صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دیدگاه کاندیداهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مورد آموزش و پرورش و مطالبات معلمان

نشست فرهنگیان و معلمان در منطقه 9 تهران برگزار شد ( گزارش تصویری )

گروه گزارش/

مطابق اعلام قبلی ( این جا ) ، نشست فرهنگیان و معلمان با فهرست  کاندیداهای لیست امید ( اصلاح طلبان ) از ساعت 15 تا حدود ساعت 30 / 18 در کانون فجر منطقه 9 تهران با بیان مواضع و نقطه نظرات کاندیداها برگزار گردید .

در این نشست بیش از نیمی از افراد موجود در فهرست حضور پیدا کرده و سخنرانی نمودند .

در ابتدا ، طاهره نقی ئی به عنوان رئیس کمیته فرهنگیان تهران و قائم مقام کمیته فرهنگیان کشور ( شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان ) گفت :

به پیشواز یک واقعه مهم اجتماعی می رویم . در حال حاضر ، کشور به لحاظ داخلی ، منطقه ای و بین المللی شرایط خاصی دارد .

برخورد مسئولانه تک تک ما با پدیده انتخابات درواقع جهت دهی به جریان اجتماعی کشور است .

شرایط خوبی نداریم .در این شرایط ، وظیفه ما به عنوان بخشی از این جامعه ، پی گیری و استقامت است .نیروی اجتماعی باید بتواند در شرایط خطیر خودش را بازیافته و با حفظ تعادل مشی خود را به رقیبش تحمیل کند .

در افکار سنجی ها ، فرهنگیان در گروه های مرجع تعریف می شوند .وظیفه خطیر ما ایجاب می کند که گاهی از حوزه کلاس فراتر رفته و با دانش آموزان نیز وارد تعامل شویم و به آن ها بیاموزانیم که زندگی فقط یادگیری یک سری محفوظاتی که به طور غلط آموزش داده می شود نیست !

ما فرهنگیان با رعایت ادب و نزاکت اجتماعی و از مسیرهای قانونی و عقلانی سعی می کنیم سهم خود را به صورت شایسته ادا کنیم .

گام اول انتخابات است و گام بعدی که مهم تر است انسجام و پی گیری است .

ما بعد از انتخابات در جامعه ای که خیلی حزب و تشکل به رسمیت شناخته نمی شود و دبیر کل تشکل های معلمی در زندان هستند و... امیدواریم که لیست ما رای بیاورد .

ما به رقبای خود احترام می گذاریم و تکثر و تنوع فکری را به رسمیت می شناسیم .سعی می کنیم ریاکارانه برخورد نکنیم .

سعی می کنیم در مراکز و حوزه های قدرت خیلی نچرخیم .ما در جامعه مدنی جای داریم . ما با مردم می مانیم .

یکی از دستاورهای این همکاری سازمان یافته ، میثاق نامه با تعدادی از همکاران در تهران و شهرستان ها بوده است ، برای این که این پی گیری در آینده انجام شود . در این جا لازم است از برخی دوستان که الان در بند هستند یاد کنم :

آقایان علیرضا هاشمی سنجانی ، دبیر کل سازمان معلمان ایران ؛اسماعیل عبدی ، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران ؛علی اکبر باغانی ، نائب رئیس کانون صنفی معلمان ایران ، محمود بهشتی لنگرودی و رسول بداقی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران .

در ادامه فاطمه ذوالقدر از کاندیداها گفت :

برنامه و شعار ما همان گونه که اعلام شده است ایجاد رونق اقتصادی در سایه ثبات و آرامش است . این در شرایط خوبی است که پس از برجام به وجود آمده است .هم سو با دولت باشیم ، بر دولت نظارت کنیم و دولت را در خدمات رسانی به شما عزیران یاری کنیم .

زنان در اقلیت هستند اما باید حضور پر رنگی در سیاست داشته باشند .

در مجلس همواره کرسی های کمی داشته ایم .تعداد زنان در مجلس بین 10 تا 15 درصد بوده است .ما باید خود را باور کنیم .ما در مجلس آینده به دنبال اصلاح مدیریت فرهنگی جامعه هستیم .

به کار بردن زور باعث می شود تا جاذبه ها حتی از کشورهای لائیک هم کم تر شود و باعث گریز می شود .اجبار و زور باعث رشد نمی شود بلکه اختیار به علاوه علم و دانش باعث " راه یافتگی " می شود .

ما با این فکر می خواهیم فرهنگ را مدیریت کنیم .الگوی تفکر را تصحیح و تسهیل کنیم .

باید روی موسسات آموزشی نظارت شود و با بازار کار و اشتغال و جذب تناسب پیدا کند .

این همه تحصیل کرده در مقاطع مختلف احتیاج نداریم .ما به افراد کارآفرین و فنی و حرفه ای نیازمندیم .باید این قسمت تقویت شود .

باید افراد پس از فارغ التحصیلی و گذراندن یک دوره مثلا دو ساله وارد بازار کار شوند .

صنعت و تولید باید تقویت شود و همه نباید دنبال کار دولتی باشند .

ما توریسم داریم .مناطق تاریخی ، زیارتی و تفریحی داریم .این ها باعث اشتغال زایی جوانان می شود .

یکی از مسائل مهم ، هماهنگ سازی حقوق است .حقوق بازنشستگان و شاغلین باید همانند سازی شود .فرضا حقوق یک بازنشسته شرکت نفت چرا باید با بازنشسته آموزش و پرورش این همه تفاوت داشته باشد ؟

در مجلس دهم و در صورت موفقیت آن را پی گیری خواهیم کرد .

علیرضا رحیمی از کاندیداها گفت :

رقابت امروز بین دو نگاه و یا گفتمان است .این رقابت همه را به فکر وا می دارد که انتخاب درست چیست ؟

کارنامه افراد در دولت ها و مجالس گذشته قرینه خوبی برای فرد انتخاب کننده است .بحث اصلی دو گفتمان اصلاح طلبی و اصول گرایی چیست ؟ آیا نگاه ما به آرمان های انقلاب نگاه تزیینی است و یا این که واقعا می خواهیم زندگی بهتر را برای مردم رقم بزنیم .

نقش مردم در این میان چیست ؟

در مورد بد اخلاقی هایی که صورت می گیرد حرف ما این است که ماشین برچسب زنی را متوقف کنید !

چون جمع ما فرهنگی است من خیلی وارد مباحث سیاسی نمی شوم اما به عنوان یک فردی که همواره خود را دانش آموز دانسته و می دانم می گویم :

برای من شرم آور است که معلمان به خاطر معیشت شان ، برای اولویات زندگی و حقوق اولیه جلوی مجلس جمع شوند اما فریادشان شنیده نشود و یک نفر از این نمایندگان مجلس حتی حاضر نشود در این جمع حضور پیدا کرده و حرف های آن ها را بشنود !

در شرایطی که زندگی مردم هم مختل است ، و به معلمان ظلم مضاعف شده است .

این را نه در شعار که با همه وجودم خدمت شما عرض می کنم .

در تمام وزارتخانه ، هیچ وزارتخانه ای را پیدا نمی کنید که بیش از 90 درصد بودجه آن صرف حقوق معلمان و پرسنل شود !

هنوز مطالبات و معوقات معلمان پرداخت نشده است .

حضرت علی ( ع ) همواره سفارش می کند که حرمت همه و به ویژه برخی طبقات حتما باید نگاه داشته شود . یکی از این طبقات معلمان هستند .

معلم باید تامین و سربلند باشد تا بتواند به دانش آموز و نسل های بعد خدمات ارزشمندی ارائه دهد .

در بخش آموزشی ما تغییرات زیادی داشته ایم .هم معلم و هم دانش آموز بلاتکلیف است .

چرا ؟

چون اگر شما یک وزیر دانشمند را انتخاب کنید ، اگر مجلس ، مجلس توان مند باشد و وزیر توان مند انتخاب کند ؛ آن بخش هم به عنوان یک بخش توان مند در جامعه ظهور پیدا خواهد کرد .

آقای دکتر نجفی را فقط با یک رای اجازه وزارت ندادند !

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و کمیسیون فرهنگی جایی نیست که سطحی ترین نمایندگان را به آن جا بفرستند !

نمایندگان این کمیسیون باید توان مند بوده و فهم درستی از مسائل آموزش و پرورش داشته باشند .

پیشنهاد من درصورت ورود آن است که اتاق فکری از ان جی اوهای آموزش و پرورش و آن هایی که در بدنه آموزش و پرورش هستند با یک ساختار منظم در کنار این کمیسیون های مجلس باشد و در کنار وزیر آموزش و پرورش هم یک اتاق فکر از همین ترکیب باشد تا بتواند این بخش را با کارشناسی بیشتر پیش ببرند .

در مورد بازنشستگان باید بگویم که ظلم مضاعف فقط در حق شاغلین نیست بلکه در حق بازنشستگان هم هست .

اعتقاد ما واقعا این است که بازنشسته آموزش و پرورش مطلقا نباید با جاهای دیگر تفاوت داشته باشد و این قابل قبول نیست .

شرایط پسابرجام علاوه بر آن که سایر بخش ها مانند صنعت ، کشاورزی ، تجارت و... را تحت پوشش قرار می دهد باید بیشتر از همه شامل بخش و یا صنعت آموزش هم بشود .

الهه کولایی استاد دانشگاه و از اعضای شورای سیاست گذاری گفت :

در این مدت کوتاه در برابر تاریخ تلاش های مردم بزرگی که برای دموکراسی بیش از 100 است تلاش می کنند ، برای این که ایران بتواند جایگاهی شایسته در میان کشورهای جهان به دست بیاورد و ایرانیان بتوانند آن گونه که استحقاق دارند ، آن گونه که تاریخ و تمدن فرهنگ ایرانی ایجاب می کند در بین کشورهای جهان از جایگاهی شایسته و مناسبی برخوردار شوند نه فقط در بعد بین المللی بلکه در سطح داخلی با این تنوع گوناگون منابع قدرت که خداوند به ما داده است ؛ ما بتوانیم با یک برنامه ریزی مناسب و مدیریت علمی و کارآمد از این تنوع منابع در خدمت نیازهای مردم ایران و در خدمت اعتلای جایگاه انسانی ایرانیان در خدمت تامین کرامت انسانی همه شهروندان ایرانی به آن گونه که محترمانه زندگی کنند ، به آن گونه که نیازهای اساسی و اولیه آن ها تامین شود تا امکان اعتلای معنوی فراهم بشود ، بدان گونه که همه منابع قدرت که در اختیار ما هست بتوانیم در خدمت همه ایرانیان ، همه کسانی که در این قلمرو زندگی می کنند ، همه کسانی که می خواهند به قانون پای بند باشند ، همه کسانی که قانون اساسی را پذیرفته اند و رفتار خودشان را در چارچوب موازین قانونی تنظیم می کنند بتوانیم به یک شرایط قابل قبول دست پیدا کنیم .

و البته این تاریخی بسیار طولانی است ، تلاش هایی که زبان زد بسیاری از کشورها بوده است ، الگوی مبارزه در بسیاری از کشورها بوده است و ما شاهد هستیم که در مسیر این تکاپو چه درس ها و تجارب ارزشمندی پیش روی ما قرار گرفته است .

ما سعی کردیم در طول آن چه در ماه های گذشته شکل گرفت انسجام و یکپارچگی اصلاح طلبان را عینیت ببخشیم .

ما تفرقه و تشتت را تجربه کردیم که چه هزینه های گزافی را بر این کشور وارد کرد .

ما شاهد هستیم که چگونه بی توجهی به انسان و شرایط رشد و شکوفایی انسان ها که سرمایه های اصلی هر کشوری هستند باید مورد توجه قرار بگیرد و الزامات و رشد و شکوفایی همه انسان ها فراهم شود بدان گونه که خداوند این امانت را به آن ها داده است و چیزی است که بر عهده دولت جمهوری اسلامی قرار گرفته است .

دولت موظف است برای همه شهروندان ایرانی شرایطی که امکان شکوفا شدن استعدادها و توان مندی های انسانی آن ها را فراهم کند در اختیار آن ها قرار دهد  بدون آن که تبعیض جنسیتی به وجود بیاید ، بدون آن که نابرابری و بی عدالتی در جامعه گسترش پیدا کند ، بدون آن که گروهی بر گروهی تفوق و برتری پیدا کنند .

در جامعه ای مثل جامعه ما که قرن ها این نابرابری ها نهادینه شده است ، قرن ها نظام های پدر سالار در منطقه حاکم بوده اند ،آن ها مشخص می کردند توزیع قدرت و ثروت در جامعه چگونه شکل بگیرد .

به طور طبیعی خروج از این وضعیت و انتقال به یک شرایط مطلوب به سادگی اتفاق نمی افتد .

بدون تردید آموزش و پرورش در جامعه ما و ساختن انسان های مسئول و متعهد ، انسان هایی که به کرامت انسانی احترام بگذارند و ارزش های بشری را پاس بدارند ، انسان هایی که بیاموزند به حقوق دیگران و همه آزادی های مدنی و قانونی دیگران احترام بگذارند ،انسان هایی  که باور کنند برابری همه انسان ها را و در واقع در مسیر تامین همه مردم با درک از منافع عمومی و مصالح جامعه حرکت کنند .

این نشان می دهد که چقدر جایگاه این نهاد ویژه است .

تجارب کشورهای مختلف نشان می دهد که مدل های مختلفی برای خروج از عقب ماندگی دنبال شده است .

همه این تجارب در هزاره ی سوم نشان می دهد که انسان محور اصلی توسعه است .

همان باوری که در روزهای نخستین انقلاب اسلامی با نشان دادن و ارائه آیه شریفه " ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم " انجام دادیم .

این انفس باید در کجا شکل بگیرد ؟

این تنفس کجا باید تغییر کند ؟

خانواده در جای خود اما پایه آن در آموزش و پرورش و نهادهای آموزشی که انسان ها را برای زندگی مدنی آماده می کند ریخته می شود که بتوانند رفتاری برابر ، محترمانه و مبتنی بر ارزش های انسانی را شکل بدهند .

این نگاه ما به این مقوله متاسفانه نگاه سرمایه گذاری نیست و اصلا این جایگاهی است که آموزش و پرورش در همه ی کشورهای در حال توسعه دارد .

متاسفانه در این کشورها به خاطر عمق و عقب ماندگی و توسعه نیافته این نگاه سرمایه ای به انسان شکل نگرفته است .

می دانید که این سیستم در آموزش ما چقدر عقب مانده است بدون آن که ما از تجارب جوامع بشری استفاده کنیم ، بدون آن که سیستم های کارآمد در جهان را ارزیابی کنیم ،بهترین مدل هایی که می توانند با ارزش های بومی ما سازگار باشند ، با ارزش های درونی در جامعه ما سازگار باشند انتخاب کنیم .

کجا این مدل ارزیابی می شود ؟

چقدر از این ظرفیت های علمی در جامعه ی ما استفاده می شود ؟

البته این فرآیندی است که اجزاء اصلاحات را تشکیل می دهند .

ما می خواهیم به سمت جامعه ای حرکت کنیم که خردمندان ، خردورزان و نخبگان علمی در جایگاه مناسبی در مدیریت جامعه قرار بگیرند چرا که دانشگاه ها  امکان اجرا و انتقال تجربیات موفق را به جامعه منتقل می کنند .

ما قرار نیست تجارب نادرست و عقیم دیگران را دوباره تکرار کنیم و بارها شاهد تکرار این تجربیات بوده ایم .

بنابراین احیای موقعیت آموزش و پرورش ، بازسازی این نقش در توسعه انسانی ، در پرورش انسان هایی که بتوانند تجارب توسعه پایدار را در کشور محقق کنند یکی از نیازهای اصلاح است .

اصلاحات از خود انسان شروع می شود و اصلاح در هر جامعه ای موکول به اصلاح آحاد و افراد جامعه ای است که در آن جامعه زندگی می کنند .

انسان هایی که به ارزش های مدنی باور داشته باشند و باور داشته باشند که رابطه برابر را با آحاد انسانی برای تامین و ترویج عدالت بپذیرند و گسترش بدهند .

این تکلیفی دشوار است که بتوانیم ظرفیت و امکان آن را از طریق تخصیص منابع مناسب فراهم کنیم .

ما روایات و احادیث مختلفی را در باب تعلیم و تربیت ، جایگاه معلم و آموزش خواندیم و تکرار کردیم .

این ، باید ما به ازای خودش را پیدا کند .باید منابع مناسب به این بخش تخصیص پیدا کند  تا تربیت نیروی انسانی و کارآمد و مسئول و متعهد از درون این نظام شکل بگیرد .

انسان هایی که خودشان را نسبت به منافع جمع متعهد بدانند و بیاموزند که  در مصالح جمعی ، منافع و مصالح فردی خود را کنار بگذارند و این گم شده ای است که در جامعه ما برای رسیدن به آن باید تلاش کنیم .

امیدواریم بتوانیم برجام را در سطح داخلی برای تقویت عموم منافع مردم نه برتر قرار دادن گروهی بر گروه دیگر ، برای تامین خواسته های همه گروه های اجتماعی در یک رویکرد متوازن ، عقلانی و در روندی تدریجی حرکت کنیم .

امیدواریم بتوانیم با پرهیز از تکرار تجارب ناموفق در مجالس هفتم ، هشتم و نهم این بار مجلسی را در 7 اسفند شکل بدهیم که کاردان ، کارآمد و متعهد به عموم منافع مردم و با یک پشتوانه از نیروی تخصصی و کارآمدی که در جامعه ما به وفور وجود دارد در شرایطی که در آن زندگی می کنیم گام های عملی و موفق برداریم .

داود محمدی ، دبیر کل انجمن اسلامی معلمان ایران در ادامه گفت :

حضور این عزیزان در این نشست فرصت مغتنمی است که مطالبات و خواسته های فرهنگیان و معلمان توسط همه شنیده شود .

دوستانی از تشکل های معلمان در حال حاضر در بند هستند و به نظر بنده این وضعیت نتیجه یک سوء تفاهم است که ان شاء الله برطرف خواهد شد .

در بنرهایی که سازمان معلمان ایران در این جا نصب کرده است یک شعار مطرح شده است :

" معیشت ، منزلت و معرفت "

تلاش ما این است که این ها محقق شود .جایگاه اندیشه و خردورزی جز در مدرسه کجا می تواند پرورش داده شود ؟

ما چقدر به این مکان ها پرداخته ایم ؟

شعار زیاد داده شده است اما آیا واقعا به این شعارها عمل شده است ؟

ما نسبت به سند تحول بنیادین و خیلی از مسائل نقد داریم .

ما نسبت به منزلت معلم حرف داریم .

چه برنامه ریزی صورت گرفته است ؟

این جاست که اهمیت مجلس مشخص می شود .یکی از جاهایی که می شود حرف زد مجلس است .

ما معلمان چقدر سعی کردیم درون تشکل ها جمع شویم ؟

این جلسه توسط تشکل ها برپا شده است اما ما معلمان چقدر از تشکل ها استقبال کرده ایم ؟

مجلس جایی است که معلمان می توانند خواسته های خود را از کف خیابان ها جمع کرده و به داخل مجلس ببرند .

در ادامه پیام دبیر کل سازمان معلمان ایران در نشست قرائت شد :

من عشقم را در سال بعد یافتم که می گوید مایوس نباشید .

من امیدم را در یاس یافتم .مهتاب را در شب ، عشقم را در سال بعد یافتم و هنگامی که داشتم خاکستر می شدم غر گرفتم ...

حتما این داستان را خوانده و یا شنیده اید که زنی از شوهرش دل گیر بود ، پیش مشاور رفت و گفت دیشب از شوهرم پرسیدم که اگر من و مادرت هم زمان در حال غرق شدن باشیم ؛ کدام مان را نجات می دهید ؟

شوهرم بدون مکث و بدون آن که لحظه ای فکر کند گفت مادرم را !

زن مستاصل و ناامیدانه مشاور را مورد خطاب قرار داد و گفت حالا من باید چه کار کنم ؟

مشاور در کمال خونسردی پاسخ داد : شنا !

باید شنا یاد بگیری !

معلمان در سال های گذشته آن قدر ساده دلانه و بی غل و غش به کار مشغول بوده اند که یادشان رفته بود به فکر خودشان هم باشند !

باید شنا یاد بگیریم !

باید شنا یاد بگیریم ...

تجمع ما در سازمانی مانند سازمان معلمان در راستای آموختن شناست .تلاش ما در کشاندن مساله آموزش و پرورش به عرصه عمومی است که متاسفانه غائب بزرگ این عرصه است در این مسیر معنا و مفهوم می یابد .

ما در این مسیر آموختیم که اعلام مواضع صرف و دادن بیانیه های احساسی را به فراموشی سپرده و تدابیر دیگری را در دستور کار خویش قرار دهیم .

باید اصلاح را از خود آغاز کنیم .کار جمعی ، مدارا ، صبر و تعامل و قانون مندی را باید تجربه کرد و این نکته را هر روز زمزمه نمود :

در راه پر سنگلاخ ، کسی توصیه به دویدن نمی کند !

به دیدارت دل خوش کرده ام .

بیا در پشت کدام تقدیر بر جای مانده ای ؟

کجایی مهربان ؟ تو را کم دارم .

در این اوضاع ، ناامیدی نام دیگر مرگ است .

امیدم را بی پاسخ نگذار .

غلامرضا حیدری از کاندیداها گفت :

من زمانی که در مجلس بودم به شدت پی گیر مساله اقتصاد آموزش و پرورش بودم . راه کارهایی را هم ارائه داده بودیم .اگر آن راه کارها ادامه می یافت و متوقف نمی شد قطعا وضعیت آموزش و پرورش متفاوت تر و بهتر بود .

اگر بخواهیم در مورد آموزش و پرورش مهم ترین سیاست را در سطح کلان مورد توجه قرار دهیم همان موضوع اقتصاد است .

از دیگر مباحثی که به آن اعتقاد دارم بحث تفکر انتقادی است .

در تز دکترایم با این که یک بحث اقتصادی بود اما سرانجام به آموزش و پرورش ختم شد .

محمود صادقی از کاندیداها ادامه داد :

طلیعه برنامه محوری در برنامه ای است که اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس ارائه کرده اند .

دو سند تهیه شده است یکی سند جامع مجموعه گفتمان هاست که رویکردها و ارزش ها و جهت گیری ها را نشان می دهد و سند دیگر برنامه جامع انتخاباتی است که یک برنامه تفصیلی در 124 بند است .

بخش آموزش آن می گوید :

* نظارت بر کار دولت در خصوص اجرای سند تحول آموزش و پرورش کشور

* تنظیم و مناسب سازی کمیت و کیفیت نظام آموزشی بر اساس نیازهای واقعی کشور

* نظارت تخصصی از طریق کمیسیون آموزش مجلس در راستای اصلاح سیستم درسی آموزشی کشور

در بخش برنامه اجتماعی بند هشتم آن عنوان شده است :

بازبینی قوانین در جهت حل مشکلات معیشتی معلمان و اساتید دانشگاه و کارمندان دولت

روح حاکم بر این برنامه مشارکت طلبی است و تقویت تشکل ها و انجمن های مدنی  و صنفی .

به نظرم یکی از ضعف های بزرگ ما پا نگرفتن تشکل های صنفی و به رسمیت شناخته نشدن و نیز در بند کردن معلمانی است که پیشتاز حرکت های صنفی هستند .

محمدعلی وکیلی از کاندیداها و مدیر مسئول روزنامه ابتکار گفت :

درخت توسعه تا زمانی که ریشه اش نفت و دلار نفتی باشد حتما فرهنگیانش دچار افت منزلت هستند .

تا هنگامی که این ریشه فرهنگ نشود ما در حوزه فرهنگ هم دچار فقر تولید و هم در منزلت هستیم .

به همین دلیل نگاه به حوزه فرهنگ و معلمی و فرهنگیان متاسفانه نگاه هزینه ای است و با این نگاه هزینه ای فرقی بین یک معلم اندیشه پرور و خلاق اندیشه با یک تاجر سنگ پا نیست !

 اگر بنا باشد معلم منزلت پیدا کند و فرهنگ در راس بنشیند می بایست این جا به جایی اتفاق بیفتد و این درخت از نو غرس شود .

البته این قصه بی اعتنایی به فرهنگ ، قصه پر غصه ای است .

اگر از من بخواهند که پیرامون فرهنگ چه کار می کنید می گویم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را منحل کنید !

چون وقتی صفی از دستگاه های فرهنگی غیرپاسخ گو وجود دارد که بالای سهم 80 درصد بودجه کم فرهنگ را به خودشان اختصاص می دهند و در انتهای این صف وزارت ارشاد قرار دارد اما این وزارتخانه در عین حال باید پاسخ گوی وظایف بدون اختیار و بودجه باشد پس همان به که منحل و در سازمان تبلیغات و یا ده ها سازمان مشابه ادغام شود .

در حوزه معلمی و فرهنگ هم همین گونه است .

مشکلات ما یک جا نیست !

ما دچار یک به هم ریختگی هستیم .دچار یک از هم پاشیدگی اجتماعی هستیم .

من یک کلام این جا عرض می کنم و آن این که اگر می خواهید قطار به ریل خود بازگردد باید اول دیوارها را شیشه ای کنیم و سقف را بتونی !

اما اکنون سقف شیشه ای است و دیوارها بتونی !

وقتی با چنین فضایی روبه رو هستیم زیر این سقف ناامنی است .هم ناامنی برای معلمان و هم ناامنی برای سرمایه گذاری و هم ناامنی برای دختران این سرزمین که به صورت شان اسید پاشیده شود و هم ناامنی برای سرمایه گذار و هم ناامنی برای گوینده آزاده .

بنابراین اگر می خواهیم امنیت به سرزمین مان برگردد باید سقف را بتونی کنیم و دیوارها را شیشه ای ، به شرط آن که شما فرهنگیان که از گروه های مرجع هستید و مردم از شما می شنوند روز هفتم اسفند پای صندوق های رای بیایید .

محمدجواد فتحی از کاندیداها افزود :

باور من این است که وظیفه عمده مجلس باید به عنوان یک استراتژی این باشد که هر چیزی را در جای خودش قرار بدهد .

متاسفانه قشر فرهنگی ما مقام و منزلت شان رعایت نشده است و در جایگاه خودشان قرار نگرفته اند .

امیدواریم که بتوانیم قدمی کوچک در این راه برداریم اگر موفق شدیم و به مجلس راه پیدا کردیم .

حجت الاسلام و المسلمین مهدی شیخ  از کاندیداها گفت :

مسلما جامعه ما در حق معلم و علم کوتاهی هایی داشته است و این رسالت ما فرهنگیان را سنگین تر می کند و این نشان دهنده آن است که ما باید بیشتر فرهنگ سازی کنیم .

احترام به دانش و علم را ما باید به جامعه آموزش بدهیم .

یک معلم به تبع جایگاهش عزت نفس بالایی دارد .

این که مجبور می شوید علی رغم عزت نفس تان امور معیشتی را پی گیری کنید این باعث شرمندگی مسئولان و جامعه است .

اگر بد اخلاقی ها در همه عرصه ها ، اگر فساد در همه عرصه ها دیده می شود این رسالت ما را سنگین تر می کند .

دانش آموزان ما وقت زیاد را صرف آموزش ادبیات فارسی می کنند اما یک نامه اداری نمی توانند بنویسند .

ساعت ها صرف آموزش زبان عربی ، انگلیسی و... می شود اما یک جمله نمی توانند بگویند !

مسئولان برای این که مساله را حل کنند به جای که آن ابرو را بردارند چشم را کور می کنند !

دائما سیستم را عوض می کنند .

این نشان می دهد که باید علمی عمل کنیم .باید از کشورهای پیشرفته الگو برداری کنیم .

باید با به به و چه چه نسبت به گذشته مان نپردازیم . راه آینده با نقد شروع می شود .نقد خودمان ، نقد جامعه ، نقد گروه مان .

نقادی ویژگی اصلاح طلبی است .یک اصلاح طلب فردی است که نقاد  است .

نقاد نسبت به همه و جامعه .

در پایان علیرضا محجوب  از کاندیداها گفت :

معذرت می خواهم که نتوانستم زودتر از این بیایم. آن چه که من در این چند جمله می خواهم بگویم این بازگرداندن نشاط به جامعه ی فرهنگی است. گاهی فکر می کنند اگر ما حقوق اضافه بدهیم این نشاط را برمی گرداند.

باورم این است که در جامعه ی فرهنگی ما شوری به نام مبارزه ی صنفی، تلاش صنفی، توقع صنفی و هر چه که اسمش را بگذارند وجود دارد  ، این توقع و تلاش ارضا نشده است و ارضا نمی شود.خودشان حق شان را می گیرند، نمی خواهند کسی حقشان را بگیرد، نمی خواهند کسی به آنها هدیه کند و خودشان احقاق حقوق بکنند. اجازه بدهند این احقاق حقوق جریان پیدا کند. همه کمک کنیم، کمک کنند، قوانین کمک کنند ؛ مجلس انشاءالله این خواسته هایی که بیان شد شرطش این است که بتوانند خود حقوق خود را اکتساب کنند نه این که دیگری به آنها ببخشد.

 این برداشت من است و من امیدوارم همه ی کسانی که برای این توقعات، کوشش و تلاش کرده اند هر چه زودتر بتوانند به جای خودشان برگردند و کار خودشان را صمیمانه دنبال کنند .

همه ی ما باید بکوشیم که این اتفاق بیفتد تا نشاط و شور صنفی و بعد نشاط و شور کار در بین شاغلین و نشاط زندگی  برای زحمت کشانی که تا به امروز تلاش کردند و امروز بازنشسته شده اند پیدا بشود ؛ بیش از این من عرضی ندارم .

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

نشست فرهنگیان و معلمان با کاندیداهای لیست امید در کانون فجر منطقه 9 تهران

پایان گزارش/

پنج شنبه, 06 اسفند 1394 ساعت 20:11 خوانده شده: 1758 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 -8 --
ناشناس 1394/12/06 - 21:07
با سلام اصلاح طلبان کی به داد معلمین وقشر ضعیف جامعه رسیده اند که سنگ آنها را به سینه مزنی صدای معلم
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1394/12/06 - 21:29
دوست عزیز
سلام
همان گونه عنوان شده است در این گزارش دیدگاه برخی نمایندگان در مورد آموزش و پرورش و مطالبات معلمان بیان شده است .

از شما درخواست می شود اگر گزارشی از نشست طیف اصول گرا در مورد آموزش و پرورش و مسائل و مطالبات فرهنگیان و معلمان دارید برای ما ارسال کنید تا آن را منتشر کنیم .
پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته 93 1394/12/07 - 13:04
برادرمثل اینکه مامردم حافظه تاریخی خوبی نداریم وزودفراموش می کنیم اصولگرایان درجهت رفاه معلمان تاحال چه کاری کرده اند پاداش بازنشستگان هم درزمان دولت اصلاحات تصویب شد
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/12/07 - 21:19
سئوالی برای من مطرح شد. سالن فجر مگر متعلق به آموزش و پرورش نیست؟ پس چرا برای یک نشست سیاسی در اختیار این گروه قرار داده شد؟ این استفاده از امکانات دولتی برای یک جناح خاص به وجود نمیاد؟
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1394/12/08 - 05:54
تا ب امروز هرچند ناقص اما دید اصلاح طلبان ب معلم
پاسخ + +19 -5 --
فرهنگی 1394/12/06 - 21:07
من به جناح اصلاح طلب رای نمیدهم به عنوان یک فرهنگی رییس دولت ،سخنگو ووزیر آموزش وپرورش آن را افرادی قابل ودلسوز برای مشکلات داخلی ومعضل معیشت ومنزلت معلمان نمیدانم واین در بیانات واعمال اقای نوبخت و فانی ثابت شده است!این دولت با عزم وبرنامه ای منسجم تعمدا از پرداخت حقوق معلمان خود داری کرد وبیت المال را صرف رانتها وتراستهای دولتی وحکومتی کرد .حرف این نیست که دولت با ریاضت اقتصادی مواجه است .بلکه درد ما این است که این دولت ،ثرمتمندان را ثرمتمندتر وفقرا را فقیر تر کرد!(طرح نظام تمول پزشکان کا به اشتباه نظام سلامت نام گرفته ،حذف یارانه بعضی خانواده های به حق نیازمند به بهانه های دروغین وکاذب و....)نمونه آن است '
پاسخ + +18 -5 --
فرهنگی 1394/12/06 - 21:10
ادامه
دل خوش نباشید ،این دولت آنقدر درگیر طرح های خارجی است که ما حالا حالاه دیده نمیشویم !؟ بخصوص که رسما اعلام کرده :فرهنگیان در اولویت نیستند !!
به حقیقت روحانی فقط سخنگوی خاتمی وهاشمی و... است وسیاست مجزا ومشخصی ندارد!وکارش رابا دروغ وعده ووعید پیش میبرد!
حال اگر ما مجلس راهم ، هم دست دولت کنیم بیم آن میرود اصلا دیده نشویم ؟!مجلس و ودولتی یکرنگ واز متمولترین افراد کشور که نصف اقتصاد وشرکتهای خصوصی در انحصار آنهاست .! خود آسیبی جبران ناپذیر است!!
یادمان باشد رییس جمهور وبقیه نمایندگان هم بارها از این وعده های بی فرجام داده اند!
من اجازه نمیدهم شانه هایم نردبان ترقی یک عده شود که قدرت وثروت مملکت را در دست دارند وبرای خدمت نیامده اند!بلکه آمده اند که ما را به خدمت گیرند!!
پاسخ + 0 0 --
علی 1394/12/06 - 21:58
حق گفتی چسبید ممنون.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/12/06 - 23:55
متشکرم وممنون
پاسخ + +9 -5 --
بازنشسته مهر93 1394/12/06 - 22:21
به اصلاح طلبها وطرفدارهای دولت لطفا همکار
های محترم رای ندهید مگر میخواهید به سرنوشت
ما گرفتار بشین با رتبه عالی وسی سال تلاش
با یک میلیون وسیصد بازنشست شدم وهنوز از
مهر93فقط 20درصد پاداش40ملیونی با مدرک
لیسانس ازابتدای استخدام ،دریافت کردم به وزرای
ثروتمند وبیدرد وپیر یک نگاه بکنید تا حالا نه

رئیس دولت نه وزیر ناتوان وخواب الودما وسایر
وزرا کاری برای مردم نکردند ونمیکنن به کسی
رای بدین که از خدا بترسه وبفکر مردم باشه
نه جیب خودش واطرافیانش
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/12/07 - 01:37
دست مریزاد، همکار محترم. دولت مرفهین فعلا مشغول کار آفرینی در کسورهای اروپاییست (برجام برای انها نان داشت)!
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/12/08 - 11:29
موافقم
پاسخ + +9 -1 --
بازنشسته مهر93تبریز 1394/12/06 - 22:35
این دولت بادادن آدرس عوضی به عاقل ترین قشرجامعه یعنی فرهنگیان عزیزجامعه راازمسیراصولی وآرمان های اصلی انقلاب وشهدای عزیزمنحرف میکندوتزاصلاح طلبی حربه ای برای سرکوب 38سال اصولگرایی است?
پاسخ + +8 -1 --
ناشناس 1394/12/06 - 23:05
نکته جالب گفته ها برخی از نیرو های جناح اصلاح طلب در خصوص تبعیض و تفاوت حقوق فرهنگیان شاغل و باز نشسته است ..در حالیکه در این 3 سال اخیر این تبعیض و تفاوت از سوی دولت تدبیر و امید بشدت اجرا شده و هیچ توجهی به اعتراضات فرهنگیان نشده است و نهاد های دولتی مثا نفت و کشور و بهداشت و درمان و ....بانک ها و.....قوه قضاییه و .......افزایش هایی قابل توجه در حقوق ها داشته اند .....حال این افراد می خواهند در مجلس چه کار کنند ؟ وقتی دولت عنایتی به رفع تبعیض ندارد ...ثانیا هم اکنون در اموزش و پرورش همین پرداخت ها با تبعیض هم درست پرداخت نمی شود ..استفاده از مطالبات صنفی فرهنگیان در امور سیاسی دردی را دوا نخواهد کرد ..بزودی خواهیم دید
پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1394/12/06 - 23:16
تو این چند ساله این دولت حقوق بیضابطه به بیشتر دستگا ها پرداخت کرده فقط ما فرهنگیا مستثنی بودیم و هستیم اگر دولت از هم اکنون هم بخواهد این تبعیض ها را بردارد باز هم به فرهنگیا بدهکار خواهد بود پس این چند سال که ما با بدبختی زندگی کردیم چه میشود 4 سال پیش حقوق بنده با فوق لیسانس کامپیوتر با فوق لیسانس اقتصاد از دادگستری تفاوت آنچنانی نداشت ولی اکنون حقوق ایشان 3 برابر حقوق من است چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1394/12/06 - 23:19
باید دید ایا ان دسته از کارمندان دولت که در زمان اقای نوبخت حقوق های 6 میلیون الی 20 میلیون در ماه دریا فت کردند اصلا رای می دهند ؟ و مجری انتخابات می شوند ؟یا دوباره فرهنگیان که حقو قشان مثل همیشه پایمال شده باید جور انتخا بات را بکشند ؟ سود را انها بردند جورش را فرهنگیان باید بکشند
پاسخ + +10 -1 --
فرهنگی 1394/12/07 - 00:07
افسوس از بعضی معلم ها که دایم عجز ولابه میکنند داد وفغان که فقر وگرانی له مان کرد انوقت سنگ نماینده های را به سینه میزنند که 35 سال معلمها را فقط موقع انتخابات به حساب میارند ازمعلمهای که شخصیت معلمی را زیر پا میگدارند و بعنوان شیپورچی برای انها خدمت میکنند به خاطر 50 هزار تومان که معلوم نیست کی میخوان بدن 16 ساعت پشت صندوق های رای دولا راست میشن تازه برای همین 50 هزار تومان با همکارانشان درگیر میشن کم توقع تر از معلمها کی رومیخوان پیدا کنند حیف وصد حیف که خودمان را مفت میفروشیم اگر مسولیت واجرای انتخابات دست هر ارگانی بجز آموزش وپرورش بود برای خودش کلاه نمدی دوخته بود
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 9 1394/12/07 - 00:20
موفقم همکار گرامی
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/12/07 - 01:41
موفقم یعنی چه ؟
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/12/07 - 18:18
موافقم
پاسخ + +6 -2 --
نسرین 1394/12/07 - 11:28
مجلس ششم یک گام مثبتی که برای معلمان برداشت تصویب قانون پاداش پایان خدمت به بازنشستگان اموزش و پرورش بود اجرای قانون رتبه بندی که اکثر معلمان رتبه ارشد را دریافت کردنددر دوران اصلاحات بود به همین دلیل اعتقاد دارم باید به اصلاح طلبان رای بدهیم ولی به شدت پیگیر مطالباتمان باشیم و هرگز صحنه را به دیگران واگذار نکنیم از انفعال هیچ سودی نصیبمان نمی شود
پاسخ + +6 -2 --
نسرین 1394/12/07 - 11:41
همکاران گرامی تا دیر نشده تصمیم خود برای انتخاب بگیرید کشورمان برای پیمودن راه پر پیچ وخم توسعه نیاز به ثبات و ارامش سیاسی و اقتصادی دارد به خوبی می دانیم مجلسی که برای رئیس جمهور و رئیس مجلس و نخست وزیر سابق مملکت انقلابی خودش با خشم ونفرت و مشتهای گره کرده ارزوی مرگ می کند نمی تواند پیام صلح و دوستی به جامعه جهانی بدهد در نتیجه ....
پاسخ + +6 -6 --
نسرین 1394/12/07 - 12:05
دوستان عزیز اصلاح طلبان در طول دوران اصلاحات ثابت کردند که به تشکلهای صنفی قانونمند و مقتدر اعتقاد دارند ما از طریق تشکیل یا ترمیم همین انجمن های مردم نهاد باید خواسته های صنفی به حق مان را مصرانه مطالبه نماییم اما دیدید در ان هشت سال اقای احمدی نژاد چگونه تشکلهای صنفی را قلع و قمع نمودند و چند تن از همکاران فعال صنفی مان در بند هستند به خاطر این عزیزان هم که شده است رای بدهید وتا ازادیشان دست از تلاش نکشید
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/12/08 - 07:29
دوستان همکاری که به عنوان فعال صنفی از ایشان یاد می کنید وقتی بی بی سی فارسی روباه پیر انگلیس رو محرم خود می دانند همون بهتر فعالیت صنفی نداشته باشیم.
پاسخ + +3 0 --
فرهنگی 1394/12/08 - 11:38
واویلا ،اومدن یکی مثل فانی تو مجلس یعنی فاتحه آموزش وپرورش در ایران!؟
یعنی جمع شدن گل وسزه کنار هم !؟
یا یکی دیگه مثل نوبخت !!!!
خدا در اون صورت به دادما برسه !!!
پاسخ + 0 0 --
میترا اقاصادقی 1394/12/13 - 02:05
بنده از سال 89 از اموزش و پرورش منطفه 9 بابت دیون مرحله دو طلب دارم خواهش میکنم بعد از گذشت 6 سال ان را پرداخت نمایید و ناگفته نماند بنده بازنشسته از منطقه 9 هستم
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/12/09 - 22:24
من یک مدیر هستم
در مدرسه من، هر روز ده ها عکس گرفته می شود.
من پرچم نصب می کنم و عکس می گیرم
من تجهیزات می خرم و عکس می گیرم
من مراسم می گیرم و عکس می گیرم
من تقدیر می کنم و عکس می گیرم
من ...
من یک مدیر خوب هستم!

من یک رییس اداره هستم
در منطقه ی من، هر روز ده ها و صد ها عکس گرفته می شود
من بازدید می روم و عکس می گیرم
من جلسه می روم و عکس می گیرم
من راه می روم و عکس می گیرم
من نماز می خوانم و عکس می گیرم
من حرف می زنم و عکس می گیرم
من ...
من یک رییس اداره ی خوب هستم!

من یک مدیر کل هستم.
در استان من، هر روز ده ها، صدها و هزاران عکس گرفته می شود
من فکر می کنم و عکس می گیرم
من همایش می روم و عکس می گیرم
من راهپیمایی می روم و عکس می گیرم
من موافقت می کنم و عکس می گیرم
من مخالفت می کنم و عکس می گیرم
من ...
من یک مدیر کل خوب و خوشحال! هستم.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/12/09 - 22:24
من یک آموزگار هستم
من فکر می کنم
من درس می دهم
من دست دانش آموزانم را می گیرم
من به گفتار دانش آموزانم توجه می کنم
من به رفتار دانش آموزانم توجه می کنم
من فرصتی برای عکس گرفتن ندارم
من یک آموزگار معمولی هستم

لطفا یک نفر آموزش و پرورش را از این مصیبت "چلیک چلیک" نجات دهد .


مایی که ناچارمان کرده اند تا اینگونه باشیم تا ببینندمان.
ما کی اینگونه بودیم؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور