صدای معلم

مهران صولتی/ جامعه شناس

برچیدن بساط دانش به نفع مدرک : مدارسی که اگر چه قرار است روی کاغذ، انسانی "تراز نوین" و آرمانی خلق کنند(سند تحول!)، ولی در عالم واقعیت به دستگاهی ناراضی تراش، بیگانه کننده و مولد مدرک تبدیل شده اند!

با توضیحات بعدی او متوجه شدم که حتی آموزش هم به محاق رفته و " مدرک" به مثابه خروجی اصلی نظام آموزش کشور سروری می کند/ برخلاف مدارس ما که اتاقی تنگ و تاریک در ابعاد یک انباری را به کتابخانه مدارس اختصاص می دهند، کتابخانه های مدارس کانادا دقیقا در ورودی سالن و به صورت " اوپن" طراحی شده اند/ کتابخانه هایی که با انواع رنگ آمیزی های جذاب می کوشند تا فرصتی را برای همنشینی کودکان و والدین در امر مهم کتابخوانی فراهم آورند/ امروزه کلاس های آمادگی برای تیزهوشان و مهارت های تست زنی چنان مدارس را به تسخیر خود در آورده اند که فعالیت های جمعی و علمی نزد والدین به عنوان اتلاف وقت و مانعی بر سر راه موفقیت در کنکور تعبیر می شوند/ کودکان از مدارس به آموزشگاه های خصوصی و از آنجا به اتاق های خود منتقل می شوند تا بتوانند در رقابتی توان فرسا برای آسایش فردا، آرامش امروز خود را قربانی سازند! آسایشی که در کسب بی پروای ثروت، پایمال کردن حقوق دیگران و فدا کردن اخلاقیات محقق می شود

 وضعیت کتابخانه های مدارس و کارکرد مدرسه در نظام آموزشی ایران  امروز برای انجام کاری به مدرسه رفتم.  مدیر آموزشگاه کنارم نشست و شروع به درددل کرد. از این که تا چه حد در مدارس،" پرورش" در حاشیه قرار گرفته و "آموزش" یکه تازی می کند! اما با توضیحات بعدی او متوجه شدم که حتی آموزش هم به محاق رفته و " مدرک" به مثابه خروجی اصلی نظام آموزش کشور سروری می کند!

گفت توصیه کرده اند که کتابخانه مدرسه در انتهای حیاط برچیده شود و به جای آن دفتر یک مرکز" آموزش از راه دور" بنشیند!


 نمادی از شکست آموزش در برابر مدرک!
 یادم می آید که یکی از دوستان چندی پیش تصاویری را از یک مجتمع آموزشی در کانادا فرستاده بود. برخلاف مدارس ما که اتاقی تنگ و تاریک در ابعاد یک انباری را به کتابخانه مدارس اختصاص می دهند، کتابخانه های مدارس کانادا دقیقا در ورودی سالن و به صورت " اوپن" طراحی شده اند.

کتابخانه هایی که با انواع رنگ آمیزی های جذاب می کوشند تا فرصتی را برای همنشینی کودکان و والدین در امر مهم کتابخوانی فراهم آورند. این کتابخانه ها حتی مجهز به دوچرخه های ثابتی هستند که امکان پیوند میان کتاب ها با ورزش و زندگی روزمره را فراهم می آورند.

در دوران دانش آموزی کتاب خواندن از اهمیتی شگرف برخوردار است. داستان ها و رمان ها فضای ذهنی کودکان را وسعت بخشیده و به آنها امکانی برای معاشرت ذهنی با شخصیت های داستانی را می دهند. رمان ها بدون گرفتار شدن در دام موعظه های ملال آور و نصایح تکراری، دانش آموزان را در میانه روابط غنی و پیچیده آدم های داستان قرار داده و امکان هایی را برای آموزش ناخودآگاه زندگی واقعی فراهم می کنند.

اهمیت کتاب خوانی در مدارس زمانی افزون می شود که اهمیت خطیر هجوم کنکور زدگی به عرضه آموزش و پرورش را درک کنیم.

وضعیت کتابخانه های مدارس و کارکرد مدرسه در نظام آموزشی ایران

امروزه کلاس های آمادگی برای تیزهوشان و مهارت های تست زنی چنان مدارس را به تسخیر خود در آورده اند که فعالیت های جمعی و علمی نزد والدین به عنوان اتلاف وقت و مانعی بر سر راه موفقیت در کنکور تعبیر می شوند!

کودکان از مدارس به آموزشگاه های خصوصی و از آنجا به اتاق های خود منتقل می شوند تا بتوانند در رقابتی توان فرسا برای آسایش فردا، آرامش امروز خود را قربانی سازند! آسایشی که در کسب بی پروای ثروت، پایمال کردن حقوق دیگران و فدا کردن اخلاقیات محقق می شود!

وضعیت کتابخانه های مدارس و کارکرد مدرسه در نظام آموزشی ایران

آینده ای که قرار است بر ویرانه های زندگی اجتماعی و صرفا متکی بر زیاده خواهی و طلبکاری از جامعه سامان پذیرد!

در چنین فضایی وجود کتابخانه ها اهمیتی حتی بیشتر از کلاس های شلوغ و غیر استاندارد مدارس می یابند که دانش آموزان با به صدا درآمدن زنگ پایانی، سعی در رها ساختن خود از آنها دارند! کتاب هایی که می توانند حداقل خاطره جمعی با دیگران بودن را در ذهن دانش آموزان زنده نگهدارند.

بنابراین با پیشروی و استقرار مراکز رسمی تولید مدرک در بطن مدارس، باید با مقوله ای به نام فلسفه تعلیم و تربیت وداع گفت!

وضعیت کتابخانه های مدارس و کارکرد مدرسه در نظام آموزشی ایران

مدارسی که اگر چه قرار است روی کاغذ، انسانی "تراز نوین" و آرمانی خلق کنند(سند تحول!)، ولی در عالم واقعیت به دستگاهی ناراضی تراش، بیگانه کننده و مولد مدرک تبدیل شده اند!

کانال مهران صولتی

جمعه, 10 آذر 1396 00:07 خوانده شده: 650 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
دبیر م 1396/09/10 - 07:22
انشاا...اولا تنوع مدارس حذف بشه و همه مدارس فقط به2نوع دولتی و غیرانتفاعی در بیایند دوما کنکور حذف بشه وبساط موسسات و مدرسین پولدارش برچیده بشه و سوما فقط بیشتر به فنی و کاردانش برا پسران بیشتر توجه شود تا نظری و...
پاسخ + 0 0 --
عاشق سمپاد 1396/09/10 - 12:19
تنوع مدارس اگرم حذف بشه تیزهوشان باقی می مونه. چون دستور رهبریه. وتوی سند تحول هم صریحا اشاره شده. ولی زیر مجموعه ی مدارس دولتی به حساب میاد. ضمن اینکه فنی حرفه ای وکار ودانش به درد همه نمی خوره. برای بخشی از دانش اموزان مفیده . افرادی که دنبال دانش سطح بالا هستن ومی خوان المپیاد شرکت کنند یا بعدها ریاضی دان وفیزیکدان وشیمی دان بشن کار ودانش به دردشون نمی خوره. اگه دولت توانایی تامین کار برای رشته های تئوری رونداره باید استعفا بده وبره کنار. در همه جای دنیا برای رشته های ریاضی محض وشیمی محض وفیزیک محض بازار کار وجود داره. منتهی این رشته ها اتفاقا باید بازار کارش به افراد نخبه اختصاص پیدا کنه. یعنی اگه شغلی قراره به افراد زیر گروه های محض وتئوری داده باشه اولویت باکسیه که مدرک بالاتر از دانشگاه برتر داشته باشه ونخبه تربوده باشه. معدل بالاتر یا رزومه ی قوی تر.مثلا مدال المپیاد دانش اموزی یا دانشجویی.
پاسخ + +2 -5 --
عاشق سمپاد 1396/09/10 - 12:20
دامه ی کامنت قبلی
امتحانات معمولی اموزش وپرورش بسیار سطحش پایینه. تا زمانی که سخت و پیچشی نشه ارزش چندانی نداره بهش پرداخته بشه. سطح امتحان باید به قدری سخت باشه که عرق دانش اموز در بیاد سرجلسه. دلیل اینکه ازمون تیزهوشانم مورد تایید اموزش وپرورشه همینه. چون هرسال که دانش اموزان سر جلسه می شینند با دیدن سوالات وضریب سختیش شوکه می شن. ازمون درست هم همین ویژگی رو باید داشته باشه. ازمونی که هی توش نمره ی بیست ونوزده یا صد درصد ونود درصد داشته باشیم به درد لای جرز دیوار می خوره.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/09/10 - 14:13
سلام همکار محترم،
عجب اراده ای دارید شما.
نماینده مجلس بشوید با چنان پایداری
یقین فرد موثری می شوید. شما به تحول
و دگرگونی اعتقاد دارید؟ انشاالله. مدارس
فقط یک نوع گردد. کلی معضلات حل و فصل. خواهد شد باور کنید.موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/09/10 - 14:23
پیشنهاد می کنم به کشور آلمان مهاجرت نمایید. چون تیزهوش هستید چرایش را فهمیدید. از اعتقاد خودتان با وجود خودتان دفاع کنید نه نام مقامات. قبلا نیز عرض کرده بودم.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگ‌پرور 1396/09/10 - 14:44
همکار عزیز یادگیری و تخصص زمانی فایده دارد که به درد جامعه بخورد و برای مردم ازرش افزوده داشته باشد وگرنه فقط برای طاقچه خوب است، علوم محض تا حدی مفید است که بتواند برای تربیت افراد کارآمد در جامعه به کنار گرفته شود و استاد تربیت کند وگرنه مگر یک کشور فقیر از نظر بنیادهای اقتصادی این همه دانشمند علوم محض به چه دردشان میخورد،
پاسخ + 0 0 --
عاشق سمپاد 1396/09/10 - 14:53
سلام.خانوم امامی.وعرض خسته نباشید اگر از سمپاد دفاع می کنم هم دلیل شخصی دارم وهم دلیل عمومی که بارها عنوان کردم. اگر اخبار سایت رسمی وزارت رو دنبال کرده باشید خانوم مهاجرانی رعیس فعلی سمپاد گفته از این هفته احیای سمپاد در جلسه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز می شه.یعنی تصمیمات گرفته شده درراین خصوص وبرآیندش شده این. الان حتی معاون اموزش وپرورش هم نمی تونه جلوی این روند رو بگیره چه برسه به مقامات پایین تر.من موافق حذف تنوع مدارس هستم ولی تیزهوشان باید باقی بمونه.یعتی ما مدارس دولتی رو به دو سطح معمولی و پیشرفته(تیزهوشان)باید تقسیم کنیم.بقیه ی انواع مدارس هم قابل حذفه. علاقه به سیاست زیادندارم برای همین حتی توی شورای شهرم کاندید نخواهم شد چه برسه به مجلس.درمورد المان هم که گفتید قبلا هم گفتم هیتلر درکنار جنایاتش نظریات پزشکی ونظامی مهمی رو به دنیا اراعه داد که امریکای فعلی از خیلی از همونها داره سود می بره هرچند به هیتلر مرتب فحش می ده.اشکال اصلی هیتلر نژادپرستیش بود. نژاد پرستی تبعیض منفیه ولی طبقه بندی براساس توانایی علمی حتی اگه اسم تبعیض هم روش بخوایم بگذاریم تبعیض مثبته.
پاسخ + +3 0 --
امامی 1396/09/10 - 15:44
با سلام مجدد، نوبل بعد استفاده تخریبی
از اختراعش ، عذاب وجدان گرفت و جایزه
صلح نوبل را برای برگزیدگان جهان بدون
مرز سیاسی باقی گذاشت.

یا مادام کوری بعد کشف رادیو اکتیو و
استفاده غیر انسانی از آن در انرژی
هسته ای چقدر متأثر گردید.
و.....
به بیانی می گویند باهوش ترین انسانها
کسانی هستند که در خیلی از مسایل
دارای هوش متوسط هستند.
ادامه دارد
پاسخ + +4 0 --
امامی 1396/09/10 - 15:45
بقیه جوابیه جناب سمپاد

هیتلر خیلی مرد بود به همراه همسر یک
روزه اش برای آن که به دست سربازان
روسی نیفتد، خود کشی نمی کرد و از
ذکاوت خود برای فریب آنان سود می جست.
هیتلر میوه نیچه و نظریات اوست و جالب
آن که نظریات این فرد، دو دشمن دیرینه را
پرورش داد یعنی نازیسم و صهیونیزیم.
(اشاره به سوزاندن یهودی ها به دستور
هیتلر و تولید صابون از پی بدن مردگان
سوخته) .

تنها مدافع مدارس تیزهوشان در سایت
ظاهرا حضرتعالی هستید و علیرغم
مخالفتم با این مدارس،صلابت شما را
تحسین می کنم.
در ضمن علیرغم تیزهوش بودنتان غلط
املایی زیادی دارید لطفا دقت نمایید.
( بعنوان خواهر بزرگتان عرض کردم. )

موفق و مؤید باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/09/10 - 16:42
جناب عاشق سمپاد ،
تبعیض مثبت چه صیغه ای است ؟
دقت می کنید اعتقاد به چنین نظریاتی
مسایل منفی را هم مشروع نشان می دهد.
پاسخ + 0 0 --
عاشق سمپاد 1396/09/10 - 17:15
تشکر از نظر شما. به خصوص دقتی که در مورد املای کلمات به خرج دادید. من هیچ وقت از اینکه کسی اشکالم رو بهم بگه ناراحت نمی شم وبرعکس استقبال می کنم . فقط یه نکته رو عرض کنم صفحه کلید موبایلم دندونه همزه نداره. برای همین مجبورم مثلا بنویسم"رعیس"درحالی که رسم الخط درستش با دندانه همزه است. یا در متن قبلیم چون با عجله تایپ کرده بودم کلمه ی "در" به صورت "درر" تایپ شد .
من هم مقالات شمارو به عنوان کسی که سالها در این سیستم آموزشی وقت و انرژی خودش رو صرف تعلیم وتربیت دانش اموزان کشور کرده خوندم. و خوشحالم الان هم که باز نشست شدید هنوز تلاش درجهت اصلاح عیوب سیستم آموزشی دارید.(صرف نظر از اختلاف نظری که در مورد مدارس سمپاد با هم داریم.) این تلاش شما قابل تقدیره. امیدوارم موفق باشید دراین راه.
پاسخ + +3 0 --
امامی 1396/09/10 - 21:09
همکار عاشق سمپاد محترم ،

بنده نیز هر وقت با موبایل می نویسم اشکالات زیادی
دارم و مجبور می شوم غلط نامه بنویسم . جسارت بنده
را ببخشید.هدف پاسداشت زبان فارسی است تا چشمهایمان
به غلط نویسی عادت نکند. ممنون از مناعت طبع تان .
آرزوی موفقیت روزافزون برایتان دارم. شاید روزی مدیر
یکی از مراکز سمپاد شدید انشاالله
پاسخ + +9 -1 --
Attitude Reorienter 1396/09/11 - 19:11
دانشگاه های ما دارن "عملا" و "علنا" مدرک میفروشند اون وقت شما....!
مقالات دکتر حسینی رو یه نگاه بندازید:

http://news.gooya.com/politics/archives/2016/07/214863.php

http://melliun.org/iran/144849
پاسخ + 0 0 --
....... 1396/09/11 - 21:42
به پیر به پیامبراز شما و سفارشات شما برای این دکتر منزوی به ستوه آمدیم.
لطفا از سایت صدای معلم به سایتی دیگر کوچ نمایید که خفه مان ساختید.
پاسخ + 0 0 --
الاکرم 1396/09/12 - 06:46
حاج آقا! به قول آقای دکتر حسینی داریم وارد دهه سوم هزاره سوم میشویم. باید آستانه تحملمون رو بالا ببریم و .... ...
پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1396/09/12 - 18:00
با جداسازی مدارس و جداسازی دانش آموزان به روش سانتریفیوژ(غنی سازی)دولت عملا از تربیت و آموزش جامعه سلب مسئولیت کرده و فقط به آموزش و تربیت نخبگان پرداخته که نیازی به سرمایه گزاری نیز ندارد( از طریق گرفت شهریه) و بقیه را نیز به امان خدا رها کرده! سالهاست ک چنین است و کسی را یارای کاری نیست!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور