صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مینو امامی/ بازنشسته - آذربایجان شرقی

هنر "پاسخگویی" به سه چیز محتاج است: دانش و علم حیطه ی تحت سرپرستی و قدرت اجرایی قاطع و مهمتر از این دو ، استقلال رأی

پاسخ گویی در آموزش و پرورش و عملکرد روابط عمومی  طی چهار و نیم ماهی که با صدای معلم آشنا شده ام ، بارها نوشته ها یا نظرات همکاران را مبنی بر مطالبه گری حق و حقوق خویش مشاهده کرده ام  و در نهایت به این نتیجه رسیدم که اگر آقای مرتضی نظری رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ، به جای پاسخ قاطع و عمل کننده برای رفع مشکل ، روی آئین نامه یا بخشنامه جهت یادآوری یا اطلاع همکاران ، در نوشته های خود دیکته می کند، به دلیل نبود توانایی برای دادن قول عملی است. ایشان به عنوان فرد مسئول روابط عمومی بزرگ ترین وزارتخانه کشور برای پاسخ گویی ، می بایست با مقام مربوطه ارتباط برقرار کرده و پاسخ عملی ضابطه مندی برای مرجوع داشته باشند.

شرح وظایف ایشان در اول شهریور 96 به شکل زیر از سوی وزیر املاء گردیده است (  1 ) :

* تعیین خط مشی‌ها، ضوابط، اصول و معیارهای لازم در امر اطلاع ‌رسانی

* هماهنگی و تعامل سازنده با تمام خبرگزاری‌ها، مطبوعات، رسانه‌ها بالاخص صدا و سیما در جهت تحقق اهداف برنامه‌های آموزشی، پرورشی و پژوهشی

* شناسایی و به کارگیری راه‌ کارهای لازم به منظور افزایش بهره‌وری، بهبود کیفیت و برنامه‌ریزی در امر تحلیل محتوا، افکارسنجی، تبلیغات و سرعت عمل در انعکاس اخبار و گزارش‌ها

* تقویت جریان‌سازی رسانه‌ای در راستای اهداف عالی نظام تعلیم و تربیت

* تعامل و برقراری ارتباط مستمر با تمامی حوزه‌ها و انعکاس فعالیت‌های مرتبط با هر حوزه

حال همکاران قضاوت نمایند که چنین شرح وظیفه ای به جا آورده می شود یا خیر؟

ما برای خود وزیر نیز بارها سئوالاتی برای پاسخ گویی داشته ایم اما واقعیت مطلب آن که تأمین بودجه بدون تأخیر و قید و بند ، یا برخی مقولات چون استخدام معلمان، در حیطه قدرت اجرایی ایشان نیست. اگر امروز مقوله نامتعارف "مطالبات " به کرات در رسانه ها و مدارس و محافل رسمی و غیر رسمی گوش ها را آزار می دهد و دل ها را زخمی تر می سازد ، به همان دلیل ناممکن بودن پاسخ گویی از سوی وزیر محترم است. ایشان مسئولیت وزارتی را بر عهده گرفته اند که ارتباط مستقیم با روح و اندیشه و خرد و دانش جامعه را دارد.

عمده ترین دلیل عدم حل و فصل مسایل و معضلات آموزش و پرورش همین گلوگاه یعنی نبود " آموزش مستقل از سیاست " است   حقیقت امر آن که در کشور ما هنوز چنین اعتمادی در بطن نظام سیاسی وجود ندارد که کل ماهیت و هویت ساختار وزارتخانه را بر عهده یک شخص ، یعنی جناب وزیر بگذارند.

در واقع وزارتخانه ما همانند سایر وزارتخانه ها مستقل عمل نمی نماید و نمی تواند بنماید. شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن و حتی برای تصویب سیاست های حساس تر شورای نگهبان نیز در آن دخیل و مؤثرند. در وزارت آموزش عالی و تحقیقات و فناوری نیز چنین است و شورای عالی علوم و تحقیقات و فناوری بر وظایف و کارکرد وزیر نظارت دارد.

هر دو وزارتخانه به لحاظ بر عهده گرفتن امر خطیر آموزش و تعلیم و تربیت در جامعه ، چنین روالی را برای اداره شدن خود دارند. چون در کشور ما امرخطیر آموزش و تعلیم و تربیت در جهت تثبیت اهداف نظام سیاسی و تداوم و پایداری آن است. گواه قابل ملموس مسأله حضور دبیران پرورشی در مدارس و جدایی پرورش از آموزش از اوایل انقلاب است.

هدف نظام آموزشی در کشورهای پیشرفته و برتر آموزشی جهان ، ایجاد ساختار آموزشی ساده، شفاف و سازگار با موازین بین‌المللی و ایجاد محیطی آموزشی است که پاسخگوی خواست‌های فردی نوآموزان و نیازهای جامعه باشد. تعلیم و تربیت در این کشورها به طور مستقل و در راستای دانش آموزی و دانش افزایی عمل می نماید.تربیت نیروهای جایگزین برای مشاغل موجود در جامعه است و چون اهداف سیاسی در کنترل آموزشی کشور دخالت ندارند لذا دقیقا از این مقوله به دور می مانند.

به طور مثال ، نوشته های نویسندگانی چون دکتر علی شریعتی را نظام سیاسی پهلوی با نشان دادن حساسیت خود سیاسی کرده بود و جمع آوری و ثبت و ضبط کتب ایشان موجب افزایش خوانندگان آثار ایشان می گردید. دقت کنید امروز خوشبختانه در سایه انقلاب ، چنین حساسیتی نیست لذا کنجکاوی یا گرایش چندانی هم به مطالعه آثار مرحوم مشاهده نمی گردد و شاید نسل امروز اصلا ایشان را نمی شناسند.

اگر امروز دستان مسئولین وزارت آموزش و پرورش برای مدیریت مستقل و بر اساس دانش و فرآیند علم مدیریتی ، بسته و مسدود است به لحاظ عدم اعتماد نظام سیاسی در رهایی آن است. از شروع انقلاب چهار دهه گذشته است و کشور ایران اگر خواهان طی طریق توسعه پایدار یا غنای آموزشی در هر دو وزارتخانه است باید پایه های جدیدتری برای اعتماد به استقلال آموزشی کشور و همگام سازی آن با سیستم های پیشرفته آموزشی جهان بنا بگذارد.

عمده ترین دلیل عدم حل و فصل مسایل و معضلات آموزش و پرورش همین گلوگاه یعنی نبود " آموزش مستقل از سیاست " است. یعنی احساس قرار گرفتن در دور باطل برای حل مشکلات و معضلات نظام آموزشی کشور به همین دلیل است. چون خاصیت اصلی دور باطل ناممکن یا دشوار بودن پیدا کردن سر نخ آغاز حرکت و نابودی فضای بسته و مسدود است.

پاسخ گویی در آموزش و پرورش و عملکرد روابط عمومی

وقتی هدف نظام سیاسی ادامه این روند یعنی تحت سیطره نگه داشتن نظام آموزشی برای تثبیت نظام سیاسی باشد، همه چیز در آن بوی سیاست می گیرد. محتوی و مفاهیم کتب درسی ، تربیت و انتخاب و انتصاب مدیران خرد و کلان ، نحوه استخدام و پرورش معلمان ، بودجه ، سیاستهای کنترل و هدایت آموزشی و.....

اگر برخی از مدیران انتخاب شده صلاحیت لازم برای اداره مدیریت یک مدرسه یا استان را ندارند ، به دلیل انتخاب بر اساس روند سیاسی و جناح بندی های موجود می باشد و گر نه با حاکمیت شایسته سالاری (  meritocracy )، می توان صلاحیت ها و قابلیت ها را جایگزین بی کفایتی آنان نمود.

برای همین کتب درسی ما برای زندگی شهری و ملی و بین المللی ناتوان عمل می کند.

برای همین در استخدام معلمین دلسوز و راغب و توانمند ناتوان مانده ایم، چون بوی سیاست در تربیت معلمان نیز حاکم است و این امر مانع خلاقیت و برای رسیدن به ماهیت اُولی و برتر تفکرات حاکم بر نظام آموزشی کشور باید بر ساختار حاکم بر آن، بینش و نگرشی دوباره داشتنوآوری برای طرح ها و ایده های نو و مؤثر است.

برای همین کسی در وزارت آموزش و پرورش پاسخگوی خواسته های معلمان نیست.

برای همین چندین و چندین تجمع و گردهمایی بی نتیجه مانده و به فراموشی سپرده شده است.

برای همین اوضاع معیشتی فرهنگیان روز به روز وخیم تر می گردد.

برای همین خود می گوییم و خود مرهم زخم های وصله دار چندین ساله خود می گردیم اما بدون درمان ، چون تبدیل به زخمی مزمن گردیده است.

پاسخ گویی در آموزش و پرورش و عملکرد روابط عمومی

هدف همه دست اندرکاران نظام آموزشی باید رسیدن به توسعه پایدار و رهایی از در جا زدگی باشد. ما همه دلسوزانه خواهان داشتن کشوری آباد و سربلند و پویا هستیم. جامعه ای پویا نیازمند وضع قوانینی کارآمد و مؤثر بر روند ادارۀ ساز و کار آموزشی کشور است. آغاز غنای اندیشه در همه فعالیت های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی هر کشوری از باروری نظام آموزشی آن ممکن می گردد. برای رسیدن به ماهیت اُولی و برتر تفکرات حاکم بر نظام آموزشی کشور باید بر ساختار حاکم بر آن، بینش و نگرشی دوباره داشت.

نظام آموزشی کشور ما بعد چهار دهه امروز نیز به یک انقلاب فرهنگی جدیدی نیاز دارد، تفکر قبلی کارکرد و رسالت خود را طی چهل سال به اتمام رسانیده است، برای چهل سال آتی باید طرحی نو در اندازیم.

*شناسه خبر: 1500306 سرویس: اجتماعی . خبر گزاری تسنیم


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 29 آذر 1396 ساعت 11:32 خوانده شده: 1096 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور