صدای معلم

صدای معلم : شما به مصوبه مجلس ( سال 1376 ) در مورد زمان آموزش اشاره کردید که از ابتدای مهر تا پایان خرداد است در حالی که به نظر می رسد در آن مصوبه موضعی در مورد بند 2 از ماده 4 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش در مورد تصویب تقویم آموزشی مناطق تابعه با توجه به شرایط اقلیمی و جمعیتی هر منطقه اتخاذ نشده است . وزارت آموزش و پرورش تکلیف خود و دیگران را در مورد این ماده از قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش مشخص کند . شما به عنوان مسئول مستقیم این سازمان و ناظر قانون شوراهای آموزش و پرورش یک نظارت کامل و مستمر در این زمینه در پیش نمی گیرید ! وزارت آموزش و پرورش در این زمینه مسامحه ، ملاحظه و رو دربایستی را کنار بگذارد . چرا وزارت آموزش و پرورش در این زمینه و در برابر افکار عمومی شفاف عمل نمی کند ؟ این که رئیس شورای آموزش و پرورش شهر و استان باید در در برابر تمام مواد و بندهای قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش باید مسئول و پاسخ گو باشد نه آن که چشمش فقط به عزل و نصب ها باشد !

زینی وند : اختیار به شوراهای آموزش و پرورش مناطق و استان ها در مورد اجرای " تقویم آموزشی " داده شود ؛ مدیران کل آموزش و پرورش به سمت " نگاه مطالبه گری " پیش بروند !

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر آمد ( این جا ) ؛ نشست « مجتبی زینی وند » رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش به مناسبت " هفته ی شوراهای آموزش و پرورش " برگزار گردید .

در این نشست ؛ « صدای معلم » پرسش های مبسوطی را مطرح کرد .

با آن که مدت جلسه دو ساعت پیش بینی شده بود اما به نظر می رسید که اکثرین خبرنگاران در زمینه " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " پرسشی نداشته و تمرکز آن ها بیشتر بر مدارس غیردولتی و چالش و مشکلات مرتبط با آن بود .

این امر با صحبت های رسول پاپایی مدیر شوراهای آموزش و پرورش رو به رو گردید که از عملکرد رسانه ها در این مورد انتقاد کرد .

« مریم عابدینی » از خبرگزاری فارس به این سخنان اعتراض کرد و کم کاری را متوجه مسئولان و نه  رسانه ها دانست .

در ادامه پورسلیمان ضمن تایید سخنان پاپایی تاکید کرد که رسانه ها باید نقدپذیر بوده و اشتباهات خویش را بپذیرند . رسانه ها نباید خود را حقیقت مطلق بپندارند و نباید دچار خودشیفتگی شوند .

مدیر صدای معلم یکی از دلایل مهجور ماندن و به حاشیه رفتن قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش را کم کاری و بی اهمیت انگاری رسانه ها و  خبرنگاران دانست .

این سخنان مدیر صدای معلم باز هم با انتقاد و اعتراض نماینده خبرگزاری فارس رو به رو گردید .

پورسلیمان هم تصریح کرد که این انتقاد متوجه خود اوست و ارتباطی با دیگران ندارد .

در همایش ملی گرامی داشت هفته شوراهای آموزش ‌و پرورش که در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما شنبه 28 دی ماه و با حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش و معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید از « صدای معلم » دعوتی به عمل نیامد .

این در حالی است که به اذعان که  رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و نیز مدیر شوراهای آموزش و پرورش تنها رسانه ای که بیشترین گزارش و نقد را در حوزه قانون شوراهای آموزش و پرورش در 2 سال اخیر داشته است ؛ « صدای معلم » بوده است .

در برابر پرسش و درخواست « صدای معلم » مبنی بر الزام دعوت از همه خبرنگاران و رسانه ها به جلسات شورای آموزش و پرورش ؛ رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش به صراحت بیان کرد که این بخشنامه ظرف یک هفته ابلاغ خواهد شد . با این حال و تاکنون چنین بخشنامه و یا دستور العملی ابلاغ نگردده است .

بخش پایانی این پرسش و پاسخ منتشر می گردد .

 

قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش و تقویم آموزشی و توصیه به مدیران کل آموزش و پرو رش

صدای معلم :

آقای زینی وند

در نشستی که در پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش اخیرا برگزار شد موضوع " زمان آموزش " مطرح شد که از تهدیدها و نیز آسیب های مهم در نظام آموزشی ماست .

نظام آموزشی کشور ما با کشورهای OECD مقایسه شد .

سرپرست پیشین وزارت آموزش و پرورش و معاون ایشان آقای اللهیار ترکمن اصرار داشتند که زمان آموزش در کشور ما از سایر کشورها بیشتر است اما پژوهشگران اثبات کردند که زمان آموزش واقعی حتی بسیار پایین تر است .

در این زمینه یکی از موادی که می تواند به ما کمک کند بحث " تقویم آموزشی " است .

شما به مصوبه مجلس ( سال 1376 ) در مورد زمان آموزش اشاره کردید که از ابتدای مهر تا پایان خرداد است در حالی که به نظر می رسد در آن مصوبه موضعی در مورد بند 2 از ماده 4 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش در مورد تصویب تقویم آموزشی مناطق تابعه با توجه به شرایط اقلیمی و جمعیتی هر منطقه  اتخاذ نشده است .

پیشنهاد من این است که واحد حقوقی شما و یا وزارت آموزش و پرورش تکلیف این ماده قانونی را در قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش را مشخص کند .

اگر این ماده قانونی ملغی گردیده است باید به صراحت مشخص شود .

وزارت آموزش و پرورش تکلیف خود و دیگران را در مورد این ماده از قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش مشخص کند .

در حالی که همان کتابچه ای که در دست شماست در این زمینه تغییری صورت نگرفته است .

این می تواند کماکان به قوت خود باقی باشد .

قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش و تقویم آموزشی و توصیه به مدیران کل آموزش و پرو رش

زینی وند :

من این پیشنهاد را قبلا به دوستان داده ام .

هم به صورت مکتوب به آقای بطحایی داده بودیم . زمانی که آقای محمد زاده در سمت مدیر کل دفتر وزارتی تشریف داشتند پی گیری داشتند اما ظاهرا موفقیتی کسب نکردند ولی باز با توجه به شرایط و اقتضائاتی که پیش آمده است و ما نمی دانیم که تعطیلی مدارس ما چقدر طول می کشد .

هفته های آموزشی و زمان آموزش در مدارس ما چگونه است ؟

هم مدیران مدارس و هم آموزش و پرورش نگران است و هم اولیا نگران هستند .

من هم مانند شما معتقدم و هم این پیشنهاد را واحد حقوقی به صورت مکتوب این بند قانونی را به وزیر آموزش و پرورش ارائه که آن را در دستور کار نشست های مشترک مجلس و آموزش و پرورش قرار دهد .

این اختیار به شوراهای آموزش و پرورش مناطق و استان ها در خصوص شروع سال تحصیلی و موضوع تقویم آموزشی داده شود .

آموزش و پرورش مناطق و استان ها متناسب با شرایط آب و هوایی و اقتضائات خاص مناطق شان تصمیم بگیرند .

این پیشنهاد شما بسیار منطقی است .

قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش و تقویم آموزشی و توصیه به مدیران کل آموزش و پرو رش

صدای معلم :

آقای زینی وند

در کشور ما آن چیزی که به صورت قانون تصویب می شود با آن چیزی که در کف جامعه به عنوان " اجرای قانون " مشاهده می شود در اکثر موارد " تفاوت های معناداری " وجود دارد .

قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش یک قانون مترقی است اما بسیاری از بندهای آن اجرا نمی شود .

چیزی که الان در مناطق و استان ها در زمینه ی این قانون شاهدیم ؛ دخالت استانداران و فرمانداران در عزل و نصب های مدیران آموزش و پرورش و بعضا با هماهنگی نمایندگان مجلس است .

تلقی شان این است که من در رئیس شورا هستم و در این زمینه اختیارات دارم در حالی که خیلی به سایر مواد قانونی شوراهای آموزش و پرورش توجهی ندارند !

کسی هم این افراد و نمایندگان را بازخواست نمی کند !

شما به عنوان مسئول مستقیم این سازمان و ناظر قانون شوراهای آموزش و پرورش یک نظارت کامل و مستمر در این زمینه در پیش نمی گیرید !

 وزارت آموزش و پرورش  در این زمینه مسامحه ، ملاحظه و رو دربایستی را کنار بگذارد .

چرا وزارت آموزش و پرورش در این زمینه و در برابر افکار عمومی شفاف عمل نمی کند ؟

این که رئیس شورای آموزش و پرورش شهر و استان باید در در برابر تمام مواد و بندهای قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش باید مسئول و پاسخ گو باشد نه آن که چشمش فقط به عزل و نصب ها باشد !

این موجب سوء استفاده برای بسیاری از افراد و مسئولان شده است که غیر آموزش و پرورشی هستند و شناختی نسبت به ماهیت تعلیم و تربیت و جریان آموزش ندارند .

قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش و تقویم آموزشی و توصیه به مدیران کل آموزش و پرو رش

زینی وند :

2 سال پیش نامه ای با امضای معاون اول رئیس جمهور به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده است . قبلا هم بوده است ؛ شاید آن زمانی که من مدیر کل دفتر وزارتی بودم همین نامه به " دبیر خانه محرمانه " ما آمد و آن این بود که وزیر آموزش و پرورش در انتصاب مدیران کل آموزش و پرورش حتما باید با استاندار هماهنگ باشد .

این یک تکلیف قانونی بود اما از من که مسئول پی گیری مصوبات شوراها هستم می گویم که هفته ای یک دو استان می رویم .

همین هفته با شورای آموزش و پرورش دو استان هماهنگ کردم . انصافا با تعامل خوبی که با وزارت کشور و تمهیداتی که وزیر محترم کشور و معاون ایشان  داشتند و آن کمیته ای که بین ما و وزارت کشور ایجاد شد و در این کمیته مشترک همه مسائل بحث می شوند و تصمیم گیری می شوند .

الان نگاه استانداران توجه به مسائل آموزش و پرورش و رفع آن ها بسیار " نگاه مثبتی " است .

از صمیم قلب دارم عرض می کنم . حداقل آن جلساتی که من حضور پیدا کردم به کانون تحول آموزش و پرورش شهرستان و استان ها و کانون رفع مشکلات و بحران های آموزش و پرورش تبدیل شده است .

الان مدیران کلی متوجه این موضوع شده اند . تاکید ما به همه مدیران کل این است که به سمت " نگاه مطالبه گری " پیش بروند .

کوچک ترین مسائل آموزش و پرورش در حال حاضر در شوراهای آموزش و پرورش مطرح می شوند ، مصوبه می گیرند و پی گیری می کنند .

آن بخش از مسئولیتی که در مورد شوراها بر عهده ی من است ؛ از عملکرد استانداران به صورت میانگین در حمایت از آموزش و پرورش مناطق و استان ها راضی ام .

بخش نخست

بخش دوم

پایان گزارش /


قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش و تقویم آموزشی و توصیه به مدیران کل آموزش و پرو رش

چهارشنبه, 02 بهمن 1398 17:04 خوانده شده: 344 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/11/03 - 22:31
مطالبه گری اول ما نبود امثال شما در جایگاه های ارشد هستش

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور