صدای معلم

" « صدای معلم » بار دیگر این پرسش را از تدوین کنندگان و نهایی کنندگان این طرح به ویژه علی اللهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع و نیز هاشم مسعودی مشاور معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش می پرسد : در کدام کشور در مجموعه کشورهای OECD و نیز جوامع دارای نظام های آموزشی موفق ، « صلاحیت های حرفه ای " معلمان را به این صورت احراز و رتبه بندی می کنند ؟ صلاحیت های حرفه ای رفتارها و کنش هایی است که باید در فعالیت های آموزشی معلمان مشاهده و از طریق یک " ارزیاب " حرفه ای باید مورد سنجش و آزمون قرار گیرد و این فرآیند باید دائمی بوده و به روز باشد . « صدای معلم » برای چندمین بار تاکید و تصریح می کند بدون تاسیس و تعریف " سازمان نظام معلمی " با رویکرد استقلال هر گونه تصمیم گیری و برنامه ریزی در این موارد به نتیجه ای نخواهد رسید "

انتقاد گسترده معلمان از آزمون ارتقا و اعطای جدید رتبه به معلمان در طرح " رتبه بندی معلمان " و هشداری که نادیده گرفته شد ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

انتقاد معلمان از آزمون رتبه بندی معلمان

پس از برگزاری آزمون جهت ارتقا و اعطای جدید رتبه به معلمان در طرح " رتبه بندی معلمان " که در 27 بهمن در سامانه ال تی ام اس وزارت آموزش و پرورش اجرا گردید ؛ تعداد قابل توجهی از معلمان انتقادات فراوانی را نسبت به اجرای این آزمون ابراز داشته اند .

این نظرات در بخش نامه های دریافتی صدای معلم بارگذاری گردیده است . ( این جا ) و ( این جا )

شادی می نویسد :

" سوالات و محتوای ارایه شده راجع به اردوی دانش آموزی و اینکه راننده اردو چند ساعت یکبار شیفتش رو عوض کنه میشه آزمون صلاحیت حرفه ای برای دبیر ریاضی و فیزیک و شیمی و زیست؟؟

متاسفم برای این همه بی برنامگی. قول میدم حتی کسانی که محتوا رو در نظر گرفتن یک بار هم خودشون از روی این محتوای که 90 درصدش بی ربط و قدیمی بود یکبار هم مطالعه نکردن. "

« محمد شریفی » می نویسد :

" بنده هم در حال آزمون بودم و به 32 سئوال جواب داده بودم که سایت ارور و خطا داد و قطع شد ونمره ای برای بنده برای ارتقا رتبه 5 نداد.مسئولان پیگیری نمایند. "

عباس می نویسد :

" من ۲ روز هست که تونستم در ال تی ام اس اطلاعات خودم را ثبت کنم و محتوا رو دانلود کنم .منابعی که نزدیک به ۸۰۰ الی ۹۰۰ صفحه جمعا می شد حال توی این۲روز ازصبح تا ظهر که سر کلاس بودم بعداز ظهر هم باچندساعت مطالعه تونستم ۱۰۰صفحه را توی این۲ روز مطالعه کنم و امروز آزمون دادم ونمرهام ۶۲/۵ شد حال اینکه از رتبه۳  به ۴ باید حداقل ۷۰ نمره بیاوری .

سوال من این است توی این ۲ روز کدام نابغه ای می تونه نزدیک به ۱۰۰۰ صفحه اونم پی دی اف روی گوشی که تا مرز نابینایی پیش می ری رو بخونه.

بعد از ۱۶ سال سابقه به خاطر جواب ندادن۳سوال باید قید حق افزایش یک رتبه را زد؟ "

قربانپور معلم 24 دارای 24 سال سنوات از اصفهان می نویسد :

" چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید. معمولا برای رتبه های پایین تر به علت سنوات کمتر و سن پایین تر امتیاز های بالا معقول به نظر می رسد تا با تلاش بیشتر معلومات تئوری خود را بالا برده و کارایی تدریس خود را افزایش دهد.اما در سنوات بالا معلم تجربه لازم تدریس را دارد و نیازی به تلاش در جهت افزایش معلومات خود ندارد . نیاز اصلی معلمان حایز رتبه 5 انگیزه و ادامه مسیر تدریس با شور و حرارت در کنار مبتدیان تدریس است .تصمیم گیری برای معلمان با سابقه باید توسط نماینده هایی از خود معلمان دارای سوابق بالای 24 سال که در کم وکیف آموزش بوده اند انجام شود. تا اعتبار علمی و اخلاقی این عزیزان حفظ شود و ایجاد انگیزه کافی برای ادامه تدریس و انتقال معلومات به فرزندان این مرز وبوم با شوق و نشاط انجام شود.

لطفا از مسولین فهیم امر می خواهم امتیاز رتبه بندی را با لحاظ ارزش های کمی وکیفی و الگو بودن همکاران آموزشی باسنوات 24 را تغییر دهند و با تصمیم گیری معقولانه ، امتیاز 5 را با روشی خردمندانه در حکم و حقوق این عزیزان لحاظ کنند. تشکر. "

انتقادات معلمان را می توان در موضوعات زیر طبقه بندی کرد : احاله همه امور از صفر تا 100 رتبه بندی معلمان و احراز صلاحیت های حرفه ای معلمان به سامانه ای غیراستاندارد و غیرشفاف که روایی و اعتبار آزمون های آن از هر جهت مورد پرسش و ابهام است ، با کدام عقل سلیم و منطق کارشناسی و آموزه های مدیریت علمی  مطابقت دارد ؟

* سخت بودن آزمون

* زمان ناکافی برای آزمون

* آماده نبودن و نداشتن فرصت و زمان لازم برای مطالعه منابع آزمون

* سرعت پایین اینترنت در بسیاری از مناطق و نواحی که با انتخابات مجلس و تبلیغات آن هم زمان شده است .

* حد نصاب قبولی که برای قبولی در آزمون تعریف شده است استاندارد نبوده و کسب آن بسیار دشوار است به عنوان مثال معلمان می گویند کسب 80 درصد  نمره قبولی برای دریافت رتبه 5 ( عالی ) واقعی و منصفانه نیست .

*مشکلات فنی سامانه ضمن خدمت که موضوع جدیدی نیست و مسئولان هم تدبیری برای آن نکرده اند .

و...

امور اداری وزارت آموزش ‌و پرورش  سازوکار ارتقای رتبه برای این گروه از افراد را شرح داده و اعلام کرده است :

 افرادی که در رتبه‌های حرفه‌ای و مقدماتی قرار دارند در صورتی که بعد از تاریخ اول مهر 98 مشمول ارتقاء به رتبه بالاتر شوند، با در نظر گرفتن سنوات تجربی کسب شده قبل "رتبه 1؛ 2 سال سابقه تجربی".  "رتبه 2؛ 6 سال سابقه تجربی". "رتبه 3؛ 12 سال سابقه تجربی". "رتبه 4؛ 18 سال سابقه تجربی". "رتبه 5؛ 24 سال سابقه تجربی" و اخذ گواهینامه صلاحیت معلمی از طریق سامانه "ltms"  و سازوکارهایی که در شیوه نامه ارتقاء رتبه پیش‌بینی شده است و با احراز شرایط لازم به رتبه بالاتر ارتقاء خواهند یافت. "

تاکنون مسئولان وزارت آموزش و پرورش به این انتقادات پاسخی ارائه نکرده اند .

انتقاد معلمان از آزمون رتبه بندی معلمان

نخستین بار « صدای معلم » در 6 دی 1398 در گزارشی با عنوان "  هشدار صدای معلم به وزارت آموزش و پرورش در مورد اجرای رتبه بندی معلمان ؛ با صلاحیت های حرفه ای معلمان و آینده نظام آموزش حرفه ای آنان بازی نکنید ! نسبت به " اجرای رتبه بندی معلمان " با ساز وکارهای تعریف شده هشدار داد . ( این جا )

در این گزارش آمده بود :

" قرار است کدام شاخص ها و معیارها توسط کدام مرجع علمی صلاحیت دار مورد ارزیابی و سنجش و در نهایت " رتبه بندی " قرار گیرند ؟

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در کنار این دلسوزی های در پایان عمر خویش ؛ تکلیف " سازمان نظام معلمی " را که سال ها از طرح آن می گذرد مشخص کند .

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به این پرسش اساسی پاسخ دهد که چه تفاوتی است میان آن طرح " مسیر ارتقای شغلی معلمان " و " رتبه بندی معلمان " ؟

مگر نه این است که معلمان در طرح رتبه بندی معلمان قرار است بر اساس یک سری شاخص و معیارهای تعریف شده ارتقاء پیدا کنند ؟

آقای اللهیار بد نیست در این زمینه یک پژوهش میدانی داشته و تحقیق کنند که این هیات های ممیزه در آن زمان چه عملکردی داشته و الان به چه صورتی درآمده اند ؟

واقعا این پرسش جدی مطرح است که چرا مسئولان این جامعه در سطوح مختلف به جای اصلاح روندها ، فرآیندها و نهادها دائما می خواهند که نهاد جدیدی تاسیس کنند ؟ !

( درست مانند مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که  با وجود تعریف و استقرار نهادهای  قانونی و تقنینی افزایش بنزین را رقم زد و این همه هزینه را بر کشور تحمیل کرد

اگر یک نهاد درست کار نمی کند و یا ناکارآمد است باید آن را اصلاح کرد و یا گردش کار و مدیریت های آن را بازتعریف کرد نه آن که دائما نهادهای مختلف تاسیس کنیم و این همه هزینه و اتلاف منابع و بودجه بر سیستم تحمیل کنیم ! )

برای عملکرد معلمان در طول یک سال تحصیلی ، " فرم ارزیابی عملکرد " تعریف شده است .

اگر نتایج این گونه ارزیابی ها دقیق و شفاف نیست آن را اصلاح کنیم .

مدیران را آموزش دهیم و درجه تعهد سازمانی کارکنان را ارتقا دهیم .

انتقاد معلمان از آزمون رتبه بندی معلمان

گروه های آموزشی که در حال حاضر به یک رکن و عضو زاید و بوروکراتیک تبدیل شده اند را فعال و در کنار ارزیابی درونی در حوزه مدرسه و توسط ارکان مدرسه سعی کنیم تا ارزیابی تلفیقی از کار معلم حاصل شود .

سازمان نظام معلمی که به نظر می رسد برخی و شاید بسیاری از مسئولان و مدیران ناکارآمد را به وحشت انداخته ضمن شفاف سازی در رویکردها و عملکردها ؛ آن را در سیستم تعریف کرده و " معلم حرفه ای " را پایه گذاری کنیم .

بدون تردید حضور و استقرار " معلمان حرفه ای " در نظام آموزشی ایران برای نخستین بار ، صفحه تازه ای را در مناسبات " صف " و "ستاد " خواهد گشود و البته این با آموزش و پرورش ایدئولوژیک سازگار نخواهند بود . "

به نظر می رسد گوش شنوایی برای شنیدن انحرافات در این سیستم ناکارآمد با مدیرانی ضعیف و غیرعلمی که نگاه شان به مسائل تعلیم و تربیت صرفا " اداری " است وجود ندارد .

این مدیران غیرپاسخ گو با تصمیمات نسنجیده و غیرکارشناسی ، هزینه هایی را بر سیستم آموزشی تحمیل می کنند که به نظر می رسد جبران آن بسیار دشوار و حتی ناممکن خواهند بود .

« صدای معلم » در پایان گزارش تفصیلی خود چنین نتیجه گیری کرده بود :

" اما بخش قابل توجه و در عین حال تاسف برانگیز این شیوه نامه در مورد " صلاحیت های حرفه ای " است .

این شیوه نامه گفته است :

" برای سنجش این صلاحیت‌ها آزمونی به صورت الکترونیکی که شامل اخلاق حرفه‌ای، توانمندی‌های آموزشی، پرورشی و پژوهشی است برگزار می‌شود. محتوای آزمون و بودجه‌بندی مربوط به آن در سامانه ltms بارگذاری می‌شود. مجموع امتیازات این صلاحیت نیز ۱۰۰ است . "

پرسش « صدای معلم » از تدوین کنندگان و نهایی کنندگان این طرح به ویژه علی اللهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع و نیز هاشم مسعودی مشاور معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش آن است که در کدام کشور در مجموعه کشورهای OECD و نیز جوامع دارای نظام های آموزشی موفق ، « صلاحیت های حرفه ای " معلمان را به این صورت احراز و رتبه بندی می کنند ؟

صلاحیت های حرفه ای رفتارها و کنش هایی است که باید در فعالیت های آموزشی معلمان مشاهده و از طریق یک " ارزیاب " حرفه ای باید مورد سنجش و آزمون قرار گیرد  و این فرآیند باید دائمی بوده و به روز باشد .

قبلا در گزارش صدای معلم از میزگرد تخصصی " زمان آموزش " در پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که آموزش ضمن خدمت در کشورهای OECD در تابستان بوده و همه آن ها رایگان هستند .

آیا مسئولان وزارت آموزش و پرورش فکری برای کیفیت بخشی آموزش و اجرای درست و منطقی آموزش ضمن خدمت معلمان مطابق عرف جهانی کرده اند

احاله همه امور از صفر تا 100 رتبه بندی معلمان و احراز صلاحیت های حرفه ای معلمان به سامانه ای غیراستاندارد و غیرشفاف که روایی و اعتبار آزمون های آن از هر جهت مورد پرسش و ابهام است ، با کدام عقل سلیم و منطق کارشناسی و آموزه های مدیریت علمی  مطابقت دارد ؟

انتقاد معلمان از آزمون رتبه بندی معلمان

در شیوه نامه ی مذکور برای اجرای رتبه بندی مورد نظر مسئولان ساختاری تعریف شده است که عبارتند از :

1- هیات ممیز مرکزی

2- هیات ممیر استانی

3- کارگروه شهرستان / منطقه / ناحیه

علی رغم تعریف و تمجید دائم مسئولان وزارت آموزش و پرورش در سطوح مختلف جالب است بدانیم که در این ساختار هیچ جایگاهی برای " گروه های آموزشی " تعریف نشده است !

مشخص نیست این گروه های آموزشی در جغرافیای آموزش چه کاره اند و حتی سرگروه این کلنی ها توان ، شهامت و جرات دفاع از جایگاه و هویت خویش را هم ندارند و هیچ انتقادی به سیستم هم نمی کنند !

« صدای معلم » برای چندمین بار تاکید و تصریح می کند بدون تاسیس و تعریف " سازمان نظام معلمی " با رویکرد استقلال هر گونه تصمیم گیری و برنامه ریزی در این موارد به نتیجه ای نخواهد رسید .

پایان گزارش/


انتقاد معلمان از آزمون رتبه بندی معلمان

پنج شنبه, 01 اسفند 1398 23:15 خوانده شده: 602 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
دبیر مفت 1398/12/02 - 00:07
نتیجه این آزمون از ابتدا مشخص بود.
تمام آیین نامه رتبه بندی و آزمون کذایی آن دقیقا طوری طراحی شده که خارج از توان انسان - نه تنها معلمان- باشد. تا بتوانند برچسب ((عدم صلاحیت)) و ناتوانی در امر آموزش و حرفه معلمی را بر همه بزنند بخصوص رتبه های بالاتر.
متاسفانه وزارتخانه آموزش و پرورش جولانگاه کسانی شده که میکوشند بی کفایتی و عقده های خود را با آزار دادن قشر فهمیده و آرام معلمان بپوشانند.
و تاسف بارتر اینکه هیچ نظارتی هم بر عملکرد این وزارتخانه از طرف قوای سه گانه نیست. شاید هم عقده ها و بی کفایتی ها سلسله وار تا بالا ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/02 - 15:31
وای
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی ۲۴سال سابقه 1398/12/02 - 05:24
با سلام و عرض ادب
متاسفم برای افراد ....و تنگ نظر که برای آ.پ تصمیم گیری میکنند
کسی که امتیاز برای رتبه چهار به پنج ۸۰درنظر گرفته میدونه اگر کسی میانگین ۶۰درصد کنکور بزنه پزشکی قبول میشه
چه فکری کردی برای رتبه پنج نمره ۸۰ درنظر گرفته اید
الهیار ترکمن و وزیر خودشون بیان امتحان بدهند هرنمره گرفتند من بیست درصد بالاتر میزنم
ای ننگ بر شما که حق زن و بچه ما میخورید
ما را بعد از ۲۴سال تلاش در امر آموزش به کدامین گناه مجازات میکنید
من ۷۷.۵ نمره از گرفتم یه سوال کم اوردم به حاطر اینترنت لعنتی در روستد که وقت کم اوردم
کجای دنیا یه نفر نمره هفده و نبم از بیست بگیره مردود قلمداد میشه
دیگر عرضی ندارم
تف به شرف شما
تف به ذات شما
که معلم با سابقه ۲۴سال باید مقابلش بر پا بزنید دارید زجر کش میکنید
دیگر عرضی ندارم فقط شما را به خدا سپردم
از صدای معم میخوام این پیام من به دست مسولان از جمله الهیار و وزیر برسانند
ممنون از صدای معلم
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/12/02 - 06:35
بهترین عملکرد در مقابل این رفتار مسئولیت این است که....
پاسخ + +3 0 --
همکار دکتر حسینی 1398/12/02 - 08:01
دکتر حسینی توی دفتر مدرسه می گفت مقاله ای تحت عنوان

نقدی بر میزان علمی، استاندارد و معتبر بودن منابع و ازمونی که بواسطه ان معلمان را رتبه بندی کردند!

برای جناب اقای پورسلیمان و همکاران محترم ایشان در صدای معلم فرستاده که امیدواریم زودتر جهت اطلاع همکاران و بویژه مسیولان منتشر شود.
پاسخ + 0 0 --
دبیر ریاضی 1398/12/02 - 11:42
این مقاله باید جالب و خواندنی و قابل تامل باشد. صدای معلم لطفا منتشر کند - مخصوصا که یکی از همکاران صاحب اندیشه هم نوشته.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/12/02 - 11:11
همکاران و مسیولان مقاله دکتر حسینی تحت عنوان زیر را مطالعه بفرمایند:

نقدی بر میزان استاندار، علمی و معتبر بودن جزوات و آزمونی که بواسطه آنها معلمان را رتبه بندی کردند!

https://www.tribunezamaneh.com/archives/221338
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/12/02 - 13:01
بنده نتونستم مقاله را بیاورم. کلا سایتشون هم نیومد.
اگر ممکنه همینجا بیارید. با سپاس
پاسخ + 0 0 --
هیات علمی د فرهنگیان 1398/12/02 - 15:07
این سایت باز نمیشه. صدای معلم لطفا این مقاله رو منتشر کنید.
پاسخ + 0 0 --
تارا 1398/12/03 - 09:53
با فیلتر شکن باز میشه.
پاسخ + +3 0 --
معلم 1398/12/02 - 13:13
گداخانه ای که بدون کمک خیرین و کمکهای مردمی نمیتواند یک سال هم دوام بیاورد چه چیزی برای فروش دارد که بتواند با آن بودجه لازم برام اجرای این بخشنامه را فراهم آورد؟
همکارای صاف و ساده من به چی دل بستید؟
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/12/02 - 16:41
اصلا دادن آزمون برای کسب رتبه ظلم فاحشی است آزمون باااید لغو شود
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1398/12/02 - 16:49
تمام آزمونها 60در صد را درست بزنید قبولی پس نتیجه می گیریم این آزمون اهداف دیگری دارد مثل تحقیر معلم وتخریب آموزش وپرورش وکمر همت برای نابودی آموزش کشور
پاسخ + +5 0 --
مجتبی از اسلامشهر 1398/12/02 - 20:08
با سلام آزمون رتبه بندی معلمان فقط وسیله تحقیر این قشر زحمت کش است
پاسخ + 0 0 --
زهرا 1398/12/03 - 08:01
سلام
باید چیزی که حق قاتونی خودمون بود و بقیه همکاران راحت گرفتند همه با هم هماهنگ میشدیم و نه به ازمون میدادیم .
اگه قرار به ازمون هست باید رتبه جدید یک تا پنج را ازمون می گرفتند نه چیزی که قبلا با سابقه خودت باید میگرفتی و اینم نمره ۸۰
ازمونی که استاندارد نیست
یه سری همکاران هم تونستند کسایی را پیدا کنند و با دادن صد هزار تومان واسشون راحت ازمون بدند و الان اونا رتبه بگیرند و ما به خاطر دو سه تا سوال باید منتظر بشینیم تا ازمون بعدی و چه تصمیمی بگیرند
واقعا کجای دنیا این عدالته
با این ازمون فهمیدم اگه راه درست را بری به جایی نمیرسی باید متقلب بود تانتیجه بگیری
امیدوارم مسولین بتونند جواب گو باشند.
ما‌که از حق خود نمیگذریم بعد ۲۴ سال سابقه باید اینگونه حقیر بشم
پاسخ + +4 0 --
حیدری 1398/12/02 - 23:47
امسال قرار بود رتبه عالی بگیرم که باترفندی حق به حق من وحاصل عمری تلاشم را پایمال کردند وازمون ساختگی را شرکت کردم و50 شدم امیدی نیست خدا لعنت کند کسانی را که آرامش ما را سلب کردند وهر روز یک برنامه ساختگی وفرمایشی سر ما آوار کردند
پاسخ + +2 0 --
حیدری 1398/12/03 - 12:21
خود اللهیار با کدوم آزمون این پست مهم را تسخیر کرده وخودش را مدیون هزاران نفر میکند هر روز بایک حیله ظلم می کند به خاطر حفظ مقام وخوشحالی دیگران به هوش باش ک ه فردایی هم هست
پاسخ + +1 0 --
معلم 1398/12/03 - 19:01
سلام این ازمون از اساس غلط و اشتباه و فقط توهین به معلمان هست و دیگر هیچچچچچ

من متقاضی رتبه ۱ هستم بار اول دقایقی بعد از ورود سامانه ارور داد و ...
ازمون جبرانی هم که ماشاءالله سامانه اصلا کد امنیتی نمیداد و مشکل داشت

نمیخواین رتبه بدین واضح بگین دیگه نیازی به این کارا نیست

خواهش میکنم پیگیری کنید
پاسخ + +1 0 --
علی 1398/12/04 - 16:49
الله یار ترکمن . انشائ الله . اصول گرایان مجلس شما را از وزارت خانه خانه برد. و شما هستی و نفرین هزاران معلم .
پاسخ + +1 0 --
جعفر 1398/12/09 - 21:10
امیدوارم خداوند متعال سزای همه ی کسانی که دستشون به نوشتن قوانین مسخره رتبه بندی الوده شده واه ونفرین هزاران معلم را در پی داشته هر چه زودتر بدهد .حق شغل رتبه هارو قطع کردند وبه رتبه عالی ۲۰هزارتومان اضافه شده ولی به رتبه های پایین ۳۰۰این چه بی عدالتیه؟یعنی از ما کندند دادن به رتبه های پایین که مساوی بشیم ،،خداالهی از اون بالا به پایین بندازدتون

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مورد اجرای بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مبنی بر لزوم انتخاب شبکه اجتماعی داخلی مناسب هر مدرسه ، شما خودتان کدام پیام رسان را ترجیح می دهید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور