صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

گفت و گوی خبرگزاری جمهوری اسلامی با مدیر گروه سخن معلم

" مسوولان باید بپذیرند که آموزش و پرورش یک نهاد مردمی است "

تهران - ایرنا - مدیر سایت سخن معلم : عده ای کارکرد این انجمن را صرفا در گرفتن پول و ابزاری در دست مدیر مدرسه برای شکل قانونی دادن به اخذ وجه در مدارس دولتی می دانند.

مردمی کردن آموزش و پرورش از طریق کارکرد انجمن اولیا و مربیان

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، این مجموعه هر چند به طور مستقل در هر مدرسه و با رای گیری اولیا، شکل می گیرد اما در سطح گسترده آن می تواند نتایج و ثمرات بسیاری برای نظام آموزشی به همراه داشته باشد، مساله ای که گاه از سوی اولیا مدرسه و دانش آموزان نادیده گرفته می شود.
خانه و مدرسه به عنوان دو نهاد تربیتی نیازمند مدیریتی واحد هستند تا بتوانند در فرآیند تعلیم و تربیت سکان هدایت بچه ها را به دست بگیرند و البته این مدیریت در چارچوب شکل گیری انجمن اولیا و مربیان معنا پیدا می کند.
بی تردید هر یک از این دو نهاد به تنهایی قادر به اداره وظایف خود نیستند چرا که سیاست ها و برنامه های وزارت آموزش و پرورش زمانی می تواند به نتیجه مطلوب برسد که این دو نهاد در کنار هم قرار گیرند.
با مشارکت دادن اولیا در امور مختلف مدرسه و دخالت دادن نظرات آنان بهتر می توان رفتارها و شیوه های تربیتی را در خانه و مدرسه مدیریت کرد تا دانش آموز در تناقض رفتارها دچار سردرگمی نشود.
آنچه که دو نهاد خانه و مدرسه را به هم پیوند می دهد، مجموعه ای به نام انجمن اولیا و مربیان است که از 24 تا 30 مهرماه را برای پیوند خود برگزیده است تا در راستای پیشبرد امور آموزش و پرورش دانش آموزان در هر مدرسه تشکیل شود و وظایف تعریف شده ای دارد.
از جمله وظایف این انجمن می توان به آگاه کردن اولیا به مسایل دینی، تربیتی، اخلاقی و مشاوره با آنان در هماهنگ کردن روش های تربیتی و آموزشی در محیط خانه و مدرسه، ایجاد و تحکیم پیوندهای عاطفی، اخلاقی و انسانی بین اولیا و مربیان، بهره مندی هر چه بیشتر از امکانات اولیا برای تهیه، تدارک و تکمیل امکانات آموزشی - پرورشی و بهداشتی مدرسه اشاره کرد.
همکاری و همفکری با مدیر به منظور برگزاری جلسات ماهیانه اولیا و مربیان در جهت آموزش بهداشت، مسائل تربیتی، دینی و سواد آموزی، دعوت از اولیای علاقه مند به منظور بهره مندی از خدمات آنان برای تهیه و تدارک و تکمیل امکانات آموزشی -پرورشی مدرسه، همکاری و همفکری با مدیر و مربیان مدرسه در مورد برنامه های اوقات فراغت دانش آموزان و انجام گردش های علمی - تفریحی و قبول هدایا و کمک های مالی از اولیا و دیگر افراد خیر و علاقمند از دیگر اهداف تعیین شده برای انجمن اولیا و مربیان است.
تاریخ آغاز همکاری خانه و مدرسه در قالب انجمن به سال ۱۳۲۶ شمسی برمی گردد در آن سال شورای عالی فرهنگ، تشکیل این انجمن ها در همه آموزشگاه ها و شرح وظایف آنها را تصویب کرد.
در سال ۱۳۴۶ شمسی، انجمن اولیا و مربیان ایران تاسیس شد و به ثبت رسید که در مرامنامه انجمن آمده است:

انجمن ملی اولیا و مربیان ایران سازمانی است غیرانتفاعی و غیردولتی، این موسسه با همکاری و پشتیبانی کسانی که به تربیت عمومی نونهالان و نوجوانان علاقه دارند تشکیل می شوند و هدف های معین و مشخصی را بر محور سیاست های کلی آموزش و پرورش کشور و با معیارهای فدراسیون بین المللی اولیا و مربیان برای نیل به هدف های خود تعقیب می کند.
آنچه که نقش و تاثیر انجمن اولیا و مربیان را از بدو شکل گیری تاکنون کم رنگ کرده است تمرکز گرایی و سیستم بخشنامه های اداری در وزارت آموزش و پرورش است مساله ای که باعث شده این انجمن در لابه لای دستورالعمل ها و آیین نامه ها نتواند به وظایف خود به درستی عمل کند.
تلقی این فکر که انجمن اولیا و مربیان صرفا برای جمع آوری کمک های مالی از والدین به منظور جبران کمبودها در مدرسه شکل می گیرد نیز موضوع دیگری است که بر ناکارآمدی این انجمن برای تحقق اهداف ترسیم شده دامن می زند.
کارشناس مسایل آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ارتباط با نقش و تاثیر شکل گیری انجمن اولیا و مربیان گفت: به رغم سابقه طولانی فعالیت انجمن اولیا و مربیان در مدارس، بسیاری از اولیا از وظایف و کارکردهای آن اطلاعی ندارند.
علی پورسلیمان اظهار داشت: عده ای کارکرد این انجمن را صرفا در گرفتن پول و ابزاری در دست مدیر مدرسه برای شکل قانونی دادن به اخذ وجه در مدارس دولتی می دانند.
وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از اولیا دانش آموزان نیز رغبتی برای شرکت در جلسات این انجمن ندارند و برخی از ترس کم شدن نمره انضباط فرزندان خود در جلسات انجمن شرکت می کنند.
این کارشناس حوزه آموزش و پرورش تصریح کرد که این در حالی است که کارکرد مدرسه بدون حضور و مشارکت موثر اولیا ناقص مانده و آموزش و پرورش نمی تواند به وظایف اصلی خود در مورد فرآیند تعلیم و تربیت موثر عمل کند.
پورسلیمان توضیح داد: آموزش و پرورش و مدرسه چاره ای جز درگیر کردن پدران و مادران با جریان تربیت فرزندان شان ندارند و البته در این زمینه باید از روش های اقناعی و نه تهدید استفاده کرد.
وی با بیان اینکه نخستین اقدامی که باید در این زمینه صورت گیرد، اصلاح نوع نگرش جامعه به کارکرد انجمن اولیا و مربیان است، یادآورشد: مردم باید باور کنند که کارکرد این انجمن فقط برای دریافت وجه نیست و امر مهم فرهنگ سازی و آموزش مهم ترین وظیفه این نهاد است.
« مدیر سایت سخن معلم » با اشاره به اینکه این اصلاح نگرش باید در رسانه ها به ویژه رسانه ملی پی گیری شود، افزود: دعوت از روسای انجمن های اولیا و مربیان مدارس و استفاده از تجربیات آنها می تواند در مردمی کردن آموزش و پرورش نقش مهمی را ایفا کند.
پورسلیمان خاطرنشان کرد: استفاده از نظر کارشناسان و صاحب نظران در این زمینه می تواند در هویت بخشی این نهاد موثر باشد.
وی ادامه داد: همچنین می توان در جلسات مدرسه به ویژه شورای دبیران (معلمان) از اعضای این انجمن دعوت کرد تا در جریان نظرات معلمان قرار گرفته و یک ارتباط دو سویه در راستای رفع مشکلات مدرسه در همه جنبه ها برقرار شود.
کارشناس مسایل آموزش و پرورش اظهار داشت: مدیران و معلمان نباید تصور کنند که دعوت از اولیا در جلسات شورای آنها، موجب آشکار شدن احتمالی اسرار مدرسه می شود و ممکن است اقتدار آنها را در مدرسه دچار خدشه کند، چه بسا این امر می تواند به فرآیند اعتماد سازی میان خانه و مدرسه کمک کند.
پورسلیمان اضافه کرد: در جلساتی که در مدرسه و برای اولیا دانش آموزان برگزار می شود، بهتر است اعضای انجمن اولیا و مربیان نیز حضور داشته باشند و فقط مدیر متکلم وحده نباشند.
وی تصریح کرد: دانش آموزان مدرسه باید احساس کنند که اولیا آنها پی گیر امورشان هستند و البته می توان از فرآیندهای تشویقی برای اولیا فعال در این زمینه به منظور برجسته سازی این دانش آموزان در مدرسه استفاده کرد.
« مدیر سایت سخن معلم » یادآورشد: مسوولان باید بپذیرند که آموزش و پرورش یک نهاد مردمی است و مشارکت مردم در آموزش و پرورش یک امر تک بعدی نیست و البته این تغییر نگرش را باید در رفتار و عمل مشاهده کرد.
به نظر می رسد از آنجا که یکی از سیاست های وزارت آموزش و پرورش مدرسه محوری و توسعه مشارکت های مردمی است تقویت فعالیت انجمن اولیا و مربیان بستر مناسبی برای تحقق این مهم است تا اداره امور مدرسه با مدیریت اولیا مدارس و خانواده ها به نتیجه مطلوب برسد و از این منظر تا حدود زیادی بار سنگین این مسوولیت از دوش وزارتخانه برداشته خواهد شد.
فراهنگ ** 1883 ** 1569

انتهای پیام /*


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem

جمعه, 01 آبان 1394 ساعت 22:56 خوانده شده: 1215 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
معلمان 1394/08/02 - 16:42
ارزش بالای معلمها در گذشته در سریال ایرانی گذر از رنج ها


لطفا اون قسمت رو در سایتتون قرار بدید که دختره براش خواستگار معلم اومده وهمه چقدر خوشحال هستند حتی پدر دختر اشک شوق میریزه اگر هم ندارید بگید تا براتون اپلود کنم
پاسخ + +1 0 --
شهسوارزاده 1394/08/04 - 00:50
به نام دوست
استاد پورسليمان چه شيوا بحث مهم و ارزشمند پيوند خانه و مدرسه را توضيح داديد .
" مسوولان باید بپذیرند که آموزش و پرورش یک نهاد مردمی است و مشارکت مردم در آموزش و پرورش یک امر تک بعدی نیست و البته این تغییر نگرش را باید در رفتار و عمل مشاهده کرد. "
براي تحقق اين مهم بايد تشکل هاي مدني در کنار رسانه ها تلاش نمايند تا :
" مردم باید باور کنند که کارکرد این انجمن فقط برای دریافت وجه نیست و امر مهم فرهنگ سازی و آموزش مهم ترین وظیفه این نهاد است. "
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1394/08/04 - 08:39
سلام
جناب شهسوارزاده
از محبت شما ممنونم .
پایدار باشید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور