صدای معلم

پیشنهاد « صدای معلم » به وزیر آموزش و پرورش آن است با توجه به هم گرایی در ستاد و افکار عمومی مبنی بر احیای " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " سریعا اصلاحیه ای به این منظور به مجلس و در قالب " فوریت " ارسال گردد

اعلام بازگشایی مدارس از 15 شهریور توسط وزیر آموزش و پرورش مبنای" قانونی " ندارد !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

آیا اعلام بازگشایی مدارس از 15 شهریور توسط وزیر آموزش و پرورش مبنای قانونی دارد

مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی در تاریخ  هیجدهم شهریور 1376  که به تایید شورای نگهبان نیز رسیده است ؛ زمان بازگشائی مدارس در سراسر کشور همه ساله اول مهر ماه بوده و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه می‌یابد.

‌امتحانات پایان سال بعد از مهلت مقرر و در خرداد ماه انجام خواهد شد.

‌تعیین مناطق گرمسیری که امکان ادامه تحصیل تا پایان اردیبهشت ماه را به دلیل گرمای زودرس ندارند به عهده هیات دولت می‌باشد. اگر قرار باشد برای هر چیزی از " ستاد مبارزه با کرونا " نظرخواهی شود دیگر سایر مراجع دی صلاح و قانونی  چه کاره هستند ضمن آن که این رسانه از مبنای قانونی این ستاد تاکنون چندین بار پرسش کرده است و پاسخ قانع کننده ای تاکنون دریافت نکرده است .

‌تبصره - این قانون از زمان تصویب لازم الاجرا می‌باشد.

از سوی دیگر ؛ مطابق قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش ؛ « تصویب تقویم آموزشی مناطق تابعه با توجه به شرایط اقلیمی و جمعیتی هر منطقه از وظایف و اختیارات شورای هر استان است . »

معاون دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در بهمن 1398 می گوید : ( این جا )

« تغییر تقویم آموزشی سابقه ۹۰ ساله دارد. در این ۹۰ سال حدود ۱۳ بار تقویم آموزشی تغییر کرده است و ۴۰ سال از این مدت آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور، یک دوره زمانی ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر بوده است و یک دوره زمانی در دهه ۴۰ شمسی نیز با توجه به تغییرات اقلیمی به استان‌ها سپرده شد.

از سال ۵۴ بازگشایی مدارس از اول مهر ماه بود. سال ۷۴ زمزمه تغییر تقویم به صورت استانی شروع شد، اما مجلس مخالفت کرد و مصوبه‌ای مبنی بر عدم اجازه آموزش و پرورش گذراند. شورای‌ عالی آموزش‌‌ و پرورش نمی‌تواند مصوبه مجلس را تغییر بدهد. دولت دی ماه سال ۹۵ نیز لایحه‌ای را مصوب کرد ولی با این حال پیشنهاد تعطیلات زمستانی و تغییر شروع و پایان سال تحصیلی به تنهایی در دست آموزش و پرورش نیست. »

عابدینی با تأکید بر اینکه زمان تغییر تقویم آموزشی فرا رسیده است، گفت: از سال ۹۵ طرح و سناریوهای مختلف آن در شورای‌ عالی آموزش و پرورش آماده شده است. یک نکته این است که نمی‌توان یک نسخه برای کل کشور پیچید و باید موضوع را به استان‌ها سپرد. »

می توان چنین نتیجه گیری کرد که نظر این مقام مسئول در شورای عالی آموزش و پرورش هم احیای همان قانون شوراهای آموزش و پرورش باشد .

نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که استناد کارشناسی و علمی مجلس شورای اسلامی در آن زمان برای شیفت ( تغییر ) از قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش به سمت تصویب آن " ماده واحده " چه بوده است ؟

چرا در این مدت طولانی اراده ای برای اجرای قانون شوراهای آموزش و پرورش که در این زمینه یک " قانون مترقی " است نه از سوی دولت و نه از سوی مجلس دیده نشده است ؟

چرا بحث تعطیلات زمستانی و ساماندهی تعطیلات به فراموشی سپرده شد ؟

تا کی باید " روزمرگی " و " بی برنامگی " بر مدیریت ها حکمرانی کند ؟

آیا اعلام بازگشایی مدارس از 15 شهریور توسط وزیر آموزش و پرورش مبنای قانونی دارد

از زمان شیوع کرونا و متعاقب آن "  تعطیلی مدارس " وزیر آموزش و پرورش مکرر اعلام کرده است که زمان بازگشایی مدارس از 15 شهریور خواهد بود .

پرسش این است که مبنای قانونی برای اعلام این تصمیم چیست ؟

اگر قرار باشد برای هر چیزی از " ستاد مبارزه با کرونا " نظرخواهی شود دیگر سایر مراجع دی صلاح و قانونی  چه کاره هستند ضمن آن که این رسانه از مبنای قانونی این ستاد تاکنون چندین بار پرسش کرده است و پاسخ قانع کننده ای دریافت نکرده است .

بهتر است برای نخستین و آخرین بار تکلیف " تقویم آموزشی " در نظام آموزشی مشخص شود .

آیا اعلام بازگشایی مدارس از 15 شهریور توسط وزیر آموزش و پرورش مبنای قانونی دارد

« مجتبی زینی وند » رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش در نشست رسانه ای در 21 دی 98 و در پاسخ به پرسش صدای معلم در مورد " تقویم آموزشی " چنین گفت : ( این جا )

« من این پیشنهاد را قبلا به دوستان داده ام .

هم به صورت مکتوب به آقای بطحایی داده بودیم . زمانی که آقای محمد زاده در سمت مدیر کل دفتر وزارتی تشریف داشتند پی گیری داشتند اما ظاهرا موفقیتی کسب نکردند ولی باز با توجه به شرایط و اقتضائاتی که پیش آمده است و ما نمی دانیم که تعطیلی مدارس ما چقدر طول می کشد

هفته های آموزشی و زمان آموزش در مدارس ما چگونه است ؟

هم مدیران مدارس و هم آموزش و پرورش نگران است و هم اولیا نگران هستند .

من هم مانند شما معتقدم و هم این پیشنهاد را واحد حقوقی به صورت مکتوب این بند قانونی را به وزیر آموزش و پرورش ارائه که آن را در دستور کار نشست های مشترک مجلس و آموزش و پرورش قرار دهد .

این اختیار به شوراهای آموزش و پرورش مناطق و استان ها در خصوص شروع سال تحصیلی و موضوع تقویم آموزشی داده شود .

آموزش و پرورش مناطق و استان ها متناسب با شرایط آب و هوایی و اقتضائات خاص مناطق شان تصمیم بگیرند .

این پیشنهاد شما بسیار منطقی است . »

پیشنهاد این رسانه به  وزیر آموزش و پرورش آن است با توجه به هم گرایی در ستاد و نیز افکار عمومی مبنی بر احیای " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " سریعا اصلاحیه ای به این منظور به مجلس و در قالب " فوریت " ارسال گردد .

پایان گزارش/


آیا اعلام بازگشایی مدارس از 15 شهریور توسط وزیر آموزش و پرورش مبنای قانونی دارد

پنج شنبه, 02 مرداد 1399 13:25 خوانده شده: 557 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
دبیر مفت 1399/05/02 - 18:13
خدا خیرتون بده. بنده هم چندین بار نوشتم که بازگشایی مدارس از 15 شهریور قانونی نیست. چرا که ابلاغ ما تا آخر شهریوره.
متاسفانه وزیر فکر میکنه هرچی شب خواب ببینه فرداش همونو میتونه بخشنامه کنه. درسته وزارتخونه ی بی در و پیکری داریم ولی چند نفری هم پیدا میشن که این چیزا حالیشون باشه و گردن کج نکنن برای هر دستور بی پایه و اساسی که صادر میشه.
پاسخ + +3 -3 --
ناشناس 1399/05/03 - 09:42
رئیس کمیسیون آموزش عنوان کرد بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور منع قانونی ندارد چون آموزش ها به صورت مجازی خواهد بود
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/05/03 - 12:02
آموزش مجازیه. وقت ما هم مجازیه؟ چشم و گردن ما هم مجازیه؟ اعصاب ما هم مجازیه؟
مجازی بودن دلیل میشه هرکاری خواستید بکنید؟
یه عکس خصوص از همسرشون بذارن تو فضای مجازی بنده از اول شهریور مجازی درس میدم. مجازیه دیگه اشکالی نداره. نه عرفا نه شرعا نه قانونا.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/05 - 22:31
دمت گرم جناب دبیر مفت! (کامنت بالا)
خوب زدی به برجک وزیر!
قابل توجه جناب آقای وزیر بی‌خبر از همه جا:
طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1376، شروع مدارس الزاماً از اوّل مهرماه هست و وزارت آموزش و پرورش، به هیچ عنوان، اجازه دخل و تصرف در این تاریخ را ندارد.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/05/06 - 02:13
اوایل که وزیر اومده بود فکر میکردم ساده ست و هیچ فکری نداره ولی بعد از حذف رتبه بندی و شبکه شاد فهمیدم ایشون پشت این چهره ی ساده و نگاه سطحی ....
چندتا طرح رو داره دنبال میکنه: یکی اینه که کمبود بودجه مثل پاداش بازنشسته ها و حقوق نیروی های جدید رو از جیب ما بپردازه. دوم اینکه به بهانه مجازی بودن تعطیلات تابستونی و عید و جمعه ها و ... رو حذف کنه. البته کرونا بهانه خوبی شد براش.
گول چهره شو نخورید باید جوابشو بدیم.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/05/03 - 17:00
سخنگوی کمیسیون آموزش ‌مجلس‌: بازگشایی مدارس ‌‌معنایی ندارد / دخالتی در زمان برگزاری کنکور ‌نمی‌کنیم
۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
خبرگزاری تسنیم.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1399/05/03 - 19:27
جناب وزیر معمولا مصاحبه می کند و بدون توجه به زیر ساخت ها نظر می دهد . مدارس قرار است شهریور ماه آزمون برگزار کنند برای افتادگان درسی .
از طرفی سامانه سناد هنوز اجازه ثبت کلاسها را به مدارس نداده و هنوز در خیلی از پایه ها چون خانواده ها منتظر برگزاری آزمون دولتی و استعدادهای درخشان هستند برای پایه هفتم و دهم ثبت نام نکرده اند . کتب درسی هنوز کار ثبت نامش هم انجام نشده تا چه رسد به توزیع کتب که قرار است شهریور انجام شود . این اظظهار نظر را بگذارید به حساب مصاحبه های قبلی
پاسخ + 0 -4 --
ناشناس 1399/05/03 - 22:02
باقتضای اوضاع واحوال کشور میتوان فصول آموزش را تغییر داد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/05 - 22:33
طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1376، شروع مدارس الزاماً از اوّل مهرماه هست و وزارت آموزش و پرورش، به هیچ عنوان، اجازه تغییر در این تاریخ را ندارد.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/05/04 - 10:25
از اسفند ماه بطور مرتب هر روز شبکه خبر درباره زمان بازگشایی مدارس، مصاحبه و خبر پخش میکنه. واقعا جای تاسف داره واسه اینهمه سبک مغزی
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/05/04 - 15:53
آموزش از اول مهر حضوری همراه با ماسک . این سال برا خیلی ها خوب شد هم مفتی قبول بشن وهم سال 99 نیز بدون کلاس ومعلم نمره بگیرن. تو بازارها و پارکها بدون فاصله ببین داداش چه خبره. فقط تو کلاس کرونا میگیرن!!!!!!! بعدهم به ریش معلم و ... میخندن
پاسخ + 0 0 --
ولی دانش آموز 1399/05/04 - 21:43
معلمان عزیز اگه دلشون خواست از مهر برن کلاس درس بدن خسته نشید تحصن نمی کنید؟
پاسخ + +2 -7 --
مهدی 1399/05/04 - 18:57
مگه ما معلما تافته جدابافته ایم که باید حتما تا اول مهر تعطیل باشیم.هیچ اشکالی نداره از ۱۵ شهریور مدارس باز شه
پاسخ + +2 -1 --
داود 1399/05/05 - 15:05
ماده 5 ایین نامه اموزشی دوره دوم متوسطه به تاریخ 95/3/17 جلسه 932 شورای عالی اموزش وپرورش:از اول مهر هر سال تا اخر شهریور ماه سال بعد یکسال تحصیلی محسوب می شود.دوره اموزش از اول مهرماه هر سال اغاز وتا پایان خرداد سال بعد ادامه می یابدوامتحانات نوبت دوم در خرداد ماه بر گزار می شود. قانون به صراحت زمان اغاز وپایان سال تحصیلی را مشخص کرده است.ورییس جمهور به عنوان رییس شورای مذکور ان را امضا کرده است.چنانچه قرار بر تغییر زمان اموزشی است باید تشریفات قانونی رعایت شود .یاد سخن رضا شاه افتادم :پرای پسرش می خواست زن بگیرد خواهر پادشاه مصر را گفتند منع قانونی دارد قانون اساسی مشروطه اجازه گرفتن زن غیر ایرانی را به ولیعهد نمی دهد رضا شاه گفت گور پدر قانون اساسی قانون منم!!!لطفا به چهره قانون تیغ نکشید.
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/05/05 - 15:07
مشکل دوم به ابلاغ معلمان مربوط است که از نظر قانونی معلمان تا اخر شهریور باید با ابلاغ قبلی خود کار کنند.واشکالات دیگر که کارشناسان اداری می توانند جواب دهند.
پاسخ + +4 -1 --
رسول 1399/05/06 - 01:00
از اول مهر حضوری با رعایت فاصله
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/06 - 18:46
به نظر من این سه ماه حق معلم هست. معلمی که توی سال نمیتونه به مرخصی بره. دو هفته هم میدونیم تاثیری در پیشرفت دانش آموزان نداره.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/05/07 - 15:20
آکسفورد واکسن رو ساخت اول مهر کلاس حقوق نفتی تمام . دانش آموزان تنبل همه نقشه هاشون از بین رفت

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور