقت و اندیشه محوری است . اگر این نشست در سالن شهرداری برگزار می شد شهرداری باید ادعا می کرد که متولی برگزاری این نشست است .......... واقعا جای شرم و تأسف دارد .. بیهوده صدای معلم را متهم نکنید که اگر متهم باشد متهم به نیاوردن نام پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش است مضافا در این مجال که بحث علمی در حال انتشار است بهتر نیست به دنبال افزایش اطلاعات علمی خود باشید و نه منافع سازمانی ..........
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/07 - 18:40
شاید تا حالا کسی به زبانی ساده و قاطع ایدئولوژیک بودن این سیستم معیوب را این چنین عالی به تصویر نکشیده است. دهانتان را می بوسم و با پوزش دوبار حرف های دکتر را کوت می کنم:
مثلا دل من خوش است که بگردند معلم را زیر و رو بکنند و توانایی معلم بودنش را اندازه بگیرند. تو چقدر درس دادن بلد هستی ؟ حالا می دانند ما اینها را می گوییم ، می گوییم ببینید همین چند سوال را هم گذاشته اند اینها را هم می پرسم ، فکر نکنی آنها را نمی پرسم ! ولی شما یک معلم توانمند عالی و توپ را راه می دهید اگر فقط فرمت شما را نپوشد نه هیچ کار دیگر یعنی از هر لحاظ آدم خوبی باشد ولی مدل شما را نپوشد مثلا روسری رنگی به سر کند و به مدرسه بیاید حالا تو معلم توپ باش ! معلم ایه آل و درجه یک جهان باش راهت نمی دهند. این یعنی ایدئولوژیک. آموزش و پرورش ما به سبب چنین چیزی بودن ( در آن سخنرانی کافه خرد ) بحث همین بود که چقدر از ناکاریی های آموزش و پرورش ما به سبب ایدئولوژیک بودن است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/07 - 18:41
مثلا دل من خوش است که بگردند معلم را زیر و رو بکنند و توانایی معلم بودنش را اندازه بگیرند. تو چقدر درس دادن بلد هستی ؟ حالا می دانند ما اینها را می گوییم ، می گوییم ببینید همین چند سوال را هم گذاشته اند اینها را هم می پرسم ، فکر نکنی آنها را نمی پرسم ! ولی شما یک معلم توانمند عالی و توپ را راه می دهید اگر فقط فرمت شما را نپوشد نه هیچ کار دیگر یعنی از هر لحاظ آدم خوبی باشد ولی مدل شما را نپوشد مثلا روسری رنگی به سر کند و به مدرسه بیاید حالا تو معلم توپ باش ! معلم ایه آل و درجه یک جهان باش راهت نمی دهند. این یعنی ایدئولوژیک. آموزش و پرورش ما به سبب چنین چیزی بودن ( در آن سخنرانی کافه خرد ) بحث همین بود که چقدر از ناکاریی های آموزش و پرورش ما به سبب ایدئولوژیک بودن است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/09 - 07:39
درخواست انحلال هیات امنای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به دلیل
۱- ناکارآمدی در جلوگیری از فروپاشی سازمان پژوهش
۲- عدم نظارت بر تصمیمات مدیران سازمان پژوهش
۳- .....
۴- روی زمین ماندن اسناد تحولی
۵- تغییرات رادیکالی در سازمان پژوهش به جای اجرای سند تحول
۶- تغییرات بنیادین در سند تحول بنیادین
۷- کنار گذاشتن سند برنامه درسی ملی و اجرای نگاشت چهارم که غیر مصوب است.
۸- از بین رفتن تخصص در کلیه بخش ها گی سازمانی و جایگزین افراد جوان ناکارآمد و غیر متخصص
۹- دستبرد گسترده به کتاب های درسی بدون خبر و رصایت شوراهای برنامه ریزی و مولفات با هدف تغییرات ایدیولوژیک

بهتر است هیات امنا شجاعت استعفا را داشته باشد
و گر نه در آینده نزدیک منتظر انحلال باشد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/09 - 11:30
در حالیکه مقام معظم رهبری به موضوع مهارت آموزی در مدارس پرداخته اند، از چه رو آقاي ذوعلم دفتر فنی و حرفه اي را منحل و کلیه بخش های فنی و حرفه ای را زیر نظر حوزه های نظری قرار داده اند؟

گویا اصرار بر تکرار اشتباهات ۴۰ ساله پاياني ندارد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/10 - 18:37
آقاي دكتر ذوعلم عزيز !
لطفا صادقانه بفرماييد كدام پيوست پژوهشي چنين تغييراتي را ملزم مي كند؟!!

آيا براي تحول بنيادين، چنين تغييراتي لازم بود؟
آيا با نابودي مرجعيت علمي و تخصصي سازمان، امكان اجراي سند تحول دشوارتر نشد؟

گويا شما همين را مي خواهيد ................
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/09 - 11:34
خطر افراطي گري از سكولاريسم بيش تر است.
سازمان پژوهش را دريابيد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/12 - 23:37
تقسیم دفتر تالیف سابق در سازمان پژوهش به دو بخش دوره و حوزه تربیت و یادگیری بر خلاف سند برنامه درسی مصوب است.

خوب است تعریف و توضیحات بخش حوزه و تربیت را در این سند ببینید.

مبدا یعنی مبانی و مقصد یعنی اهداف نمی تواند جدا از خم نوشته شود. این ها یک حیثیت دارند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/17 - 07:23
بسمه تعالی

دعوتنامه

از وزیر محترم دعوت می شود به مناسبت هفته پژوهش نشستی صمیمانه با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی داشته باشند.

هر ساله به بهانه روز دانشجو در دانشگاه ها جلسات بحث و گفت و گو بین مدیران و دانشجویان برگزار می شود و دانشجویان سخنان خود را صریح مطرح می کنند و این اقدام خوبی است.

از وزیر محترم آموزش و پرورش دعوت می شود چنین جلسه ای را با پژوهشگران، مولفان متخصصان و کارشناسان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار کنند.

پای صحبت ایشان نشسته و نظرات دلسوزانه ایشان را بشنوند.

اگر در پی اجرای سند تحول بنیادین هستید، بدانید که بهترین و صادق ترین مشاوران شما همین افراد هستند.

اگر به پیشینه تولید اسناد تحولی بنگرید خواهید دید که موثرترین سهم همکاری در تولید سند تحول و سند برنامه درسی ملی با ایشان بوده است.

و نیز یک مرحله به نام همسو سازی با برنامه درسی ملی طی هفت سال کلیه کتاب های درسی را تغییر داده اند.

لطفا دعوتمان را پذیرا باشید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/17 - 07:24
هیچکس نمی داند که آقای ذوعلم اتوبوس سازمان پژوهش را به کجا می برد. پرسیدن جرم است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور