صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مینو امامی/ بازنشسته - آذربایجان شرقی

هوای پاکیزه شهرم " تبریز " آرزوست ....

آلودگی هوای تبریز و تعطیلی مدارس  امروز دوشنبه 27 آذر 96 برای سومین روز متوالی بر اساس رأی کمیته مدیریت کاهش آلودگی هوای کلان شهر تبریز مدارس تمامی دوره ها در هر دو شیفت فقط در مناطق شهری تعطیل اعلام گردید. این تصمیم به دلیل آلودگی شدید هوا و آلودگی بیش از حد استاندارد که از 170 psi بالاتر است، گرفته شده است. علت آن پایداری هوا از سوی هواشناسی تا روز سه شنبه اعلام گردیده است.شهر خاکستری است و دید افقی به دو کیلومتر نمی رسد.

هفته آخر آذر ماه برای معلمینی که به هر دلیل نتوانسته اند به بودجه بندی لازم برای امتحانات دی ماه برسند حیاتی است یا برخی از همکاران عادت به دوره کردن مباحث دارند و با تعطیلی های فعلی مدارس ، این مهم ناشدنی گردیده است. ادامه وضعیت پایداری هوا در زمان امتحانات نیز دشواریهای خاصی برای مدیران و معلمین خواهد داشت.

قطع ارتباط آموزشی دانش آموزان با معلمان خود امکان رفع اشکال یا تمرین بیشتر را از آنان سلب می نماید و این امر در بازدهی آموزشی مؤثر است. همه تلاش سه ماهه یک همکار در امتحانات دی ماه تصویر رشد یا افت تحصیلی را ترسیم خواهد نمود . سخنم در سه روز تعطیلی نیست ، بحث سر دلایل این امر است.

شهر به حال خود رها شده و وزرا از پشت میزهای خود در تالارهای در بسته نگران تنگی نفس شهرها و مردمان آنها نیستند  انباشت خودرو های مردم جلوی ادارات و سازمانها خبر از چند نکته مهم و حیاتی می دهد :

1 - پیچیدگی امور اداری و درگیری مردم برای حل و فصل جزئی ترین گِره پرونده یا گیر کاری شان ، آنان را وادار به مراجعه حضوری و استفاده از خودروهای تک سرنشین می نماید.

2 - رواج بوروکراسی شدید در انجام امورات اداری و گسیل داشتن مراجعه کنندگان برای دریافت یک کپی یا امضای تأیید به طبقات مختلف اداره مربوطه.

3 - عدم استفاده از فعالیت های الکترونیکی و کشاندن مردم به ادارات و سازمانها.

4 - عدم اعتماد یا عدم آشنایی مردم به انجام امور با رایانه.

5 - ناکافی بودن حمل و نقل عمومی و اجبار یا ترجیح مردم برای استفاده از خود روهای شخصی. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هم نیاز به فرهنگ سازی و هم نیاز به برخورداری از امکانات رفاهی و بهداشتی دارد. هنوز متروی تبریز به بهره برداری صد در صد نرسیده است و خود اتوبوس های شهری از عوامل عمده آلوده کنندگی هستند.

6- نبود پارکینگ لازم و کافی برای کلیه مراکز درمانی و رفاهی و اداری ،موجب ازدحام خودروها در کنار خیابانها گردیده و ترافیک ناشی از این امر برای یافتن جای پارک ، نیز عامل آلودگی بیش از حد هوا با مونوكسید كربن می گردد.

قبل از انقلاب 80 – 90 درصد مدارس و بانک ها و ادارات اجاره ای و از ساختمان های قدیمی بود ، امروز با وجود این که اکثر این مراکز در واحدهای نوساز قرار دارند اما تعداد قابل توجهی از آنها پیش بینی لازم برای امکانات مورد نیاز از جمله پارکینگ ندارند. همانند آپارتمانهای ساخته شده در حاشیه شهرها از جمله آپارتمانها ی مهر که امکانات لازم از جمله مدرسه و مرکز خرید و... ندارند. لذا این امر مردم را به طی مسافت بیشتر واداشته که موجب تردد بیش از حد و آلودگی هوا می گردد.

7- بحث ناسالم بودن یا غیر استاندارد بودن بنزین هم هست ، یعنی اگر بنزین در شهر تهران دارای گوگرد استاندارد نیست ، در سایر شهرها هست؟ قدر مسلم این مورد نیز در آلودگی هوا دخیل است.

آلودگی هوای تبریز و تعطیلی مدارس

8- یکی از دلایل عمده آلودگی هوای تبریز که به شهر باغ ها معروف بود یا به تمیزی و خنکی هوا شُهرۀ سایر هموطنان بود و در گرمای تابستان مسافرین بی شماری را میزبانی می کرد و هوای ائل گلی آن ،تفرجگاه چادر زنان کنار استخر بزرگ اش بود، آپارتمان سازی یا ساختمان سازی بیش از حد تحمل شهر است.

از یک سو مناطق فقیر با مساکن ناامن به هنگام سیل و طوفان و زلزله را داریم که درصدش کم هم نیست، از سوی دیگر ساختمان سازی مفرط را حتی در زمستانها نیز شاهدیم.

در گذشته کارگران ساختمان بیکار فصلی شمرده می شدند چون با شدت سرما امکان فعالیت نبود ، اما امروز هم سرما دیگر سرمای گذشته نیست و هم کارگر نیز در زمستان مشغول به فعالیت است.ریزش برف تا بالای زانوی تبریز تبدیل به خاطره گردیده است، امروز با دست بردن بشر در فراز و نشیب زمین یعنی از بین بردن فضای سبز برای ساختمان سازی یا صاف کردن کوهها که میخ خداوندی بر دل زمین جهت استحکام بود ، همگی دارد از بین می رود. آپارتمان سازی یا جاده سازی هم نسبت به وسعت شهر و جغرافیای شهر و جمعیت آن باید تعریفی برای خود داشته باشد. همه شهر تبدیل به ساختمانهای بلند با نام برج سفید و بنفش و... گردیده است . شهرداران ابتدا تابلوی فضای سبز بر زمینی در کنار خیابانها می زنند و سپس بعد مدتی با قدرت اجرایی خود درختان آن را با نفت و آتش نابود ساخته و یک روز صبح که بر می خیزید شاهد تغییر کاربری فضای سبز جلوی آپارتمان خود می گردید . دیروز پسران محله در آن فوتبال بازی می کردند و امروز تابلوی خطر سقوط کنار آن زده شده است. شهرداران زیادی در آلودگی هوای شهر من مسبب اصلی اند.

آلودگی هوای تبریز و تعطیلی مدارس

همه جای شهر تبریز تبدیل به بانک هایی با ساختمانهای چندین طبقه و شیک ، مراکز خرید غول پیکر با سرمایه گذاری های کلان و آپارتمان های سر به فلک کشیده گردیده است .شهر توان تنفس سالم در حصار دیوارهای بلند را از دست داده است.
هر سازمان بدون هماهنگی با سایر سازمانها سرش را بر سفره نعمات رو به افزایش خویش انداخته و فقط به منفعت مالی می اندیشد . شهر به حال خود رها شده و وزرا از پشت میزهای خود در تالارهای در بسته نگران تنگی نفس شهرها و مردمان آنها نیستند. اصول شهرسازی و برنامه ریزی شهری نیز به صورت تئوری در کتب ترجمه شده برای دانشجویان مدعی امروز و مغروق در منافع فردای شهرسازی ، رسالت خود را از دست داده و بی رنگ شده است. گویی هر کس در این شهر با برخورداری از بی نهایت آزادی در ساخت و ساز قادر به انجام هر فعالیت مشروع و نامشروع می باشد. فقط کافی است که حق العمل شهرداری ها به عنوان جریمه ساخت یا تصرف غیرمجاز پرداخت گردد ، آنگاه راه برای هموار ساختن شهر برای آلودگی بیشتر هوا باز است.
آیا شهرهای ما ولی نعمتی برای رهایی از مصیبت وارده ندارند؟ باور داشته باشید هیچ کشور پیشرفته ای برای خود این همه آزادی برای ساخت و ساز و تخریب فضای سبز شهرها ندارند. با انکار کوتاهی های مسئولین در کلان شهرها و نسبت دادن آن به ریزگردهای همسایگان خصوصا عراق ، فقط به انحراف معیار واقعیت کمک می کنیم و گر نه ملت در هوای آلوده شهرها آرام آرام به مرگ نزدیک می شوند چه در شمال غربی یا جنوب و جنوب غربی .......

پیش بینی هوای دوشنبه 27 آذر در تبریز:
دما 4° c ، غبارآلود ،جهت باد: شمالی ، سرعت باد: ۲ متر بر ثانیه, ۷ کیلومتر بر ساعت ،نم نسبی: % ۶۰ ، دید افقی: ۱۹۰۰متر ، بارندگی 24 ساعت گذشته: صفر میلیمتر ، بیشینه دما در 24 ساعت گذشته: ۶° c


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 27 آذر 1396 ساعت 22:41 خوانده شده: 1216 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +36 0 --
امامی 1396/09/28 - 08:05
با سلام و احترام ،
جناب آقای پور سلیمان،
تقدیر و تشکر . برای آسمان آبی میدان ساعت
تبریز که همانند برف بالای زانویش ،تبدیل به
خاطره شد ه است نیز سپاسگزارم.
سربلند و پایدار باشید.
پاسخ + +3 0 --
امامی 1396/09/28 - 18:47
امروز سه شنبه 28 آذر نیز تعطیل بود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور