صدای معلم

" پورسلیمان ؛ مدیر صدای معلم در نشست نقد شبکه شاد در اداره کل آموزش و پرورش استان البرز : وزارت آموزش و پرورش با موازی کاری، دستپاچگی، بی برنامگی و روزمرگی رو به روست . یک شبکه ای مانند شاد را معرفی می کند که با مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری عدیده ای رو به رو ست اما در عوض انتظار دارند که افکار عمومی دستاورد آنان را بی چون و چرا بپذیرند. جالب است مدیران آموزش و پرورش و سایر مسئولان و مقامات می گویند از رسانه های داخلی استفاده کنید اما اکثرا خودشان از پیام رسان های خارجی استفاده می کنند !

قاسم پور روزنامه نگار و مدیر مدرسه : سرمایه اجتماعی آموزش و پرورش را با این شبکه شاد به حراج گذاشتیم ! همه چیز آزمون و خطا و از صفر شروع کردن است !

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ « سالار قاسمی » به عنوان تنها مدیر کل از 31 استان آموزش و پرورش نشست کارشناسی با موضوع نقد شبکه شاد را با حضور موافقان و مخالفان برگزار کرد .

در این نشست ؛ علی  پورسلیمان مدیر مسئول پایگاه خبری - تحلیلی صدای معلم ، رضا قاسم پور فرهنگی و روزنامه نگار، یونس جاویدنسب کارشناس تعلیم و تربیت، ابوذر کشن روستا مدیر مدرسه و مرجان خمیس آبادی آموزگار البرزی حضور داشتند و به ارائه دیدگاه های خویش پرداختند .

بخش سوم این نشست تخصصی منتشر می گردد .

 

انتقاد از شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش و به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی

پورسلیمان:

منظور شما این است از این که این پنج تا یکی شد به خاطر انتقاد منتقدین بوده است؟

 

جاویدنسب:

یکی از آن ها این بوده . یکی زیرساخت ها بوده و یکی قدرت بوده.

 

پورسلیمان:

می شود بگویید سند شما چیست از کجا به این نتیجه رسیدید؟

 

قاسمی:

آن پیام رسان ها سرورشان دست خودشان بوده این که اعتماد نیست. سرور این شبکه همه اش در اختیار آموزش و پرورش است. یکی از سوالات این بود که دلیل این که ما رفتیم به این سمت چه بوده است. توضیحی که دوستان به ما دادند گفتند الآن مالکیتش مال خود ماست. همه اطلاعات مجموعه دانش آموزان، مدیران، اولیاء و... علت این که ما به این سمت رفتیم و یک پارچه شد چون مالکیتش در اختیار آموزش و پرورش است خیلی بهتر شد.

انتقاد از شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش و به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی

پورسلیمان:

چون ما قبلا هم چنین تجاربی داشتیم. مثلا تلویزیون تعاملی سینا که زمان آقای بطحایی مطرح شد ، چند بار سوال کردیم که تکلیف این شبکه را مشخص کنید !

 این همه هزینه ، تبلیغات و انرژی آخرش چه شد ... کسی جواب نمی دهد. و یا سایت همگام یک ظرفیت هایی دارد ، پتانسیل خوبی دارد ولی عملا استفاده نمی شود. منظور این است خود آموزش و پرورش به اینها کاری ندارد.

 وزارت آموزش و پرورش با موازی کاری، دستپاچگی، بی برنامگی و روزمرگی رو به روست . یک شبکه ای مانند شاد را معرفی می کند که با مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری  عدیده ای رو به رو ست اما در عوض انتظار دارند که افکار عمومی دستاورد آنان را بی چون و چرا بپذیرند.

این موجه و منطقی نیست !

انتقاد از شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش و به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی

قاسم پور:

من فکر می کنم راه اندازی این شبکه خیلی شتاب زده بوده است . در یک ماه هم بیشتر از این نمی شود توقع داشت. تلگرام و واتس اپ سال ها سرمایه گذاری شده و از این نظر به همکاران فنی در وزارتخانه حق می دهم یک ماه می شود همان : موش کور !

بهتر از این نمی شود !

 متاسفانه ما طرح هایمان را راه می اندازیم و در حین حرکت پنچرگیری می کنیم. قبلا نه مطالعاتی صورت گرفته ، نه زیرساخت ها تنظیم شده است.... اینهایی که من الآن می گویم اینها به عنوان مدیری که درگیر مسائل هستند عرض می کنم .

یکی کندی ارتباط است. سرعت به شدت پایین است. من فیلم آموزشی در تلگرام که فیلتر است و در عرض سی ثانیه دانلود می شود انیجا چهل دقیقه و گاهی نیم ساعت زمان می برد و  اینترنت را می خورد و چشم را اذیت می کند. وقت را می گیرد. دیگری عدم نصب روی برخی گوشی ها مانند آیفون و اپل است .

عدم ارتباط تصویری ... هیچ مزیتی ندارد. مثلا در واتس اپ می توانیم حداقل ارتباط تصویری داشته باشیم.

ویژگی خاصی نسبت به پیام رسان های مرسوم ندارد. کانال آموزشی ندارد. تولید محتوای ما اکثرا در تلگرام است. باید برویم از آنجا دانلود کنیم و پدر مدیر و صاحب آن مجموعه در می آید. در این جا چیزی وجود ندارد. همه چیز آزمون و خطا است و از صفر شروع کردن است.

 

قاسمی:

من خیلی با تولید محتوای متمرکز هم موافق نیستم. یکی از مزایای این کار که آموزش و پرورش بخواهد در آینده انجام بدهد تولید محتوای منطقه ای و محتوای مدرسه است و حتی در ذهن خودم این است که اگر ما به این موضوع به عنوان یک موضوع بلند مدت و کیفی نگاه کنیم شاید یکی از آیتم های مدرسه محوری همین باشد. بگوییم ،مدرسه محور است. خود مدرسه تولید محتوا بکند. مدرسه خودش ارزشیابی بکند. می تواند کمک کند به شرط این که همه اینها را لحاظ کنیم. شرط و اگرها است.

 

قاسم پور:

قبل از این که این شبکه به روز رسانی شود من به عنوان مدیر مدرسه با دوستانمان کارهایمان را انجام دادیم ، مدرسه را تحویل گرفتیم و کلاس ها را باز کردیم و به همکاران توصیه کردیم و به دانش آموزان گفتیم که به شبکه شاد تشریف بیاورند.

 از چهارصد و پنجاه دانش آموز و پنجاه معلم حدود صد نفرشان را دستی اد کردم چون احراز هویت نمی شدند مشکل داشتند . قبل از به روز رسانی من مدیر بودم بعد از به روز رسانی من یک مترسکم یعنی من هیچ نظارتی بر مدرسه خودم ندارم. سیزده کلاس شهدای انقلاب شده مثبت صد و هر روز هم دارد زیاد می شود تکثیر هم شده است.

آقای پورسلیمان به عنوان دبیر زبان اگر لطف کردند و من را به عنوان مدیر اد کردند من می توانم  ایشان را در کلاس شان ببینم اگر اد نکرد من هیچ کاره مدرسه هستم می توانم به خانه بروم و ممکن است بلاک کنند !

 مدیر نه نظارتی روی کلاس دارد ؛ مثلا فلانی آمده سر کلاس نشسته اشتباهی آمده یا عمدی آمده من نمی توانم حذفش کنم فقط مورد تمسخر مردم قرار می گیرم . کلاس دیده نمی شود ، لیست دانش آموز دیده نمی شود. اینها تجربه شخصی من است و ممکن است از نظر بعضی دوستان اشتباه باشد. در واقع اختیارات مدیر کامل حذف شده است. مدیر تماشاچی شده نه ناظر و نه کنترل چی ، نه روی دانش آموزم کنترل دارم نه روی معلمم . الآن آن صد نفری که دستی اد کردم بلای جان من شده اند . هیچ کدام احراز هویت نمی شوند.

دیروز یک کانال آموزش و پرورش گذاشته که کسانی که نحوه احراز هویت نمی شوند اطلاعات شان را جمع کنیم و از مسیر اکسل بفرستیم ناحیه و ناحیه بفرستد فن آوری تا مشکل حل بشود.

این فقط بخش زیر ساخت ها بود.

 انتقاد از شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش و به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی

قاسمی:

تقریبا شما به یک سری مشکلات اجرایی اشاره کردید که ما هر روز به وزارتخانه منتقل می کنیم .

 من روسای مناطق را جمع کردم و گفتم از طریق مجازی نمی شود و باید حضورا موضوع را بیان کنیم. بررسی کردیم که چه تعداد مدیر عضو شده اند و دلیل عضو نشدن بعضی از آنها چیست. همه از عدم احراز هویت کلاس های چند پایه بحث و بررسی کردند. یا بحث دانش آموزان بود که چرا عضویت شان به این شکل بوده که یک سری مشکلات اجرایی است که وجود دارد .

به نظر من باید تلاش شود که اینها برطرف بشود اگر ما بخواهیم به آن نقطه کیفی خودمان برسیم. ما زمان هم نداریم و باید این را هم لحاظ بکنیم. ما باید و بایدهایی که می گوییم من به عنوان مدیر می گویم باید کارها را در اردیبهشت ماه جمع کنیم. باید زودتر تمام بشود که وارد فضا شود .

ما تاکید داشتیم که دوستان آن آموزش های مجازی که خودشان در بسترهای دیگر داشته باشند.

 من نگاه و اعتقاد شخصی خودم به این  شبکه این است که اگر نگاه ما صرفا برای سال تحصیلی امسال باشد من همه بحث های شما را قبول دارم. اگر واقعا کسی ادعا کند که ما که با راه اندازی این شبکه امسال می توانیم قول قطعی به مردم بدهیم شاید قدری صادقانه نباشد ولی ابزار و بستر خوبی است و با یک نگاه بلند مدت که مکمل در طول سال تحصیلی و سایر شرایط .

 

قاسم پور:

سرمایه اجتماعی که  فرضا پشت سی هزار رای آقای قاسمی است این محصول پنجاه سال زحمات این فرد است.

ما سرمایه اجتماعی آموزش و پرورش را با این شبکه شاد به حراج گذاشتیم !

 من مدیر، مورد تمسخر اولیاء هستم . می گویند چه مدیر بی کفایتی نمی تواند پسر من را اد کند زنگ زدیم و پیام هم دادیم باز توجه نکرد. آن  خوش بینی و سرمایه اجتماعی پشت آموزش مجازی بود با این شبکه از دست دادیم.

 انتقاد از شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش و به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی

کشن روستا :

ممنونم آقای پورسلیمان از این اشراف شما و اطلاعات ؛ پیرو بحثی که در مورد سند تحول بود. این که چرا انجام نشده است  برگردیم به پروسه آقای جاویدنسب که مطرح کردند که شما پرسیدید علت چیست ما پنج اپلیکیشن موازی با این را داشتیم  و همان مطلب آقای قاسم پور که فرمودند خانم خود من اتفاق افتاد شما با پنجاه تومان نصب کردید اگر قرار بود روی آیفون نصب گردد نود و شش تومان اشتراک می خریدید. ولی این الآن می شود یک نقطه قوت که آموزش و پرورش آمد برای تمامی بسترها از آ او اس و تحت وب  گرفته و اندروید رایگان و با کیفیت ارائه کرد .

 عذرخواهی می کنم این نکاتی که فرمودید آموزش و پرورش سرمایه خودش را به حراج گذاشته ، من با شما موافقم.

 آموزش و پرورش آمده در این راستا دارد فریاد هل من ناصر ینصرنی را می زند. می گوید من آمده ام شانزده میلیون کاربر را که نه میلیون و خورده ای از آن را نیمه شعبان وارد کردم - پروسه اجبار را کنار بگذاریم - اپی که مثلا تلگرام را مثال بزنیم ، اپی که بخواهیم واتساپ را مثال بزنیم چندین سال است با به روز رسانی های متفاوت در بازه زمانی های نزدیک به تعداد واتس اپ امروزی رسیدند.

 ما در هفته گذشته مصاحبه ای از جناب وزیر بهداشت شنیدیم که هیچ دور از انتظار نیست در پاییز تلفیق کرونا و ویروس آنفولانزا را داشته باشیم. این بحران است.

در مورد کندی بارگذاری تبلت پسرم را آورده ام که عضو کلاس است و تلفن همراه خودم . یک فایل پی دی اف که تمرین پسرم بود دیشب برای معلمش ارسال کردم . من در بازه زمانی یک دقیقه نشد که آپلود کردم ، تجربه شخصی خودم است. حجم آن 9 /40   بود. یک آپلود هم با سه مگابایت بود. که بسیار راحت این بارگذاری انجام شد. در رابطه با علائم نصب که خودتان فرمودید نسخه های به روز آن دارد مشکلات را برطرف می کند .

نکته ای که اجحافی که در ویژگی خاص ندارد اتفاقا مهمترین نکته بستر شاد این است که ما یک محیط امن را ایجاد کردیم . چرا؟

 ما یک کلاس حقیقی داشتیم که معلممان تدریس می کرد بدون حضور من مدیر . ما از کلاسش خبر نداشتیم. نمی خواهم نگاهم را امنیتی - نظارتی کنم. در پروسه اول که شاد نصب شد طبق فرمایشات آقای دکتر این اتفاق بود. یعنی اگر ما دوازده تا کلاس داشتیم تمامی معلمان ما داخل آن عضو بودند به اضافه مدیر مدرسه و معلم انضباط. معلم انضباط همان معاون آموزشی مدرسه بود که کارها را انجام می داد. ولی در واژه دوم که الآن در دسترس قرار گرفته به نظرم نقد در اینجا وارد است.

من نه دفاع می کنم نه نقد اینجا نقد وارد است.

 ای کاش کارشناسی از پیش انجام می شد که این آبروریزی که آقای دکتر به آن استناد می کند انجام می شد. ما دچار شدیم. حالا چرا این اتفاق افتاده است ؟

 برداشت خودم این است با وجود درس کلاس همان حریم خصوصی دبیر را به او برگرداندیم که کلاسش مال خودش است. دبیرها هم با آن روحیه ای که داشتند از مدیر مدرسه و معاون آموزشی مدرسه کمک گرفتند این اجازه را دارند که اد کنند حتی ارتقاء دسترسی دارند می توانند بکنند مدیر کلاس یا حتی حذف کنند.

همین لحظه ای که ما اینجا هستیم صد و یازده کلاس، دویست و نود و هفت دانش آموز داخل مدرسه مان عضو هستند.

 

قاسمی:

شما امکان حذف کسی را در کلاس دارید؟ شما ادمین نیستید؟

 انتقاد از شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش و به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی

کشن روستا :

همه ارتقاء دارند. دبیر ما دسترسی دارد. مثلا کلاس دهم مکانیک ما در درس فارسی یک از سی و دو نفر، بیست و هفت نفر عضو هستند. این کسانی که عضو نشدند ، نتوانستند وارد شوند با توجه به فرمایش شما بحث یک میلیون سه میلیون و یک سوم غیربرخوردار، چطور شد ؟ تلگرام را همین کاربران تلگرامی در ایران افزایش دادند.

اینها چه کسانی هستند ؟ همین دانش آموزان ما.

 ما باید به بچه های آموزش و پرورش و دانش آموزانش احترام بگذاریم. تجربه شخصی خودم را عرض می کنم. از دوم اسفند همان هفته اول جناب آقای کرمی یک جلسه ای را برنامه ریزی کردند در سطح استان البرز و من هم به عنوان مدعو در آن جلسه بودم. تمام معاونین استان البرز در آنجا حضور داشتند.

 در آنجا گفتیم ما قبل از کرونا کار را شروع کردیم. از مهر و آبان این پروسه را انجام دادیم که هنوز کرونا وجود نداشت. ما رفتیم به سمت آموزش مجازی و برگزاری آزمون های آنلاین. اولین آزمون آنلاینی که ما برای بچه ها برگزار کردیم ساعت هشت شب بود در آبان ماه. نکته مثبت که در بستر شاد وجود دارد این است که برای بچه ها امکان ارسال پیام به هم را ندارند. نمی توانند چت خصوصی داشته باشند ولی همه اینها در اپلیکیشن واتس اپ و تلگرام این امکان را داشتند چرا؟ من اولیائی سراغ دارم که به دخترشان گوشی نداده اند گفته اند دوست ندارم دخترم وارد حریم مجازی بشود. چرا چون با دوستان ارتباط می گیرد. الآن آموزش و پرورش سرش را بالا می گیرد و به اولیاء اطمینان می دهد که فرزند شما در یک محیط کاملا امن بدون هیچ گونه ارتباط فارغ از مدرسه و مسئول دانش آموز را دارد. این نکته مهمی است در بستر شاد که انجام شده است.

 و آخرین مطلبم این است در تمامی اپلیکیشن های خارجی محیط های ناامنی وجود دارد.

 چرا قبلی ها حذف شدند ؟ مثلا روبیکا بالاترین درصد عضویت را داشت. ولی در روبیکا یک محیط روبینا داشتیم. که بچه ها دسترسی به انیمیشن ها را داشتند. ولی الآن در بستر شاد ما هیچ کدام از این خطرها را نداریم. بچه ها کاملا در محیط امن هستند.

 تحمل کنید با این به روزرسانی های پیش رو .

خواهشی که از شما آقای دکتر دارم این است که این نکته را از بالادستی ما بخواهید که در پایان هفته ها یعنی پنجشنبه و جمعه تلاش کنند که به روز رسانی هایشان را انجام بدهند. این خیلی مهم است. در بازه زمانی تا روز جمعه قرار بگیرد هر گونه ارتقایی که بخواهد انجام بگیرد . در حقیقت آخر هفته موقع استراحت بچه ها است. بچه ها در این روزها پایین ترین درصد حضور در اپلیکیشن ها را دارند.

 

پورسلیمان:

آقای قاسمی

ببخشید شما گفتید که در این رابطه نظرسنجی دارید که رضایت دارند ؟

الآن پرتال وزارت آموزش و پروش روز یک اردیبهشت دوشنبه یک نظرسنجی گذاشته از مدت ها پیش که سوالش این است آیا میزان اثربخشی کمی و کیفی آموزش های مجازی مورد رضایت شماست؟ مجموع کل آراء دو هزار و سیصد و پنجاه و پنج ؛ بله نوزده درصد، خیر هشتاد و یک درصد !

 این نظرسنجی وزارت آموزش و پرورش است !

 

قاسم پور:

یک نظرسنجی :

به نظر شما مجموع کلاس های مجازی و شبکه آموزشی تلویزیون چقدر در فرایند آموزش دانش آموزان مفید بوده است؟ عالی شش درصد، خوب یازده درصد، متوسط بیست و یک درصد ، ضعیف شصت و دو درصد.

 

قاسمی:

بهتر بود عنوان سوال تفکیک می شد. چون اصلا از تلویزیون استقبال نمی شود. شاد مجازی نیست.

این به شبکه شاد برنمی گردد. چون هنوز ما آموزشی نداریم.

 انتقاد از شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش و به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی

خمیس آبادی:

من خودم منتقد شاد هستم ولی باز هم می گویم جای شاد خالی بود و همچنان خالی است.

نکته اول این که وقتی روز اول همه به سر کلاس می روند و جلسه اولی که با اولیاء دارند اولین نکته ای که اولیاء از معلم می خواهند این است که به ما شماره بدهید. دنبال یک کانال یا راه ارتباطی با معلم هستند که غیر از فضای مدرسه با معلم در ارتباط باشند مانند تعطیلاتی که ممکن است پیش می آید یا مسئله ای پیش بیاید یک راه ارتباطی می خواهند که ما نداشتیم که در اینجا معلم مجبور است که شماره خودش را بدهد که دردسرهای خودش را دارد یا از طریق واتس اپ یا تلگرام یک ایدی بدهد. این شبکه شاد مشکل من معلم را برای مهر سال بعد حل کرده و با خیال راحت می توانم آیدی را در اختیارشان بگذارم با این توصیف که این پیام رسان برای وزارت آموزش و پرورش است و به عنوان یک معلم ، تلگرام را تبلیغ نکرده ام.

نکته دوم این که آموزش و پرورش مخالف استفاده بچه ها از اینترنت و کامپیوتر نیست ، چرا چون من پایه ششم را درس می دهم و درسی به نام کار و فن آوری داریم که داریم کار با اینترنت را آموزش می دهیم. ولی من مخالفم با بچه هایی که تبلت به سر کلاس می آورد وقتی من حضور دارم ولی وقتی من حضور ندارم و آموزش غیر حضوری است بهترین آموزش می تواند باشد. بنابراین ما مخالف استفاده از اینترنت نیستیم چون داریم آن را آموزش می دهیم چون در کتاب هایمان آمده است.

نکته دیگر این که من به عنوان یک معلم بخشنامه ای که اگر این را پیام رسان را نصب نکنید تخلف محسوب می شود ندیدم ، شاید به دست من نرسیده است و اصلا تهدیدآمیز نبوده است.  مدیر ما گفت چون سلیقه ای عمل شده و هنوز شروع نکرده اند این پیام رسان در حال حاضر به وجود آمده و لطفا نصب کنید و همه همکاران نصب کرده اند و چیزی به عنوان تهدید و یا بخشنامه ای در این مورد ندیدیم.

 انتقاد از شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش و به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی

پورسلیمان:

این صحبت های سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات است که دو روز پیش اعلام کرده است.

ما که سی و یک سال است در آموزش و پرورش کار می کنیم شاید بهتر  از شما که تازه وارد این فضا شده اید حس می کنیم .

مسئولین آموزش و پرورش در تریبون های رسمی یک طور صحبت می کنند اما پشت پرده طور دیگری عمل می کنند.

مثلا در ظاهر می گویند آموزش رایگان است و اصل 3 و 30 قانون اساسی را می گویند اما در فضای غیررسمی عنوان می کنند یواشکی طوری پول بگیرید که که سر و صدایی در نیاید !

 یا اول سال تحصیلی نگیرید بگذارید دو سه ماه بعد بگیرید.

 فضای غالب در آموزش و پرورش شفاف نیست. دائما " قانون " را دور می زنند.

خانم خمیس آبادی !

 شما این بخشنامه را ندیده اید ولی من دیده ام.

آموزش و پرورش فقط که مدرسه شما نیست !

باید افق دید و تحلیل را گسترده تر کرد .

جالب است مدیران آموزش و پرورش و سایر مسئولان و مقامات می گویند از رسانه های داخلی استفاده کنید اما اکثرا خودشان از پیام رسان های خارجی استفاده می کنند !

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش اول

بخش دوم


انتقاد از شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش و به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی

یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399 13:28 خوانده شده: 631 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1399/02/21 - 14:54
کاش از صفر شروع کردن بود بلکه از بیراهه و کج راهه و بد راهه شروع کردن است
پاسخ + 0 0 --
محمود 1399/03/07 - 16:37
سلام . در حد خودش خوبه . اما باید برای دوره و کارهای بعدی تقویت بشه .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با برگزاری سالانه مراسم بزرگداشت " مقام معلم " موافقید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور