صدای معلم

پورسلیمان مدیر صدای معلم در نشست نقد شبکه شاد در استان البرز ؛ راهکار 2 / 17 سند تحول بنیادین می گوید : تولید و به کارگیری محتوای الکترونیکی متناسب با نیاز دانش‌آموزان و مدارس با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی و الکترونیکی کردن محتوای کتاب‌های درسی براساس برنامه درسی ملی (با تاکید بر استفاده از ظرفیت چند رسانه‌ای) تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور. اما قرار بوده است تا پایان برنامه پنجم توسعه این کار صورت گیرد در حالی که اکنون در پایان برنامه ششم توسعه هستیم ! چه کسانی و کدام مدیران ناکارآمد و بی برنامه باید پاسخ گوی این وضعیت باشند ؟ کاری که باید قبلا و با برنامه انجام می شده است الان با فشار و شتاب زدگی دارند پیش می برند . وزارت آموزش و پرورش با دیکته کردن یک سویه و اجباری شبکه شاد و زیر پاگذاشتن هویت و بلوغ مدرسه ، شعور مدارس و معلمان و ذی نفعان آموزش را به سخره گرفته است !

قاسمی ؛ مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز : اگر قرار است موضوعی درست جا بیفتد نقد باید آتشین ، جدی ، درست و بی پیرایه باشد

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

نقد شبکه شاد در آموزش و پرورش البرز و گزارش صدای معلم

در این روزها و هفته ها که وزارت آموزش و پرورش نشست های رسانه ای را به صورت " یک طرفه " لغو و به انتقادات « صدای معلم » مبنی بر پاسخ گویی به افکار عمومی و مطالبات معلمان اعتنایی ندارد ؛ « سالار قاسمی » مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز با دعوت از کارشناسان و برخی معلمان و مدیران سعی کرد تا حدی عملکرد وزارت آموزش و پرورش و مدیران آن را در حوزه آموزش مجازی به ویژه " شبکه شاد " در بوته نقد و بررسی بگذارد .

در این نشست ،علی پورسلیمان مدیر مسئول پایگاه خبری - تحلیلی صدای معلم، رضا قاسم پور فرهنگی و روزنامه نگار، یونس جاوی دنسب کارشناس تعلیم و تربیت، ابوذر کشن روستا مدیر مدرسه و مرجان خمیس آبادی آموزگار البرزی حضور داشتند و به ارائه دیدگاه های خویش پرداختند .

در ابتدا مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز ضمن تشکر از قبول دعوت حاضران برای این نشست ، « صدای معلم » را رسانه ای بسیار خوب دانست که ضمن آگاهی بخشی ، رویکرد منصفانه در نقادی دارد ضمن آن که مخاطبان بسیار خوبی هم دارد .

نقد شبکه شاد در آموزش و پرورش البرز و گزارش صدای معلم

قاسمی بیان کرد که نقد باید در زمان خودش صورت بگیرد و در حال حاضر یکی از موضوعات مهم و روز آموزش و پرورش و شرکای آن ، بحث شبکه شاد می باشد .

قاسمی با اشاره به این که باید در مورد " شاد " تحلیل و هم اندیشی صورت گیرد تاکید کرد که  اولین ثمره این کار از دیدگاه مدیریتی این است که این به عنوان یک فصل مشترک و گفتمان مستمر قرار بگیرد .

وقتی یک موضوعی به دغدغه اول تبدیل شد می شود هم ضعفش را برطرف کرد و هم نقاط قوت آن را تقویت کرد .

مدیر کل آموزش و پرورش البرز وضعیت عضویت این استان در مشارکت معلمان و دانش آموزان در شبکه شاد را " خیلی خوب " توصیف کرد ضمن آن این استان دامنه محرومیت اش کم نیست .

نقد شبکه شاد در آموزش و پرورش البرز و گزارش صدای معلم

قاسمی عنوان کرد که یک سوم جمعیت استان البرز حاشیه نشین هستند .

ایشان تصریح کرد اگر قرار است یک موضوعی در کشور به بهترین وجه ممکن و کیفی و آینده دار و به دور از شعار و ظاهرسازی انجام گیرد همان ابتدا باید " نقد آتشین " و " نقد بی پیرایه " شود .

اگر قرار است موضوعی درست جا بیفتد نقد باید جدی و درست و بی پیرایه باشد به جای آن که جلوی نقدها را بگیریم و یا فرصت بیان آن ها را ندهیم و یا به نقدها به شکل نمایشی توجه شود .

در ادامه ، مدعوین به بحث و بررسی حول موضوع پرداختند .

« علی پورسلیمان » مدیر صدای معلم ضمن تشکر از مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز به عنوان تنها مدیر کلی که فرصتی را برای نقد و بررسی حول این موضوع " مهم " فراهم کرده است  به انتقاد از رفتار و عملکرد وزارت آموزش و پرورش پس از اعلام رسمی شیوع " ویروس کرونا " در زمینه پاسخ گویی و شفاف سازی در مورد مطالبات قانونی و سایرچالش های این وزارتخانه پرداخت .

پورسلیمان تاکید کرد که وزارت آموزش و پرورش از کرونا به صورت ابزاری برای فرار از پاسخ گویی و تعامل با رسانه ها و افکار عمومی استفاده کرده است .

مدیر صدای معلم  رفتار وزارت آموزش و پرورش و مدیران آن را در  فضای سازمانی این دستگاه در مورد عضویت در شبکه شاد را " آمرانه " و " دستوری " و بعضا فاقد منطق دانست و مهم ترین مدعای این مساله را در کنار اخبار و گزارش های غیررسمی سخنان میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس دانست که گفته است :

" اگر آموزش و پرورش حالت اجبار به شبکه «شاد» بدهد، درست نیست.

نقد شبکه شاد در آموزش و پرورش البرز و گزارش صدای معلم

 به نظر می‌رسد حالا که زحمت کشیده شده است باید انعطاف باشد و اجبار و تهدید کردن و اینکه پرونده معلم را به دلیل عدم نصب «شاد» به هیأت رسیدگی به تخلفات اداری می‌فرستند، نه در شأن آموزش و پرورش و نه در شأن فرهنگیان است و قطعا نتیجه عکس خواهد داد. "

پورسلیمان فضای آموزش و تعلیم و تربیت را یک فضای انسانی و داوطلبانه توصیف کرد که باید دائما وضعیت موجود مورد تلطیف قرار گیرد . وزارت آموزش و پرورش از کرونا به صورت ابزاری برای فرار از پاسخ گویی و تعامل با رسانه ها و افکار عمومی استفاده کرده است .

این در حالی است که وضعیت آموزش قبل از بحران کرونا خودش بحرانی بود و شاید این وضعیت بحرانی دیگر را هم تولید کند .

پورسلیمان تصریح کرد که با کلیت آموزش مجازی به عنوان آموزش مکمل و نه جایگزین آموش حضوری موافق است اما با متدولوژی و شیوه های به کار گرفته شده کاملا مخالف است .

مدیر صدای معلم نقطه نظرات خود در این زمینه را حول دو موضوع " هوشمندسازی مدارس و مدارس هوشمند " و " مدرسه محوری و بوم " بیان کرد .

پورسلیمان در پاسخ به دفاع ابوذر کشن روستا مدیر مدرسه که سخنانش را به سند تحول بنیادین مستند می کرد گفت :

راهکار 2 / 17 می گوید :

تولید و به کارگیری محتوای الکترونیکی متناسب با نیاز دانش‌آموزان و مدارس با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی و الکترونیکی کردن محتوای کتاب‌های درسی براساس برنامه درسی ملی (با تاکید بر استفاده از ظرفیت چند رسانه‌ای) تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور.

نقد شبکه شاد در آموزش و پرورش البرز و گزارش صدای معلم

اما قرار بوده است تا پایان برنامه پنجم توسعه این کار صورت گیرد در حالی که اکنون در پایان برنامه ششم توسعه هستیم !

چه کسانی و کدام مدیران ناکارآمد و بی برنامه باید پاسخ گوی این وضعیت باشند ؟

کاری که باید قبلا و با برنامه انجام می شده است الان با فشار و شتاب زدگی دارند پیش می برند .

مدیر صدای معلم تاکید کرد که وزارت آموزش و پرورش با دیکته کردن شبکه شاد و زیر پاگذاشتن هویت و بلوغ مدرسه شعور مدارس و معلمان و ذی نفعان آموزش را به سخره گرفته است .

این گفت و گوی انتقادی 2 ساعت و 25 دقیقه به طول انجامید .

مشروح این نشست در صدای معلم منتشر خواهد گردید .

پایان گزارش/


نقد شبکه شاد در آموزش و پرورش البرز و گزارش صدای معلم

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 17:16 خوانده شده: 641 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/02/01 - 17:48
جناب آقای پورسلیمان،

و جناب قاسمی آقای مدانی رییس آموزش و پروش البرز

خداقوت به این عزم و به این آزادگی تان ...
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/02/01 - 20:37
درود بر شما.

سپاس از محبت شما .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1399/02/05 - 07:05
باتشکر از همه منتقدین جدی و صادق از جمله صدای معلم و همکار دلسوز برادر پورسلیمان
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1399/02/05 - 07:06
هوشمندسازی مدازس و طرح دانش اموز تبلت بجای کتب درسی چاپی باید جدی تر پیگیری شود و تاسیس سازمان نظام معلمی
پاسخ + +3 0 --
دبیر مفت 1399/02/01 - 18:22
ممکن است تعریف ما از شعور با تعریف وزیر متفاوت باشد.

البته تفاوت ما فقط همین یک مورد نیست. موارد بسیاری وجود دارد که جناب نوبخت هم به دو مورد اشاره فرمودند مثل رتبه بندی و قانون خدمات کشوری 50 درصد.
بقیه موارد عبارتند از:
شبکه اجتماعی و سیستم هوشمند مدارس/ شاد و ناشاد/ مضر بودن و مفید بودن امواج الکترومغناطیس برای سلامت/ وسایل شخصی و وسایل دولتی/ ماشین شخصی و هزینه ایاب و ذهاب/ حریم شخصی/ هزینه پوشاک/ هزینه مسکن/ کارمندان/ کارکنان/ معلمان/ فرهنگیان/ برده داری فرهنگی/ بیمه تکمیلی/ صندوق ذخیره فرهنگیان یا قلک مسئولین/ ارزشیابی معلم در وقت مدرسه یا ارزشیابی فعالیتهای خارج از ساعت موظف معلم/ آزادی بیان و خفقان اجباری/ و ...
پاسخ + +1 0 --
دبیر مفت 1399/02/01 - 18:25
و مهمتر از همه بحث رایگان بودن آموزش در قانون اساسی. که باید حتما بازنگری و بازتعریف شود.
پاسخ + +1 -1 --
محمد باقر شیبانی 1399/02/01 - 19:45
این شبکه و ان شبکه چه فرقی دارد ولی باید شبکه ای باشد که برنامه های مدرسه و معلم قابل ارزیابی و پیگیری باشد و دارای اتحاد و انسجام باشد.روزهایی را باید به یاد اورد که تمام کارها در اموزش و پرورش امرانه و پیگیرانه بود و همان دانش اموزان تعلیم دیده ،بسیار خوب باسواد و اخلاقی شدند.و اگر قانون و پیگیری و نظارت از مدارس و کار معلم برداشته شود و جلو ضعفها گرفته نشود و سهل انگاری را با مدارا کردن اشتباه بگیریم قطعا اوضاع بدتری رقم خواهد خورد.همه باید تابع قانون و از قانون دیکته شدهء وزارتی تبعیت کنیم .اگر امروز یک دانشجوی تازه وارد درخواست حقوق میکند دلیلش ضعف سیستم است مگر در زمانی که دانشجوی تربیت معلم بودیم حقوقی داشتیم؟اگر امروز یک معلم تازه وارد خودش را با یک معلم باسابقه 30 سال مقایسه میکند و خودش را حتی برتر می بیند و درخواست حقوق بالا دارد دلیلش این است که بعضی از امثال ما به انها در رسانه و غیر رسانه خط میدهیم .کمی به خود بیاییم .
پاسخ + 0 0 --
اسفندیار 1399/02/01 - 21:17
درود جناب شیبانی
بنده دانشجوی دبیری سال ۷۳ دانشگاه تربیت معلم تهران بودم و برخوردار از حقوق دانشجویی ( ۲۶ سال قبل ) پس حقوق دانشجویی مربوط به امروز نیست و تربیت معلم به شکل بورس تحصیلی مسبوق به سابقه بوده و طبق قوانین موجود در ارتباط با دانشگاه فرهنگیان یکی از مزایای اصلی این دانسگاه محسوب می گردد .
تا به کی معلم برای بدیهی ترین حقوق خود همچون حق التدریس و پاداش بازنشستگی و هزینه فوت و ازدواج و مهد کودک و ...هر ساله تیتر رسانه ها باشد و مسئولان وقت در وقت خود به رتق و فتق امور تن ندهند!
بله نسل امروز را باید بالای سرمان بگذاریم ، مطالبه حق افضیلتی است گرانبها
اینکه قوانین موجود دریافتی جدیدالاستخدام ها را با پایه حقوقی مناسب نسبت به گذشته قرارداده نیز ربطی به پرتوقعی معلمان جدید ندارد و اینکه ما به هیچ قناعت کرده و نسبت به تبعیض ناروای حقوقی چند ساله دم فرو بستیم و به مشاغلی غیر تخصصی روی اوردیم تا امرار معاش کنیم را فضیلت بدانیم ! ...اینکه معلم امروز به حق و حقوق خود اگاه باشد و مطالبه آنرا داشته باشد خیره سری است ! اندکی تامل ن
پاسخ + +2 -1 --
رضا 1399/02/01 - 20:20
درود بر آقای پورسلیمان
همیشه همینطور پرتوان مانید

وجود شما باعث دلگرمی معلمان هست
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/02/01 - 20:38
درود

آقای رضا

از توجه و عنایت شما ممنونم .

شما هم سلامت و پایدار باشید .
پاسخ + +1 -1 --
Mohammad 1399/02/01 - 20:40
سلام و درود بر صدای معلم که به حق صدایِ واقعی معلمان است،واقعا از اینکه یه مدیر کل در آموزش و پرورش اینقدر جرات و جسارت نشستن روبروی منتقدان را دارد باید تعجب و البته تشکر کرد امیدوارم اینگونه حرکت ها فتح بابی برای سایر مدیران در آموزش و پرورش باشد و ضمنا این حرکت ها تداوم داشته باشد و صرفا نمایش نباشد
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/02/01 - 20:50
درود بر شما

آقای Mohammad

صحیح است .

امید که این گونه باشد .

خبرنگار و رسانه باید در حوزه عمومی فعال باشد .

معلمان هم باید کنش گر باشند .

پایدار باشید .
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/02/01 - 20:52
فقط پیامهایی که خودت خوشت میاد تایید میکنی
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/02/01 - 21:00
دوست عزیز ناشناس

سلام

نظر باید مرتبط با موضوع و محتوا باشد .

پایدار باشید .
پاسخ + +3 0 --
مدرس آزاد 1399/02/01 - 21:37
احسنت به موضع گیری درست و بیانات مدیر کل استان البرز آقای قاسمی
پاسخ + +3 0 --
مهدی 1399/02/02 - 11:28
سلام ؛ ادب و نقد عالمانه شما قابل ستایش است.
پاسخ + +5 0 --
شهاب 1399/02/02 - 16:43
شبکه شادنمی تواند کوتاهی مسئولان آ.پ برای ایجادمدارس هوشمند را پوشش دهدساخت این شبکه هدر دادن بودجه بوده است اجبار معلمان محترم برای عضویت دراین شبکه رسوایی دیگری برای مسئولان خواهد بود پس همان آموزش تلویزیونی را ادامه دهید که به عدالت نزدیک تر است بیش از این با آبروی آ.پ ومردمی که از کمترین امکانات بی بهره هستندبازی نکنید
پاسخ + +3 0 --
صادق 1399/02/03 - 00:04
با این برنامه شاد، یه سوتی هایی از تدریس همکاران در شبکه های مجازی پخش خواهد شد در حد لالیگا و این سوتی ها خوراک مهران مدیری ها و ... خواهدشد.مثلا معلمان ابتدایی باید با هزار ادا و اطفار و بازی مفاهیم تدریس رو تفهیم کنند.واقعا آبروی یه عده از معلما رو خواهند برد.
پاسخ + 0 0 --
right 1399/02/04 - 10:07
ما با وزرا و مدیران خود بدون هیچ خطشه ای همواره آیلاندیم
پاسخ + +1 -3 --
محمود 1399/02/03 - 06:07
سلام / این شبکه اگر از سخت افزاری و نرم افزای ارتقاء پیدا کند: خوبه .....
پاسخ + +2 -1 --
خلیفه ارتجاع 1399/02/03 - 07:36
بنده حقیر هم موافقم با نظر شما.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/02/05 - 00:08
محصل ها وجوانها تو بازارها ول شدند شما شبکه شا د میزنید
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/02/05 - 16:44
آقای به اصطلاح صدای معلمان یه خبری هم در مورد رتبه بندی جدید معلمان کار کن که قراره باز سر معلمان یه مبلغ ناچیز که در خبرها اومده کلاه بزارن .ده روزه خبر خودتو تیتر کردی آقای مهم.
پاسخ + 0 0 --
شاکر 1399/02/06 - 13:07
بازگشایی زود هنگام مدارس در15 شهریور برای جبران و دور کردن دروس سال گذشته بویزه در مقاطع نهایی گزینه خوبی است که از جهات مختلف مزیت دارد هم سرد شدن هوا و هم لطمه نخوردن به تعطیلات تابستانی و...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور