صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

گفت و گوی خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا ) با مدیر سایت سخن معلم

تجلی آرزوهای تاریخی فرهنگیان در شورایاری

irna تهران - ایرنا - کارشناس حوزه آموزش و پرورش با بیان اینکه انتخابات شورایاری های مناطق و محلات تهران تا یک ماه آینده برگزار می شود، گفت: مشارکت فعال و آگاهانه فرهنگیان در این انتخابات می تواند تجلی آرزوهای تاریخی آنان باشد.

 علی پورسلیمان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اظهار داشت: آن گونه که از شواهد برمی آید تاکنون فرهنگیان و معلمان نقش پررنگی در شورایاری های محله نداشته اند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد جمعیت غالب در این شورایاری ها، طیفی غیر فرهنگی هستند که دغدغه های آنها ممکن است مسایلی غیر از مدیریت نوین شهری و بهره روی منابع موجود باشد.

این کارشناس مسایل آموزش و پرورش تصریح کرد: فرهنگیان جزء گروه های مرجع و فکری جامعه به حساب می آیند و تجارب نشان داده است که آن ها مدیریت خوبی در زمینه فرآیند حل مساله دارند و به سبب مرجعیت اجتماعی می توانند تجربه خوبی را در مدیریت نوین شهری به نمایش بگذارند.

پورسلیمان یادآور شد: امسال برای هر محله حدود یک میلیارد ریال بودجه در نظر گرفته شده است و این در کنار سایر امکانات و ظرفیت های بالقوه ای که وجود دارد، در صورت مدیریت صحیح و بهینه منابع و استفاده از یک اتاق فکر منسجم و متشکل می تواند در مدیریت درست و منطقی منابع نقش مهمی ایفا کند.

وی اضافه کرد: روان شناسی اجتماعی معلمان نشان می دهد که این گروه اجتماعی معمولا در کناری نشسته و منتظرند تا دیگران آمده و مشکلات آن ها را رفع کنند.

مدیر سایت سخن معلم تصریح کرد: فرهنگیان و معلمان باید بپذیرند که راه برون رفت از وضعیت موجود، مشارکت فعال و آگاهانه و استفاده از فرصت های موجود از طریق ارایه برنامه و اندیشه برتر و بهتر است.

پورسلیمان اظهار داشت: بدون تردید جامعه بزرگ فرهنگیان را مشکلات و مسایل مختلفی احاطه کرده است و جمعیت قابل توجه آنان می تواند یک نقطه قوت و راهبردی برای حل این موضوعات به ویژه در زمینه مسایل و مشکلات معیشتی آنان باشد. وی با بیان اینکه در اساسنامه انجمن های شورایاری 18 کارکرد و یا وظیفه برای آن ها تعریف شده است، خاطرنشان کرد: اگر چه تاکنون پژوهش و یا تحقیقی در باره تطابق این وظایف با عملکرد شورایاری ها صورت نگرفته اما وضعیت فعلی می تواند موید این فرضیه باشد که تا نقطه مطلوب فاصله بسیار زیادی وجود دارد.

این کارشناس حوزه آموزش و پرورش افزود: فرهنگیان و معلمان باید از پوسته تاریخی خود بیرون آمده و توانایی های خود را از طریق ارایه یک تفکر و کنش منسجم و هدف دار به رخ جامعه بکشند.

پورسلیمان تصریح کرد: این امر ممکن و شدنی است به شرط آن که با اعتماد به یکدیگر و نیز توسعه و تقویت فرهنگ نوشتاری به جای فرهنگ شفاهی و نیز ارتباط چهره به چهره با لایه های اجتماعی و جلب توجه آن ها، از وزنی متناسب با جایگاه خویش بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: قرار است انتخابات شورایاری ها در 374 محله تهران برگزار شود که در هر محله شورایاری مرکب از 10 نفر شامل هفت عضو اصلی و سه عضو علی البدل است.کارشناس حوزه آموزش و پرورش یادآورشد: شورای هر محله نمایندگی آن محله را در زمینه مسایل و مشکلات شهری بر عهده دارد و می تواند در انعکاس و پیگیری آن ها نقش های مهمی ایفا کند.

پورسلیمان اظهار داشت: از سوی دیگر این شورایاری ها نمونه ای از تمرین کار جمعی و الگوی کار گروهی هستند و می توانند در ساختن یک جامعه مدنی و پویا نقش مهمی ایفا کنند و در این میان فرصت برای ورود و حضور فرهنگیان و معلمان در این عرصه اجتماعی وجود دارد.

فراهنگ ** 1883 ** 1569
انتهای پیام /*

سه شنبه, 09 دی 1393 ساعت 20:26 خوانده شده: 1616 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
رضامرادی 1393/10/09 - 23:11
معلمان ارجمند درجای جای جامعه حضور دارندونقش تعیین کننده ای دررقم خوردن سرنوشت جامعه ایفا می نمایند.
لذا با توانمند ی هایی که ازآن بهره می برند می توانند در حل معضلات جامعه در ابعاد گوناگون نقش راهبردی ایفا نمایند .
کافی است به اثر بخشی وبرد شغلی وشخصیتی خود باور وایمان داشته باشند وبه عرصه های نمود وتجلی اجتماعی گام نهند ، که نامزدی درانتخابات شورایاری ازمصادیق بارز آن به شمار می آید.
پاسخ + +4 0 --
پروانه تقی زاده 1393/10/12 - 16:10
با سلام...طرح مسأله بسیار خوبیست...البته اگر نتیجه معکوس نشود و قصه ی جابه جایی خونه ی کلاغه نشه که جوجه کلاغه به مادرش گفته بود خونه امون کثیف شده عوضش کنیم مادرش در جواب گفته بود خونمون رو عوض کنیم ....حالا این گونه نشود که شورایاری ها مثه شورای معاونین نشه که در ارتباط با مسائل شخصی معلمان هم اظهر نظر و صدور حکم کنه!!
پاسخ + 0 0 --
محمد پورقاسم 1393/12/18 - 13:54
سلام
من هم معلم هستم و از حوزه محله چیذر کاندیدا شده ام. چگونه میتوانم در لیست ائتلافی معلمان قرار بگیرم؟
ممنون

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور