صدای معلم

پرسش صریح صدای معلم از محمود امانی طهرانی آن است : آیا " نهاد " تحت مدیریت شما ، به واسطه‌ آن که شما مدیر آن هستید، وضعیت خوبی نسبت به قبل خواهد داشت ؟

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش ! نه شعار بدهید و نه پند و اندرز ! آیا خودتان برنامه ای دارید ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

انتقاد صدای معلم از عملکرد دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش

هنوز شورای عالی آموزش و پرورش و دبیر کل تازه منصوب شده ی آن به گزارش صدای معلم پاسخی ارائه نکرده است .

در گزارش این رسانه آمده بود : ( این جا )

« رخوت ، بی عملی و مهم تر از آن از دست دادن " مرجعیت کارشناسی " برای شورای عالی آموزش و پرورش که کارشناسان و صاحب نظران بر آن اجماع دارند ؛ قرار است تحت کدامین رویکرد مدیریتی و مانیفست سازمانی تعدیل و درمان شود ؟

آیا دبیر کل جدید شورای عالی آموزش و پرورش طرح و برنامه ی مشخصی برای احیای شورای عالی آموزش و پرورش دارد و یا آن که همچنان " روزمرگی " و " بی عملی " بر آن حکمفرما خواهد بود ؟

یا آقای امانی طهرانی موضع مشخص و صریحی در این مدت داشته است ؟

این رسانه تاکنون در گزارش های قابل توجهی ضمن انتقاد از جایگاه قانونی و عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهان پاسخ گویی این نهاد در مورد عملکرد خود شده است .

نظر صریح و شفاف دبیر کل جدید شورای عالی آموزش و پرورش در مورد این گونه " نهادهای موازی " و تداخل در وظایف و امور سازمانی چیست ؟ ضمن آن که سیاست گذاری و برنامه ریزی اصلی در جای دیگری رخ می دهد و افراد و دوایر دیگری باید پاسخ گوی نتایج این خط مشی ها باشند . واکنش این شورا در مورد شیوه نامه هایی که معاونت های این وزارتخانه به عنوان " قانون " تدوین " و با نادیده گرفتن هویت حرفه ای مدرسه و حتی آیین نامه اجرایی مدارس و اختیارات ارکان آن مانند شورای مدرسه ، شورای معلمان و... به آن دیکته و تحمیل می کنند چیست ؟

آیا آقای امانی طهرانی برنامه ای برای اجرای قانون شورای عالی آموزش و پرورش و فعال کردن کمیسیون های آن دارد ؟

تعامل با رسانه ها و داشتن یک روابط عمومی پویا و تحلیل گر شرط مهم و لازم برای موفقیت یک مدیر و برنامه های اوست .

« صدای معلم » از دبیر کل جدید شورای عالی آموزش و پرورش بار دیگر دعوت می کند ضمن برگزاری نشست رسانه ای که البته موضوعی مهجور در این نهاد است پاسخ گوی پرسش های رسانه ها و افکار عمومی در این زمینه باشد . »

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش از زمان انتصاب تاکنون بیشتر سخنان و مواضعش به مدرسه ، معلمان و مدیران اختصاص داشته و کم تر در مورد جایگاه و وظایق قانونی خویش حرفی زده است .

امانی طهرانی در یادداشتی می نویسد : ( این جا )

« جایگاه مدیر مدرسه نه در قاعده‌ هرم و در کنار دیگر اعضاء‌،  بلکه کمی بالاتر‌ یعنی در مرکز ثقل هرم قرار دارد. کار مدیر مدرسه به تحرک واداشتن اجزای سیستم مدرسه و حرکت دادن آن‌ها به سمت قله‌ هرم است. مدیر در جایگاهی قرار دارد که می‌تواند از بالا به اجزای سیستم نگاه کند، روابط بین اعضا را بررسی نماید و اطمینان حاصل کند که رابطه‌ بین اعضای سیستم قطع نیست یا از حالت تعادل خارج نشده است.

انتقاد صدای معلم از عملکرد دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش

مهم‌ترین سؤال: با توجه به آنچه درباره ‌نقش و جایگاه مدیر مدرسه از زبان اسناد تحولی بیان شد، مهم‌ترین سؤالی که هر مدیر باید از خود بپرسد این است که آیا مدرسه‌ تحت مدیریت من، به واسطه‌ آن که من مدیر آن هستم، مدرسه‌ بهتری است؟‌ به عبارت دیگر، آیا من واقعاً در مدرسه ‌تحت مدیریت خود، فرد مهم و تأثیرگذاری به شمار می‌آیم؟‌ آیا کیفیت برنامه‌های آموزشی و پرورشی مدرسه به خاطر وجود من ‌ افزایش یافته است؟ آیا مدرسه تحت مدیریت من در تراز سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش قرار دارد؟ نظر این شورا  به عنوان مرجع تخصصی و سیاست گذار و برنامه ریز در مورد پیشنهاد یونسکو برای بازگشایی مدارس چیست ؟

ارتقای کلاس درس: مهم‌ترین نقطه‌ای که مدیر مدرسه باید روی آن متمرکز شود، ارتقای عملکرد کلاس درس است. زیرا بیشترین وقت بچه‌ها در کلاس درس می‌گذرد و در مقام عمل، بسیاری از مدارس ما از مدرسه به معنای حقیقی به آموزشگاه و کلاس درس تقلیل یافته‌اند. پذیرش این واقعیت (نه حقیقت)‌ باعث می‌شود مسئولیتی بزرگ در راستای احیای عملکرد کلاس درس را بر عهده بگیریم.... »

پرسش صریح و شفاف « صدای معلم » از دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش آن است که آیا شورای عالی آموزش و پرورش که قاعدتا باید بالاترین مرجع سیاست گذاری باشد و آقای امانی در حال حاضر مدیر آن است می تواند مرجعیت خود را مطابق قانون تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش برگرداند ؟

آیا ایشان واقعا برنامه ای برای ارتقای این نهاد تصمیم گیر و تصمیم ساز دارد و یا آن که عادت دارد مانند بسیاری از مدیران و مقامات دیگران را نصیحت و پند و اندرز دهد ؟!

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان می نویسد : آیا مدیران ما در معنای واقعی و علمی و جهانی آن از نگرش و بینش درست و حرفه ای برخوردارند که بخواهند در این سیستم ، " معلم حرفه ای " را تعریف و پایه گذاری کنند ؟

«  یقین دارم چند ماه دیگر پیشرفت بیشتری کرده ایم. اکنون تازه کار آغاز شده است و در ابتدای راه کسانی که کف مدرسه کار می کنند باید پیشروی آگاه شدن و کسب توانایی ها، بروز خلاقیت ها و به اشتراک گذاشتن تجربه های خویش باشند. »

پرسش آن است که آیا واقعا تفکر و نگرش مدیران و مقامات در ستاد با واقعیت های کف مدرسه پیوند دارد ؟

آیا اسناد بالادستی مانند " سند تحول بنیادین " با مشارکت واقعی و مستقیم معلمان و ارکان مدرسه نوشته و نهایی شده است ؟

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در در " وبینار آموزشی صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان در پسا کرونا " می گوید : ( این جا )

« دوره کرونا به ما شوک وارد کرد و افراد از طریق فضاهای مختلف برای دسترسی به آموزش تلاش کردند، آموزش و پرورش نیز تعامل را برقرار کرد، در این زمینه معلمان بسیار تلاش کردند و جامعه فرهنگی کشور را روسفید شد. این موضوع آغاز کار بود انتظار می‌رود فعالیت‌های حرفه‌ای ادامه دار باشد این فعالیت‌ها نیاز به یک تبحر خاص دارد.

انتقاد صدای معلم از عملکرد دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش

یک معلم باید از مقوله دانش و نگرش برخوردار باشد.

فرایند یاددهی یادگیری فرایندی است که برای طراحی آموزشی نیاز است و معلم فردی است که طراحی آموزشی بلد است لذا فعالیت‌ها باید از استاندارد لازم برخوردار باشد معلم نیز باید این استانداردها را بلد باشد. از دید من بخشی از صلاحیت‌های معلمان مربوط به یاددهی یادگیری است و بخش دیگر اینکه باید در شرایط خاص به سمت فعالیتی برود که در فضای مجازی و غیرحضوری دیده می‌‌شود.

معلمان باید تکنولوژی را در خود تقویت کنند تا به معلم حرفه‌ای تبدیل شوند. بعد از دوره کرونا ما به عقب برنمی‌گردیم که بخواهیم کلاس‌های سنتی را برگزار کنیم که از یافته‌های امروزه استفاده نشود.»

پرسش این رسانه آن است که اگر معلمان جامعه فرهنگی کشور را روسفید کردند ، نقش ایشان و سایر مقامات و مدیران در این مدت چه بوده است ؟

آیا بود و نبود آن ها تاثیری در بهبود اوضاع داشته و یا وضعیت در سایه مدیریت ناکارآمد و غیرعلمی آن ها حتی " روند معکوس " هم پیدا کرده است ؟

آیا مدیران ما در معنای واقعی و علمی و جهانی آن از نگرش و بینش درست و حرفه ای برخوردارند که بخواهند در این سیستم ، " معلم حرفه ای " را تعریف و پایه گذاری کنند ؟

آیا این مدیران واقعا بر اساس شایستگی ها ، توان مندی های حرفه ای و مدیریتی در جایگاه خود قرار گرفته اند که این توصیه ها را به معلمان می کنند ؟

انتقاد صدای معلم از عملکرد دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش

آیا نگرش مدیران واقعا به روز و کارآمد و مدرن است ؟

نظر این شورا  به عنوان مرجع تخصصی و سیاست گذار و برنامه ریز در مورد پیشنهاد یونسکو برای بازگشایی مدارس چیست ؟ ( این جا )

واکنش این شورا در مورد شیوه نامه هایی که معاونت های این وزارتخانه به عنوان " قانون " تدوین " و با نادیده گرفتن هویت حرفه ای مدرسه و حتی آیین نامه اجرایی مدارس و اختیارات ارکان آن مانند شورای مدرسه ، شورای معلمان و... به آن دیکته و تحمیل می کنند چیست ؟

آن مدرسه محوری که آقای امانی طهرانی به عنوان دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش دائما به آن استناد می کند قرار است کجا ، چگونه و کی عینیت پیدا کند ؟

پیشنهاد این رسانه به آقای امانی طهرانی آن است که شورای عالی آموزش و پرورش را یک " مدرسه " فرض کرده و تئوری ها و توصیه های خود را در آن به منصه اجرا بگذارد .

این منطقی ترین و صادقانه ترین کنشی است که برای " اعتمادسازی " می توان انجام داد .

پایان گزارش/


انتقاد صدای معلم از عملکرد دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش

سه شنبه, 14 مرداد 1399 10:45 خوانده شده: 252 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/14 - 23:08
سانسور بسه گیده
پاسخ + 0 -1 --
داود 1399/05/15 - 11:34
بسیار عالی ومنطقی وکوبنده
پاسخ + +1 0 --
محمد احمدی 1399/05/15 - 11:44
سلام خداقوت، زیبا دیدن و زیبا تحلیل کردن یک هنر است که هر کسی آن را ندارد، متاسفانه شما یا کار خبری نکرده اید و یا قصدا دنبال تخریب هستید.
آقای امانی تازه سکان دبیرخانه شورای عالی را بدست گرفته است و اقتضای مدیریت هم این است که اول موقعیت و شرایط و محیط کار را بسنجی یعنی موقعیت سنجی و بعد آشنایی و شناسایی عوامل و بعد از آن برنامه ریزی و بعد عملیاتی کردن برنامه های خود.
پاسخ + 0 0 --
محمد احمدی 1399/05/15 - 11:44
شما به این بنده خدا فرصت بدهید حداقل بنشیند روی صندلی مدیریت دبیرخانه شورای عالی و بعد از او یک طومار کار بخواهید.
شما شده اید عین آن کارتون گالیور که هی می گفت من می دانم موفق نمیشیم، لطفاً عینک بدبینی را بر دارید و یه کم مثبت فکر کنید، بنده به عنوان یک معلم چندین بار در جلسات کارگروهها و کمیته های دبیرخانه شورای عالی شرکت کرده ام در دبیرخانه شورای عالی کارهای بزرگی انجام شده است از جمله تهیه و تدوین زیرنظام های سند تحول بنیادین که هر کدام دارای کارگروه و کمیته های تخصصی با افراد صاحب نظر و برجسته و خاص خود هستند، یک نمونه دیگرتدوین و تصویب آئین نامه اردوهای دانش آموزی(برای تدوین فقط این آئین نامه بیش از 20 نشست تخصصی برگزار شده است) و... کارهای دیگر
پاسخ + 0 0 --
حسین رحیمی 1399/05/15 - 11:45
سلام، اینکه ما بگوییم هیچ کاری در دبیرخانه شورای عالی انجام نشده است این عین بی ایمانی و تخریب است که کار درست و شایسته ای نیست و مثل این است که من بگویم کار سایت صدای معلم بدبین کردن معلمان به نسبت به نظام تعلیم وتربیت کشور است و این کار درستی نیست باید اول فکر کرد و بعد سئوال را به طور محترمانه، درست و منطقی مطرح نمود، نه اینکه مثل کارتون گالیور اول و آخر سئوال بگی من می دانم موفق نمیشیم.
رسانه یار کمکی و همراه و همکار سازمانها در رفع مسائل و مشکلات شان هستند، سازمانها بسیاری از مسائل خود را از طریق همین گزارش های کارشناسی، تخصصی و حرفه ای رسانه ها حل می کنند نه این کارهای پیش پا افتاده و غیرحرفه ای، پس به عنوان یک معلم و همکار توصیه می کنم بیایید اول حرفه ای بینشدیشیم و بعد حرفه ای عمل کنیم. تشکر
پاسخ + +1 0 --
حسین رحیمی 1399/05/15 - 14:12
سلام چرا نظرات نمی فرستی روی سایت
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/15 - 18:15
و نظر بنده رو هم نذاشتن
الان می نویسن موضوعیت نداشت بی ربطه و اینجور چیزها
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/15 - 18:18
که البته اعتراضی ندارم
نفرستادن بعضی نظرها روی سایت هم بدک نیست
شاید بریم جای بهتر بذاریم
شاید سکوت بهتر از حرف باشه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور