صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

سخني با اتاق فکر تشکل هاي مدني فعال در حوزه آموزش و پرورش : معلم باید جایگاه پیدا کند تا جامعه در ریل " توسعه " قرار بگیرد ؛ آدرس بازیابی جایگاه معلمان سازمان نظام معلمی است

اتاق فکر ِ آموزش و پرورش ، نهادهاي فرا بخشي مثل سازمان برنامه بودجه يا مرکز پژوهش هاي مجلس و... مي باشند که چارچوب هاي برنامه ريزي و تحليل ِ کارشناسان وتحليل گران ِ خبره ي آموزش و پرورش را ترسيم مي نمايند/ متأسفانه طي 15 سال گذشته بيش از 80 % معلمان استخدام شده در آموزش و پرورش حتيدر  هيچ آزمون تخصصي استخدامي شرکت نکرده اند/ تا اين روند مخرب ِ استخدام ِ معلم ، بدون هيچ قاعده و قانوني متوقف نشود و طبق قانون ، سنجش صلاحيت معلمان به عهده سازمان مستقل و متخصصي مانند " سازمان نظام معلمی " واگذار نگردد ؛ معلم جایگاهي  پیدا نمي کند و ما نمي توانیم سخن از توسعه بزنیم/ متأسفانه بعد از گذشت حدود 4 دهه از انقلاب ، هنوز قانون̗ " سازمان نظام معلمی " به تصويب مجلس شوراي اسلامي نرسيده است

سازمان نظام معلمی و جایگاه معلمان و محور توسعه


 مقدمه :
ساعت 19 روز بيست و نهم مهر ماه بر خروجي پايگاه جامع اطلاع رساني وزارت آموزش و پرورش ( مرکز اطلاع رساني روابط عمومي ) خبر متن گفت و گوي صمیمانه نمایندگان تشکل‌های فرهنگیان با سید محمد بطحایی منتشر شد .
در اين گزارش آمده است :
نمایندگان هفت  تشکل‌ فرهنگیان در نشستي صمیمی با سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش‌ و پرورش به بيان نقطه نظرات خود پرداختند.
حسین احمدی نماینده کانون تربیت اسلامی در ابتدای این نشست گفت:
باید از ظرفیت‌های تشکل‌ها استفاده بشود تا آن‌ها بازوانی باشند برای نظام آموزش‌ و پرورش کشور.
وی در انتهای سخنان خود گفت: اعمال شایسته‌سالاری در به‌ کارگیری افراد در نظام آموزش‌ و پرورش و دوری از نگاه سیاسی در این امر بسیار مهم و باعث پیشرفت آموزش‌ و پرورش است.


سخنران بعدی محمود ایمان زاده، عضو کانون صنفی معلمان بود که در ابتدای سخنان خود گفت:
 اعضای تشکل‌ها اگر بر اساس اخلاق و حرکت‌های تدریجی در کنار هم باشند بسیاری از مسائل را می‌شود حل کرد.

وی افزود: ما خیلی از گفت‌وگو و دموکراسی حرف زده‌ایم اما در عمل زیاد به این سمت نرفته‌ایم. ولی آموزش‌ و پرورش باید این را در جامعه اشاعه دهد که ما باید تحمل داشته باشم و حرف‌های مختلف را بشنویم و مشکلات را حل کنیم.

سازمان نظام معلمی و جایگاه معلمان و محور توسعه

نفر بعدی دکتر نورعلی عباس پور عضو شورای مرکزی کانون مدرسین دانشگاه فرهنگیان بود. او سخنان خود را این‌ گونه آغاز کرد:
به نظر می‌رسد که این جلسات کمک می‌کند که خود تشکل‌ها هم بیشتر باهم ارتباط داشته باشند و از طرفی کمک می‌کند که آقای وزیر اطلاعات درستی را دریافت کند چراکه اطلاعات از یک کانال به ایشان نمی‌رسد. این جلسات کمک می‌کند گرایش‌ها و نگاه‌های مختلف صدای خودشان را به آقای بطحایی برسانند.
سپس نوبت به سازمان معلمان ایران رسید که هاشمی سنجانی ضمن تشکر از برگزاری جلسه زمان اختصاص‌ یافته به تشکل خود را به دکتر محمد مرد اختصاص داد.
مرد از شورای مرکزی سازمان معلمان ایران در ابتدای سخنان خود گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های آموزش‌ و پرورش عدم تفکیک در آموزش‌ و پرورش است. ما یک نظام آموزش داریم و یک بحث آموزشی. مثلاً ما در ستاد هیچ موضوع آموزشی نداریم. آموزش در مدرسه و دانشگاه است.
وی افزود: اولین کاری که وزرای آموزش‌ و پرورش باید انجام می‌دادند و ندادند این بود که آن‌ها کاهش تمرکز را عملی نکردند؛ یعنی ستادی‌ها در مدارس دخالت نکنند. تا زمانی که ما فرصت فکر کردن را به مدارس و معلمان ندهیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ما آموزش‌ و پرورش خوبی نداریم اما اگر تمرکززدایی شود لااقل مدارس خوبی خواهیم داشت.

مرد ادامه داد: لازم است که مدیر اجرایی یک اتاق فکر نقاد و بی‌رحم داشته باشد که از اهداف فاصله نگیرد، خیلی از بخشنامه‌ها اصول تعلیم و تربیت را زیر پا می‌گذارد.
خانم نقی‌ئی نفر بعدی از سازمان معلمان بود که گفت: این جلسات باید تحت یک قاعده خاص باشد و طرفین به آن قاعده پایبند بمانند؛ و همان‌طور که گفتند باید نقادی بی‌رحمانه در این جلسات صورت بگیرد. اگر چاپلوسی‌ها را کنار بگذاریم می‌توانیم تأثیرگذار باشیم.


میترا تیموری از اعضای شورای مرکزی مجمع فرهنگیان ایران اسلامی دیگر سخنران این برنامه بود که این‌ گونه آغاز کرد:
احزاب آموزش‌ و پرورش چون از کف کلاس آمده‌اند مطالبات کل جامعه فرهنگی را بیان می‌کنند. ما باید این حق را داشته باشیم که نه‌ فقط در فصل انتخابات بلکه همیشه در آموزش‌ و پرورش دخالت کنیم.
وی افزود: همه ما باید در راستای نظام حرکت کنیم. ما نباید به سمت تشکل‌های زرد برویم. پس باید تشکل‌ها خودشان برنامه معین و دقیقی داشته باشند. جناب وزیر در برنامه‌های شما کلید واژه مشارکت بود ولی باید شما به ما فرصت ابراز ایده و نظر بدهید.

تا اين روند مخرب ِ استخدام ِ معلم ، بدون هيچ قاعده و قانوني متوقف نشود و طبق قانون ، سنجش صلاحيت معلمان به عهده سازمان مستقل و متخصصي مانند " سازمان نظام معلمی " واگذار نگردد ؛ معلم جایگاهي  پیدا نمي کند و ما نمي توانیم سخن از توسعه بزنیم  در ادامه طاهره بني اسدي از جامعه اسلامي فرهنگيان، با تاكيد بر ضرورت اجرايي شدن سند تحول بنيادين افزود: توجه به ارزش هاي ديني و حركت بر مدار توصيه هاي مقام معظم رهبري و پاي بندي مديران آموزش و پرورش به سند تحول بنيادين از دغدغه هاي ماست. 

در انتهای صحبت‌های نماینده‌های تشکل‌ها و پیش از شروع سخنرانی بطحایی، داوود محمدی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی در سخنرانی خود گفت: دنیا به این نتیجه رسیده که تمام مشکلات پیچیده با همکاری تشکل‌ها و احزاب قابل حل است؛ و ما نیز در ایران باید به همین سمت برویم.

وی افزود:همکاری با تشکل‌ها میسر نمی‌شود مگر با احترام به دیدگاه‌های دیگران، ما باید به سمت فضایی برویم که دیدگاه هرکس را بشنویم و از تفاوت دیدگاه‌ها ناراحت نشویم.

این نماینده مجلس در ادامه ضمن اشاره به مشکلات معیشتی معلمان گفت:
معلم باید جایگاه پیدا کند تا بتوانیم سخن از توسعه بزنیم.
توسعه یعنی همین فعالیت حزبی و تشکل‌ها. بنده امیدوارم این‌گونه جلسات با وزیر ادامه پیدا کند.


*  تبريک به اتاق فکر ِتشکل هاي مدني فعال در حوزه آموزش و پرورش
پر واضح است که اتاق فکر ِ اين هفت تشکل ،  قبل از حضور در اين نشست و حتي بعد از ان جلسه، به تحليل چالش هاي آموزش و پرورش پرداخته هريک از نمايندگان اين تشکل ها مختصري از خروجي اتاق فکر ِ تشکل خود را بيان نموده اند .
جامعه فرهنگيان فرهيخته ضمن تقدير از تلاش هاي کار شناسانه اتاق فکر تشکل هاي مدني ، از شما انتظار دارند که همسو و هماهنگ بايکديگر ، سمفوني ِ ايجاد عزم ملي جهت ِ اصلاح ساختار آموزش و پرورش را بنوازيد !


*  آيا  وظايف اتاق فکر ِ آموزش و پرورش يا عملکرد کارشناسان آموزش و پرورش با اتاق فکر تشکل هاي مدني فعال در حوزه آموزش و پرورش يکسان است ؟
به گفته کارشناسان  اتاق فکر ِ آموزش و پرورش ، نهادهاي فرا بخشي مثل سازمان برنامه بودجه يا مرکز پژوهش هاي مجلس و... مي باشند که چارچوب هاي برنامه ريزي و تحليل ِ کارشناسان وتحليل گران ِ خبره ي آموزش و پرورش را ترسيم مي نمايند !
همانطور که خلط ِ وظايف ِ اتاق فکر آموزش و پرورش با وظايف ِ اتاق فکر نهاد هاي مدني و ... خطايي نا بخشودني است ، بي توجهي به اهميت نقش ِ اتاق فکر ِ تشکل هاي مدني هم خطايي غير قابل بخشش است .
تشکل هاي مدني و اتاق فکر تشکل هاي مدني  ، به عنوان بازخورد دهندگان نتايج ِ تصميمات ِ اتخاذ شده يا اتخاذ نشده ، نقش آفريني مي کنند .


سخن پاياني با اتاق فکر ِ تشکل هاي مدني فعال در حوزه آموزش و پرورش
معلم باید جایگاه پیدا کند تا بتوانیم سخن از توسعه بزنیم.
عرايض ِخود را با سخن ِ پاياني گزارش ِ نشست ِ هفت تشکل معلمي با وزير آموزش و پرورش به پايان مي برم .معلم باید جایگاه پیدا کند تا بتوانیم سخن از توسعه بزنیم.
بزرگان و انديشمندان مي دانند که معلمان جايگاهي بالا تر از پزشکان  ، مهندسان  ، وکلا ، پرستاران و...دارند .
در ايران طبق قانون نهادهاي مستقل و متخصص  ، صلاحيت ̗حرفه اي پزشکان ، وکلا ، مهندسان ، پرستاران و... را تعيين مي کنند ولي متأسفانه طي 15 سال گذشته بيش از 80 % معلمان استخدام شده در آموزش و پرورش حتيدر  هيچ آزمون تخصصي استخدامي شرکت نکرده اند !
تا اين روند مخرب ِ استخدام ِ معلم ، بدون هيچ قاعده و قانوني متوقف نشود و طبق قانون ، سنجش صلاحيت معلمان به عهده سازمان مستقل و متخصصي مانند " سازمان نظام معلمی " واگذار نگردد ؛ معلم جایگاهي  پیدا نمي کند و ما نمي توانیم سخن از توسعه بزنیم.

سازمان نظام معلمی و جایگاه معلمان و محور توسعه

متأسفانه بعد از گذشت حدود 4 دهه از انقلاب ، هنوز قانون̗ " سازمان نظام معلمی " به تصويب مجلس شوراي اسلامي نرسيده است .
آموزش و پرورش در زمان ِ دکتر دانش آشتياني با حضور ِ نمايندگان ِ رسانه ها و تشکل هاي مدني فعال در حوزه آموزش و پرورش ، چار چوب ِ " سازمان نظام معلمی " را پي ريزي نموده است .

اميد است در سايه همت و تلاش کارشناسانه تشکل هاي مدني و اتاق فکر آن ها، در تعامل با نمايندگان محترمي چون داود محمدي ، فاطمه سعيدي و ... شاهد تصويب قانون" سازمان نظام معلمی " باشيم ؛ زيرا اتاق فکرهمه تشکل هاي فعال در حوزه آموزش و پرورش اعتقاد راسخ دارند :
معلم باید جایگاه پیدا کند تا بتوانیم سخن از توسعه بزنیم.

کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس منتظر پيشنهادات کارشناسي شده شما بزرگوران و انديشمندان مي باشد ! فرصت را از دست ندهيد !

یکشنبه, 21 آبان 1396 ساعت 21:23 خوانده شده: 443 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/08/22 - 13:18
موافقم مشروط براینکه اعضا آن بوسیله ی معلمان انتخاب شوند
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/22 - 19:59
به نام دوست
استاد گرامي جناب آقاي شهاب
به گفته کارشناسان اصلاح ساختار آموزش و پرورش نياز به عزم ملي دارد .
يعني بايد همه اولياي محترم دانش آموزان و همه معلمان و ... جهت اصلاح ساختار آموزش و پرورش نقش آفريني کنند !
از شما همکار گرانقدر تقاضاي عاجزانه دارم که نظرات خود و همکاران گرانقدر خود را براي تعيين چار چوب اساسنامه اين سازمان تخصصي را اعلام فرماييد .

تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/08/22 - 13:18
موافقم مشروط براینکه اعضا آن بوسیله ی معلمان انتخاب شوند
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/08/22 - 14:02
افرین موافقم اما کو گوش شنوا و چشم بینا؟؟؟/
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/22 - 20:05
به نام دوست
استاد گرامي جناب آقاي دبيرم
به گفته کارشناسان اصلاح ساختار آموزش و پرورش نياز به عزم ملي دارد .
يعني بايد همه اولياي محترم دانش آموزان و همه معلمان و ... جهت اصلاح ساختار آموزش و پرورش نقش آفريني کنند !
اميد است گوش شنواي و چشم بيناي همه آحاد ملت به اين مهم حساس شود!
از شما همکار گرانقدر تقاضاي عاجزانه دارم که اهميت اين مهم را با همکاران و اقوام و خانواده ، همسايه ها و ... گوشزد نماييد !

تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/08/22 - 15:50
ریل و معلم داستان غریبی است.
در یکی از هنرستانهای هیئت امنایی که اعضا برای خود حقوق تعریف کرده بودند.از مدیر خواستم برای کلاس درس تابلوی بهتری تهیه کند.در جواب گفت نداریم
اعتراض کردم که شما میبرید و میخورید برای دانش آموز نیست
مدیر گفت به تو چه مگر از مال تو میخورند.عوامل هنرستان از مدیر و معاون و سرپرست مدرسه را با گاو شیرده اشتباه گرفته اند.اخر سال هم ارزشیابیم شد70 چون با دزد بد حرف زدم.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/22 - 20:23
به نام دوست
استاد گرامي جناب آقاي ناشناس
به گفته کارشناسان اصلاح ساختار آموزش و پرورش نياز به عزم ملي دارد .
يعني بايد همه اولياي محترم دانش آموزان و همه معلمان و ... جهت اصلاح ساختار آموزش و پرورش نقش آفريني کنند !
يکي از دلايل آنکه بايد صلاحيت علمي و تخصصي معلم ، ارزشيابي صحت عملکرد معلم و ... را يک نهاد مستقل و تخصصي بعهده بگيرد آن است که

اگر عملکرد ِ مديريت واحد آموزشي مورد نقد کارکنان قرار گرفت ( نقد منصفانه موثر و مفيد يا نقد غير منصفانه و مخرب ) حقي از معلم نقد کننده تباه نشود .

زيرا اين مکانيسم ِ ريش و قيچي بدست مدير بودن ، بجاي شکوفايي خلاقيت معلم ، منجر به محافظه کاري وي مي شود .

تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور