صدای معلم

" صدای معلم ضمن دعوت از مسئولان وزارت آموزش و پرورش به مسئولیت پذیری و پاسخ گویی و پرهیز از تحمیل وظایف غیرمعرف خارج از قوانین از آنان می خواهد تا حداقل مانند کشور افغانستان شجاعت ، تدبیر و صداقت در تصمیم گیری داشته و جامعه را معطل و سرگردان بی برنامگی ها و روزمرگی های خود نکنند "

" شبکه شاد " از عدم اجبار در عضویت تا دستور آمرانه و غیرقانونی وزیر آموزش و پرورش ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

انتقاد صدای معلم از دستور وزیر آموزش و پرورش برای عضویت اجباری در شبکه شاد

یکشنبه 7 اردیبهشت 99 ؛ « صدای معلم » در گزارشی با عنوان : "  پرسش از عبدالرسول عمادی مشاور وزیر آموزش و پرورش در مورد " قانون " و " دیکتاتوری " ؟! " از رفتار آمرانه و خلاف قانون وزارت آموزش و پرورش در زمینه " شبکه شاد " انتقاد کرد . ( این جا )

در این گزارش آمده بود :

" پرسش « صدای معلم » از آقای عمادی و نیز وزیر آموزش و پرورش و سایر مسئولان این وزارتخانه که در باب سند تحول بنیادین و رویکردهای و زیرنظام ها و راهکارها و البته توجه به " مدرسه محوری " سخنرانی های فراوان کرده و نشست های مختلف و متعدد برگزار می کنند آن است که چرا پس از شیوع ویروس کرونا ، با نادیده گرفتن نقش مدرسه و ارکان آن و برنامه ریزی های آن سعی کردند تا سلیقه و دستورات خود را در حوزه " آموزش مجازی " به آن دیکته کنند ؟

« مدیر صدای معلم » در نشست نقد شبکه شاد در استان البرز ؛ راهکار 2 / 17 سند تحول بنیادین گفت : ( این جا )

تولید و به کارگیری محتوای الکترونیکی متناسب با نیاز دانش‌آموزان و مدارس با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی و الکترونیکی کردن محتوای کتاب‌های درسی براساس برنامه درسی ملی (با تاکید بر استفاده از ظرفیت چند رسانه‌ای) تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور  اما قرار بوده است تا پایان برنامه پنجم توسعه این کار صورت گیرد در حالی که اکنون در پایان برنامه ششم توسعه هستیم !

چه کسانی و کدام مدیران ناکارآمد و بی برنامه باید پاسخ گوی این وضعیت باشند ؟ کاری که باید قبلا و با برنامه انجام می شده است الان با فشار و شتاب زدگی دارند پیش می برند .

وزارت آموزش و پرورش با دیکته کردن یک سویه و اجباری شبکه شاد و زیر پاگذاشتن هویت و بلوغ مدرسه ، شعور مدارس و معلمان و ذی نفعان آموزش را به سخره گرفته است ! "

حال پرسش این رسانه از آقای عمادی و سایر برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان آن است که آیا " دیکتاتوری " فقط منحصر به " اون " است ؟! کدام قانون معلم را مجبور می کند که از جیب خویش هزینه اینترنت را پرداخت و از گوشی شخصی خویش برای مصارف آموزشی و در جهت دستورات آموزش و پرورش استفاده کند ؟

آیا این مسئولان و مقامات نگاهی به خود و کارنامه خویش هم دارند ؟ و یا عادت کرده اند عیب ها و نواقص دیگران را " ببینند " و آن را زیر " ذره بین " قرار دهند ؟

آیا این مسئولان تاکنون به نقدهای کارشناسی منتقدان و رسانه های مستقل در مورد سیاست ها و برنامه های خود پاسخ گو بوده اند ؟

آیا این افراد در عمل به آن چه " قانون " گفته و تجویز کرده است واقعا پای بند هستند ؟

آیا واقعا به تفویض اختیار و تمرکززدایی باوری وجود دارد ؟

از قدیم گفته اند :

" یک سوزن خود و یک جوالدوز به دیگران ( مردم ) ! "

انتقاد صدای معلم از دستور وزیر آموزش و پرورش برای عضویت اجباری در شبکه شاد

در گزارشی دیگر ، این رسانه دوشنبه 8 اردیبهشت 99 در گزارشی با عنوان : " فراخوان صدای معلم ؛ معلمان موارد اجبار ، الزام و تهدید مبنی بر عضویت در " شبکه شاد " را گزارش کنند " ( این جا ) نوشت :

« همان گونه که در گزارش صدای معلم آمد ( این جا ) ؛ « عبدالرسول عمادی » مشاور وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش های صدای معلم عنوان کرده است که معلمان و دانش آموزان برای عضو شدن در شبکه شاد هیچ اجباری ندارند .

ایشان در جای دیگری تاکید می کند استفاده از شبکه شاد هیچ اجبار و الزامی ندارد .

همچنین در جوابیه ای که وزارت آموزش و پرورش به تاریخ یکشنبه 7 اردیبهشت 99 برای خبرگزاری تسنیم ارسال کرده است ؛ چنین آمده است : ( این جا )

" با عنایت به اسناد بالادستی از جمله راهکار 2-17 و 4 -17 سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، آموزش دانش‌آموزان از طریق فضای مجازی را از تکالیف مهم وزارت آموزش و پرورش دانسته است.

نظر به شرایط و نیاز اجتماعی امروز، تعطیلی مدارس، طولانی شدن آن و  جلوگیری از ایجاد وقفه در امر آموزش دانش‌آموزان، اجرای این برنامه تکلیفی را جهت کاهش دغدغه‌های اجتماعی، بیش از پیش ضروری ساخته است.

در این راستا، وزارت آموزش و پرورش با لحاظ کردن حفظ امنیت و اطلاعات دانش‌آموزان و کارکنان آموزش و پرورش شبکه اجتماعی دانش‌آموزان ( شاد) را راه‌اندازی و طی شیوه‌نامه مورخ 10 فروردین 99 معاونت آموزش ابتدایی و شیوه‌نامه معاونت آموزش متوسطه جهت اجرا به استان‌ها ابلاغ کرد و در آن مدیران مدارس را الزام به راهنمایی، ترغیب و تشویق معلمان و نظارت بر فرایند آن کرده است (بند3-1 وظایف عوامل مدرسه در شیوه نامه معاونت متوسطه).

لیکن هیچ اشاره‌ای به تهدید و معرفی به هیئت رسیدگی به تخلفات نشده است همچنین تاکنون شکایتی مبنی بر تهدید معلمان و یا معرفی آنان به هیئت تخلفات به اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات واصل نشده است.

شایان ذکر است چنانچه شکوائیه‌ای به صورت مصداقی و با درج مشخصات مدیر منطقه یا واحد آموزشی ذکر شود در اسرع وقت از سوی این اداره کل مورد بررسی و پیگیری  قانونی قرار خواهد گرفت. »

این مواضع قبلی وزارت آموزش و پرورش در حالی بیان شده است که " محسن حاجی میرزایی " وزیر آموزش و پرورش در اظهار نظری چنین گفته است :

«  تمام مدارس دولتی به‌طور قطع برای آموزش مجازی از شبکه شاد استفاده خواهند کرد و حق استفاده از نرم‌افزار دیگری را نخواهند داشت و مدارس غیردولتی هم الزاماً هم برای آموزش رسمی باید از شاد استفاده کنند و برای آموزش‌های مکمل می‌توانند با هماهنگی وزارت آموزش‌ و پرورش از نرم‌افزار‌های مورد تائید استفاده کنند. »

پرسش این رسانه از وزیر آموزش و پرورش آن است که این تغییر موضع 180 درجه ای به چه علت است ؟

چه زمانی قرار است سخنان مسئولان این وزارتخانه بر مبنای " منطق کارشناسی " و " اقناع ذی نفعان " باشد و ثبات و پایداری بر تصمیمات آن حاکم باشد ؟

آیا همکاری و همراهی معلمان در ماه های گذشته بدون در نظر گرفتن روان شناسی مدیران ناکارآمد این گونه انتظارات و توقعات غیرمعقول و خارج از چارچوب " قانون " را برای آنان ایجاد کرده است ؟

انتقاد صدای معلم از دستور وزیر آموزش و پرورش برای عضویت اجباری در شبکه شاد

" صدای معلم " بارها و در گزارش های متعدد بر این نکته تاکید کرده است که آموزش و پرورش مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رایگان است و این اصل به هیچ وجه قابل دور زدن و یا تعبیر و تفسیر نیست .

کدام قانون معلم را مجبور می کند که از جیب خویش هزینه اینترنت را پرداخت و از گوشی شخصی خویش برای مصارف آموزشی و در جهت دستورات آموزش و پرورش استفاده کند ؟

در آخرین موارد ؛ بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در بیانیه ای اعلام کرده است : ( این جا )

" «وظیفهٔ اخلاقی» حکم می‌کند تمامی دانش‌آموزان بریتانیایی ماه آینده به مدرسه باز گردانده شوند.

آقای جانسون این امر را یک «اولویّت ملّی» خوانده است.

در بیانیّهٔ نخست‌ وزیر بریتانیا که در نشریهٔ آنلاین «میل» منتشر شد آمده است: «این بیماری همه‌‌گیر تمام نشده، اما اینک که برای بازگشاییِ ایمنِ مدارس آگاهی کافی داریم،‌ وظیفهٔ‌ اخلاقی ماست که چنین کنیم.»

از سوی دیگر وزارت بهداشت بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد بازگشت دانش‌آموزان به مدارس، پس از ماه‌ها دوری‌شان از کلاس درس به‌ علّت شیوع ویروس کرونا، یک اولویّت ملّی است.

هلن واتلی، در گفت و گویی تلویزیونی اعلام کرد: «متأسفانه می‌بینیم که کودکان خانواده‌هایی که امکانات کافی ندارند،‌ بیش از باقی شاگردان، در این دوران از درس و مدرسه عقب می‌افتند.»

وی افزود: «بنابراین ضروری است که کودکان و نوجوانان پاییز امسال به کلاس‌های درس برگردند.»

برخی مسئولان آموزشی بریتانیا همزمان تأکید کرده‌‌اند که بازگشایی مدارس می‌بایست «از ابتدا» در اولویّت قرار می‌گرفت. » آیا همکاری و همراهی معلمان در ماه های گذشته بدون در نظر گرفتن روان شناسی مدیران ناکارآمد این گونه انتظارات و توقعات غیرمعقول و خارج از چارچوب " قانون " را برای آنان ایجاد کرده است ؟

همچنین در افغانستان که هنوز درگیر آتش سوزی مدارس ناشی از افکار منحط طالبانی و داعشی است و " عصر رشدیه " را به اذهان متبادر می سازد و این خود یک نگرانی و اضطراب بزرگ برای معلمان ، دانش آموزان ، اولیای آنان و همه ذی نفعان آموزش است و از سوی دیگر مانند بسیاری از کشورهای جهان با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند اما با این حال اعلام کرده که همه مدارس این کشور از ابتدای شهریور به صورت حضوری بازگشایی می شوند . ( این جا )

با این حال هنوز مسئولان آموزش و پرورش ما برنامه ریزی و خط مشی مشخصی در این مورد نداشته و مطابق معمول و هنگام پرسش از آنان همه چیز را به " ستاد مبارزه با کرونا " حواله می دهند .

" صدای معلم " در گزارشی با عنوان " ابلاغ برنامه نظارتی پروژه مهر 1400-1399 جهت بازگشایی مدارس با جیب خالی ؟! " چنین مطرح کرد  . ( این جا )

«پرسش  از " علیرضا کمره ای " به عنوان معاون آموزش متوسطه و رئیس ستاد پروژه مهر این است که دقیقا بگویند و توضیح دهند که برای اجرای جامع و کیفی این دستور العمل چه میزان اعتبارات و بودجه با توجه وضعیت خاص امسال که با شیوع کرونا توام شده تخصیص داده شده است ؟

انتقاد صدای معلم از دستور وزیر آموزش و پرورش برای عضویت اجباری در شبکه شاد

نظارت در این مورد زمانی معنا و مفهوم پیدا می کند که مطابق اصول مصرح قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، وسایل آموزش و پرورش رایگان برای همه ملت فراهم شود .

آیا وزارت آموزش و پرورش و حاکمیت به وظایف ذاتی خویش در این مورد عمل کرده اند که بخواهند در آن راستا نظارت خود را اعمال کنند ؟

« صدای معلم » از ابتدای تعطیلی مدارس به خاطر کرونا منتقد سیاست های وزارت آموزش و پرورش در این بخش و به ویژه " تعطیلی مدارس " بدون برنامه ریزی خاص و آینده نگرانه و رها از " روزمرگی " بوده و بر این باور است که ادامه تعطیلی مدارس ضمن گسترش آسیب های اجتماعی و در وجه مهم تر ، اتوریته مدرسه را دچار ضعف های اساسی و بحران خواهد کرد .

انتقاد صدای معلم از دستور وزیر آموزش و پرورش برای عضویت اجباری در شبکه شاد

( رنگینه حمیدی )

این رسانه از مسئولان وزارت آموزش و پرورش می خواهد ضمن احترام به بخش مدنی آموزش و پرورش  و استقلال حرفه ای این نهاد مادر به وظایف حاکمیتی و قانونی خویش در این مورد عمل نمایند . »

این رسانه ضمن دعوت از مسئولان وزارت آموزش و پرورش به مسئولیت پذیری و پاسخ گویی و پرهیز از تحمیل وظایف غیرمعرف خارج از قوانین از آنان می خواهد تا حداقل مانند کشور افغانستان شجاعت ، تدبیر و صداقت در تصمیم گیری داشته و جامعه را معطل و سرگردان بی برنامگی ها و روزمرگی های خود نکنند .

بزرگ ترین سرمایه ، اعتماد است .

پایان گزارش/


انتقاد صدای معلم از دستور وزیر آموزش و پرورش برای عضویت اجباری در شبکه شاد

( در کلیپ کوتاه زیر گفت و گوی مرتضی نظری رئیس پیشین مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش و عبدالرضا فولادوند مدیر کل فعلی آموزش و پرورش شهر تهران را مشاهده می کنید .

فولادوند هر گونه اجبار در عضویت شبکه شاد و صدور بخشنامه در این مورد را نفی می کند ! )

جمعه, 24 مرداد 1399 20:24 خوانده شده: 305 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -2 --
ناشناس 1399/05/24 - 22:04
وزیر و وزارت آموزش و پرورش روی ویبره و بلاتکلیفی
همه چیزشون به هم میاد
تصمیمات آموزش و پرورش مثل بازار دلار و سکه و اقتصاد بی برنامه و یهویی
پاسخ + 0 0 --
کمی فکر 1399/05/25 - 13:38
ویبره بودن میشه توجیه و دلیل؟
پاسخ + +4 0 --
سردرگم 1399/05/24 - 22:07
یا خدااا
فولادوند، عمادی ، کمره ای همه گفتن شاد اجباری نیست بعد وزیر در میاد میگه همه باید برن توی شاد
علی برکت الله
پاسخ + 0 0 --
کمی فکر 1399/05/25 - 13:39
آقای روحانی چه مفتاحی (کلیدی) دارند؟
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/05/24 - 22:40
به گزارش ایرنا، براساس این طرح تنها کلاس‌های یازدهم و دوازدهم مدارس دولتی اجازه بازگشایی یافته اند نزهت اضافه کرد: اگر وزارت بهداشت افغانستان دریابد که با بازگشایی مدارس شمار مبتلایان به ویروس کرونا گسترش یافته است، براساس تصمیم وزارت بهداشت در بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تجدید نظر صورت خواهد گرفت.
آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت افغانستان طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۶ مورد مثبت ویروس ثبت شده و ۷ نفر در اثر آن جان باخته اند
امار مرگ و میر در افغانستان کمتر است !
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/05/24 - 22:48
سلام

حداقل متن را کامل قرار دهید !

« * دروس حضوری دوره‌های ابتداییه، متوسطه و لیسه در مراکز آموزشی خصوصی بنا به داشتن امکانات صحی و آموزشی، تمرکز بیشتر در شهرها، و تراکم کمتر شاگردان در صنف‌ها آغاز می‌یابد.

* مکاتب خصوصی مکلف اند تا تضمین خطِ رعایت توصیه‌های صحی را با وزارت معارف شریک کنند.

• وزارت معارف از چگونگی تطبیق رهنمودهای صحی در مراکز آموزشی خصوصی نظارت نموده با متخلفان برخورد قانونی می نماید.

• دروس حضوری در دارالمعلمین‌ها، دارلعلوم‌ها، مدارس دینی، سوادآموزی، سوادحیاتی و مراکز آموزشی خصوصی نیز با در نظرداشت شرایط صحی از اول سنبله آغاز می‌شود.

• نشر برنامه‌های کمک درسی از طریق تلویزیون و رادیوی معارف، ویب سایت Marif.Af و تدویر تجمعات محدود برای سایر دوره‌های آموزشی الی آغاز آموزش حضوری، هم چنان ادامه خواهد یافت. »

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
کمی فکر 1399/05/25 - 13:42
تراکم جمعیت در افغانستان کمتر است پس شیوع ویروس نیز کمتر و کندتر
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1399/05/24 - 23:29
آموزش مجازی انتخاب از سر اجبار است نه انتخاب مطلوب
که اگر درست برنامه ریزی شود و نقش مدارس و معلم پررنگتر شود و انتخاب پیام رسان به عهده معلم و اولیا باشد اثار مثبتی هم در پی خواهد داشت
هماهنگی و اتحاد تنها راهکار کنترل کروناست در این شرایط نباید هر کسی ساز خود را بزند و مدارس غیرانتفاعی و اموزشگاهها و موسسات امادگی برای کنکور برای سود دهی بیشتر به عناوین مختلف ودر قالب دلسوزی برای دانش اموزان و سیستم آموزشی به بازگشایی زود هنگام مدارس اصرار کنند
پاسخ + 0 0 --
کمی فکر 1399/05/25 - 13:47
وجود پست الکترونیک، ال ام اس، اوو تیچر و ... نیاز به اپلیکیشن و موبایل و ... را برطرف می‌کند
نه مدارس مجهزند و نه معلمان و اولیاء و دانش آموزان مکلف
و اگر تکلیفی نیز می بود معلمان رسمی که جقوقی بسیار بالاتر از معلمان آزاد دارند مقدمتاً موظف ترند
پاسخ + +5 0 --
شهاب 1399/05/25 - 14:51
اجباری شدن استفاده ازشبکه شاد ،دراختیارقرارندادن تجهیزات واینترنت رایگان به معلمان ودانش آموزان ،عدم کنترول وکاهش بیماری کرونا وغیره نتیجه وجودمسئولان ناکارآمددرآ.پ است چرا که اگراین وزارتخانه کارآمد بودبقیه بخش ها هم عملکردشایسته ای داشتند
علت اجباری شدن آموزش مجازی فداکارنمایی عده ای معلم نما هست که با کارهای نابخردانه ی خود مسئولان را پرتوقع وبی انصاف کردند
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1399/05/25 - 15:03
کنترل
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/05/25 - 16:58
سلام آقا شهاب
کار بخردانه به روش نابخردانه، نابخردانه است
کار بخردانه به روش بخردانه، بخردانه است

تکلیف کردن معلمان و مردم به آنچه در طاقتشان نیست، جمعاً و یا فرداً نابخردانه و غیرالهی است، مگر خداوند نفرموده لا نکلف ... و لایکلف الله الا وسعها ؟! و در احادیث دوری از یکلفونه ما لا یطیق حتی در ازدواج!

باید دید آیا روش خرید سیم کارت و موبایل از طریق درآمد حلال از جیب حلال به مصرف جیب طغیان نکرده و حلال ممکن شده که به آن در حوزۀ آموزش و پرورش توصیه شود؟! آیا تعمیرات بعدی آن از درآمدهای حلال و غیر تبعیض گونه و غیرغصبی خواهد بود؟!
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/05/25 - 17:00
و کمی شوخی و جدی:
هر چند که کنترل و کنترول هر دو Control می‌شود ولیکن کنترل همیشگی و غالب و نوشتن کنترول نادر است و تلفظ متعارف آن با اُ است نه با او.

البته این مورد را هم قصور آموزش و پرورش می‌گذارم چون آوپ کم کاری دارد.

با تبدیل لغت کنترل در کتابی مثل تفکّر و سبک زندگی به لغت مهار، آیا چشم دانش‌آموزان با این لغت آشنا می‌شود؟!

و البته کاربرد کنترل با مهار کمی متفاوت است؛ مثلاً ... وجود فیدبک یا عذم آن در سیستمهای کنترلی و مهاری! و ...
معمولاً وجود فیدبک (مثل ارزشیابی با تأثیر مثبت و منفی) در سیستمهایی است که برای آن اهمّیت بیشتری قائلند.
افسار بیشتر برای کنترل است و میخ طویله بیشتر برای مهار !
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/05/25 - 17:10
سلام محدد آقا شهاب
اگر می دانستم اصلاح فرمودید متن شوخی را تغییر می دادم
نه صفحه آنلاین است و نه گهگاه ارسالها
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1399/05/25 - 16:24
اگر به مدارس و معلمان حق انتخاب داده شود به راحتی اموزش مجازی را مدیریت می کنند
پاسخ + 0 0 --
معلم مثلا غیرانتفاعی 1399/05/25 - 18:58
اگر این موضوع به مدرسه و مدیر وابسته باشد بهتر است تا به آموزش و پرورش وابسته باشد چون در صورت نادانی مدیر، شاید بشود مدرسه دیگری مشغول به کار شد و مدرسه را عوض کرد ولی در صورت نادانی آموزش و پرورش نمی توان آنها را به سادگی دانا نمود یا عوضشان کرد.
اگر آموزش و پرورش شعور بیشتری داشت، تحصیلکرده تر و شایسته تر و ... را به در یوزگی مدارس غیرانتفاعی نمی کشاند
پاسخ + +2 0 --
داود 1399/05/26 - 22:05
درود بر صدای معلم که با صداقت وشجاعت وحریت سعی در نشان دادن انحرافات سیستم اموزش وپروررش می کنند . هرچند که اینان نصیحت نگیرند وحق نشوند.خدا را شاکرم که با چنین رسانه مستقل وحرفه ایی همصحبت شده ام.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/05/26 - 22:16
آقای داود

درود بر شما همراه و همدل همیشگی

سپاس از شما .

وظیفه رسانه مستقل و منتقد همین است و ما برای ممانعت از فروپاشی سیبستم ناگزیریم که بگوییم و سکوت نکنیم .

پایدار باشید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور