صدای معلم

" نامه ی سرگشاده 2000 استاد آلمانی برای برگزاری کلاس های حضوری "

آیا وزارت آموزش و پرورش قرار است اجرای برنامه ی آموزشی و درسی را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون زیر ساخت احاله دهد ! روزمرگی و بی برنامگی تا کی ؟

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

 آیا وزارت آموزش و پرورش قرار است اجرای برنامه ی آموزشی و درسی را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون زیر ساخت احاله دهد

به تازگی در خبری که منتشر شد ( این جا ) ؛ دولت بریتانیا دستور داده تا از اول ژوئن کلاس اول و کلاس ششم دوره ابتدایی و همچنین پیش دبستانی بازگشایی شود .

این خبر حاکی است سایر مدارس انگلستان از جمله دبیرستان و سال‌های پیش از دانشگاه قرار است از ۱۵ ژوئن باز شوند. سایر مناطق بریتانیا تصمیم متفاوتی گرفته اند.

شرایط تعیین شده برای فعالیت مدارس ابتدایی از سوی مقامات ذی صلاح چنین اعلام شده است :

آیا وزارت آموزش و پرورش قرار است اجرای برنامه ی آموزشی و درسی را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون زیر ساخت احاله دهد

  *  در کلاس‌های درس نباید بیشتر از ۱۵ دانش‌آموز باشد و تمام مدت باید جدا از هم باشند.

  *  از دانش‌آموزان خواسته شده که در صورت امکان از یکدیگر دو متر فاصله بگیرند اما رعایت این مساله در میان کودکان کوچک‌تر مشکل‌تر است.

  *  به طور متناوب از دانش آموزان خواسته شود که دست‌هایشان را برای ۲۰ دقیقه بشویند .

  *  زنگ تفریح ها و ساعات کاری و شروع و پایان متفاوت برای جلوگیری از تجمع دانش‌آموزان

  *  استفاده کمتر از وسایل بازی و وسایل کمک درسی

 *   مادر و پدرها نباید در مقابل در مدارس و یا در محوطه بازی جمع شوند .

  *  مادر و پدرها و سرپرست کودکان فقط با هماهنگی قبلی می‌توانند وارد مدارس شوند .

  *  اگر عضوی از خانواده کودکان علائم بیماری کووید۱۹ را داشته باشند باید از رفتن به مدرسه خودداری کنند.

دویچه له فارسی در تاریخ 15 آوریل ( فروردین ) سال جاری نوشت : ( این جا )

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز چهارشنبه ۲۷ فروردین (۱۵ آوریل) اعلام کرد که دولت فدرال و نخست‌وزیران ایالت‌ها در باره کاهش گام به گام مقررات محدودیت‌های اجتماعی ناشی از گسترش ویروس کرونا در این کشور به توافق رسیده‌اند.

آیا وزارت آموزش و پرورش قرار است اجرای برنامه ی آموزشی و درسی را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون زیر ساخت احاله دهد

به گفته صدراعظم آلمان مدارس در این کشور  از تاریخ ۴ ماه مه مرحله به مرحله بازگشایی خواهند شد و شروع کار کلاس با دوره پایانی دانش آموزانی است که قرار است امتحان آخر دبیرستانی را بدهند و یا وارد دوره جدید تحصیلی شوند. قرار است  تا ۲۹ آوریل برنامه‌ای برای چگونگی از سرگیری کلاس‌ها با رعایت اقدامات ویژه بهداشتی و ایمنی از سوی وزیران آموزش و فرهنگ ایالت‌ها تهیه شود.

پیش از کنفرانس روز چهارشنبه، نمایندگان دولت‌ فدرال و ایالت‌ها خواستار هماهنگی برای افتتاح مراکز آموزشی و تنظیم مقررات بهداشتی مدارس شده بودند. اما اتحادیه معلمان آلمان تأکید کرده بود که مدارس به مدت زمان طولانی‌تری برای آغاز کار نیاز دارند.

به گفته مارکوس زودر، نخست‌وزیر ایالت بایرن در این ایالت مدارس به تدریج از ۱۱ ماه مه ، بازگشایی می‌شوند و اولویت با کلاس‌های بالاست.  مهد کودک‌ها و مدارس ابتدایی به جز کلاس چهارم همچنان تعطیل می‌مانند. در سایر ایالت‌ها شروع کار مدارس از ۴ ماه مه خواهد بود. در عین‌حال روسای ایالات آلمان در باره مراحل بعدی در تاریخ ۳۰ آوریل بحث  و گفت گو خواهند کرد. "

در این راستا ، ۲۰۰۰ استاد آلمانی  نامه ای سرگشاده برای برگزاری کلاس های حضوری نوشته اند . ( این جا )

در این نامه سرگشاده آمده است:

همان گونه که مدارس و مهد کودک ها به صورت مرحله ای به شرایط عادی بازگشتند، دانشگاه نیز این ظرفیت را دارد که کلاس های حضوری در آن برگزار شود. علی رغم پیش بینی یک تقویم آموزشی منعطف در چنین کشورهایی که البته با ابلاغ و نطارت بر رعایت دقیق پروتکل بهداشتی همراه است ؛ به نظر می رسد وزارت آموزش و پرورش ایران برنامه ی مشخصی و زمان بندی شده ای برای اجرای همان تقویم آموزشی سابق و معیوب خویش را نیز ندارد و همه چیز را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون پیش بینی و اجرای زیر ساخت های لازم حواله می کند !

اساتید آلمانی این نگرانی را ابراز کرده اند که ممکن است سه ارزش مهم دانشگاه قربانی تصور و اشتیاق ما برای جهش دیجیتال در یاددهی و یادگیری شود:

* دانش و بینش و نقد و خلاقیت در دیدار و حضور است که رخ می دهد و دانشگاه محل دیدارهاست.

*تحصیل مرحله ای از زندگی جمعی و شبکه سازی اجتماعی است.

*تدریس دانشگاه بر مبنای یک تبادل مهم ، مشارکتی و اعتماد بین افراد شکل می گیرد و به باور متخصصان حضور افراد در کنار هم همچنان بهترین بستر برای این منظور است. "

« صدای معلم » در آخرین گزارش خود نوشت : ( این جا )

هنوز وزارت آموزش و پرورش به گزارش « صدای معلم » با عنوان : " ادامه تعطیلی مدارس و برگزاری امتحانات مدارس به شیوه غیرحضوری غیرمنطقی و بلاموضوع است ! پاسخی نداده است " .( این جا )

در این گزارش آمده بود :

" برنامه وزارت آموزش و پرورش در اختیاری کردن حضور دانش آموزان در مدرسه و اجباری بودن حضور معلمان و سایر کادر مدرسه فاقد تئوری مشخص در حوزه آموزش موثر بوده و نوعی رفع تکلیف به شمار می آید .

همان گونه که سیاست های یک سویه و آمرانه وزارت آموزش و پرورش در نصب و اجرای برنامه شاد مخالف اصول و سیاست " مدرسه محوری " بود استمرار این وضعیت و اداره بخشنامه ای محیط های آموزشی نیز در تداوم مخالفت با اصل مدرسه محوری است .

مطابق آیین نامه اجرایی مدارس ، " شورای مدرسه " با تعامل سایر ارکان آن صلاحیت تصمیم گیری در این موارد را داراست .

همان الزامات و شرایطی را که رئیس اتاق اصناف تهران برای بازگشایی مشاغل پر خطر اعلام کرده است می توان به صورت دقیق تر و عینی تر در مدارس به کار بست .

" مدرسه " محیط زندگی است و دانش آموزان با تمرین مهارت های زندگی و برخورد منطقی با بحران ها باید خود را برای آینده و زندگی در مقیاس وسیع تر در مقام یک " شهروند " خود را آماده کنند .

آیا وزارت آموزش و پرورش قرار است اجرای برنامه ی آموزشی و درسی را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون زیر ساخت احاله دهد

پرسش « صدای معلم » از وزارت آموزش و پرورش و ستاد ملی مبارزه با کرونا آن است که بر اساس چه مبانی و استدلالی در مورد " مدارس " تصمیم می گیرند ؟

آیا " دیوار مدارس " همواره باید کوتاه باقی بماند ؟

پر رنگ کردن نقش " مدرسه " در راستای اصل " مدرسه محوری "  به همراه در اختیار دادن بودجه و اعتبارات لازم و کافی برای اجرای درست و کامل شیوه نامه های بهداشتی در کنار نظارت علمی و جامع می تواند بهترین تصمیم برای ادامه حیات مدرسه در شرایط کرونایی و تمرین مسئولیت پذیری و حقوق شهروندی باشد ."

این در حالی است که وزیر آموزش و پرورش در نشست اخیر رسانه ای خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسش های صدای معلم با صراحت اعلام کرد که : ( این جا )

" قطعا پاسخ گویی سیاست ماست ، منطقی هم هست. وقتی که ابهامی در جامعه شکل بگیرد یک مجموعه ای که به پیشرفت و تحقق اهدافش فکر می کند نمی تواند از ابهامات استقبال نکند.

 اگر در ابهامات باقی بماند ممکن است که پیچیده تر بشود بنابراین سیاست ما این است اگر در جایی موردی تخطی از این سیاست بشود قابل پیگیری است اما وزارت آموزش و پرورش خودش را وزارت پاسخ گو می داند و وظیفه خودش می داند که این کار را انجام بدهد. " فصل تابستان با توجه به این که « آلودگی هوا » به ویژه در شهرهای بزرگ در سطح پایینی قرار دارد و فعالیت ویروس کرونا نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند کنترل شود زمان مناسبی برای بازگشایی مدارس و جبران عقب ماندگی های تحصیلی دانش آموزان است .

مگر می شود در یک و یا چند مورد " شورای مدرسه " صلاحیت و اختیار تصمیم گیری در مورد برگزاری آزمون و چگونگی اجرای آن را داشته باشد اما در سایر موارد حق دخالت و یا تصمیم گیری را نداشته باشد ؟!

این در حالی است که مطابق با " آیین نامه اجرایی مدارس " و نیز اصل " مدرسه محوری " موکد در سند تحول بنیادین ؛ " شورای مدرسه " حق تصمیم گیری در همه ی این موارد را  دارد و نیازی به دخالت های بیرون از مدرسه نیست .

پرسش این است که آیا مدیران و مقامات که خیلی در جریان تحولات و محیط و جو مدارس نیستند ؛ چگونه به خود اجازه می دهند که از صفر تا صد موارد برای مدرسه و ارکان آن تصمیم گیری کنند ؟

چرا این مقامات حاضر نیستند هویت حرفه ای مدرسه و معلمان را به رسمیت بشناسند ؟

چگونه و با کدام معیار می توان تشخیص داد که همیشه حق با این گونه مدیران است ؟ و آن ها اشتباه نمی کنند ؟

آیا وزارت آموزش و پرورش قرار است اجرای برنامه ی آموزشی و درسی را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون زیر ساخت احاله دهد

« صدای معلم » در پایان گزارش خود آورده بود :

" این رسانه پیش تر در مورد کیفیت آموزش در شبکه شاد پرسش کرد اما پاسخی ارائه نشد .

آیا مسئولان می توانند در مورد " سلامت امتحانات " به صورت غیرحضوری تضمین دهند ؟ این در حالی است که به تازگی مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری گفته است : ( این جا )

" والدین نباید موجبات تقلب دانش‌آموز را به هنگام آزمون مجازی فراهم کنند، چرا که این رفتار برای آینده جامعه و دانش‌آموزان خطرناک است ! "

« صدای معلم » بار دیگر در راستای مدرسه محوری و تمرکز زدایی از وزارت آموزش و پرورش انتظار دارد تا هویت مدرسه را به رسمیت شناخته و اجازه دهد تا خرد جمعی مدرسه در مورد آینده خود و ذی نفعان تصمیم گیری کند .

نقش این وزارتخانه نیز همچنان باید نظارت با رویکرد اصلاحی باشد . "

آیا وزارت آموزش و پرورش قرار است اجرای برنامه ی آموزشی و درسی را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون زیر ساخت احاله دهد

علی رغم پیش بینی یک تقویم آموزشی منعطف در چنین کشورهایی که البته با ابلاغ و نطارت بر رعایت دقیق پروتکل بهداشتی همراه است ؛ به نظر می رسد وزارت آموزش و پرورش ایران برنامه ی مشخصی و زمان بندی شده ای برای اجرای همان تقویم آموزشی سابق و معیوب خویش را نیز ندارد و همه چیز را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون پیش بینی و اجرای زیر ساخت های لازم حواله می کند !

فصل تابستان با توجه به این که « آلودگی هوا » به ویژه در شهرهای بزرگ در سطح پایینی قرار دارد و فعالیت ویروس کرونا نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند کنترل شود زمان مناسبی برای بازگشایی مدارس و جبران عقب ماندگی های تحصیلی دانش آموزان است .

این فرصتی است که برنامه ریزان و تصمیم گیران آموزشی  باید با شجاعت و تدبیر اتخاذ کنند و از چیرگی روزمرگی بر برنامه ریزی آموزشی جلوگیری کنند .

پایان گزارش/


آیا وزارت آموزش و پرورش قرار است اجرای برنامه ی آموزشی و درسی را به شبکه شاد و آموزش های مجازی بدون زیر ساخت احاله دهد

چهارشنبه, 21 خرداد 1399 14:58 خوانده شده: 482 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 -3 --
ناشناس 1399/03/21 - 16:25
حال که ایران را با سایر کشورها مقایسه کردید فراموش نکنید در فراهم سازی اولین شرط پروتکل بهداشتی توانایی نداریم کلاس15 نفره در ایران نداریم کلاس 40 نفره است و بدون فاصله ایمن
نظارت بر بهداشت و امکانات بهداشتی مدارس در بریتانیا و آلمان را با ایران مقایسه نکنید در ایران بسیاری از معلمان آموزشی و کادر دفتری در اوج کرونا با وجود بخشنامه و الزام ماسک نمی زدند

اکرونا ربطی به تابستان ندارد چنانچه در استانهای گرمسیر کشورمان شاهد موج گسترده این بیماری هستیم

اگر دانش آموزی یک سال تحصیلی و یا چند ماه آموزشی را از دست بدهد در زندگی چندین ساله اش تاثیری ندارد ولی اگر والدین را در اثر سهل انگاری از دست بدهد همه زندگی اش تحت تاثیر این اتفاق قرار می گیرد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/21 - 19:32
دقیقا. در مدرسه خود من دو نفر از معاونان نه ماسک می زنند نه دستکش دست می کنند. تذکر ما هم نشانه ترسو بودن ما تلقی می کنند. بعد اینها الگوی بچه های مردم خواهند بود.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/03/21 - 20:54
دوست عزیز ناشناس

سلام

1- جالب است که معلمان همیشه در بحث " حقوق و مزایا " و " جایگاه معلمی و معلمان " خود را با این جور جاها مقایسه می کنند حتی در حد اغراق و مبالغه می گویند که در آلمان معلمان پشت چراغ قرمز نمی ایستند !! اما وقتی این گونه مباحث پیش می آید بیان می شود که آقا ! این جا ایران است نه اروپا !


2- ما هم متوجه هستیم که گرما تاثیری در اشاعه بیماری کرونا ندارد اما اگر متن را با دقت مطالعه فرمایید از عامل مهم دیگر که دست کمی از این بیماری ندارد نام برده شده است و آن " آلودگی هوا " است .

هر چند کارشاسان بر این نظرند که آلودگی هوا وضعیت کرونا را تشدید می کند .

3- در جاهای دیگر هم فرزندان والدین دارند و بر عکس .

در مدرسه هست که باید این مهارت ها را یاد بگیرند .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
. 1399/03/21 - 22:53
جالب است که امثال شما مقایسه معلم آلمانی و ایرانی را صحیح نمی دانید ولی برای موجه جلوه دادن بازگشایی مدارس بدون توجه به شرایط مدارس ایران به ناگاه مدارس بریتانیا و آلمان را الگو قرار می دهید

دلیل این آسمان ریسمان بافتنها و علاقه صدای معلم به بازگشایی مدارس چیست ؟ مسلما چیزی فراتر از دغدغه آموزشی است
پاسخ + 0 0 --
. 1399/03/21 - 22:56
آلودگی در درازمدت آثار زیانباری بر سلامت فرد دارد ولی کرونا در عرض یکی دو هفته می کشد نگرانی از آلودگی هوا در مقابل خطر کرونا در اولویت نیست
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/03/22 - 09:08
سلام

دوست عزیز ناشناس

« صدای معلم » مستندات و دلایل خود را برای بازگشایی مدارس اعلام کرده است .

در همه نظام های آموزشی هم اصل آموزش حضوری است و آموزش های مجازی نقش مکمل دارند .

دلایل شما برای ادامه تعطیلی مدارس چیست ؟

مگر به لحاظ منطقی می توان پذیرفت که همه مشاغل و صنوف باز باشند اما مدارس تعطیل باشند ؟


به جای نیت خوانی و بیان مقاصد پشت پرده احتمالی ، دلایل خود را بیان کنید .


از نظر ما دلیلی برای ادامه تعطیلی مدارس به این شکل وجود ندارد .

آیا اگر شما معلم مدارس غیرانتفاعی ، خرید خدمات و... بودید این گونه بر ادامه تعطیلی مدارس پافشاری می کردید ؟!

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
. 1399/03/22 - 16:22
کرونا مافیای کنکور و مدارس غیرانتفاعی را فلج کرده سود مالی موسسان بر سلامت دانش آموزان ارجحیت دارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/25 - 11:47
معلمان و دانش آموزان درصد زیادی را از جامعه را تشکیل می دهند و با توجه به تراکم بالای کلاس ها وسطح پایین بهداشت مدارس،آموز ش حضوری ، باعث مرگ و میر فراوان خواهد شد.
مشاغل دیگر،خصوصی هستند و چاره دیگری ندارند و در ضمن با بچه ها سرو کار ندارند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/25 - 11:52
بهترین راه حل ادامه آموزش مجازی و گروه بندی دانش آموزان و حضور حداقلی با کمترین تراکم در مدارس است. نظم و دقت و امکانات آلمانی ها، شاید فقط برای ژاپن قابل الگوبرداری باشد.
البته از نظر مزایا، قطعا با توجه به شرایط سخت کاری معلمان در ایران، حق بود که مزایای معلمان ما بیشتر از آنها باشد.
پاسخ + +2 -3 --
. 1399/03/21 - 16:26
دلواپس آموزش مجازی نباشید تعدادی از دانش آموزان با وجود آموزش حضوری با نمره دهی توصیفی توانایی نوشتن نام خود را ندارند ولی هر سال به پایه بعد منتقل می شوند

برای حل این مشکل باید به مدارس اجازه تصمیم گیری داد تا بدون اجبار از طریق هر پیام رسانی که برای دانش آموز و یا معلم در دسترس تر است چند ماه اول سالتحصیلی را سپری کنند پس از این بازه زمانی ،با کاهش قدرت ویروس ،کشف واکسن و یا کاهش میزان مبتلایان آموزش حضوری با گروه بندی دانش آموزان آغاز گردد به نحوی که هر روز فقط یک سوم دانش آموزان در کلاس درس حاضر شوند
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/03/21 - 20:58
دوست عزیز

سلام

اگر وضعیت آن چنان است که می فرمایید باید دید مقصر کیست ؟

دانش آموزانی که " فله ای " قبول می شوند و حبابی نمره می گیرند ؛ توسط معلمان ارزشیابی می شوند و نه مدیران !

پس باید نخست انگشت اتهام را در این موارد به سوی " معلمان " گرفت !

در مورد بقیه نظرات هم با شما موافقیم .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
. 1399/03/21 - 23:12
ارزشیابی توصیفی از اکتشافات معلمان نبوده،انگشت اتهام را به سوی اساتید منورالفکری بگیرید که این طرح ها را ارائه داده اند
ادارات مدیر را تحت فشار می گذارند و مدیر معلمان را
انتظار نداشته باشید در این سیستم معیوب معلم به مانند یک منجی، تاوان همه ناکارآمدی ها را پس دهد هر چند دیواری کوتاهتر از دیوار معلم وجود ندارد وبرای متهم کردن در دسترس تر است
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/03/22 - 09:16
دوست عزیز

سلام

در جامعه ما از دیر باز فرافکنی مشکلات و مسئولیت گریزی وجود داشته و متاسفانه به صورت یک " فرهنگ " و " نرم " درآمده است .


گویی اکثریت در همه سطوح عادت کرده اند مشکلات را به گردن یکدیگر بیندارند .


منظور ما الزاما ارزشیابی توصیفی نبود .


هر چند آن هم قابل بحث و بررسی است .

( شما می توانید در یادداشت و یا مطلبی این موضوع را نقد کنید و تا حصول نتیجه آن را ادامه دهید . مثل کاری که صدای معلم انجام می دهد )

" ادارات مدیر را تحت فشار می گذارند و مدیر معلمان را " یعنی چه ؟

هر کسی در برابر شغل و جایگاهی که دارد باید مسئول و پاسخ گو باشد .

اگر دانش آموزان بی سواد هستند که متاسفانه تعداد قابل توجهی هستند باید معلمان در این مورد به اندازه خود پاسخ گو باشند .


دیوار و جایگاه هر کس توسط خودش ساخته و پرداخته می شود .

به جای عوامل بیرونی نخست خود را ببینیم .

پایدار باشید .
پاسخ + +3 -2 --
مهدی 1399/03/21 - 20:00
جالبه هنوز سال تحصیلی بصورت رسمی پایان نیافته و از شروع سال تحصیلی جدید صحبت می شود. بهتر است مقداری از بلبشو و استرس این بحث ها کناره گرفته شود. تا ذهن معلم و دانش آموز و مدارس، آرام گیرد. هر چیز به وقت خودش نکوست. قدیما خیلی خوب بود. سال تحصیلی تمام می شد و همه از تابستان و فراغت لذت می بردند. تا هفته آخر شهریور. و سپس کار بازگشایی مدارس شروع می شد. همه چی لذت داشت. همه چی رو پیشاپیش کم جان و بی رمق می کنیم. صدای معلم عزیز، لطفا کمی وسعت نظر بخرج بدین. مرسی
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/03/21 - 21:02
درود

آقای مهدی

از کدام سال تحصیلی و پایان آن صحبت می کنید ؟

مدارس که عملا از ابتدای اسفند 98 تعطیل هستند .

شرایط تغییر کرده است .

نمی شود همیشه در " گذشته " زندگی کرد و نوستالژیک اندیشید .

یک اصل مهم این است که جریان آموزش نباید هیچ گاه تعطیل شود .

شبکه شاد و آموزش های مجازی هم چون که زیر ساخت های لازم را ندارند و نه دانش آموزان و نه معلمان آموزش ندیده اند ، پس کارایی و اثربخشی ندارند .

نباید جوری عمل کرد و دفاع کرد که جامعه فکر کند معلمان همیشه دنبال تعطیلی مدارس هستند !

کما این که چنین می اندیشند ...

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/03/22 - 10:16
مدارس از اول اسفند تعطیل شده اند؟؟ عملا؟ شما یکسری به اینستا گرام بزنید و ببینید که معلم هایی چقدر پرتوان و عالی، تدریس و تعامل داشتند. زحمت کشیدند و تعامل با ۳۵ دانش آموز و والدین شان، کل وقت معلم را گرفت. این کلمه تعطیلی رو شما چه معنا می کنید؟؟؟؟ شما که دم از تغییر شرایط نوستالوژیک می زنید و سنتی، هنوز که منظورتون از باز بودن مدرسه و فعالیت دقیقا همان حالت سنتی و حضور فیزیکی هست. !!!
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/03/22 - 12:09
سلام

آقای مهدی

در این مورد اقوال و نظرات مختلفی وجود دارند .

از نظر وزیر آموزش و پرورش بیش از 90 درصد معلمان عضو شبکه شاد شده اند اما شما نگاهی به همین نظرسنجی در صدای معلم بیندازید .

ببینید کیفیت آموزش چگونه است .


نمی شود یک مورد را به همه جا تعمیم داد .

نظام آموزشی ایران فاقد زیر ساخت های لازم برای آموزش های موثر و کیفیت بخش مجازی است .


دانشگاه آزاد برلین آلمان و دانشگاه آکسفورد انگلستان دو دانشگاه برتر اروپایی در زمینه آموزش های مجازی هستند .

اما این گزارش نشان می دهد که اساتید آلمانی تقاضای آموزش حضوری کرده اند .

دلایل هم ذکر شده اند .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/03/22 - 12:17
ممنون از پاسخ شما . کسی منکر و مخالف آموزش حضوری نیست. اما یجوری هم مسولین و رسانه ها صحبت می کنند که انگارمعلمین زحمت نکشیدند در این مدت. و تازه باید تابستان بیایند و حضوری جبران مافات کنند. این نوع نگاه، خستگی را در معلمینی که باتمام وجود و مهارت فوق العاده در فضای مجازی فعالیت کردند را ده چندان می نماید.
ضمنا مگر وزارت علوم با آنهمه استاد و لپ تاپ هایی که به رایگان در اختیارشون قرار داده شد، چقد در آموزش مجازی مهارت دارند؟
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1399/03/21 - 22:08
سلام به همه همکاران عزیز : من در مدت زمانی که در شبکه شاد و قبل از آن روبیکا آموزش می دادم نومیدانه احساس می کردم که کسی (بجز تعدادی از دانش آموزان فعال) به این آموزشها توجه نمی کند و باز دهی چندانی ندارد اما بهتر از هیچی بود و زمانی که از اداره منطقه حدودا 28 اردیبهشت آمدند بازدید و نظرمان را پرسیدند گفتم زحمت آموزش در شبکه های اجتماعی 10 برابر زحمت آموزش حضوری است .(بدلیل مشکلات اینترنت ، نبودامکانات لازم ، عدم آمادگی و کار و تجربه لازم در این فضا و....) . اما بازدهی ان یک دهم آموزش حضوری هم نیست .
و اما الان که دارم برای شما می نویسم خدا می داند که چقدر برای ضعیف شدن آموزش و این تعطیلی ناخواسته ناراحت بوده و هستم خوشبختانه شما مرا نمی شناسید که بخواهم تعریفی از خود گفته باشم ما دوست داریم مدارس باز گشایی شود اما اما خدا وکیلی با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی . که هم خدا راضی باشد و هم بنده خدا.
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/03/21 - 22:19
زمانی که برنامه شاد هنوز رایگان نشده بود من در روبیکا تدریس می کردم چون بعضی از دانش آموزان می گفتند ارسال پیام در آن رایگان است و بعد فعالیتهای کلاس را به کلاس شاد منتقل می کردم . البته مدیر مدرسه هم در کلاس روبیکا عضو بود ودر جریان مسئله بود . گاها اینترنت منزل قطع می شد و من نیمه های شب برای بچه ها مطلب می گذاشتم تا هر وقت انلاین شدند ببینند و همه اینها بخاطر دانش آموزان مظلوم و محروم بود و نه آموزش و پرورش که بعد ها شاد را اجباری کرد و همه اینها زحمتش زیاد بود بیشتر از کلاس حضوری . و واقعا اعصابم به هم میریخت وقتی دانش آموزی پیام میداد که : لطفا عکس مطالب و فیلم را کمتر بگذارید بسته ما زود تمام می شود اگر میشود بصورت پیام بنویسید که رایگان باشد .همچنانکه در کلاسهای حضوری هم مشکلات مختلف زندگیشان اعصاب ما را به هم میریخت . لطفا اینها را در جامعه منعکس کنید ما دنبال تعطیلی نیستیم .
پاسخ + +4 0 --
آگاه 1399/03/22 - 03:01
اگر زمانی بخواد مدارس حتی با رعایت دستوالعمل های بهداشتی دایر بشن،قطعا اولا اگر بچه ها و همه ی کادر مدرسه نکات رو رعایت کنند،بعد از مدتی خسته میشن و در رعایت بهداشت سهل انگاری میکنن،مثل وضعیت امروز جامعه ما که حتی با فاصله گذاری اجتماعی بازهم مردم کامل نکات رو رعایت نمیکنن و همین کار باعث شد که آمار مبتلا ها هم زیادتر بشه و کاهش پیدا نکنه.بعد اگر بخواهیم کل مدارس ایران رو در نظر بگیریم،همه مدارس شرایط رعایت دستورالعمل های بهداشتی رو ندارن و همین امر باعث میشه که با مبتلا شدن دانش آموزان به کرونا آمار مبتلاها نه تنها بیشتر بشه،بلکه دیگه سلامتی بچه ها به راحتی به روال قبلی برنمیگرده.درست هست که آموزش باید همیشه جریان داشته باشه ولی وقتی آموزش دیدن با این شرایط به قیمت به خطر افتادن و از دست دادن جون کادر مدرسه و دانش آموزان تموم میشه اصلا عقلانی نیست و باید تا اونجایی که امکان داره از روش های جایگزین استفاده کرد.
پاسخ + +2 0 --
آگاه 1399/03/22 - 03:01
ادامه پیام قبلی
مشکل ما در راه های جایگزین هم این هست که عدالت آموزشی به طور کامل برقرار نیست و همه افراد نمیتونن از آموزش یکسان و با کیفیتی برخوردار بشن که حل این مشکل هم با قانونگذاری مجلس و اجرای مصوبات توسط دولت امکانپذیر میشه که متاسفانه هنوز اقدام موثری در این مورد انجام نگرفته.اصلا همین شبکه شاد که باعث شد خانواده های زیادی که گوشی موبایل یا هر وسیله ارتباطی که لازم بوده رو بخرن تا بچشون از آموزش محروم نشه،قطعا دارای تبعات مختلفی خواهد بود که معلوم نیست چه آینده ای در انتظار بچه ها خواهد بود.
پاسخ + +3 -2 --
دبیر مفت 1399/03/22 - 07:31
در صورت بازگشایی مدارس از تابستان باید حق الزحمه آن هم در نظر گرفته بشه. ابلاغ سال تجصیلی جاری ما تا آخر شهریوره.
گرفتن هر نوع تصمیمی باید در چهارچوب قانون باشه.
اینکه کلاسها از تابستون شروع بشه و تا آخر خرداد سال دیگه ادامه داشته باشه تضییع حقوق معلمه و برخلاف ابلاغ امسال.
اتمام کلاسهای سال بعد تا فروردین و اردیبهشت هم وعده سرخرمنه. چرا که اعتباری به وعده های وزارتخونه نیست.
وزارتخونه ما شده کارخونه تولید بخشنامه های بی پشتوانه. امروز یه چیزی میگن به فردا نرسیده لغوش میکنن. عین همین سردرگمی رتبه بندی و شاد الکی خوش.
پاسخ + +3 -1 --
شهاب 1399/03/23 - 12:17
تقویم آموزشی مدارس از اول مهر هرسال تا پایان اردیبهشت سال بعد است وظیفه معلم هم کارکردن در این مقطع زمانی است حال اگرشرایط خاصی پیش آمد ومدرسه تعطیل شد مجبورکردن معلم به جبران عقب ماندگی ها غیرقانونی است
متاسفانه مدارس تجهیزات برودتی ندارند ودر مناطق گرمسیر گذاشتن کلاس جبرانی درتابستان غیر ممکن است درمناطق دیگر هم انجام این کاربسیار مشکل است
تصمیم گیری در موردبازگشایی مدارس درصلاحیت شورای مدرسه نیست بلکه این کار درصلاحیت وزارت بهداشت است
می توان برای مدارسی که وزارت بهداشت مجوز باز گشایی می دهد این کاررا در تابستان انجام داد مشروط براینکه تجهیزات برودتی فراهم وبه معلم اضافه کار پرداخت شود
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/03/23 - 12:31
درود

آقای شهاب

1- درست است . بازگشایی مدارس در صلاحیت شورای مدرسه نیست . اما تصمیم گیری در مورد " تقویم آموزشی " در حوزه اختیارات شورای آموزش و پرورش شهرستان و استان است .

مطابق آیین نامه اجرایی مدارس :

بند 8 از اختیارات شورای مدرسه ::
8- بحث‌ و اتخاذ تصميم ‌در مورد چگونگي ‌برگزاري‌ امتحانات‌ با رعايت‌ مقررات ‌و دستورالعملهاي‌ مربوط.


بنده 18 از اختیارات شورای مدرسه :
18- تصميم‌گيري‌ در مورد داير بودن‌ مدرسه‌ در ايام‌ تعطيل‌ رسمي‌ و اوقات‌ فراغت‌، براي‌ فعاليتهاي‌ فوق‌ برنامه‌ آموزشي‌ و پرورشي‌، با مسئوليت‌ مستقيم‌ مدير مدرسه‌


2- هر قانونی برای آموزش و پرورش باید یا به تصویب مجلس برسد و یا شورای عالی آموزش و پرورش .

این حرف شما مستند به کدام ماده قانونی است ؟

پایدار باشید .
پاسخ + +2 0 --
شهاب 1399/03/23 - 21:14
سلام جناب آقای پورسلیمان
منظور من هم این بود که شورای مدرسه درشرایط کرونا برای بازگشایی مدارس نمی تواندتصمیمی بگیرد وگرنه در موردفعالیت های فوق برنامه و رفع مشکلات آموزشی دانش آموزان درشرایط مطلوب توان وصلاحیت تصمیم گیری دارد
پاسخ + +2 0 --
جعفر 1399/03/24 - 00:20
سلام بازنشستگان شاغلین دیروزهستنددریابیداینهاهم عائله دارندگرانی بیدادمی کندشماهاکه حقوقهای کلان می گیریدبه فکرماهاهم باشیدخداشاهدوگواه شمادر پیشگاه خداوندمسئول وجوابگو خواهید بود چراحقوق ده درصدازبازنشستگان همسان سازی نشدکاری انجام بدهیدکه خداوندخوشنودباشد
پاسخ + +6 0 --
مدرس آزاد 1399/03/24 - 17:44
ترجیح دادم در ایام کرونا به جای موبایل بازی مشغول تولید ماسک شوم! آیا سیستمی قدرش را دانست ؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور