چاپ کردن این صفحه

اسماعیل عظیمی عضو هیئت‌ علمی دانشگاه تربیت‌ مدرس در نشست علمی - تخصصی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش :

رمز موفقیت در نظام آموزشی فنلاند معلم حرفه ای است ؛ دسترسی به اینترنت عالی در قانون اساسی فنلاند آمده است

رویا برزگر/ خبرنگار صدای معلم

گروه گزارش/

رمز موفقیت در نظام آموزشی فنلاند معلم حرفه ای و وضعیت اینترنت و آموزش غیرحضوری

نشست علمی - تخصصی با عنوان « اقدامات برجسته نظام آموزشی فنلاند در آموزش از راه دور در دوران کرونا و کاربردهای آن در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران» با ارائه دکتر اسماعیل عظیمی عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت‌ مدرس دوشنبه  26 خرداد در پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش برگزار گردید .

 مدیر نشست دکتر بهنام بهراد عضو هیئت‌ علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌ و پرورش و مدیر گروه پژوهشی اختلالات رفتاری و ناتوانی‌های یادگیری بودند .

این نشست با حضور کارشناسان و اعضای هیئت‌ علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌ و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و حوزه ستادی وزارت متبوع و برخی خبرنگاران حوزه آموزش برگزار شد .

بر خلاف سایر نشست های رسانه ای در وزارت آموزش و پرورش ، مدعوین در بدو ورود به ساختمان مورد " تب سنجی " قرار می گرفتند .

« در فنلاند دسترسی به اینترنت عالی است و جزو معدود کشورهایی است که این دسترسی در قانون اساسی آنها آمده است

عظیمی ضمن بیان این موضوع  به بیان راهکارهای آموزشی در کشور فنلاند در دوران بحران کرونا پرداخت.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، ضمن بیان ساختار  نظام آموزشی فنلاند که یکی از موفق ترین نظام های آموزشی دنیاست؛ به راهبردهای آنان در آموزش غیر حضوری پرداخت.
همچنین ایشان در توصیف ساختار آموزشی این کشور در مقطع متوسطهٔ دوم گفت:

« در فنلاند، مقطع متوسطهٔ دوم، دو‌شاخه دارد نظری و فنی حرفه ای  و جالب است بدانیم که سال گذشته محبوب ترین رشتهٔ دانش آموزان که  بیشترین درخواست را داشته  از فنی حرفه ای بوده است و نه نظری؛ آن هم رشتهٔ آشپزی ! »
 در بخش دیگری از این سخنرانی عظیمی نمونه هایی موفق از برنامه های کاربردی (اپلیکیشن های) آموزشیِ مورد استفاده در این کشور را معرفی کردند.

استفادهٔ بهینه از این برنامه ها، مستلزم تربیتِ معلم حرفه ای و  آشنا با فن آوری اطلاعات و ارتباطات است که در فنلاند در سال های اخیر به خوبی انجام شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در بخشی از سخنان خود گفت: « در یک کلام ،  رمز موفقیت در نظام آموزشی فنلاند معلم حرفه ای است»

رمز موفقیت در نظام آموزشی فنلاند معلم حرفه ای و وضعیت اینترنت و آموزش غیرحضوری

ایشان الگوی واکنش نظام آموزشی را در مواجهه با بیماری کووید ۱۹  الگویی عمومی در بسیاری از کشور ها  دانستند که از مراحل مقاومت ، پذیرش، آزمون و خطا، ارتقاء و توسعه تشکیل شده است.

آخرین گزارش « صدای معلم » در مورد نظام آموزشی فنلاند به سمینار تخصصی « شناخت روش آموزش فنلاندی » باز می گردد برای نخستین بار در اصفهان   توسط « یدالله سعید نیا » متخصص سیستم های پیشرو فنلاندی ، عضو شورای تألیف کتب درسی برگزار گردید . ( این جا )

« صدای معلم » در سلسله گزارش های پیشین که در مورد بازگشایی مدارس در میانه بحران کرونا ذکر کرده است ؛ فنلاند را در زمره کشورهایی آورده است که بر خلاف نظام آموزشی ایران که مدارس ماه هاست تعطیل هستند بازگشایی مدارس به روش " کنترل شده " را در دستور کار خویش قرار داده است . ( این جا )

در این گزارش آمده است :

" در مدارس برنامه درسی متفاوتی اجرا خواهد شد تا ریسک شیوع بیماری کمتر شود.

به عنوان نمونه کلاس های درسی در ساعت های متفاوت روز برگزار می شود، کلاس های پایین تر در نوبت صبح و کلاس های بالاتر در نوبت ظهر، در مدرسه حضور می یابند.

بهداشت فردی و شست و شوی دستها به دقت رعایت خواهد شد.

هلی آندرسونین ( Li Anderssonin ) وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد، از نظر مسئولین سلامتی و بهداشت، باز کردن مدارس به این روش، برای امنیت دانش آموزان و کادر آموزشی خوب است و کم خطر است. در مدرسه کماکان می بایست از تماس فیزیکی خودداری کرد و تعداد دانش آموزان نسبت به فضای آموزشی کمتر از سابق خواهد بود. برای افزایش فضای آموزشی، از جاهای خالی در مدرسه استفاده خواهد شد.کادر آموزشی و معلمین بین مدارس رفت و آمد نخواهند کرد و تنها در یک مدرسه حضور خواهند داشت. دانش آموزان هر کلاس تنها با همکلاسی های خود برای صرف غذا خواهند رفت.

نظرات متخصصان وزارت بهداشت و رفاه و همچنین وزارت امور اجتماعی و بهداشت در تصمیم گیری دولت موثر بوده است.

بررسی های موجود نشان می دهند ریسک شیوع بیماری از طریق کودکان بسیار کم و جزئی است. "

مشروح نشست پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در صدای معلم منشتر خواهد شد .

خبرنگار : رویا برزگر


رمز موفقیت در نظام آموزشی فنلاند معلم حرفه ای و وضعیت اینترنت و آموزش غیرحضوری

سه شنبه, 27 خرداد 1399 21:43 خوانده شده: 480 دفعه

در همین زمینه بخوانید: