صدای معلم

پرسش های صریح صدای معلم در نشست خبری : آیا قرار است به هر قیمتی حتی " ابتذال " سر نوجوانان و جوانان گرم شود ؟ آیا این معنای " انفجار دانایی " نزد مسئولانی است که با بودجه های قابل توجه قرار است خلاء بخش مفقوده " تربیت " را پر کنند ؟ آيا در اين مدتي كه مسئوليت معاونت پرورشي را به عهده گرفته است به این مهم نرسیده اید که ادامه فعاليت‌ معاونت پرورشي به این شکل و سیاق نوعي اتلاف منابع است ؟

کاظمی : ادامه فعالیت های حوزه پرورشی و فرهنگی به سیاست های کلی نظام برمی گردد

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ نشست خبری معاون پرورشی فرهنگی وزارت آموزش و پرورش امروز دوشنبه ساعت 10 صبح در سالن جلسات معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع برگزار گردید .

در این بخش مشروح پرسش و پاسخ مدیر صدای معلم و معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش را می خوانیم .

فعالیت های پرورشی و فرهنگی و امور پرورشی و انتقادات صدای معلم

صدای معلم :

در ابتدای فروردین امسال پرتال معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در بخش " اسلاید " مسابقه کتابخوانی رادیویی دانایی توانایی را هر روز تبلیغ می کرد .

در این مسابقه که هر روز از ساعت 14 تا 14:30 از رادیو نمایش پخش می شد کتاب «جام جهانی در جوادیه» به وسیله میرطاهر مظلومی هنرپیشه و صدا پیشه مطرح خوانده می شد .

به این سوالات دقت کنید :

سوال روز اول:

« انتخابِ نامِ جام جهانی درجوادیه برای جام مسابقات فوتبال، از طرف چه کسی مطرح شد؟  » بود که با انتخاب پاسخ صحیح می توانید در پایان روز شانزدهم و پاسخ به همه سوالات در این مسابقه شرکت کنید.

در پایان به برندگان جوایزی اهدا خواهد شد."

سوال روز دوم :

«الکس گفت که تیم ملی فوتبال  کدام یک از کشورها را دوست ندارد؟»

سوال سوم :

در تقسیم بندی وظایف تیم منتخب قرار شد چه کسی وظیفه انتظامات را به عهده داشته باشد؟

سوال چهارم :

«در روزنامه ای که جام جهانی در جوادیه را تیتر زده بود نوشته شده بود که چند تیم از کشورهای خارجی در آن بازی می کنند؟»

سوال روز پنجم :

«نماینده کمیته برگزار کننده جام دوستی چه کسی بود؟»

سوال روز ششم :

«کدام بازیکن اسپانیایی اولین گل به تیم گل باران را زد؟»

سوال هفتم :

مسابقه ی دو تیم برزیل و سوییس با چه نتیجه ای به پایان رسید؟

آیا مصداق سخنان حکیمانه فردوسی شاعر متفکر ایرانی در " توانا بود هر که دانا بود " جملات و پرسش هایی است که معاونت این وزارتخانه و سایر مسئولان برای دانش آموزان تدارک دیده اند ؟

فعالیت های پرورشی و فرهنگی و امور پرورشی و انتقادات صدای معلم

پرسش هایی را صدای معلم مطرح کرد که البته پاسخی به آن داده نشد :

آیا قرار است به هر قیمتی حتی " ابتذال " سر نوجوانان و جوانان گرم شود ؟

آیا این معنای " انفجار دانایی " نزد مسئولانی است که با بودجه های قابل توجه قرار است خلاء بخش مفقوده " تربیت " را پر کنند ؟

معیار و ملاک انتخاب چنین کتاب هایی نزد برنامه ریزان و مقامات چگونه تعریف و سیاست گذاری می شود ؟

آیا بهتر نیست در جهت تعمیق و ترویج فرهنگ کتاب خوانی و مطالعه ، ضمن معرفی کتاب های علمی و کاربردی پرسش هایی از آن ها را به دانش آموزان ارائه کنیم ؟

آیا با این گونه موضوعات و پرسش ها ؛ قرار است دانش آموزان را وادار به " تفکر و " اندیشه ورزی " کنیم ؟

آیا این آیتم ها با واقعیت های زندگی امروزی و استانداردهای " نظام های آموزشی تطبیقی " مطابقت و تجانس دارد ؟

آقای کاظمی !

فعالیت های پرورشی و فرهنگی و امور پرورشی و انتقادات صدای معلم

آيا در اين مدتي كه مسئوليت معاونت پرورشي را به عهده گرفته است به این مهم نرسیده اید که ادامه فعاليت‌ معاونت پرورشي به این شکل و سیاق نوعي اتلاف منابع است؟

ممکن است دوستانی که این جا در کسوت خبرنگار حضور دارند نتوانند و یا واهمه داشته باشند این سوال را مطرح کنند .اما بنده پرسش می کنم .

پژوهش ها نشان می دهند که  بسیاری از مربيان پرورشي  فعاليت‌هاي پرورشي بيزارند .

با وجود بي خاصيت بودن برنامه هدايت تحصيلي و لوث شدن آن چرا به اين كار بيهوده ادامه مي‌دهند؟ آيا واقعا این گونه امور خدمت به تعلیم و تربیت و جامعه است ؟

در صورت ادامه شرايط آموزش غيرحضوري، معاونت پرورشي چه نمايشي در آستين دارید؟

فعالیت های پرورشی و فرهنگی و امور پرورشی و انتقادات صدای معلم

کاظمی:

چهارچوب نشست خبری را من تعیین نمی کنم. مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی  سیاست گذار در این حوزه است .

مجوز برگزاری این نشست ها، چهارچوب های کلی این نشست ها را روابط عمومی تعیین می کند. حتی اگر ما با خبرنگاری مصاحبه می کنیم با روابط عمومی هماهنگ می کنیم و طبیعی هم هست. هیچ محدودیتی نبوده است. هر کدام از خبرنگاران که مدعی هستند محدودیتی برای پرسش و پاسخ و پاسخ گویی بوده به من بگویند. ما همیشه آنلاین بودیم.

نشست خبری بخشی از فعالیت های رسانه ای است. هیچ محدودیتی نداریم. بعد از این جلسه شما بیایید سه ساعت بنشینیم و صحبت کنیم. ما اصلا نگفتیم پاسخگو نیستیم. آقای دکتر حمیدی در روابط عمومی تا یک خبرنگار زنگ می زند می گویند با ایشان مصاحبه کنید و می گویم چشم.

من بسیاری از این خواهران را می شناسم و مصاحبه داشتم و نشست داشتم . خانم عابدینی ما را بردند فارس . گفتید بیایید گفتم چشم. دو ساعت صحبت کردیم و خیلی از خبرنگاران دیگر.

نشست یک چهارچوب دارد و اگر نداشته باشد هیچ کس نمی داند چه می خواهد بگوید اما این به معنای محدودیت نیست.

نکته بعدی در مورد نشست های خبری  هم در حوزه روابط عمومی است و این که آنلاین پخش شود از خدایمان است. ما وقتی با شما صحبت می کنیم یعنی با کل جامعه صحبت می کنیم این که با آنلاین پخش بشود یا نشود ، صدا و سیما باشد یا نباشد.

 

صدای معلم:

ما جامعه آموزش و پرورش را می گوییم . کاری با جامعه نداریم. شما می گویید شبکه آنلاین خیلی خوب است. وزارت آموزش و پرورش پشت معلمان قایم می شود ! شما خودتان انجام بدهید. امکانات دارید انجام بدهید.

 

کاظمی:

روابط عمومی این کار انجام می دهد و ما که مانع نیستیم .

 

صدای معلم:

روابط عمومی اینجا نشسته اند انجام بدهند. این دوستان انجام بدهند. اینها کارشناس هستند.

فعالیت های پرورشی و فرهنگی و امور پرورشی و انتقادات صدای معلم

کاظمی:

آن مسابقه دانایی و توانایی که گفتید اولا آن مسابقه دانایی و توانایی را ما با مشارکت رادیو طراحی کردیم. آن چیزی که خود ما انجام می دهیم جشنواره دانایی و توانایی است که حضرتعالی هم این را می دانید. کتاب هایی که در اختیار دانش آموزان قرار می گیرند توسط یک هیات داوری متخصص ممیزی می شود، با همان نگاهی که شما گفتید در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد و چقدر خوب می بود که شما وارد این جشنواره دانایی و توانایی می شدید تا این که آن کتاب ها را نقد کنید.

 اگر چه سیاست گذاری اصلی در این برنامه با رادیو بود و ما با رادیو همکاری کردیم که برنامه شکل گرفت .

 آیا سوالات این مسابقات ورزشی که از رادیو پخش می شود زائد است ؟ زائد نیست.

شما ذائقه همه دانش آموزان را باید ببینید . این که یک کتاب را گلچین کنید و برجسته کنید به هر حال قضاوت درستی نخواهد بود و دور از انصاف است . ما کل آن مجموعه را باید ببینیم. بخش ورزشی دارد بخش ارزش های انقلابی دارد بخش علمی داشته بخش های مختلفی داشته است.

خواهش من این است که روی کلیت کار، کار بکنید تا این که اسم یکی را بگویید. کلی برنامه از صدا و سیما پخش می شود ، در یک رسانه ملی که نقش بزرگی هم دارد خیلی از سوالاتش همین است که شما می بینید.

آگاهی نسبی خانواده ها اتفاقا من عمدی این را بیان کردم. چرا گفتم نسبی .

آقای پورسلیمان !

 این نیاز به پژوهش ندارد !

 

صدای معلم:

اصلا شما در مورد هدایت تحصیلی پژوهشی انجام داده اید؟ آیا این را تایید می کنید ؟

هدایت تحصیلی با این وضعیت که دارد انجام می شود یک طرح بیهوده  است .

 

کاظمی:

آقای دکتر شکوهی در خدمت شما هستند  و کل پژوهش هایی که در مورد هدایت تحصیلی انجام شده است لیست آن هست ایشان پاسخگو هستند. وقتی یک خانواده پرسشنامه پر می کند و در مورد انتخاب رشته فرزندش نظر می دهد و نظرش در فرم هدایت تحصیلی ثبت می شود ؛ آیا به نظر شما آگاهی نسبی ندارد ؟ قطعا آگاهی نسبی دارد. ما ویژه نامه تولید کردیم ، در اختیار خانواده ها قرار دادیم.  مهمترین دغدغه خانواده همین هدایت تحصیل بچه است. چه رشته ای برود ؟ چرا را این رشته را نرود ؟ ما این اطلاعات را ز طریق مشاوران در اختیار این جامعه علمی قرار دادیم . خود ولی دانش آموز نظر داده است و قطعا بدون آگاهی  نسبی نمی تواند نظر بدهد.

ما تلاش می کنیم که این آگاهی بیشتر شود.

ادامه فعالیت های حوزه پرورشی و فرهنگی به سیاست های کلی نظام برمی گردد.

ما اگر بخواهیم در این اوضاع بحث کنیم باید حداقل یک نصف روز بحث کنیم.

فعالیت های حوزه پرورشی و فرهنگی بخشی از فعالیت های نظام تعلیم و تربیت است . مانند یک برنامه ریاضی ، مانند یک برنامه جغرافی مثل درس جغرافی که در نظام تعلیم و تربیت جانمایی شده است پرداختن به فعالیت های پرورشی و فرهنگی ،  فعالیت های اردویی، فعالیت های مکمل قرآنی، فعالیت های فرهنگی و تربیتی... این ها بحث دارند .

 من خواهشی که از جنابعالی دارم یک نشستی بگذاریم و روی آن بحث کنی. و بعد تصمیم گیرنده سیاست گذاران کل نظامند.

 من به عنوان کسی که که در این حوزه کار کردم معتقدم فعالیت های پرورشی و فرهنگی نه تنها مورد نیاز است و نه تنها باید استمرار پیدا کند بلکه جایگاه خودش را باید در برنامه درسی ملی به صورت واقعی تر ، به صورت عینی تر  و ملموس تر پیدا کند چون اگر قرار باشد بگوییم یک بخش آموزش محور نیست ، یک بخش تربیت محور است آن بخش همین بخش فعالیت های تربیتی و فرهنگی است.

یک اردوی راهیان نور در تربیت دانش آموزان اثر بیشتری دارد یا یک کتاب تاریخ در مورد تاریخ جنگ ؟

 یک اردوی زیارت اولی ها در تربیت دانش آموزان و نهادینه شدن عشق و محبت اهل بیت اثر بیشتری دارد یا دانش اهل بیت (ع)  ؟

 اتفاقا ما هر چه بگوییم بخش نهادینه سازی تربیت  را با  استفاده از ... ما داریم موقعیت های تربیتی در حوزه پرورشی و فرهنگی خلق می کنیم.

مهمترین ماموریت سند هم همین است که در فضای تعلیم و تربیت ما موقعیت های تربیتی خلق کنیم.

کدام بخش آموزش و پرورش موقعیت های تربیتی دارد خلق می کند ؟

اگر قرار باشد این حوزه تضعیف شود اگر قرار باشد این حوزه خدای ناکرده با نگاه حذفی و یا تشکیک کسی به آن نگاه کند دیگر چیزی نمی ماند.

فعالیت های پرورشی و فرهنگی و امور پرورشی و انتقادات صدای معلم

صدای معلم:

 شما آقای علیرضا صادق زاده را می شناسید. ایشان مسئول کمیته مطالعات نظری سند تحول بنیادین بوده است.

من نمی گویم !

ایشان تصریح می کند که نتیجه این سیاست ها شده تفکیک آموزش از تربیت در طول چهار دهه بوده است...

 

کاظمی:

نه این گونه نیست !

 فرمایش مقام معظم رهبری را خیلی تازه است بخوانم که به ضرورت آن پی ببرید .

 در سال گذشته در دانشگاه فرهنگیان...

 یک مسئله مهم مسئله معاونت پرورشی است که بنده در همین جلسه در سال های گذشته بارها روی مسئله معاون پرورشی تکیه کردم. یک سیاست نانوشته و بعضا نوشته ای وجود داشت برای حذف معاونت پرورشی. در سال های اخیر نه الحمدالله کارهایی شده است . معاونت پرورشی وجود دارد منتها این مقدار که  تا الان تحقق پیدا کرده به نظر من کافی نیست. معاونت پرورشی نقص هایی دارد هم در ساختار اداری هم در نیروی انسانی پرانگیزه و انقلابی هم در منابع مالی. اینها را انشاءالله وزیر محترم دنبال کنند تا معاونت پرورشی به معنای واقعی در سراسر آموزش و پرورش تحقق پیدا بکند....

 این هم برمی گشت به سیاست های کلی که می گفتیم . من به آن صاحبنظری که شما فرمودید برای نظرش احترام قائلم اما نظر مقام معظم رهبری برای ما تعیین کننده و جهت دهنده اصلی است.

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

پایان گزارش/


فعالیت های پرورشی و فرهنگی و امور پرورشی و انتقادات صدای معلم

سه شنبه, 17 تیر 1399 21:08 خوانده شده: 180 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/04/17 - 23:08
جناب پورسلیمان ایکاش بنده آنجابودم وازایشون میپرسیدم به چه مجوزی تست mmpiرودرمراکزمشاوره ازدانش آموزان میگیرن،این تست شخصیت شناسی هست ولی بعضی ازسوالاتش بافرهنگ وسن دانش آموزان همخوانی ندارد،هیچ نظارتی نیست متاسفانه
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/04/17 - 23:11
معاونت پرورشی محکوم به حذف است. آقاجون نداره چیزی برای ارایه. ته کشیده اگه فلسفه اس اوایل انقلاب قابل توجیه بود الان دیگه هیچ فلسفه وجودی نداره. فقط به نمازه که اونو هم معاون اموزشی در مدارس مدیریت میکنه. بخاطر منافع کشور و ملت و جلوگیری از حیف و میل بیشترچاره ای نیست جزو حذف پرورشی مثل دوره حاجی
پاسخ + +3 -1 --
مدرس آزاد 1399/04/17 - 23:51
سلام
آقای پور سلیمان ماسک بزنید؛ از اون خانم پشت سر و بغل دستی‌هاتون یاد بگیرید !!

بار الهی !! جذب نیرو در امور پرورشی را از توهّم خارج کن!
ما را گرفتار سؤال و جواب بیهوده و عبث مگردان چه بسیار دانائیها که مصداق عینی نادانیست!

بار الهی !! ... این بیزاران امور پرورشی همان غاصبان مشاغل پرورشی با گزینشهای به ظاهر منطقی و عقلانی و قانونی اند؟

بار الهی !! سلام مرا به هر جوان شایسته ای که توهّم در قوانین مانع او از ورود به حوزه پرورشی شد برسان! به حق آنچه که فعلاً می خواند و می داند!

هر کس که دست نیکوکار ممتاز را با توهّمی پس زند، دیر یا زود، پای فشلی را در یاری خود بیند!

ادامه دارد...
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/04/18 - 08:41
درود

دوست عزیز

آقا / خانم مدرس آزاد

1-حق با شماست .

البته موقع صحبت کردن مجبورم ماسک را کنار بگذارم چون تکلم مشکل پیدا می کند.

اتفاقا من دو عکس را گذاشتم تا متوجه نکته ای مهم شوید که البته نشدید !

من در غلیانم و جست و خیز پرسش گری و مطالبه گری و جماعت در حال میرزاینویسی و مکاتبه گری !


2- پرسش هایی که مطرح شد به نظرم مشکلات روز این نهاد است .

این که امور پرورشی دچار بحران هویت و پاردوکس ساختاری و محتوایی است .

ادامه فعالیت این نهاد جز اتلاف منابع عاید دیگری ندارد .

3- " بار الهی !! ... این بیزاران امور پرورشی همان غاصبان مشاغل پرورشی با گزینشهای به ظاهر منطقی و عقلانی و قانونی اند؟ "

من متوجه این گزاره نشدم اما جمله ای از بزرگان است که می گوید که برخی آب را گل آلود می کنند تا خود را " اقیانوس " وانمود کنند تا کسی به کنه ذات آن ها و بی مایگی اندیشه آنان پی نبرد ...

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/04/18 - 16:18
سلام آقای پورسلیمان
گاهاً با شما شوخی میکنم و این از محبّت من نسبت به شماست مثل ماسک
بله در جمع عکسها نکته زیاد است
بحران هویت و پاردوکس ساختاری و محتوایی نیز گاهاً از توهّماتی سرچشمه می‌گیرد
این بیزاران ...؟ اکنون از حوصله توضیح دادنم خارج است
پاسخ + +3 -1 --
مدرس آزاد 1399/04/17 - 23:55
... ادامه از قبل

بار الهی !! سلام مرا به هر جوان شایسته ای که غیر مسلمانی را مسلمان کرد ولی وزارتخانه قدرش را ندانست برسان!
سلام بر دانایی که دانش آموز سنّی مذهب به او پیشنهاد روحانی شدن داد!
پرورش دادن علم است و هنر ! و با توهّمات قانونی و عرفی بیگانه !
بار الهی!! سؤالات مقایسه ای سطح پایین را از ما دور کن!
نبوغ و علم تربیت مهارتیست گسترده، متنوع و بالاتر از این حرفها !
بار الهی !! در صورت صلاحدید و مشیّتت به والان امور تربیتی دانش قرآنی و حدیثی و ... بیش از پیش عطا فرما!

بار الهی!! سند تحول بنیادین را از غفلت از آغازش دور کن!

بار الهی!! فقه کامل رهبرمان را برای اشتغال کامل ذکر شده در سند چشم انداز رهبری موفق بگردان!!

و به حق قائم المهدی(عج) که نام مبارکشان 4 بار در خطبه غدیر آمده است سلام ما را به حضرت امیرالمؤمنین(ع) که فقه کامل را تعریف کردند برسان!!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/04/18 - 08:47
دوست عزیز

واژه مشاع شما در اکثریت نظرات ، " توهم " است .

البته این واژه نیاز به تعریف دارد .

کسب که خود را " دانا " و دیگران را اکثرا دچار " توهم دانایی "
می داند به نظر می رسد در " انفجار نادانی " به سر می برد !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/04/18 - 16:46
واژه مشاع من عمداً "توهّم" است
وهم در موضوع مهّمی چون خداشناسی و توحید تا الی مسائل دیگر!

حکمت و دانش جایگاه غرور ندارد که میزان ندانسته ها بیشتر از میزان دانسته هاست؛ موسی و خضر و ...
و این را نیز بدانید که این مفهوم در نهج البلاغه آمده که " دانش خود را بی دانشی مپندارید " ؛ دانش گاه حقیقتاً دانشی مستحکم است و همه اشتباه می کنند به جز چند نفر که مثال تاریخی و مشهور آن نچرخیدن خورشید است به دور زمین! و اکثریت دلیل حقانیت نمی شود!
اکثریت زمانی، به واسطه بقا و ایجاد چشمه های جدید توهّم است و اما اکثراً توهّم جاری است! درمان آسیب توهّم قدیم، بدون رعایت برخی حقوق، توهّمی است در درمان! و پیشرفت جامعه!
در روز دوم خلافت چه زیبا فرمود امیرالمؤمنین(ع) که الحق القدیم لایبطله شیء
و فرض می‌کنیم که بیشتر از این نمی‌توانم توضیح دهم

سلام بر یوسف که حقیقتاً در روزگار خود همیشه داناتر بود؛ تو فیلم که اینطور بود!
سلام بر قانون دوم نیوتن در محدوده کاربردش؛ که چه بسیار گسترده می‌شود و کاربران و دانشبرانش کیفی و کمی!
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/04/18 - 16:55
و البته برخی دانشها و نظرات ! حتی از صاحبان کمالات و مدارک، دانش نیست چون داستان پیل در مثنوی مولوی که در تاریکی یکی پنداشت ستون است و دیگری بادبزن و ... (پا و گوش و ...)
و در مفاهیم عقلی دلیل یا حکمتی دشوار که در طول همند یا عرض هم؟
پاسخ + +3 -1 --
مدرس آزاد 1399/04/18 - 00:25
بسیار خوب که سیاست ها هم راستا و ارزشمند هستند
پاسخ + +2 -1 --
عباس 1399/04/19 - 07:48
سلام
آقای پور سلیمان واقعا برای چنین نگاهی برای شما متاسم .
شما غرض ورزی دارید .
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/04/19 - 09:31
آقای عباس

سلام

بنده باور و نگاهم را در قالب " پرسش " بیان کرده ام .

دلیل تاسف چیست ؟

به جای " نیت خوانی " ؛ شما می توانید نگاه خود را در قالب یک " نقد " برای صدای معلم بنویسید و دیدگاه های مرا به چالش بکشید .

پایدار باشید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور