صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

"معلمان خود بايد پيش قدم و پرچم‌دار كرامت و منزلت حرفه معلمي باشند"

"ريشه مشكلات آموزش و پرورش مديريتي و اجرايي است / معلمان براي موفقيت بايد فراتر از معيشت و مسائل اقتصادي مطالبات خود را مطرح كنند / تشكل‌ها نبايد فقط پرچم صنف را بالا ببرند

گروه گزارش /

ریشه مشکلات آموزش و پرورش

كلاف سردرگم و گره‌هاي كور مسائل آموزش و پرورش سال‌هاست كه نظام آموزشي ما را دچار مشكل كرده است از همان روزهاي نخست پس از انقلاب تاكنون كه ٣٧ سال مي‌گذرد، مسائل آموزش و پرورش همچنان پابرجاست.

حالا پرسش اصلي اين است كه آيا پس از گذشت نزديك به چهار دهه و فراز و فرود و تجربه مديريت‌هاي مختلف وقت آن نرسيده است كه چاره‌اي اساسي براي حل اين مسائل انديشيده شود؟

كارشناسان و صاحب نظران گفته‌اند آموزش و پرورش بيش از ٧٠٠ مساله دارد و اين ليست بلندبالاي مسائل خود كافي است تا دلهره بر جان مديران و تصميم‌گيران بيندازد و همه را از حوزه آموزش و پرورش فراري دهد.

وقتي پيرامون آموزش و پرورش و مسائل آن با مديران، كارشناسان و فعالان اين حوزه به گفت‌وگو مي‌نشينيد با وجود اختلاف نظرها و تفاوت در تحليل‌ها و تفسيرها در يك موضوع همه اتفاق‌نظر دارند و اين موضوع چيزي نيست جز اينكه آموزش و پرورش بايد به يك مطالبه ملي تبديل شود و در اولين سياست گذاري‌ها و توجهات مسوولان ارشد حاكميتي و دولتي و مردم قرار گيرد.

چند ماهي است كه به دلايل مختلف به ويژه تحركات اعتراضي معلمان توجه دولت و مجلس و رسانه‌ها نسبت به گذشته بيشتر به آموزش و پرورش جلب شده است؛ توجهي كه تفاوت چنداني را نمي‌توان در آن يافت به جز چند برنامه و سياست اعلامي از سوي فاني كه به نظر مي‌رسد در صورتي كه به درستي اجرا شود قدري مي‌تواند آموزش و پرورش را در مسير صحيح خود قرار دهد به ويژه موضوع ساماندهي نيروي انساني و طرح مديريت آموزشگاهي كه يكي چالش كميت و كيفيت نيروي انساني و ديگري بحث تمركز در مديريت را هدف قرار داده است كه هر دو از مهم‌ترين معضلات آموزش و پرورش هستند.

در كش‌و‌قوس‌هاي توجه به مسائل آموزش و پرورش در راستاي توجه دادن به ريشه‌هاي اين مسائل و پيدا كردن راهكارهاي اساسي ما نيز در گروه مدرسه روزنامه اعتماد تلاش كرده‌ايم، سهمي داشته باشيم و براي تبديل كردن به مطالبه ملي افكار عمومي را به اين مهم جلب و از طرفي صاحب نظران را درگير كنيم تا به آموزش و پرورش از زواياي مختلف نگريسته شود.

به همين منظور گزارشي از يك نشست كارشناسي تهيه كرديم؛ گزارشي كه حاصل بحث و تبادل نظر چند تن از كارشناسان و فعالان اين حوزه با دكتر ستاري‌فر و دكتر كبيري است. شنيدن نظرات كسي كه زماني در راس سازمان برنامه و بودجه يا همان مديريت و برنامه‌ريزي احيا شده فعلي قرار داشت، سازماني كه گفته مي‌شود اتاق فكر مديريت كشور است، در نوع خود مي‌تواند قابل تامل باشد.

در اين نشست كارشناسان و فعالان آموزش و پرورش از او خواستند راهكاري براي برون رفت از مسائل آموزش و پرورش ارايه دهد. خلاصه مطالب مطرح شده در اين نشست را تقديم مخاطبان روزنامه اعتماد مي‌كنيم و اميدواريم به زودي ضمن گفت‌وگوي تفصيلي نظرات و ديدگاه‌هاي دكتر ستاري فر را در زمينه آموزش و پرورش كامل‌تر به اطلاع علاقه‌مندان اين حوزه برسانيم.

در ابتداي اين نشست طاهره نقي‌يي، قائم‌مقام سازمان معلمان با اشاره به فعاليت‌هاي ١٥ ساله اين تشكل و فراز و فرود‌هاي دولت‌ها در اين حوزه گفت: دولت يازدهم سال سوم خود را آغاز كرده است. در راس وزارت آموزش و پرورش كسي قرار گرفته است كه گفته مي‌شود بيش از هر كسي آموزش و پرورشي‌تر است، مي‌گويند او با تمام زواياي اين حوزه از نزديك آشنايي دارد و اگر او نتواند آموزش و پرورش را روي ريل قرار دهد ديگر نمي‌شود اميدي به حل مسائل داشت، اين در حالي است كه معلمان چندان رضايتي از مديريت ايشان ندارند و ماه‌هاست كه صداي اعتراض‌شان بلند است.

حال پرسش ما اين است كه آيا آقاي فاني مي‌تواند مسائل را حل كند و قطار بحران‌زده مسائل آموزش و پرورش را روي ريل خود قرار دهد؟

ايشان در ادامه افزود: خوشبختانه پس از روي كار آمدن دولت تدبير و اميد ارتباط و تعامل تشكل‌هاي معلمي با مسوولان بيشتر شده و مدتي است ما با دكتر نوبخت، رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي جلسه‌هاي منظمي داريم كه قرار است از اين جلسه‌ها پيشنهاد‌هايي براي گنجانده شدن در برنامه ششم توسعه ارايه شود بنابراين ما تصميم گرفتيم با صاحب نظران نشست‌هايي داشته باشيم و كمك كنيم تا پيشنهاد‌هاي جامع‌تري تدوين شود.

دكتر ستاري‌فر در پاسخ به پرسش خانم نقي‌يي پيرامون اينكه تيم آقاي فاني موفق خواهد شد يا نه و چه راهكاري در اين زمينه وجود دارد، گفت: مسائل آموزش و پرورش، مسائل آموزش و پرورش نيست بلكه فراوزارتخانه‌اي است و حتي بايد گفت فراتر از دولت بايد براي آن چاره‌انديشي شود به جرات مي‌توانيم بگوييم تاكنون در عمل آموزش و پرورش در اولويت هيچ كدام از دولت‌ها قرار نداشته است، خيلي‌ها شعار مي‌دهند ولي در عمل وقتي مي‌خواهند تصميم‌گيري كنند مي‌بينيم باوري به اين موضوع ندارند و به نظر بنده ريشه اينكه چرا نزديك به چهار دهه پس از انقلاب مسائل آموزش و پرورش همچنان پابرجاست اين است كه اين باور در هيچ مقطعي وجود نداشته و تا زماني كه مسوولان ارشد نظام و دولتمردان عملا به اين موضوع باور نداشته باشند و مسير اصلي را تغيير ندهند كاري از پيش نخواهد رفت، مسائل آموزش و پرورش فراتر از فاني يا دولت است و بايد به يك مساله ملي و دغدغه عمومي تبديل شود.

دكتر سيد محمد مرد، مسوول كميته آموزش و تحقيق سازمان معلمان ايران نيز در بخشي از اين نشست گفت: در مورد اينكه مسائل آموزش و پرورش از چه جنسي است اختلاف‌نظر‌هاي متعددي وجود دارد، برخي مي‌گويند اگر اقتصاد آموزش و پرورش حل شود بقيه مسائل آن هم خود به خود برطرف خواهد شد.

برخي تمركز مديريتي را ريشه مشكلات مي‌دانند و عده‌اي ناكار آمدي نيروي انساني و عده‌اي ديگر محتواي آموزش را و برخي هم موارد ديگري را مورد اشاره قرار مي‌دهند كه به نظر مي‌رسد مسائل آموزش و پرورش چند وجهي است، اما برخي ريشه‌اي‌ترند كه بايد در اولويت قرار گيرند، در اين راستا توجه به تجربيات موفق دنيا ضرورت دارد و از يافته‌هاي علوم تربيتي به ويژه مديريت آموزشي استفاده كرد.

ستاري‌فر، رييس اسبق سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور در همين زمينه گفت: به نظر من اگر تمام بودجه كشور را هم به آموزش و پرورش اختصاص دهيم، مشكلات آن حل نمي‌شود و تا زماني كه اين ساختار عظيم و سنگين ستاد وجود دارد اين مسائل همچنان باقي خواهد ماند. من بر اين باورم كه ريشه مشكلات آموزش و پرورش مديريتي و اجرايي است.

اين همه نيروهاي ستادي از وزارتخانه گرفته تا ادارات كل و مناطق بي جهت خود را بر اين سيستم تحميل كرده‌اند، نسبت نيروهاي ستادي به نيروي صف بسيار وحشتناك است ؛ بايد اين موارد را به حداقل رساند و يك ستاد چابك با وظايف فقط نظارتي تدوين كرد، بقيه اختيارات را هم به مدارس داد، بودجه را هم مستقيم در اختيار مدير مدرسه قرار داد آن وقت از او كار كيفي طلبيد.

كبيري، مشاور وزيرآموزش و پرورش نيز با اشاره به رويكردها و اولويت‌هاي برنامه‌هاي فاني گفت: ساماندهي نيروي انساني و مديريت آموزشگاهي به همين منظور در دستور كار وزارت در دولت يازدهم قرار گرفته است كه تلاش مي‌شود در بحث نيروي انساني توازن وتناسب ايجاد شود و انگيزه معلمان افزايش يابد.

دكتر فاني با جديت به دنبال اين است تا براي كاهش نگراني‌هاي معيشتي معلمان قدم‌هايي بردارد كه طرح رتبه‌بندي را در همين راستا اجرايي كرده است و از طرفي براي سبك كردن بار وزارتخانه ارتقاي مديريت آموزشگاهي با رويكرد مشاركتي را جدي پيگيري مي‌كند.

يك كارشناس ارشد مديريت آموزشي در واكنش به سخنان كبيري گفت: پس با اين وجود بايد « مدرسه محوري » در دستور كار متوليان آموزش و پرورش قرار گيرد و تمركز مديريتي از بين برود تا خلاقيت‌هاي مديران در مدارس امكان بروز و ظهور يابد و مدارس به عنوان واحد مديريتي تعريف شوند كه اگر اين موضوع در دستور كار مسوولان است بايد بسترآن هم فراهم شود چون به نظر مي‌رسد اين آمادگي وجود ندارد.

ستاري‌فر هم با تاكيد بر اينكه تنها راه برون رفت از بحران مديريتي در آموزش و پرورش مدرسه محوري است، گفت: بله ، همه‌چيز را بسپاريم به مدارس . من ترديدي ندارم كه معلمان و مديران بهتر عمل خواهند كرد و آنها اين توان را دارند كه مدارس را پويا و خلاق بار بياورند و آنها در صورتي كه انگيزه پيدا كنند و از زير بار صدها بخشنامه و دستورالعمل رهايي يابند مي‌توانند به خوبي از مدارس محيط جذاب و كارآمدي بسازند كه هم دانش‌آموزان علاقه‌مند شوند و هم اوليا انگيزه مشاركت و همكاري بيابند.

من نمي‌گويم همه مدارس را به يك‌باره مستقل كنيد، بلكه شما بياييد از يك مدرسه شروع كنيد آن وقت عملكرد آن را مقايسه كنيد با مدارس ديگر، خواهيد ديد كه تحول بزرگي در مدت كوتاهي ايجاد خواهد شد. همين مديراني را كه در سيستم متمركز دولتي تبديل به كارپرداز شده‌اند و هر روز چرتكه مي‌اندازند كه دخل و خرج‌شان با هم بخواند بعدا خواهيد ديد چقدر كارآمدتر خواهند بود.

ايشان در واكنش به نظر يكي از فعالان مبني بر اينكه علاوه بر تمركز در مديريت به عنوان ريشه‌هاي مشكلات آموزش و پرورش، سياسي و ايدئولوژيك بودن است كه در طول اين سال‌ها مانع برون رفت از بحران شده است نيز گفت: تحول ايدئولوژيكي تحول بالا دستي نيست، اين مساله هم با مدرسه محور شدن آموزش و پرورش حل خواهد شد، زماني رنگ ايدئولوژي بيشتر مي‌شود كه همه‌چيز متمركز و از ستاد تعيين شود، ولي وقتي ما به مدارس اختيار داديم و آنها به عنوان واحد آموزشي همه‌چيز را تعيين كرده‌اند به تعداد مدارس دولتي، محتوا و سبك و سياق خواهيد داشت و اين تكثر خود باعث مي‌شود سايه ايدئولوژي از سر نظام آموزشي ما برداشته شود و آن وقت سياست هم به حاشيه خواهند رفت و سياستمداران نمي‌توانند آموزش و پرورش را بازيچه قرار دهند.

ستاري‌فر در بخش ديگري از اين نشست با اشاره به نقش تشكل‌هاي مدني معلمان گفت: معلمان براي موفقيت بايد فراتر از معيشت و مسائل اقتصادي مطالبات خود را مطرح كنند، تشكل‌ها نبايد فقط پرچم صنف را بالا ببرند، آنها براي همراه كردن مردم با خود بايد پرچم مدرسه محوري را كه شاه كليد حل مسائل آموزش و پرورش است را بالا نگه دارند تا والدين و دانش‌آموزان نيز حقوق خود را در اين مسير تامين شده ببينند و با معلمان همگام شوند و نكته ديگر اينكه معلمان خود بايد پيش قدم و پرچم‌دار كرامت و منزلت حرفه معلمي باشند در صورتي كه اين سه پرچم توسط تشكل‌ها بالا نگه داشته شود خيلي‌ها را به دور خود جمع خواهد كرد و آنگاه آموزش و پرورش به يك مطالبه ملي تبديل خواهد شد.

گروه مدرسه «اعتماد»

چهارشنبه, 22 مهر 1394 ساعت 14:28 خوانده شده: 3113 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +15 0 --
معلم 1394/07/22 - 16:21
خاطره‌ای از یک معلم بازنشسته بزبان شعر


رفتم امروز به داروخانه
نسخه در دست پى دارو هام
بلكه درد كمر و پا و سرم
لحظه اى چند بگيرد آرام
دكترى را كه در آن جا ديدم
يادم افتاد كه شاگردم بود
سال هفتاد و دو در مدرسه اى
در همين منطقه ى بالا رود
سرد و بى روح تماشايم كرد
أن چنان سرد كه شوقم يخ بست
نسخه را ديد و سپس گفت از اين
ده قلم يك قلمش موجود است
در همين وقت يكى از اقوام
آمد آن جا كه بگيرد دارو
دكتر از دور به رويش خنديد
شاد و خوشحال شد از ديدن او
نادر آقا نه كه وضعش توپ است
اعتبارش همه جا پا بر جاست
كار او پرورش گوساله است
جامعه در پي اين ارزش هاست
او به اطراف نگاهى انداخت
نسخه در دست مرا آن جا ديد
تا خبر شد كه چه حالى دارم
نسخه را داد به دكتر پيچيد
گفتم اى كاش كه من هم بودم
در خط پرورش گوساله
تا به اين روز نمى افتادم
بعد از آن زحمت چندين ساله
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/07/22 - 20:24
حقیقتا باید دهان نویسنده را پر از طلا کرد. ما به معیشت مان چکار داریم. ما باید جاده صاف کن روحانی و نوبخت باشیم در انتخابات مجلس.
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته93 1394/07/25 - 08:18
احسن همکارعزیزشعرشما شامل حال وروز خیلی ازبازنشستگان کشورمان می شود اگر30...وضعمان بهترازاین بود
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته دق مرگ 1394/07/27 - 19:54
پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش پاداش
پاسخ + +14 0 --
غیاثی فراهانی 1394/07/22 - 18:45
به نظر من یکی از مشکلات اصلی آموزش و پرورش این است که مسئولان فکر می کنند همه بچه ها باید دیپلم بگیرند .به همین منظور هم با دست بردن در قوانین اموزشی و ارزشیابی باعث بالا امدن همه دانش اموزان به پایه های بالاتر شده و همین امر سبب می شود که نیرو های زیادی در مقاطع دبیرستان نیاز باشد. در حالیکه شاید سی درصد دانش اموزان دبیرستان بایستی در کلاس های پایین تر مردود و از چرخه ی اموزش خارج می شدند .زیرا بسیاری از مشاغلی که در جامعه وجود دارد به معلومات و سواد بالاتر از ششم و یا نهم احتیاجی ندارد.حال نمی دانم چه دلیلی دارد که دولت هزینه های گزاف را متقبل می شود تا به همه دیپلم بدهد ان هم دیپلم های بیسواد .البته این دیپلمه ها خوراک خوبی برای دانشگاه های پولی هستند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/07/23 - 19:10
به خاطر دانشگاههای پولی همه باید دیپلم بگیرند وگرنه کار و کاسبی آنها کساد می شود!
پاسخ + +11 0 --
بازنشسته 1394/07/22 - 19:41
تا وقتی مشکلات و نیازهای اولیه که هر انسانی به آن نیاز دارد برطرف نشود گره ها همچنان کور باقی میمانند ..
بهترینها را انتخاب کنید و وارد آموزش و پرورش کنید .مدارک آنان پایین تر از لیسانس نباشد و از دانشگا ههای معتبر .
تست روانشناسی و آزمایش سلامتی از نظر چه جسمی چه روحی گرفته شود.
افراد را تا سن خاصی وارد مراکز تربیت معلم کنید .
ازنظر صورت مشکلی نداشته باشند .
قد خیلی کوتاه باعث مشکلاتی برای خود مربی میشود لازم است از 157 به بالا برای خانمها و از 167 به بالا برای آقایون در نظر بگیرید.
برای تدریس مربی باید واجد شرایط خاصی ازنظر قدرت بیان به شکل واضح وروشن باشد یعنی نه خیلی صدایش بم و نه خیلی کوتاه باشد . بچه ها به همه ی این موارد توجه دارند
خوش لباس ،تر وتمیز ومرتب در.
بوی طراوت و تمیزی بدهد . به مدرسه تنوع بدهید ا محیطی دلپذیر و در عین حال خوشایند و دلچسب برای متربیان بنظر آید.موارد بسیار دیگری نیز دارم .(از نظر آپوزشی)
شما اول معلم بسازید بعد دانش آموز . الویت با سازنده است .
پاسخ + 0 0 --
ali 1394/07/22 - 22:00
معلم تو خورد وخوراکش مونده پول ادکلن و لباس تر وتمیز و .. . رو از کجا بیاره دلت خوشه ها آموزش وپرورش هم سالمون مثل دیگر ارگانها لباس تهیه کنه ما هم شیک باشیم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/07/23 - 19:12
خانه از پای بست ویران است
خواجه در بند نقش ایوان است
پاسخ + 0 0 --
بی نام 1394/08/06 - 16:06
با این حقوقی که به معلم ها میدن کور وکچل وکوتوله هم بیاد تو آموزش وپرورش ضرر میکنه..!
پاسخ + +11 -1 --
ناشناس 1394/07/22 - 19:49
معلمی که از چهاردهم پانزدهم برج شروع میکنه به نسیه بردن از بقال و قصاب و سوپری وخلاصه همه جا حتما هم میتونه با افتخار سرشو بگیره بالا وکرامت وحرمت معلمی را به همه یاد اور بشه
ادم با شنیدن این حرفا دوس داره به قول فردوسی پور سرشو محکم بکوبه به میزی دیواری بلکه بمیره وراحت بشه از این خفت معلمی
پاسخ + +6 0 --
حسین 1394/07/22 - 20:11
با سلام آقای رئیس جمهور و وزرا و عالی مقامان
شهر به شهر و استان به استان می چرخید تا معضلات و مشکلات را بر رسی کنید

سال ها از درد و رنج معلمان و آموزش کشور می گوییم
شما ها که خوب گوش مید هید

پیشنهاد دارم که آقایان برای یکبار هم که شده یک روز در سر کلاس درس با توجه به تخصتان حاضر شوید و مثل یک معلم درس دهید

آنوقت شاید ما را و دانش آموزان و کشور را درک کنید

البته بعید می دانم ولی می دانم می خندید و آنرا غیر ممکن می دانید
پاسخ + +2 -4 --
شهسوارزاده 1394/07/22 - 20:39
به نام دوست
استاد فرهيخته ،فرهنگيان عزيز :
از شما بعنوان معلمان درد آشنا ، انتظار مي رود . تا نظرات خود راحداقل بعنوان با زخورد قانون ها و عملکرد ها در همين سايت وزين " گروه سخن معلم " يا صفحه زرين " مدرسه " روزنامه اعتماد و ... منتشر نمايد .
امروز نياز مبرم جامعه فرهنگي ، ايجاد همدلي و همزباني با همه فرهيختگان ( علما ، دانشگاهيان ، وکلا ، پزشکان ، مهندسان ، صنعتگران ، روزنامه نگار ها و... ) است .
فرهنگيان فرهيخته بايد آنگونه مستدل چالش هاي آموزش و پرورش را نقد نماييم و راهکار هاي را ارايه نماييد تا همه جامعه همسو با ما معلمان شوند .
فقط در اين صورت است که منافع صنفي معلمان همسو با منافع ملي جامعه مي شود . !
از شما بزرگواران تقاضاي عاجزانه دارم به وظايف صنفي و ملي خود عمل کرده راهکار هاي مشخص براي پر رنگ کردن نقش آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه ارائه نماييم .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/07/22 - 21:29
آقای شهسوارزاده, چالش مهم آموزش و پرورش بی اخلاقی است, بی اخلاقی که در وجود بسیاری از ما درونی شده, بی اخلاقی که باعث میشود به راحتی دروغ بگوییم, به راحتی قانون و اخلاق را زیر پا بگذاریم, منافع شخصی و سیاسی و تعصبات مذهبی و سلایق خود را بر هر قانونی ارجح بدانیم, برای رسیدن به مدارج علمی و شغلی و مادی, هر بیراهه و کج راهه ای را طی کنیم.
بی اخلاقی که ما را به تظاهر و ریا و رفتارهای منافقانه سوق داده, بی اخلاقی چه ما را خودخواه و منفعت طلب کرده.

فرقی نمیکند مدیر مدرسه باشی یا مدیر اداره یا مدیرکل , وقتی پایبند اصول اخلاقی نباشی, هر عمل غیر اخلاقی که منافع و مصلحتت را تامین کند, مباح. و مجاز خواهی دانست و افسار گسیخته برای کسب منفعت فردیت به هر کاری دست میزنی.

آقای شهسوارزاده
هر وقت انسانهای اخلاق مدار در ساختار آموزش و پرورش گرد هم آمدند, مشکلات معلمان حل خواهد شد.
پاسخ + +10 0 --
معلم 1394/07/22 - 23:32
الناس علی دین ملوکهم مردم به اخلاق فرمانروایانشانند امام علی (ع(
پاسخ + +4 0 --
علی معلم 1394/07/24 - 15:12
تا زمانی که وزیر و مسئولان آ.پ فعلی و قبلی در رسانه ها با اراجیفی مثل تنبیه ممنوع ... دریافت پول ممنوع و ... معلم و مدرسه را در مقابل مردم و سایر اقشار و کارمندان قرار میدهند و مردم با دید مالی و بد به آ.پ مخصوصاً معلم و مدرسه مینگرند و میشنوند حقوق معلم هر روز اضافه میشود ولی دریغ از درستی گفتار ... و با بیان مسائل مالی معلم توسط وزیر و ... در رسانه ها ، معلم را حریص و سیری ناپذیر جلوه میدهند آش همین ... و کاسه نیز همین...


از معلم بودن خودم بخدا قسم شرمنده و پشیمانم.
خدایا نجاتم بده... آمین
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/08/05 - 13:40
مشکل اموزش و پرورش کاملا روشن بوده و هست .....بیشتر بودجه اموزش و پرورش خرج سیستم اداری و ستادی می گردد ....حقوق را نباید جز بودجه یک وزارت خانه حساب کرد .....350 هزار نیروی اداری وستادی و هزینه های ان مدارس و اموزش و پرورش و معلمان را به رکود کشانده و بی انگیزه و بی رمق کرده ..مدرسه محوری و حذف منا طق در تهران 4 یا 5 مدیریت برای مدارس کافیست ...و حذف کامل سازمان های وابسته به ستاد کل اپ و کم کردن معاونت ها و رساندن نیرو های اداری و ستادی به حداکثر 100 هزار نفر ...مشکل بودجه و معیشت معلمان و کارکنان براحتی حل خواهد شد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور