صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دکتر مهران صولتی/جامعه شناس

سرنوشت دهقان فداکار ... اوج یا افول اخلاق و فرهنگ در جامعه ایران ؟

سال ها از گلایه های مرحوم خواجوی به خاطر گرفتار شدن در روزگار تنگدستی و عسرت می گذشت/ اسطوره سالخورده اخلاق در این جامعه که اتفاقا جزء نخستین مشعل داران کتاب های درسی ما هم به شمار می رفت نتوانسته بود زندگی راحت و بی دغدغه ای داشته باشد. بیمه درمانی پاسخگوی بیماری هایش در دوران کهنسالی نبود و او را حتی جویای کاری برای گذران زندگی روزمره اش ساخته بود/ دهقان فداکار اگر چه چهره نمادین" اخلاق دگرخواهانه" در روزگار ما به شمار می رفت ولی هرگز یگانه نبود/ بیش و پیش از او معلمانی داشتیم که اگر چه از طلایه داران آگاهی بخشی به نسل های آینده به شمار می رفتند ولی سرنوشتی بهتر از او نیافته بودند/ همچنین نویسندگان و مترجمانی بودند که به دلیل تن ندادن به مناسبات بازار و اصرار بر اصالت آثارشان بی وفایی ها دیدند و عسرت ها چشیدند/در همه این سال ها  سیاست و اقتصاد( بخوانید قدرت و بازار) دست اندرکار تخریب اخلاق و فرهنگ در این دیار بوده است/ اخلاق دلالی، فرهنگ بازاری، رشد خودمحوری و منفعت جویی و ... از جلوه های رنگ باختن ارزش های جمعی محسوب می شوند‌/ سرنوشت او به نسل های آتی می آموزد که باید فداکارانه پای در مسیر تعهد و مسئولیت پذیری نسبت به دیگران بگذارند یا عافیت طلبی و منفعت جویی را پیشه خود ساخته و بار خود را ببندند...

سرنوشت دهقان فداکار  ریز علی خواجوی یا همان دهقان فداکار معروف درگذشت. خبر اگر چه کوتاه ولی غیر منتظره نبود!

سال ها از گلایه های مرحوم خواجوی به خاطر گرفتار شدن در روزگار تنگدستی و عسرت می گذشت!

اسطوره سالخورده اخلاق در این جامعه که اتفاقا جزء نخستین مشعل داران کتاب های درسی ما هم به شمار می رفت نتوانسته بود زندگی راحت و بی دغدغه ای داشته باشد. بیمه درمانی پاسخگوی بیماری هایش در دوران کهنسالی نبود و او را حتی جویای کاری برای گذران زندگی روزمره اش ساخته بود!

دهقان فداکار اگر چه چهره نمادین" اخلاق دگرخواهانه" در روزگار ما به شمار می رفت ولی هرگز یگانه نبود!

بیش و پیش از او معلمانی داشتیم که اگر چه از طلایه داران آگاهی بخشی به نسل های آینده به شمار می رفتند ولی سرنوشتی بهتر از او نیافته بودند! همان ها که صادقانه زیستند ولی روزگار همراه شان نبود.

با وجود قدرشناسی شاگردان، حمایتی از سوی دولت ها دریافت نکردند و روزگار را به سختی گذراندند!

سرنوشت دهقان فداکار

همچنین نویسندگان و مترجمانی بودند که به دلیل تن ندادن به مناسبات بازار و اصرار بر اصالت آثارشان بی وفایی ها دیدند و عسرت ها چشیدند!

در همه این سال ها  سیاست و اقتصاد( بخوانید قدرت و بازار) دست اندرکار تخریب اخلاق و فرهنگ در این دیار بوده است!

اخلاق دلالی، فرهنگ بازاری، رشد خودمحوری و منفعت جویی و ... از جلوه های رنگ باختن ارزش های جمعی محسوب می شوند‌.

بر اساس این ملاحظات است که وضعیت زندگی دهقان فداکار در دوران حیات خود برای جامعه ما اهمیتی نمادین می یابد، آن چنانکه بلند اقبالی یا تیره روزی او نمادی از اوج یا افول اخلاق و فرهنگ در این جامعه به شمار می رود!

سرنوشت او به نسل های آتی می آموزد که باید فداکارانه پای در مسیر تعهد و مسئولیت پذیری نسبت به دیگران بگذارند یا عافیت طلبی و منفعت جویی را پیشه خود ساخته و بار خود را ببندند!

سرنوشت دهقان فداکار

تا این جای کار البته به نظر می رسد که خسران اصلی با نظام اخلاقی و ارزشی حاکم بر جامعه بوده است که نتوانست فرجام مناسب و بی دغدغه ای را برای یکی از اساطیر اخلاق دگرخواهانه در این سرزمین رقم زند!

آیا امیدی به بهبود وضعیت سایر مشعل داران فرهنگ و اخلاق این سرزمین وجود دارد؟

باید کمی صبر کنیم...

کانال مهران صولتی

یکشنبه, 12 آذر 1396 ساعت 22:16 خوانده شده: 586 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
فهنگی از میانه 1396/09/12 - 22:46
ازبرعلی خواجوی ( دهقان فداکار ) خداوند ایشان را رحمت کند بنده میانه ای ام و همشهری اش 16 سال پیش به دلایلی به روستای زادگاهش در میانه ( روستای قهرمانلو ) رفتم مرد بسیار شریفی بود و معلم جماعت را خیلی دوست داشت تا فهمید معلمم از جایش برخاست و مهر و محبت کرد.
پاسخ + +19 0 --
علی صادقی 1396/09/12 - 22:56
با سلام و سپاس از آقای دکتر صولتی
« زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست
خرّم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد. »
روح این انسان بزرگوار که در خاطر همه ی ما بوده و هست، شاد و خدمت خانواده ی محترمشان تسلیت باد.
« می رود از سینه ها در سینه ها
از ره پنهان صلاح و کینه ها »
با حذف درس دهقان فداکار، ریزعلی خواجوی از اذهان مردم ایران پاک نخواهد شد و با نقل ایثار و فداکاری او، سینه به سینه و نسل به نسل زنده و جاوید خواهد ماند.
روحش شاد و یادش گرامی باد.
پایدار باشید.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1396/09/12 - 23:29
خدا رحمتش کنه.او چیزی رو از دست نداد .او که رفت....روسیاهی به ذغال موند.
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1396/09/13 - 00:15
اگر خارج بود سرتاپای راطلا میگرفتند اینجا فقط از نامش سوءاستفاده کردند
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1396/09/13 - 00:22
هرچند زندگی سختی را گذراند اما زندگی باشکوه و پر از افتخاری داشت و تا ابد خواهد داشت او بزرگترین ثروت را دارا بوده وهست و نامش تا ابد خواهد ماند مثل همه اسطورهای تاریخ اما کسانی که نان با ذلت و پستی ورذالت و خفت خود را میخورند آینده خوشی نخواهند داشت و تیرهای الهی خود و فرزندان بی تقصیرشان را بی نصیب نخواهد گذاشت نان حرام حرم سنگینی است که بهای آن مرگ عزیزان خواهد بود
پاسخ + +4 0 --
یک آذربایجانی 1396/09/13 - 08:00
معاون استاندار آذربایجان شرقی در بیمارستان امام رضای تبریز از دهقان فداکار عیادت کرد.
به گزارش ایلنا، شهرتی‌فر با حضور در بیمارستان امام رضای تبریز در جریان روند درمان ریزعلی خواجوی که به علت عارضه ریوی بستری شده است، قرار گرفت.
اخلاقی، مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی به همراه ارصلانی، مدیرکل راه آهن آذربایجان هم از وی عیادت کردند و پیام دلجویی دکتر آخوندی، وزیر راه و شهرسازی را به وی رساندند.
ریزعلی خواجوی در آذرماه 1341 ، در سن 32 سالگی شب‌ هنگام درحالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد.
در آن هنگام برای نجات قطار و مسافرانش، لباسش را با وجود سرمای شدید آذربایجان از تن در آورد و آن را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد.
ریزعلی با این اقدام توانست باعث توقف قطار و نجات جان مسافران شود.
پاسخ + +3 0 --
یک آذربایجانی 1396/09/13 - 08:02
از سال 86 در کرج بسر می برد.
اولین جایی که با او تماس گرفت رادیو البرز بود که در گزارشی به بررسی وضعیت کنونی وی پرداخت، نکته قابل توجه در تمام افرادی که ما شماره منزل ریزعلی را به آنها می دادیم این بود که حتما باید بتوانند به زبان اذری صحبت کنند، چون ریزعلی و همسرش اصلا فارسی نمی دانند و همین موضوع کار را برای رسانه ای ها و سایرین سخت تر می کرد.
واحد مرکزی خبر کرج نیز به سراغ ریزعلی رفت و او را در قاب جعبه جادویی نشاند.
درست همان موقع شهردار کرج نیز با اختصاص مبلغی به عنوان هدیه، یاریگر درمان و گذران روزهای سخت زندگی ریزعلی شد.
سپس بیمارستان امام خمینی کرج هزینه درمان چشم دهقان فداکار را تقبل کرد و آموزش و پرورش و فرمانداری کرج نیز با پگیریهای خبرنگار مهر وعده کردند به دهقان فداکار سر بزنند.
و سرانجام امروز هیئتی از سوی استاندار البرز راهی خانه ریزعلی خواجوی شدند تا ضمن احوالپرسی از وی همزمان با هفته معلم یاد این قهرمان روزهای مدرسه را گرامی دارند.
پاسخ + +2 0 --
یک آذربایجانی 1396/09/13 - 08:05
معاون استاندار آذربایجان شرقی خبر داد:
خبرگزاری فارس: زمان تشییع دهقان فداکار، دوشنبه 10صبح/ احداث یادمان ریزعلی از سوی راه‌آهن
معاون استاندار آذربایجان شرقی از تشییع پیکر دهقان فداکار ساعت 10 صبح روز دوشنبه در میانه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، صبح امروز طی جلسه‌ای به ریاست معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار ویژه شهرستان میانه و با حضور معاونان، جمعی از اعضای شورای اداری و خانواده مرحوم ازبرعلی حاجوی(دهقان فداکار) به منظور هماهنگی و برنامه‌ریزی مراسم تشییع، تدفین و بزرگداشت دهقان فداکار، در فرمانداری میانه تشکیل شد.
فرماندار ویژه شهرستان میانه با بیان اینکه ازبرعلی(دهقان فداکار) در پارک لاله، جنب ساختمان شورای شهر میانه به خاک سپرده می‌شود و راه‌آهن، برای ناجی قطار یادمانی می سازد، افزود: زمان تشییع ساعت 10 صبح روز دوشنبه 13 آذر خواهد بود.
معاون استانداری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: مراسم بزرگداشت از ساعت 14:30 تا 16:30 همان روز در مسجد جامع امامزاده اسماعیل(ع) برگزار می‌شود.
پاسخ + +2 0 --
یک آذربایجانی 1396/09/13 - 08:06
قطار زندگی ریزعلی خواجوی را پیاده کرد/ «دهقان فداکار» و داستان خاطره انگیز آن درس قدیمی
ریزعلی خواجوی مشهور به دهقان فدارکار
در آن شب سرد و تاریک، نور لرزان فانوس کوچکی راه او را روشن می کرد. دهی که ریزعلی در آن زندگی می کرد نزدیک راه آهن بود.
به گزارش مشرق، ریزعلی خواجوی که به دلیل عارضه شدید ریوی در بیمارستان امام رضا (ع) بستری بود،دقایقی پیش دار فانی را وداع گفت.
وی در 23 آبان 96 در سن 86 سالگی بر اثر عارضه کلیوی و ریوی در بیمارستان خاتم الانبیای میانه بستری شده بود که حال وی وخیم اعلام شده بود.
دهقان فداکار برای ادامه درمان به بیمارستان امام رضا(ع) در تبریز منتقل شد که پزشکان اعلام کردند وی به بیماری ذات الریه مبتلا شده است در نهایت این مرد فداکار در روز 11 آذر 96 در بیمارستان امام رضای تبریز دار فانی رو وداع گفت.
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم اعلام کرد که مردم برای رعایت حال سایر بیماران این بیمارستان از تجمع در مقابل این مکان خودداری کنند.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1396/09/13 - 08:08
کار ریز علی خواجوی قابل تحسین است.
وقتی از فداکاری ریز علی خواجوی می گویید و اینکه پاداش فداکاری هایش داده نشده است؛ انسان به یاد افرادی می افتد که از ریزعلی خواجوی فداکاریهایشان مستمر تر و قدر نشناسی ها بیشتر است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/09/14 - 15:22
باسلام ظاهرا اسم اصلیش که سالها حتی در کتابهایدرسی باشتباه درج و اموزس داده شد ازبذعلی حاجوی بود انمرحوم قبل از فوتش این مورد را گوشزد کرد بعدفوتش هم چندین ریانه اطلاع ذیانی کردند. جناب صولتی کشورب کهب ای قهرماانان ورزشی. و هنذپیشه گان صندوق حمایت و سرای سالمندان تشکیل داد نبایداین مورد را فراموش میکرد طاهرا بانیان امر مشغله شان زیاد است. ابکاش میشد سری به اسایسگاههای جانبازان زد تا ببینید که با این عزیران همه همه زندگی وپست ومقامشان را به ابنان مدیونند چگونه رسبدگی میکنند واقعا جای تاسف و شرمندگی است گرچه ایثارگران وفداکاران بدون چشمداشت دنیوی اقدام میکنند ولی مسولیتاجتماعی مردم ومسولین چه میشود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/09/17 - 22:37
آری دهقان فداکار مرد اما روباه پنیر دزد و چوپان دروغگو هنوز هم زنده اند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور