صدای معلم

گفت و گوی صدای معلم با خسرو ساکی : این پرسش را قبلا مطرح کرده ایم و کسی پاسخی منطقی به آن نداده است. مگر می شود طبق اعلام آموزش و پرورش عضویت در شبکه شاد اختیاری باشد اما آزمون دادن در آن باید اجباری باشد؟ آیا به نظر شما این منطقی و قابل قبول است؟

رئیس مرکز سنجش و پایش وزارت آموزش و پرورش : اصراری نکردیم که دانش آموزان در شبکه شاد آزمون بدهند ! به صلاحیت معلم و اختیارات معلم احترام وافری گذاشته شده است

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

دوشنبه 13 مرداد 1399 خبرگزاری ایسنا خبری را با عنوان " برنامه امتحانی شهریورماه دانش آموزان اعلام شد " منتشر کرد . ( این جا )

خبر به گونه ای تنظیم شده بود که به نظر می رسید در موضوع " امتحانات داخلی " مدارس شیوه ارزشیابی دروس در امتحانات شهریور ماه به صورت حضوری باشد .

 بر اساس اخبار رسیده  به صدای معلم  برخی مدارس متوسطه به معلمان و دانش آموزان اعلام کردند که امتحانات شهریور ماه به صورت حضوری برگزار خواهد شد .

بر این اساس ؛ « صدای معلم » در گزارشی به آن پرداخت . ( این جا )

اما بعدا مشخص شد که وضعیت تغییر چندانی نکرده و روال همان شیوه سابق است .

جهت تنویر افکار عمومی و شفاف سازی در مورد عملکرد مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، تصمیم گرفتیم تا گفت و گویی را با " خسروساکی " رئیس مرکز سنجش و پایش این وزارتخانه انجام دهیم .

نحوه آزمون و امتحان دانش آموزان در مدارس و شبکه شاد و اختیارات معلم

صدای معلم:

در غیاب این قوانین و آئین نامه های مصوب شما فکر می کنید الآن این وضعیتی که وجود دارد منطقی است ؟ این درجه بندی ها و این تفاوت گذاری ها در  مورد حضوری بودن یا غیرحضوری بودن تا چه حد با بخشنامه های خود وزارت آموزش و پرورش یا با منطق کارشناسی تطابق دارد؟

 

ساکی:

دوباره تکرار می کنم . البته اینها دو گروهند. یکی دانش آموزانی که آزادند و کلاس بندی نشدند و تعدادشان کم است . ممکن است در هر مدرسه ای باشند ...

 

صدای معلم:

آقای ساکی ببخشید !

 الآن تا جایی که ما اطلاع داریم بسیاری از دانش آموزان در خرداد ماه قبول شدند . از سوی دیگر ، درصد همین دانش آموزانی که شما می فرمایید که باید غیرحضوری امتحان بدهند در آن پایه ها و رشته ها تعدادشان کم است.

اگر بحث " تعداد " باشد امتحان همه آنها باید حضوری برگزار شود !

 

ساکی:

پایه هفتم ، هشتم ، دهم و یازدهم چون تعدادی از همکلاسی هایشان در خردادماه به شیوه ای ارزشیابی شدند که در همین بند شانزده بخشنامه ای که ذکر کردم این کار انجام گرفته اگر الآن شیوه را تغییر می دادیم به نوعی یک دوگانگی ایجاد می شد که ممکن بود دانش آموزان شهریوری نسبت به تصمیات جدید اعتراض کنند .

 

صدای معلم:

در واقع ، شما به خاطر ترس از اعتراضات احتمالی دانش آموزان و اولیاء  و این که تصور تبعیض به ذهن آن ها متبادر نشود ؛این کار را انجام دادید؟

 

ساکی:

بله. برای این که تشابه و هماهنگی ایجاد شود.

 

صدای معلم:

تایید می کنید که ترس از اعتراضات احتمالی آنان بوده است که این کار را کردید؟

 

ساکی:

البته باید فرصت برابر برای دانش آموزان در نظر بگیریم. همان فرصتی که به خردادی ها دادیم باید به شهریوری ها هم می دادیم. اگر غیر از این بود یک مقدار ناعادلانه  می شد.

 

صدای معلم:

شما یک بازه زمانی را در این مدت تعریف کردید برای برگزاری امتحانات تا اعلام نتایج که بعد از آن طبق اعلام وزیر آموزش و پرورش پانزدهم شهریور بازگشایی مدارس است.

این روشی که دارید انجام می دهید حداقل اگر امتحانات را در  کل پایه ها و رشته ها حضوری اعلام می کردید ؛ این یک کار منطقی نبود که یک جور آمادگی و یک مقدمه ای برای بازگشایی مدارس باشد ؟

نحوه آزمون و امتحان دانش آموزان در مدارس و شبکه شاد و اختیارات معلم

ساکی:

دوباره تکرار می کنم . برای برگزاری امتحانات پایانی ممکن است دهها راهکار وجود داشته باشد که یک راه را شما می فرمایید و یک راه دیگر را ما بیان کردیم. اما به جهت این که بین دانش آموزان شهریوری با دانش آموزان خردادی تفاوتی وجود نداشته باشد و فرصت یکسان و عدالت برقرار شود اقدام به برگزاری شیوه هایی کردیم که در خردادماه انجام گرفته بود.

 

صدای معلم:

این تصمیمی که شما گرفتید بر مبنای منطق کارشناسی نبوده و در واقع یک نوع پیش بینی بوده است ؟

 

ساکی:

در خرداد هم کار کارشناسی انجام گرفته بود. بخشنامه ای که در خرداد ماه معاونین محترم آموزشی صادر کردند قطعا  بر اساس کار کارشناسی بوده است.

 

صدای معلم:

بخشنامه ای که شما اشاره می کنید که آن دوستان شما و کسانی که این را تدوین کرده اند آیا از معلمان و مدیران مدارس و ذینفعان آموزش و پرورش نظرخواهی و نظرسنجی کرده بودند؟

 

ساکی:

قاعدتا این کار را باید انجام می دادند .

 

صدای معلم:

شما به عنوان رئیس مرکز سنجش و پایش وزارت آموزش و پرورش اطلاع دارید که این کار انجام شده است ؟

 

ساکی:

اگر بخواهم دقیقا اعلام کنم اطلاع ندارم ولی امیدوارم نظرخواهی شده باشد و حتما با نظر کارشناسان و خبرگان و مدیران با تجربه باشد و از همه مهمتر چون سلامت دانش آموزان مطرح بوده آن پروتکل ها ستاد مدیریت بحران کرونا این اقدامات انجام شده باشد که ما برای امتحانات نهایی مکاتبه کردیم و در مجوزی که به ما دادند ذکر شده بود که فقط امتحانات پایه نهایی دوازدهم و پیش دانشگاهی لذا این عزیزان با توجه به مجوزی که داده بودند به دنبال این راهکار رفتند. مجوزی که برای شما ارسال کردیم کاملا روشن است.

 

صدای معلم:

این پرسش را قبلا مطرح کرده ایم و کسی پاسخی منطقی به آن نداده است.

 مگر می شود طبق اعلام آموزش و پرورش عضویت در شبکه شاد اختیاری باشد اما آزمون دادن در آن باید اجباری باشد؟ آیا به نظر شما این منطقی و قابل قبول است؟

 

ساکی:

این بند شانزده که ما اشاره کردیم اصراری نکردیم که دانش آموزان در شبکه شاد آزمون بدهند.

 

صدای معلم:

بحث آزمون غیر حضوری آنلاین و لزوما شبکه شاد نباشد. وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که در این محیط اختیاری است حالا می خواهد شاد باشد و... ضمن این که معاون آموزش ابتدایی گفته است که از نظر ما رسمیت با شبکه شاد است.

نحوه آزمون و امتحان دانش آموزان در مدارس و شبکه شاد و اختیارات معلم

ساکی:

ایشان خودشان باید توضیح بدهند. اما ان چه که ما در بخشنامه اشاره کردیم تاکید به بند شانزده بخشنامه قبلی کردیم که در آنجا الزامی از این که حتما و الزاما باید یکی از این شیوه ها انجام بگیرد نیست . گفته ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی دانش آموزان به عهده معلمان و مدیران مدارس خواهد بود. معلمان می توانند برای اطمینان از تحقق و اهداف دروس بر اساس مستندات و شواهد جمع آوری شده از مشارکت دانش آموزان و فعالیت های آموزشی تربیتی داخل و خارج از کلاس درس و مدرسه آموزش های مجازی ، درس های ارزشیابی ، زمان بازگشایی تا زمان دایر بودن کلاس ها داشته در ارزشیابی غیرحضوری ، ابتکارات خلاقیت ها در موقعیت های یادگیری ، خلاصه نویسی که الآن در بخشنامه اخیر که آزمون کتاب باز است و آزمون های آف لاین که می شود از آن یاد کرد برای نتایج ارزشیابی تکوینی استفاده شود .

به صلاحیت معلم و اختیارات معلم احترام وافری گذاشته شده است.

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش اول

ادامه دارد


نحوه آزمون و امتحان دانش آموزان در مدارس و شبکه شاد و اختیارات معلم

سه شنبه, 21 مرداد 1399 15:38 خوانده شده: 242 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
نقل از مدرس آزاد 1399/05/22 - 07:14
ایی حرفا نی،
دانش آموزای هنرستانی می تونن از دهانشون صدای ارّه کردن و مته زدن در بیارن
کیفیت تدریس هم اصلا مهم نیست هر معلمی که گوشی تلفنش بهتر باشه نمونه تر هست
مدارس پولدار هم لازم نیست به خودشون زحمت بدهند تجهیز بشن معلم رو عوض کنن بهتره
یه فوق دیپلم مجهز از یه فوق لیسانس غیر مجهز کارائیش بهتره
مهم نیست ....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور