صدای معلم

معنای اصلی این گزاره که از زبان مسئول کمیته مطالعات نظری سند تحول بنیادین شنیده می شود آن است که تفکیک آموزش از پرورش به آن صورتی که در حال حاضر در نظام آموزشی ما نهادینه شده است اشتباه بوده است . واقعا مسئولان و تصمیم گیرندگان وزارت آموزش و پرورش برای مقوله " بهداشت مدارس ( جسمی – روانی ) " چه کرده اند ؟ چرا باید در دانشگاه فرهنگیان رشته ی " مراقب سلامت " نباشد و به ناچار از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش و پرورش شوند ؟ چه زمانی قرار است مسئولان این جامعه ، " مسئولانه " با مشکلات و بحران برخورد کرده و مدیریت علمی را جایگزین " روزمرگی و آزمون و خطا " کنند ؟

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌ و پرورش ! آیا مدارس ما به مربی بهداشت نیاز دارند یا کارشناس برنامه‌ریزی امور تربیتی ؟!

صدای معلم بررسی می کند ؛

گروه گزارش/

آیا مدارس ما به مربی بهداشت نیاز دارند یا کارشناس برنامه‌ریزی امور تربیتی

در حالی که  به گفته مدیرکل امور سلامت وزارت آموزش و پرورش در سال 1397 مدارس کشور با کمبود 50 درصدی مربی بهداشت مواجه هستند و به طور استاندارد در برابر هر 750 دانش آموز باید یک مربی بهداشت فعالیت داشته باشد ؛ معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش ‌و پرورش خبر از ایجاد رشته جدید «‌کارشناسی برنامه‌ریزی امور تربیتی» در دانشگاه فرهنگیان می دهد .

پرتال وزارت آموزش و پرورش 3 اسفند 98 نوشت :

"  معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: در جلسه اخیر کارگروه برنامه‌ریزی تربیت ‌معلم، ایجاد رشته جدید «‌کارشناسی برنامه‌ریزی امور تربیتی» در دانشگاه فرهنگیان تصویب شد و برنامه درسی این رشته به ‌زودی تدوین می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علیرضا کاظمی با اشاره به جلسه اخیر کارگروه برنامه‌ریزی تربیت‌معلم اظهار کرد: ایجاد رشته جدید کارشناسی برنامه‌ریزی امور تربیتی در دانشگاه فرهنگیان مورد تصویب قرارگرفته است و انتظار می‌رود با اقدام آینده نگرانه در زمینه اصلاح برنامه درسیِ دوره کارآموزی مربیان امور تربیتی در دانشگاه فرهنگیان، باهدف کمک به ارتقای کیفیت عملکرد مربیان امور تربیتی و معاونان پرورشی مدارس، بخش قابل‌توجهی از مسائل و مشکلات موجود مرتفع شود هدف دوره جدید (کارشناسی پیوسته برنامه‌ریزی امور تربیتی)، تربیت مربیان امور تربیتی متخصص، به‌روز و کارآمد برای مدارس است.

آیا مدارس ما به مربی بهداشت نیاز دارند یا کارشناس برنامه‌ریزی امور تربیتی

کاظمی خاطرنشان کرد: وظیفه این مربیان علاوه بر تمهید مقدمات کلی فرآیند جذب و تربیت‌پذیری مطلوب متربیان، عبارت است از ارائه طرح‌های اصلاحی و اجرایی خلاقانه برای بهسازی عملکرد تربیتی مدرسه و نیز اجرای فعالیت‌های راهبردی که موجب شکوفایی استعدادهای فطری متربیان در حیطه‌ ساحت‌های شش‌گانه تربیت سند تحول بنیادین می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی افزود: رشته تحصیلی موجود «راهنمایی و مشاوره (با گرایش فعالیت‌های پرورشی)» به‌جای این‌که به‌تنهایی پاسخگوی نیازهای دو پست سازمانی مجزا بوده باشد، موجب شده بود که فارغ‌التحصیلان این رشته ترکیبی، نوعاً به سردرگمی هویتی دچار شوند و از تعهد سازمانی لازم و کافی نیز برخوردار نباشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش سند تحول بنیادین را تربیت محور دانست و خاطرنشان کرد: وجود نیازهای جدید در حوزه‌های فرهنگی و تربیتی به‌گونه‌ای است که والدین قادر به پاسخگویی به این نیازها نیستند و مربی امور تربیتی باید بتواند از عهده این مهم برآید. «هدایت اخلاقی و رفتاری، کمک به تحقق فرآیند تربیت‌پذیری و فرهنگ پذیری مطلوب، شکوفایی استعدادهای فطری دانش آموزان و سلامت نفسانی و کمک به ترویج سبک زندگی اسلامی» ازجمله وظایف سازمانی یک مربی امور تربیتی به‌حساب می‌آید.

وی گفت: لازم است مربی امور تربیتی به‌گونه‌ای پرورش یابد تا بتواند تا حد ممکن در مسیر تحقق اهداف تربیتی سند تحول گام‌ بردارد. مربی امور تربیتی را باید برای رویارویی با مسائل و مشکلات حال و آینده آماده ساخت تا با همکاری معلمان و کادر مدرسه در جهت برطرف کردن خلأهای موجود در برنامۀ درسی رسمی، برنامه‌ریزی نماید و در جهت ایجاد فضای مساعد برای شکوفایی استعدادهای فطری دانش آموزان فعالیت نماید. آیا در یک مدرسه که اخیرا نیز " بحران کرونا " به آن اضافه شده است وجود و حضور فعال یک مربی بهداشت متخصص به کارآمدی سیستم و رضایت عمومی از آن کمک می کند و یا استمرار روند غلطی که حتی صادق زاده به اشتباه بودن آن معترف است ؟

کاظمی با اشاره به تربیت گفت: مقوله تربیت، به‌شدت وابسته به موقعیت و شرایط محیطی (فرهنگی و اجتماعی، فناورانه و رسانه‌ای) است. تربیت در خلأ محقق نمی‌شود، بلکه در محیط فرهنگی و اجتماعی صورت می‌پذیرد. امروزه، در نظر گرفتن حقایق موجود همچون تغییرات سبک زندگی و تحولات گسترده فرهنگی، لزوم شناسایی و اتخاذ شیوه‌های تربیتی نوین، کارآ و اثربخش را مطرح می‌نماید. "

حجت الاسلام علیرضا صادق زاده  ،مسئول کمیته مطالعات نظری سند تحول بنیادین  یکشنبه 27 بهمن نشست پیش همایش « اصلاحات آموزشی و چالش های آن در ایران : تبیین فلسفی دیدگاه ها و تلاش ها » گفت : ( این جا )

" ما در سند تحول و مبانی نظری فکر می کردیم که با یک نگاه بسیار متفاوت از وضع موجود نگاه به معلم و در بحث ایجاد تحول به آن پرداخته شود .

احساس کردیم که معلم با ویژگی که به نام " مربی " و یا وصف " مربی " شناخته می شود می تواند نقش اصلی را درجریان تربیت بر عهده گیرد و ما چیزی به عنوان تفکیک معلم از مربی در سیستم های آموزشی که بعد از انقلاب رایج شده است را نداشته باشیم . "

معنای اصلی این گزاره که  از زبان مسئول کمیته مطالعات نظری سند تحول بنیادین شنیده می شود آن است که تفکیک آموزش از پرورش به آن صورتی که در حال حاضر در نظام آموزشی ما نهادینه شده است اشتباه بوده است .

در واقع این مساله ای که باید در اصلاحات آموزشی به آن و به صورت عمیق پرداخته شود .

آیا مدارس ما به مربی بهداشت نیاز دارند یا کارشناس برنامه‌ریزی امور تربیتی

اما چرا در عمل اراده ای برای تحقق این مهم مشاهده نمی شود ؟

آیا در یک مدرسه که اخیرا نیز " بحران کرونا " به آن اضافه شده است وجود و حضور فعال یک مربی بهداشت متخصص به کارآمدی سیستم و رضایت عمومی از آن کمک می کند و یا استمرار روند غلطی که حتی صادق زاده به اشتباه بودن آن معترف است ؟

واقعا مسئولان و تصمیم گیرندگان وزارت آموزش و پرورش برای مقوله " بهداشت مدارس ( جسمی – روانی ) " چه کرده اند ؟

چرا باید در دانشگاه فرهنگیان رشته ی " مراقب سلامت " نباشد و به ناچار از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش و پرورش شوند ؟

آیا اگر موضوع بهداشت در مدارس به درستی تعریف و تببین شود دیگری نیازی به طرح تعطیلی مدارس با بهانه هایی مانند انواع آنفولانزا ، کرونا  و... خواهد بود ؟

چه زمانی قرار است مسئولان این جامعه ، " مسئولانه " با مشکلات و بحران برخورد کرده و مدیریت علمی را جایگزین " روزمرگی و آزمون و خطا " کنند ؟

پایان گزارش/


آیا مدارس ما به مربی بهداشت نیاز دارند یا کارشناس برنامه‌ریزی امور تربیتی

دوشنبه, 05 اسفند 1398 12:41 خوانده شده: 275 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
اشرفی زاده 1398/12/07 - 21:30
درود بر شما

جمله های طولانی و مبهم نشان گر اهدافی نامشخص است . ( پاراگراف سوم ، کاظمی خاطر نشان کرد ....... بنیادین می شود )
این سند تحول بنیادین ، تنها تحولی که ایجاد کرده ،افزایش محفوظات و رواج کمک درسی هاست .

الان معاونین پرورشی در مدارس حضور دارند و به اندازه کافی تربیت اسلامی را اجرا می کنند !
صدا و سیما و سازمان تبلیغات و حوزه های علمیه وکانون های فرهنگی- مذهبی هم مشغول به تربیت اسلامی هستند .
با این حال خروجی این مدارس در این سالها شباهت چندانی با این آموزش ها ندارد .
در حال حاضر رشته مداحی هم در مراکزی تدریس می شود
حاصل مداحی ها هم طنزها و لطیفه هایی است که در فضای مجازی برای این قشر ساخته میشود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مورد اجرای بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مبنی بر لزوم انتخاب شبکه اجتماعی داخلی مناسب هر مدرسه ، شما خودتان کدام پیام رسان را ترجیح می دهید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور