صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دعوت گروه سایت سخن معلم از مسئولان وزارت آموزش و پرورش و نهادهای مرتبط در جهت نهادینه ساختن فرهنگ گفت و گو و تفکر نقادی

گفت و گو ی سخن معلم با سرپرست دانشگاه فرهنگیان ( بخش دوم )

گروه گزارش سخن معلم/

مطابق اعلام قبلی ( این جا ) ؛ گفت و گوی سخن معلم با جناب آقای دکتر محمود مهر محمدی ، سرپرست محترم دانشگاه فرهنگیان در بخش دوم ارائه می شود . امید که مخاطبان گرامی به ویژه دانشجو معلمان محترم با ارائه نظرات خود ما را در بهینه کردن و کارشناسی تر نمودن بحث ها یاری فرمایند .


mehrmohammadsp1 *آقای دکتر . این مدیران قطعا زیرمجموعه ی شما هستند .( تایید آقای مهر محمدی ) آیا این مدیران به لحاظ منطقی و سازمانی نباید زیرمجموعه شما باشند ؟

آیا آن ها باید با شما همراه باشند و یا بالعکس شما باید با آن ها هم گام شوید ؟

این  همراهی به طور مکانیکی اتفاق نمی افتد . یک جاهایی ما این همراهی را مطالبه می کنیم .این منشور، مطالبه ما از مدیران است ، اما مطالبه کردن و پای این مطالبه ایستادن که باید باشد و البته هست ،این یک بحث است اما این که عملا این فضایی که ما در منشور از آن صحبت می کنیم به وقوع بپیوندد زمان بر است .


*آقای دکتر . من این جا یک پرانتز باز می کنم .فرمودید که من باید این مدیران را با خودم همراه  کنم .به نظر می رسد در دانشگاه فرهنگیان یک جور مدیریت غیر رسمی ( مدیریت سایه ) توسط نهادهای بیرون بر این دانشگاه اعمال می شود  و این جلوی هر گونه تحول را در درون این دانشگاه بسته است .

حتما یک نهادهایی هستند ( نهادهای قانونی ) که مشغول فعالیت قانونی خودشان هستند . ( این نکته جالبی است که شما اشاره کردید ). یکی از نهادهای قانونی " گزینش " است .گزینش در دانشگاه فرهنگیان یک شان ویژه ای دارد .دانشگاه فرهنگیان ، دانشگاهی است که معلم تربیت می کند و این معلم از اول " متعهد به خدمت " است .

بنابراین این ها با ملاک های گزینش و با استاندارهای مورد نظر در آموزش و پرورش وارد این دانشگاه می شوند و بعد هم معلم شده و سر کلاس می روند .

این گزینش عملکرد دانشجویان را ( تصور می شود ) حتی در حین تحصیل و بعد از پذیرفته شدن تحت نظر دارد .گرچه این واقعیت ندارد اما عموم دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تصور می کنند که این نهاد قانونی مثل " سایه " آن ها را دنبال می کند .

*آقای دکتر . این نهاد گزینش و این منشور از نظر شما ممکن نیست که یک جایی با هم تصادم پیدا کنند ؟

این نهاد گزینش که مانند سایه دانشجویان را دنبال می کند ، بچه ها را به یک " خودسانسوری " فرو می برد . د ربسیاری از موارد و به بچه ها گفته ام واقعا خبری نیست و مسئولان نهاد گزینش چنین اراده ای ندارند  و قرار نیست دانشجویان را به آن صورتی که دانشجویان تصور  می کنند تحت نظر داشته باشند .

این جور نیست که تمام اعمال ، گفتار و... دانشجویان ثبت و ضبط شوند  و موقع استخدام مد نظر قرار گیرند !

اما خیلی سخت است قانع کردن بچه ها نسبت به این واقعیت !

*آقای مهر محمدی . پس از نظر شما این ترس " توهمی " است ؟

این به میزان زیادی " خودسانسوری " است .کافی است یک مورد اتفاق افتاده باشد . مثلا دانشجویی را احضار کرده باشند . خبرش می پیچد ( سری که درد نمی کند ، چرا دستمال ببیندیم ! ) .چون بحث اشتغال و بحث استخدام در آموزش و پرورش و آن هایی که وارد این دانشگاه می شوند یک بحث " حیاتی " است .

*پس آقای دکتر . تاکید می کنم ترس دانشجویان از فضای فعلی نسبت به معیارهای آزادی بیان در این دانشگاه یک ترس توهمی و ناشی از خودسانسوری است  و مبتنی بر واقعیات نیست ؟

دقیقا . یک بخش آن خودسانسوری است .این ویژگی ساختاری دانشگاه فرهنگیان است .دانشگاه فرهنگیان نمی تواند منهای بحث گزینش عمل کند . گزینش یک نهاد قانونی است  و نمی تواند منهای آن عمل کند . همین نهاد قانونی مدیرانی دارند که در سراسر کشور به " صور مختلف " عمل می کنند و مدیریت عالی نظرش این باشد که ما در  طول تحصیل با بچه ها هیچ کاری نداریم .با دانشجویان هیچ ارتباطی نداریم .این ها پس از فراغت از تحصیل و برای تبدیل وضعیت آن ها را بررسی می کنیم .

اما هسته های مربوطه که دنباله های تشکیلاتی گزینش  در سراسر کشور هستند به صور مختلف عمل می کنند ، بعضی از آن ها " تنگ نظرانه " برخورد می کنند و برخی از آن ها خلاف منویات نظر مدیریت ستادی گزینش کار می کنند .

این شرایط در دانشگاه های دیگر نیست .من باید با این شرایط مقابله کنم .این یک واقعیت دانشگاه فرهنگیان است که باید به شکل " معقول " با آن برخورد کرد .

 ( خودم از این مساله متاثر بودم و من نمی خواستم فعالیت هایی که در این دانشگاه داریم تحت الشعاع قرار بگیرد ) ما اخیرا با مسئولان عالی گزینش به این نتیجه رسیدیم  ، نامه ای تهیه کردیم و در آن نامه تصریح شد ( با امضای من و مسئول عالی گزینش ) عوامل و هسته های گزینش در سطح استان ها در طول دوره تحصیل دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان هیچ ارتباطی نباید با آن ها داشته باشند و هیچ گونه احضار ، استنطاق و... نباید صورت بگیرد .

این نامه را آماده کردیم و در آستانه ارسال بودیم که مسئول گزینش عوض شد و البته با مدیریت جدید تعامل خواهیم کرد .

شما بدانید که دید مدیریت دانشگاه این است . از نظر مانیفست مشکلی نداریم . مبنای نظری دارد و آن را در منشورش آورده است .اما عوامل مختلف مانند گستره کشوری و... وضعیت آن را از دانشگاه های دیگر متفاوت می کند .

عوامل دیگر مثل عامل گزینش در این زمینه خیلی تاثیرگذارند  و ممکن است آن بازه زمانی که مورد نظر ماست به  نتیجه نرسد .

*در واقع باید یک گونه یک پارچگی سیستمی بین شما و مثلا گزینش شکل بگیرد و دانشجویان در سایه این هم پوشانی سیستمی " احساس امنیت " کنند  .

اما در پاسخ به پرسش هایی که در ابتدای نشست مطرح کردید .

در زمینه کارت دانشجویی ، کار ما با مشکل مواجه شد و البته دانشجویان حق هم دارند .الان که داریم صحبت می کنیم اکثریت دانشجویان کارت شان را دریافت کرده اند .ما نباید مشکلی به نام کارت دانشجویی داشته باشیم . من مدیران را متعهد کرده ام که حتی برای ورودی های 93 که در حدود 10 تا 11 هزار دانشجو هستند در بدو ورود کارت ها به آن ها تسلیم شوند .در استان سیستان و بلوچستان که در شروع سال تحصیلی آن حضور پیدا کرده بودم خودم کارت های دانشجویی جدید الورودی ها  را بین آن ها توزیع نمودم .

این کار باید در جاهای دیگر نیز اتفاق می افتاد .ریشه این کار « زیر ساخت های نا به سامان سامانه های آماری » ما بود که اطلاعات دقیق دانشجویان در آن ثبت نشده بود !

از این به بعد برای همه دانشجویان و در بدو ورود ، کارت دانشجویی که همان هویت دانشجویان است صادر خواهد گردید .

در مورد کسر حقوق که یک بحث جدی میان دانشجویان است باید عرض کنم که در دولت گذشته کسر نمی شده است اما در مصوبه هیات امناء تصمیم آن گرفته شده بود ( 24 / 4 / 91 )  !

به استناد همان تبصره ماده 6 قانون متعهدین به خدمت که جناب عالی نیز به آن اشاره فرمودید ، 45 درصد از حقوق بچه ها از آن کسر می گردید .از این 45 درصد ، 35 درصد بابت غذا و 10 درصد بابت خوابگاه بوده است .

آن ها اجرای این مصوبه را به دولت جدید واگذار کردند !

خودشان وصول نکردند و حتی در بحث های عمومی اعلام کرده بودند که نباید وصول شود و...اما متاسفانه به شکل واقعا " غیر قابل توجیه " در هیات امناء این را مصوب کرده بودند که گرفته شود اما آن را اجراء نکردند !

این با ایام انتخابات مصادف شد و اجرای آن را به ما واگذار کردند !

این که ما آن را وصول می کنیم بر مبنای همان مصوبه هیات امناء است و البته مبنای مصوبه هم نیز اشاره شد .

این که به شکل عادلانه گرفته می شود و یا خیر ؛ این دانشجویان چند گروهند .

بعضا مقیم هستند .یا غیربومی هستند و از خوابگاه استفاده می کنند و یا بومی هستند و از خوابگاه استفاده نمی کنند ...

بنده ادعا نمی کنم این کاری که دارد انجام می شود عادلانه است اما کار ما مبنای قانونی دارد .در مورد عادلانه بودن جای تامل است ؛ به همین خاطر سال آینده ما تغییراتی را دراین زمینه شاهد خواهیم بود که به عدالت نزیک تر باشد .

*می شود جزییات این تغییر را بفرمایید ؟

یک نکته مهم آن است که آن 35 درصد را که هزینه ی غذای دانشجویان است نظر من بر این است که از دانشجویان کسر نشود  و فقط با سیستم " اتوماسیون تغذیه " که در دانشگاه راه اندازی می شود بچه ها به همان میزانی که از غذا استفاده می کنند کارت بکشند و مثل دانشگاه های دیگر باشد .

این که ما بخواهیم از این پول به عنوان جبران کسری های بودجه خود دانشگاه استفاده کنیم ، واقعا این طور نیست .

*آقای مهر محمدی . شاید به خاطر آن است که این دانشگاه حدود 40 درصد کسری بودجه دارد و تصور این مساله نیز محتمل است .

بخشی از این هزینه ها به قوت خود باقی است و از محل کسر از حقوق تامین می شود .اتفاقا بخشی از کسری بودجه دانشگاه به همین مساله بر می گردد . هزینه خوابگاه  و تغذیه بر طبق برآوردها در حدود 70 تا 80 میلیارد تومان است .از محل درصدی که از حقوق دانشجویان کسر می گردد رقم بسیار کم تری را به دست می آوریم .با زهم ناچاریم که از محل بودجه دولت مبالغی هم  روی آن بگذاریم .

دانشجویان از این جهت که هزینه ی غدا اجباری باشد راضی نیستند  و ما  سعی می کنیم که بتوانیم زمینه رفع این نگرانی را فراهم کنیم  .

*پس از سال آینده دانشجویان شاهد کسر آن 35 درصد نخواهند بود ؟

داریم تلاش می کنیم . البته باید منابع جایگزین پیدا کنیم  و با صرفه جویی و برون سپاری سرو غذا ، هزینه ها را کاهش دهیم .کاری کنیم که بچه ها بتوانند با رغبت و با میل از غذای دانشگاه استفاده کنند .

در مورد صندوق رفاه دانشجویان ، بحث شما درست است .به لحاظ قانونی پی گیری کردیم .عضویت دانشگاه فرهنگیان در صندوق رفاه دانشجویان با مشکل قانونی مواجه است .به این خاطر که دانشجویان در این جا حقوق می گیرند امکان استفاده از تسهیلات صندوق رفاه را ندارند .گزینه های مختلفی را دنبال کردیم .حتی به این فکر افتادیم که مجوز صندوق رفاه ویژه  دانشجویان را از مجلس شورای اسلامی بگیریم  که البته مسیر طولانی و پیچیده ای است .

کاری که الان انجام داده ایم این است که صندوق وام ضروری دانشجویان دانشگاه فرهنگیان را تاسیس کردیم .اساسنامه آن به تصویب رسیده است و آیین نامه آن آماده  شده است .از بودجه در اختیار رئیس دانشگاه در حدود یک میلیارد تومان به عنوان سرمایه در اختیار صندوق قرار داده شده است .شرایط عضویت را که فقط مخصوص دانشجویان است را اعلام خواهیم کرد .

دانشجویان با پرداخت حق عضویت کم می توانند عضو بشوند .همان کارهایی که صندوق رفاه دانشجویان ارائه می دهد در این جا هم سعی خواهیم کرد که ارائه شود و جای نگرانی نیست .

در مورد این که چرا عیدی به دانشجویان داده نمی شود ، به طور کلی رابطه پرداختی و بده و بستانی با دانشجو معلمان اصولا بر عهده دانشگاه  فرهنگیان نیست و با آموزش و پرورش است .چون دانشجو معلمان مستخدمین آموزش و پرورش هستند .

بنابراین ما هیچ مسئولیتی در این زمینه نداریم .چون ما می دانیم مسائل مالی واقعا دغدغه ها دانشجویان است ، خودمان را موظف می دانیم پی گیری کنیم .درباره عیدی هم واقعا پی گیری کردیم .با وزارت آموزش و پرورش مکاتبه کردیم .

قانون می گوید عیدی به مستخدمین شاغل تعلق می گیرد .این که درست و یا نادرست است با آن ها است .

هیچ وقت دانشجو معلمان عیدی دریافت نکرده اند .

مسئولیت این کار با معاونت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش است که باید در بودجه ها پیش بینی شود .

در مورد دانشجویان ورودی 93 که اشاره نمودید که احکام آن دیر  و با دو ماه تاخیر صادر شده است و بابت آن از حقوق شان کسر شده است درست است .

این را من قبلا هم گفته بودم و تحت بررسی است .امیدوارم که راه حلی برای آن پیدا شود .ان شاء الله تا قبل از پایان سال پاسخ آن را رسما داشته باشیم .

این که چرا احکام این ها دیر صادر شده است باز مسئولیت با وزارت آموزش و پرورش است و به دانشگاه فرهنگیان ارتباطی ندارد . از 22 بهمن مشغول شده اند و از 26 /  1/ 93 برای آن ها ابلاغ صادر شده است ، مسئولیت آن بر عهده وزارت آموزش و پرورش است .

پیشنهاد من این است که با معاونت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت و گو شود .این که مبالغی کسر شده است بدون آن که حقوقی پرداخت شود از نظر من توجیه ندارد .

یا باید آن حقوق داده شود و یا آن که آن وجوه مسترد شود .

حق عائله مندی هم مثل بحث عیدی است و به شاغلان تعلق می گیرد .

بخش اول


سخن معلم :

گفت و گو با سرپرست محترم دانشگاه فرهنگیان در حوزه مربوط به دانشجویان در این جا به پایان رسید .

با توجه به کمبود وقت قرار بر این شد تا پرسش ها درحوزه مسائل مربوط به وضعیت اداری ، ستادی  و...دانشگاه فرهنگیان در زمانی دیگر مورد بحث و نقادی قرار گیرد .

پایان گزارش /

جمعه, 15 اسفند 1393 ساعت 15:10 خوانده شده: 3142 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
استاد دانشگاه فرهنگی 1393/12/16 - 10:28
کاش آقای مهر محمدی به جای کلی گویی حقوق اساتید دانشگاه فرهنگیان را پرداخت نمایند که 6ماه عقب افتاده2- چراوقتی این همه دکترای تخصصی در آموزش وپرورش هست از اساتیددانشگاهها استفاده می شود بچه های آموزش وپرورش بدون سهمیه هیات علمی دکترا گرفته اند پس سواد آنها قطعا از اساتید دانشگاه بیشتر است بهتر است ابتدا ساماندهی نیروها صورت گیرد وحقوق حقه آنها پرداخت شود وبعد راجع fه برنامه ها حرف بزنیم
پاسخ + 0 0 --
کارمند سازمان مرکزی 1393/12/17 - 08:12
سلام جناب استاد دانشگاه فرهنگی
لطفا اگر مستنداتی دارید که کسی 6 ماهه حقوق نگرفته همین امروز - تاکید می کنم همین امروز - تشریف بیارید سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان تا موضوع تا حصول نتیجه پیگیری شود. البته نمی دانم چرا طی دو روز اجلاس روسای پردیس ها در هفته پیش حتی یک نفر از روسا موضوع به این مهمی را اشاره نکرد؟
دوم :تنها 7 نفر در پهنه دانشگاه فرهنگیان از بیرون منصوب شده اند که 5 نفر آنها سابقه تربیت معلم دارند. لطفا بیشتر دز اظهار نظر ها دقت بفرمایید.
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1393/12/17 - 20:11
با سلام
بنده با حدود30 سال خدمت نظر دیگری داشتم در رابطه با پذیرش دانشجو که ملاک هایش برای جذب اکثرا منطقی نبود بیشتر به بومی بودند تاکید داشتند تا میزان توانمندی وسطح علمی
پاسخ + +2 0 --
کرمان 1394/02/12 - 00:22
پذیرش دانشجو به روش بومی اشتباه است.زیرا افراد بی سواد وارد میشوند و بعد از 5سال هم منتقل میشوند به جاهای دیگر
پاسخ + +2 0 --
دکتر بهروز بامدادی 1394/02/25 - 09:25
جناب آقای دکتر مهر محمدی گرامی من بارها برایتان ایمیل زده ام حتی در تبریز حضوری خدمت تان مطرح شد که معاونان شما باید از اعضای همین دانشگاه باشند .جناب دکتر ! معاونان شما درد و مسائل مدرسان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه را درک نمی کنند برای همین است که یک موضوع ساده گاهی ماهها وقت می برد و آخرش هم یک تصمیم بی معنی و خنده دار می گیرند . هرکدام از اینها از دانشگاه خودشان حقوق دانشگاهی می گیرند و هیج کاری برای مدرسان و هیئت علمی دانشگاه انجام نمی دهند.آقای دکتر در این مدتی که حضرت عالی سکان دار دانشگاه بودید هیچ اقدامی برای هیئت علمی انجام داد ه اید؟
پاسخ + +3 0 --
دکتر بهروز بامدادی 1394/02/25 - 09:33
سلام عزیزی که در بالا پاسخ داده اند که اگر مدرکی دارید رو کنید ؛ من مسئله ای را طرح می کنم که نیاز به ارائه ی مدک ندارد و تمام مدارک دست خودتان هست . عالی جنابان ! این ترم دارد تمام می شود حق التدریس پرداخت نشده ترم قبلی که بهمن 93 تمام شده حق التدریس پرداخت نشده همچنین ترم تابستان قبل که شهریور 93 تمام شده حق التدریس پرداخت نشده است . مدرک می خواهید 1000 تا خودتان دارید اگر ندارید بفرستم
پاسخ + +1 0 --
میلاد 1394/04/17 - 16:04
چرا هیچ خبری از حکم ورودی 93نیست؟
پاسخ + +1 0 --
احسان 1394/04/21 - 02:15
خواهشمندیم درباره وضعیت تعهد دانشجویان ورودی سال93 اقدامی کنید. چرا آموزش وپرورش و دانشگاه فرهنگیان مجدانه قضیه رو پیگیری نمی کنند. دانشجویان ورودی سال93 با داشتن رتبه عالی میتوانستند در بهترین دانشگاه های برتر کشور ادامه تحصیل دهند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور