صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

گفت و گوی جماران با عضو شورای نویسندگان سخن معلم

استخدام های غیر کارشناسی در دولت دهم، لطمه بزرگی به آموزش و پرورش وارد کرد/ آموزش و پرورش، بنگاه کاریابی نیست/ نمره قبولی آموزش و پرورش دولت یازدهم در تعامل با تشکل های صنفی

متاسفانه در این دو سال، اتفاقاتی افتاده که در میان معلمان این حا افتاده است که تیم مالی و اقتصادی دکتر فانی ، تبحر و تجربه ای در مسائل مالی ندارند. این اصلا خوب نیست که در میان معلمان جا بیفتد که این تیم مالی، پیگیر مطالبات معلمان نیست و توانایی چانه زنی مناسب با دولت را ندارد. به خصوص که آمار هایی که دکتر فانی بیان می کنند، بیان گر عدم اشراف وی بر این حوزه است و لازم است که از مشاوران متخصص در این زمینه بهره بجوید تا خدای ناکرده دود آن به چشم این دولت نرود.»

گفت و گوی سایت جماران با عضو شورای نویسندگان سخن معلم در موردعملکرد حمیدرضا حاجی بابایی

جواد بابازاده، کارشناس آموزش و پرورش و عضو شورای نویسندگان سایت سخن معلم گفت: کاهش سهم آموزش و پرورش از بودجه کل کشور و تولید ناخالص داخلی، بزرگ ترین ضعف آموزش و پرورش در زمان حاج بابایی و دولت دهم بود.

 

استخدام های گسترده و غیر شفاف در دولت دهم

بابا زاده در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، با انتقاد از استخدام های گسترده و غیرشفاف در زمان وزارت حاج بابایی گفت:« حاج بابایی با مجوز برخی از مجلسیانی که می خواستند بخشی از بار اشتغال زایی دولت را به دوش آموزش وپرورش بگذارند، چند ده هزار نفر را به صورت غیرکارشناسی، بربدنه نحیف آموزش و پرورش وارد کردند.»

 

نیروهای آموزش ندیده در سر کلاس !

وی افزود:« به دلیل غیر کارشناسی و غیر شفاف بودن این استخدام ها، با گذشت زمان، انتقاد از این استخدام ها و نحوه ی آن، بیشتر و بیشتر شد. استفاده از نیروهای آموزش ندیده و غیر حرفه ای، که صلاحیت و آموزش لازم جهت کار در بخش آموزش را نداشتند، غیر قابل جبران است. »

بابازاده با بیان این که در دولت دهم، نیروهای خدماتی وشرکتی، با تبدیل وضعیت در بخش آموزش مشغول به کارشدند، گفت: «فراوان سراغ داریم  کسانی را که تا چندسال قبل نیروی خدماتی بودند و بعد از تبدیل وضعیت، به سر کلاس درس رفتند و شما می دانید که این کار، چه عواقب هولناکی برای تعلیم و تربیت خواهد داشت. این در حالی است که  برخی نیروهای آموزش دیده،  در مقاطع و بخش های غیر تخصصی به کار گرفته شدند.»

 

طرح های غیر کارشناسی شده و عجولانه در آموزش و پرورش دولت دهم
بابازاده با انتقاد از طرح های غیر کارشناسی شده و شتاب زده در دولت دهم، ابراز داشت: « طرح های آموزشی حاج بابایی، در حیطه ی مدارس، به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح و پیش بینی و پشتیبانی مناسب، بعد از مدتی به فراموشی سپرده شد و در عمل، فقط بخشی از بودجه آموزش و پرورش را تلف کرد.»

وی افزود: « از جمله این طرح ها، می توان به طرح  ورزش، مخصوص هر پایه تحصیلی، یا تغییر نوع مقاطع تحصیلی موسوم به 6-3-3 اشاره کرد  که بدون توجه به بافت نیروی انسانی صورت گرفت.»

 

ورود اجباری معلمان دبیرستان به مقطع ابتدایی

بابازاده با انتقاد از اجرای طرح 6-3-3 بدون کارشناسی های لازم گفت: هنوز هم آموزش و پرورش دولت یازدهم و به تبع آن معلمان و و دانش آموزان، درگیر این طرح ناپخته اند. امسال بسیاری از نیروهای دبیرستانی، با این طرح، بدون آمادگی های لازم، به مقطع ابتدایی وارد شده اند. فرض کنید معلمی با مدرک دکتری تا سال پیش در دبیرستان درس می داد، امسال، به ناچار، به مقطع چهارم ابتدایی آمده است.»

 

طرح سباح چه شد؟

وی ادامه داد:« ببینید یکی از طرح هایی که به ظاهر موجه می نمود طرح سباح بود؛ یعنی این که به کودکان دبستانی، شنا آموزش شما داده شود. اما این کار نیز کارشناسی نشده بود. از مسئولین فعلی آموزش و پرورش می شنویم که هنوز میلیارد ها تومان از بابت این طرح به استخرها بدهکار هستند و هنوز نتوانسته اند با وضعیت نا به سامان بودجه آن ها را پرداخت کنند.»

 

گسترش بی رویه مدارس تیزهوشان

بابا زاده با انتقاد از گسترش بی رویه ی مدارس تیزهوشان در دولت دهم ابراز داشت:« متاسفانه، یکی دیگر از کارها ی غیرکارشناسی شده در دولت دهم، گسترش بی رویه مدارس تیزهوشان بود. این کار واقعا لطمه ی بزرگی به مدارس دولتی وارد کرد و دانش آموزان درس خوان را از مدارس دولتی تقربیا خالی کرد.»

وی با انتقاد از تبعات چنین کاری بیان داشت: حاج بابایی، میان دانش آموز تیزهوش و دانش آموز درس خوان خلط می کرد و تفاوتی قائل نبود، در حالی که همه به تفاوت میان این دو اذعان داریم.»

 

عدم تعامل با تشکل های صنفی

بابازاده با انتقاد از عملکرد حاج بابایی از نحوه برخورد با تشکل های صنفی گفت:«حاج بابایی در زمان دولت اصلاحات، نماینده مجلس بود و نطق هایی قرایی در انتقاد از آموزش و پرورش آن زمان و معیشت معلمان می کرد و تعاملی خوبی با تشکل های صنفی داشت، اما به محض رسیدن به کرسی وزارت، این تعامل را فراموش کرد و در برابر جفاهایی که به ناحق در حق فعالین صنفی در آموزش و پرورش می رفت، سکوت می کرد که ای بسا تایید هم می نمود.»

وی افزود:« انتقاد ناپذیری از خصوصیات بارز آموزش و پرورش دولت دهم است.»

 

وضعیت معیشتی معلمان با نفت 140 دلاری نه تنها بهتر نشد، که افت شدیدی کرد

بابازاده با بیان این که در دولت دهم با نفت 140 دلاری هیچ اتفاقی در معیشت معلمان نیفتاد گفت:« ببینید الان وضع نفت را در بودجه همه می دانیم. وضعیت مالی دولت هم روشن است.با این وجود این دولت، با افت شدید قیمت نفت طرح رتبه بندی را، با همه انتقاداتی که به آن وارد است، اجرا کرد.

حناب حاج بابایی بفرمایند کدام کار مثبت را در زمینه معیشت معلمان با نفت 140 دلاری انجام دادند؟ بیش از 2000 میلیارد تومان از کسری بودجه اموزش و پرورش از دولت دهم به ارث رسیده است.»

 

کاهش سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور

بابازاده افرود: «کافی است سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور را، در دولت دهم، بررسی بکنید تا بفهمیم چه بر سر آموزش و پرورش کشور آمده است.در دولت یازدهم با همه تنگناهای مالی این سهم هر سال در حال افزایش است.»

 

تعابیری نامناسبی که وزیر دولت دهم در مورد حادثه کودکان شین آباد به کار برد

بابازاده با انتقاد از نحوه برخورد حاج بابایی با حادثه تلخ کودکان شین آباد گفت: لحن صحبت وزیر دولت دهم به عنوان یک فرهنگی واقعا آزار دهنده و نامناسب بود به طوری که موجب اعتراض برخی از نمایندگان مجلس هم شد.

 

تعامل خوب وزیر دولت یازدهم با تشکل های صنفی

بابازاده با بیان اینکه یکی از نقاط قوت دکتر فانی در آموزش و پرورش تعامل خوبش با تشکل های صنفی است گفت: انصافا فانی تعامل خوبی با تشکل های صنفی داشته است و فردی را به پیشنهاد خود تشکل های صنفی ، به مشاورت خویش برگزیده است.ضمن این که فانی در مقابل منتقدان خود سعه صدری بیشتری دارد و این واقعا قابل تقدیر است.

 

لزوم توجه بیشتر دولت یازدهم به تیم اقتصادی خویش

بابازاده در پایان، لزوم توجه بیشتر وزیر دولت یازدهم به تیم مالی و اقتصادی خویش را یادآور شد و گفت:« متاسفانه در این دو سال، اتفاقاتی افتاده که در میان معلمان این حا افتاده است که تیم مالی و اقتصادی دکتر فانی ، تبحر و تجربه ای در مسائل مالی ندارند. این اصلا خوب نیست که در میان معلمان جا بیفتد که این تیم مالی، پیگیر مطالبات معلمان نیست و توانایی چانه زنی مناسب با دولت را ندارد. به خصوص که آمار هایی که دکتر فانی بیان می کنند، بیان گر عدم اشراف وی بر این حوزه است و لازم است که از مشاوران متخصص در این زمینه بهره بجوید تا خدای ناکرده دود آن به چشم این دولت نرود.»

انتهای پیام /

آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem

جمعه, 18 دی 1394 ساعت 21:37 خوانده شده: 1053 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 -1 --
احسان 1394/10/18 - 22:38
آقای فانی برای معیشت و منزلت معلم و برابری جایگاه با دیگر کارکنان که جنگندگی لازم رو نداره.تنها دلخوشی ما به آقای فانی همین بود که باصراحت و اعتماد به نفس می گفت از زمان من یه نفر نیرو بدون حساب ،کتاب وارد آموزش و پرورش نشده. ولی امسال بدجوری این آموزش و پرورش رو بی در و پیکر کرد. استخدام فله ای بدون حساب، کتاب. تسلیم نماینده ها شد که مقاصد سیاسی و انتخاباتی داشتند. فراموش نکنید این نیروها که عمدتاً زن هستند در آزمون 5هزار نفری بدلیل این که 40سالشون بود نتونستند شرکت کنند. بیچاره فارغ التحصیلان جوانی که از بهترین دانشگاه ها استخدام شده اند تا نهضتی ها و شرکنی ها و پیش دبستانی ها و حق التدریسیها باشند نوبت به اینها نمی رسه. فانی هم بدجوری تسلیم مجلسیها شده جیکش هم در نمیاد.
پاسخ + 0 0 --
محمد 1394/10/18 - 23:52
چند سال پیش هم که حق التدریس استخدام کردند اکثرا زن بودند بعد از کمتر از دوسال با انواع ترفندها ( ازدواج و بیماری و ... ) خودشان را به مرکز استان منتقل کردند و الان به عنوان مازاد دارند حقوق میگیرند و کلاسی هم نمیروند.
پاسخ + +13 0 --
زهرا 1394/10/18 - 22:39
مصوبه جذب حق التدریسی هم که تصویب شد چه جوری اجراکردند به بدترین شکل ممکن یه مشت مثلا مربی پیش راگرفتن بدون مستندات وسوادعلمی اینجور معلم وارد کردن چیزی جز افسوس واه نداره .بیچاره کودکان سرزمینم
پاسخ + +9 -5 --
جلیل 1394/10/18 - 22:42
بازم پیداش شد مطمن باشید چنین مقالاتی که به بخش بزرگی از معلمین توهین و‌اونها روجز استخدامهای بی صابطه می نامد منتشر میشود موجب نفاق و از هم گسستگی اتحاد معلمین میسود مخصوصا الان که در برهه حساس انتخابات قرار گرفتیم و معلوم نیست سایت سخن معلم چرا نطرات توهین امیز ایشان را ان هم دو بار و کاملا تکراری منتشر می نماید این مقالات بی سر و ته منتشر میشود بعد یه عده از معلمین تایید می کنند و میگند بله اینا بی سوادند و طبیعتا معلمینی که مورد توهین واقع شده اند جواب این معلمها را میدهند و اینطوری به جان هم میفتند و بانی این اختلافات درون معلمی سایت سخن معلم با این نویسندگان بی ادب و بی منطقش است یکی نیست به این نویسنده بگه خودت چه قدر سواد داری اگه مطمنی صدهزار معلم بی سوادند مدارکت رو لبر دادگاه شکایت کن تو به چه حقی یه معلمها توهین می کنی فکر کردی کی هستی
پاسخ + 0 0 --
علی 1394/10/18 - 23:57
به دور از تعصب این نوع جذب معلم اشتباهه حتی مراکز تربیت معلمش هم فایده نداره .اگر رشته های بورسیه سایر ارگانها جمع نمیشد مطمئن باشید کسی تربیت معلم را انتخاب نمیکرد همین الانش هم اولویت های آخر اکثر داوطلبانه !
هیچ انگیره و مشوقی نیست که کسی رغبت کنه بیاد کار کنه . اگر آمار نوع مدرک شرکت کنندگان آزمون 5 هزار نفری را منتشر میکردند میدید که خیلی هاشون اصلا نتونستند حد نصاب بیارند !
پاسخ + +10 -20 --
روح الله 1394/10/19 - 01:02
شما به چه حقی دارید به معلمان استخدامی دولت دهم توهین میکنید ...، مگه همه معلما دارای یک سطح سواد هستند!! به جرأت میتونم بگم کسایی که طی این چند سال خارج از دانشگاه فرهنگیان استخدام شدن سطح دانش و آگاهیشون مخصوصا در زمینه علم و فناوری خیلی بستر از معلمای قدیم هست. شما خودتونو عقل کل حساب کردین و بقیه نغهم!!! خحالت نمیکشید!! برید آزمون بگیرید ببینید کی صلاحت علمی داره. چجور‌به همکار خودت توهین میکنی ... اونوقت انتظار داری جامعه بهت توهین نکنن!!!
پاسخ + 0 0 --
علی معلم 1394/10/20 - 00:26
جناب روح اله کاملاً درست میفرمایید ولی لحن بیان شما من که معلم قدیمی با28سال سابقه هستم را کمی دلخور کرد.
البته مخلص همه همکاران گلم مثل حضرتعالی هستم
پاسخ + +8 -21 --
روح الله 1394/10/19 - 01:11
ادامه؛
هنوز تعدادزیادی از معلمای قدیم هستند واقعا بلد نیستند یه کامپیوتر رو خاموش روشن کنند، من خودم سال هشتاد و‌پنج با آزمون استخدام شدم حاضرم نه تنها تو‌رشته خودم بلکه درزمینه اکثر رشته ها باهاتون مسابقه بدم ببینم چند مرده علاجی آقای باسواد عقل کل. ببین چجور‌کم میاری جلو‌من. بد بختی ما به خودمونم توهین میکنیم. این خیلی بده خیلی. متاسفم براتون واقعا متاسفم. مگه تو‌چه گلی به سر آموزش و‌پروش و مماکت زدین که استخدامیای‌جدید نزدن!! خوبه یه تحقیقی هم بکنید ببینید اکثر معلمایی که تو‌تحصنای اسفند. سال قبل و اردیبهشت امسال شرکت داشتند استخدامیای جدید بودن یا معلمای قدبم!!! شما فقط بلدید حرف بزنید در عمل هیچ بخاری ازتون بلند نمیشه یه مشت ترسویین فقط میترسین حق خودتونو بگیرید
پاسخ + 0 0 --
معلم منطقه محروم 1394/10/19 - 15:46
آقای روح الله بیخودی خودتو ناراحت منم ایشان درست می فرماید واقعا خیلی بیسواد دارد آموزش و پرورش شده دانشجویان دانشگاه آزاد و پیام نور مناطق روز افتاده از مراکز استانها بصورت قله ای بیسواد تحویل جامعه میدن و اکثرا هم جذب آموزش و پرورش شدم اول کمی تحقیق بکن ببین حرف دوستمون داشته یا نه؟ از هیچی خبر نداری حرف نزن لطفا
پاسخ + 0 0 --
فرهنگي 1394/10/19 - 16:16
بيسواد خيلي وارد آموزش و پرورش شده خدا آخر و عاقبت بچه هاي من شما رو بخير كنه
پاسخ + 0 0 --
روح الله 1394/10/19 - 21:24
جناب معلم منطفه محروم احتمالا شما جز همونا هستید که بلد نیستید حتی یه کامپیوترو‌روشن کنید. من خبر دارم خوبشم دارم پس لطفا شما حرف نزنید. در ضمن منظور من اینه اگه تعدادی بیسواد واقعا وجود داره وقبول دارم وجود داره چرا همه معلمای جدید الاستخدام رو به چشم بیسواد میبینن این جناب عقل کل!!!!! بیاین آمار بگیرین ببینید چند درصد معلمای قدیم و چند درصد معلمای جدید سواد دارن. فکر‌نکنم کار سختی باشه
پاسخ + 0 0 --
علی معلم 1394/10/20 - 00:34
آقا روح اله این مقاله خیلی مغرضانه است.حاجی بابایی همشهری منه ولی اغلب معلمان همدانی که میشناسم ازعملکردش ناراضی هستند و هستم مخصوصا از ایجاد پایه ششم و....
ولی اغلب دست اندرکاران بجای عمل و رفع مشکلات فقط دولت دهم را بهانه تمام کم کاریها و ندانم کاریها قرارمیدهند...
لطفاً دربرابر همکارخود جبهه نگیرید که بشدت ضربه میخوریم.
ممنون
پاسخ + 0 0 --
پوریا 1394/10/20 - 12:02
متاسفم برات آقا روح الله
پاسخ + 0 0 --
روح الله 1394/10/21 - 01:47
ببخشید اگر لحن بیان من تند بوده معذرت میخوام ولی حق داشتم چون بهم برخورد یکی باید همکار خودشو بیسواد خطاب کنه،اصن گیریم من بیسواد تمام استخدامیهای جدید بیسواد چرا واقعا باید تو یه سابتی به نام سخن معلم اینارو‌بگیم،‌واقعا چند درصد کارکنان سایر ادرات باسوادن پس چرا اونا اینجور به همدیگه توهین نمیکنن!!! من در تعجبم چرا باید اینقد از خودمون بد بگیم چرا واقعا چرا!!! یه دکتر تو‌اصفهان اون کار ناجوانمردانه رو‌انجام داد نه تنها همکاراش بلکه‌ویزیرشونم ازش‌پشتیبانی کردن با علم به اینکه طرف فرد خاطی بوده. خواهش میکنم از همکاران عزیز هیچوقت به همدیگه توهین نکنید عده ای رو باسواد جلوه ندید و عده ای بیسواد، چی عایدمون میشه.
پاسخ + +10 0 --
معلم 1394/10/19 - 01:36
بابا خدا پدرتونو بیامرزه تو مدرسه ما خواهر زن معاون پشتیبانی اداره کل را با ابلاغ نیروی خدماتی فرستادن وپشت سرش هم زنگ زدن که مبادا به ایشون جارو بدهید از ایشان باید در کار دفتری استفاده شود .واز طرف دیگر مدیر بیچاره را تحت فشار می گذاشتند که به شما که نیروی خدماتی دادیم دیگر نباید از نیروی انجمنی اسنفاده کنی در غیر این صورت چنین وچنانت می کنیم وبه تخلفات معرفی میشوی خدا نیامرزدشان .
بعد دیدیم تمام فک وفامیل دهاتی مدیر کل یکی یکی به عنوان خدماتی قرار دادی میشوند وبعد نوبت روسای ادارات ومسولین دوایر شد که حالا همه رسمی ومعلم شدند .این هم از پاکنرین دولت!وای به حال دولت تدبیر وامید!هر که امد عمارتی نو ساخت!
پاسخ + 0 -6 --
معلم 1394/10/19 - 01:45
اقای جلیل نگران انتخابات نباش شرکت در انتخابات چه ربطی به این مقالات دارد هرکس ازاد است نظرش را بگوید شما باتربیت می توانی جوابشتن را البته با تربیت بدهید
پاسخ + +5 0 --
علی 1394/10/19 - 01:46
با سلام خدمتت همکاران گرامی .همچنان که مطلع هستید این وزیر قدرتمن دولت دودو لو دو بر شیپو دمید که طرح رتبه بندی از یک مهر اجرا می شود از طرفی هم به کارگزینی ها بخشنامه داد از یکم مهر کسیرا که شرایط کسب رتبه شغلی یا طبقه شغلی بالاتر را کسب کرده حکم صادر نكنند .یعنی عزیزان این دولت دودولو دو فقط برای یک روز طرح رتبه بندی را اجرا کرد وپرونده اش را در همان روز اول مهر ۹۴ بست. تا میان گوش ویز توانا رو بگیرند میگه رتبه بندی اجراه شده .ضمنا مسئولین اداره کل زنجان وروسای مناطق در انتقال همین نیرو های فله ای حاجی بابایی...کرده اند . ما که احمدی نژاد رو خائن ترین فرد میدانستم بادیدن اینها به درود می فرستم.
پاسخ + 0 -3 --
معلم 1394/10/19 - 02:01
تعامل خوب اومدی خوبه که چندین نفر از اعصای تشکلها در زندان هستند
پاسخ + +5 0 --
معلم 1394/10/19 - 07:32
عدم اعطای رتبه جدید چرا؟؟؟
چرا فانی همین حداقلی که حق ماست رو دستور داده قطع کنند
چرا کسایی که به رتبه جدید رسیدند سکوت کردند
چرا سایت شما پیگیری نمی کند؟؟؟؟
من و خیلی از همکاران یک رتبه بعد از مهرماه ارتقا پیدا کرده ایم اما برایمان اجرا نمیشود چرا؟؟؟از برج 8 من از افزایش200تومانی قانونی کسب رتبه عالی منع شده اماخر به چه حقی؟؟ نه فانی نه حاجی
پاسخ + +8 0 --
رضا 1394/10/19 - 07:33
در مورد دولت احمدی نژاد و قبلی ها همین بس که هیچ گاه مطالبات معلمان این اندازه به تاخیر نمی افتاد مشکل دولت فعلی این است که آموزش و پرورش با بقیه سازمان ها و نهادها فاصله بسیار عجیبی دارد حال مقصر کیست؟
پاسخ + +8 0 --
جلیل 1394/10/19 - 10:42
سایت سخن معلم فقط بلده به معلمها و همکاران خودش توهین کنه چیکار داره که وزیر چیکار می کنه یا چرا اینقدر به معلمها طلم می کنه
پاسخ + +3 -4 --
ناشناس 1394/10/19 - 14:53
استخدام جوانان کشور جهت ادامه حیات انها و تشکیل زندگی امری حیاتی است ..در حال حاضر هم 30 هزار نفر در حال استخدام هستند و امری لازم وطبیعی است ..در دوره قبل نیروی خدماتی استخدام شد و حالا دبیر و هر دو هم لازم بوده و هست

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور