صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مینو امامی/ بازنشسته - آذربایجان شرقی

آقای لاریجانی ؛ حذف کنکور عامل حذف مدرک گرایی نیست ... مشکل جای دیگری است !

ضعیف ترین دانش آموز کلاس نیز راجع به کنکور ، شرایط اجرایی آن ، شرایط قبولی و انتخاب رشته ، سئوالاتی از معلم خود می پرسد، علیرغم این که امکان قبولی او خیلی ضعیف است ، اما معلم او از سر سوز ، راهنمایی لازم را می نماید/ اعتقاد به حذف کنکور ناشی از برنامه ریزی نادرست ما به عنوان پیش زمینه آن است/ کودکان ما از همان دوره ابتدایی افیون تست زنی را می چشند و با اعتیاد بدان ماه به ماه و سال به سال ، با بهانه های ورودی مدارس تیزهوشان یا نمونه دولتی یا برخی مدارس غیردولتی، نهایت خود را به پایان خط تحصیلات متوسطه و شرکت در کنکور می رسانند/ ما با ترویج واژه هایی به عنوان پیشوند اسامی اشخاص چون دکتر و مهندس در خطاب به شخصیت ها و مقامات ، مدرک گرایی را مهم ساختیم/ کنکور برای آزمون آموخته های دوران دانش آموزی جهت ورود به دانشگاه های کشور است، پس نفس کنکور روندی مشکل زا نیست ، اما برای جریان این مهم نیز ما درست برنامه ریزی نکردیم/ ما قدرت توصیف و مهارت تجزیه و تحلیل و نقد و بررسی و خلاقیت و اندیشه را از دانش آموزان خود گرفتیم و به جای آن قرص پاسخ سئوال دادیم/ مشکل امروز ما کنکور نیست. مشکل امروز ما نبودن پلی منطقی و عقلانی مابین آموزش و پرورش و آموزش عالی است....

حذف کنکور و مدرک گرایی در نظام آموزشی ایران  مراحل زندگی هر فرد مقتضیات خاص خود را داراست. نوزادی ، کودکی ، نوجوانی و جوانی و.... هر دانش آموزی با توجه به حساسیت های جامعه و خانواده خود ، تلاش برای سپری ساختن دوران تحصیلات قبل دانشگاهی و امیدواری برای ورود به دانشگاه را دارد. ضعیف ترین دانش آموز کلاس نیز راجع به کنکور ، شرایط اجرایی آن ، شرایط قبولی و انتخاب رشته ، سئوالاتی از معلم خود می پرسد، علیرغم این که امکان قبولی او خیلی ضعیف است ، اما معلم او از سر سوز ، راهنمایی لازم را می نماید.

برای ورود به دانشگاه دختران و پسران این مرز و بوم دوران پر استرس و نگران کننده ای را سپری می سازند.
فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد در مورد حذف کنکور می گوید: برگزاری کنکور و کلاس های کنکور ۸ هزار میلیارد تومان ترنور مالی دارد که از این مبلغ نمی‌گذرند تا حذف شود.

رئیس مجلس حذف کنکور را عاملی برای کاهش گرایش به مدرک گرایی و ورود علاقه مندان واقعی به دانشگاهها اعلام می نماید. گرایش افراد به مدرک گرایی منوط به نگرش مسئولان در استخدام آنان هست نه صرف کنکور دادن.

با حذف کنکور ، مرض مدرک گرایی در جامعه درمان نخواهد شد ، بلکه نگرش ما باید به این مسأله بازسازی شود. و گرنه باز دانشگاه و قصه مدرک باقی است. کنکور پدیدۀ مدرک گرایی را به وجود نیاورده است ، بلکه طرح و برنامه های همان مجلس و وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی این توقع را در جامعه بوجود آورده است.

حذف کنکور و مدرک گرایی در نظام آموزشی ایران  در کشورهای روسیه، فرانسه ، اسپانیا ، چین ، کره جنوبی ، ژاپن و ترکیه نیز کنکور هست، آیا آنها هم مشکلات ما را دارند؟!
اعتقاد به حذف کنکور ناشی از برنامه ریزی نادرست ما به عنوان پیش زمینه آن است. حساسیت را تا جایی رساندیم که در گذشته ، یک سال دوره متوسطه را به عنوان دوره پیش دانشگاهی زمینه آموزش و پرورش کردیم ، تصمیمی که آموزش و پرورش فرزندی آن را نمی توانست قبول نماید.
کودکان ما از همان دوره ابتدایی افیون تست زنی را می چشند و با اعتیاد بدان ماه به ماه و سال به سال ، با بهانه های ورودی مدارس تیزهوشان یا نمونه دولتی یا برخی مدارس غیردولتی، نهایت خود را به پایان خط تحصیلات متوسطه و شرکت در کنکور می رسانند. نسل ما در زمان تحصیل تا قبل از کنکور دادن ، یک تست هم حل نکرده بود، چه کسانی این اعتیاد را عادی کرده اند؟ آموزش عالی، آموزش و پرورش ، آموزشگاههای کنکور یا چاپ کنندگان کتب تستی !! نظارت بر فعالیت یا مجوز دوام این آموزشگاهها و کتب چاپ شده برعهدۀ چه سازمانهایی بوده است؟

ما با ترویج واژه هایی به عنوان پیشوند اسامی اشخاص چون دکتر و مهندس در خطاب به شخصیت ها و مقامات ، مدرک گرایی را مهم ساختیم. حتی افراد خانواده و فامیل نیز او را با این عناوین خطاب می کنند.دلیل رشد مدرک گرایی :

ایجاد حساسیت در واگذاری مسئولیت ها بوده است.
وابستگی افزایش حقوق به سطح تحصیلات بوده است.
عدم اعتماد به دانش ارائه شده در آموزش رسمی کشور بوده است.
پایین بودن کیفیت و کمیت آموزش دانشگاه ها در سطح کارشناسی بوده است.

از زمانی که تحرک عمودی در جامعه منوط به ارتقاء مدرک تحصیلی گردید ، گرایش افراد به ادامه تحصیل در مراکز متعددی که به همین لحاظ ایجاد شده بودند نیز افزایش یافت.
لیسانس بودن وزرای کشور انگلیس ،به منزله کم سواد بودن آنها نیست، بلکه این امر نشانگر غنی بودن محتوی آموزشی آنهاست که یک فرد را در این حد برای ادارۀ کشور آماده می سازد. پرباری نظام آموزشی انگلستان عمر جمعیت در سن فعالیت را با ادامه تحصیل تا درجه دکتری ، به هدر نمی دهد، برعکس در بهترین سن آنان را جذب مشاغل حساس جامعه می نماید. آنان دانش ارائه شده طی تحصیل تا حد لیسانس را برای جمعیت خود کافی و وافی می یابند.
و در کشور ما با پوزش از تحصیل کرده های جامعه ، لیسانس و دیپلم از نظر نگرشی تفاوت ماهوی ندارند. این دیدگاه مسئولین به مسأله است که در بین مردم نیز شایع گردیده است. اما من لیسانس تفاوت زمان قبل و بعد دانشگاه رفتن خود را در فرآیند نگرش و بینش و تفکر و برداشت از مسأله و حتی جهان بینی خود دقیقا لمس می کنم.

بنای اولیه و اصلی دانشگاه آزاد در سال های 61 – 63 یرای دانش افزایی جوانان بود، با شرکت در آزمون ورودی مجوز شرکت در کلاس های آن را به طور رایگان برای یک ترم بدست می آوردید. دو واحد مدیریت و توسعه اقتصادی را من گذرانده ام و خوب به خاطر دارم. اصلا کسی به مدرک نمی اندیشید یعنی اساس آن بر این مهم نهاده نشده بود. علاقه مندان واقعی افزایش دانش در کلاس حضور داشتند. در پایان امتحان می دادیم اما به منزله دریافت مدرک نبود. که دیری نپائید خلاقان کشور ماهیت آن را برای تحصیلات شهریه دار جهت ارائه مدرک به قشر جوان جامعه که ساختار جمعیتی کشور را تشکیل می داد ، مصلحت دانستند و به جریان مدرک گرایی دامن زدند.

یا مراکز آموزشی پیام نور و دانشگاه های غیر انتفاعی (عین انتفاعی ) و مراکز آموزشی مدیریت دولتی و صنعتی ، پای شاغلین را نیز برای ادامه تحصیلات عالی و دریافت حقوق و مزایای بیشتر و پست های مدیریتی حساس به دریافت مدارک بالاتر باز کرد.

کنکور برای آزمون آموخته های دوران دانش آموزی جهت ورود به دانشگاه های کشور است، پس نفس کنکور روندی مشکل زا نیست ، اما برای جریان این مهم نیز ما درست برنامه ریزی نکردیم.

آنچه که مسأله ساز شد ایجاد وابستگی در بین کودکان و نوجوانان این مرز و بوم به یادگیری کلمه ای یا همان پاسخ تستی بود.

ما قدرت توصیف و مهارت تجزیه و تحلیل و نقد و بررسی و خلاقیت و اندیشه را از دانش آموزان خود گرفتیم و به جای آن قرص پاسخ سئوال دادیم.

حذف کنکور و مدرک گرایی در نظام آموزشی ایران

نسل ما کارکرد تست زنی را تا قبل از کنکور نداشت. این نیز از ارمغان سی و چند سالهء نظام آموزشی ماست. حال آموزش و پرورش این مصیبت را دامنگیر خود کرد یا آموزش عالی این بارگران بی حاصل را بر آموزش و پرورش تحمیل نمود، بماند! با اعتیاد به شگردهای تست زنی و حتی آموزش آن توسط کارشناسان زُبده، گویی دست هایی در خفا قصد بیسوادی نسلی را برعهده داشته اند تا نبینند، نیندیشند، نیابند، نجویند و نپویند و......

برای این منظور آموزشگاه هایی در سراسر کشور به وجود آمد که کنترل و نظارت عملی آموزش و پرورش بر کارآیی آنها ناممکن گردید و به طور زنجیر وار چاپ کتب متعدد جهت تست زنی در این آموزشگاه ها نیز روانه بازار کمک آموزشی یا کمک تست زنی جوانان گردید. وزارت آموزش و پرورش برای مدیریت این آموزشگاه ها ،متولی توانا و دلسوزی نبود.

حذف کنکور و مدرک گرایی در نظام آموزشی ایران

مشکل امروز ما کنکور نیست. مشکل امروز ما نبودن پلی منطقی و عقلانی مابین آموزش و پرورش و آموزش عالی است. مشکل امروز ما بی تعهدی دانشگاهها و آموزش و پرورش در به روز نگه داشتن دانش تحصیل کرده های دیروز است. مشکل امروز ما تک روی این دو وزارتخانه در طی طریقی است که به جای دو خط موازی باید دو خط متداخل آموزش کشور می بودند. هیچ یک از این دو وزارتخانه در هیچ دهه ای تلاش نکردند تا بشکنند و خط را از موازی بودن خلاصی دهند ، هر کدام طریق خود را پسندید و تصور پیوند با دیگری را کوچک شمرد.

جناب آقای لاریجانی ، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ، نفس کنکور عامل رشد مدرک گرایی در جامعه نبوده است ، بلکه نگرش و سیاست مجلس و دولت مردان کشور دریافت مدرک به هر بهایی را در کشور امری طبیعی ساخته است. همین نگرش کیفیت دانش را ناکافی ساخته است. اگر محتوی دانش ارائه شده در مدارس کشور و مقطع کارشناسی دانشگاه ها در حد استانداردهای جهانی بود الان در کشور ما نیز وزرا و نمایندگان لیسانس بودند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 04 دی 1396 ساعت 12:28 خوانده شده: 1453 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +22 -2 --
دبیر م 1396/10/04 - 17:01
متاسفانه اراده قوی در مسولین برا حذف کنکور نیسسسست!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/04 - 22:33
همکار مجترم،
با سلام و احترام،
کنکور بین دو آموزش واسطه ای بیش
نیست. دیدگاه و نگرش جامعه باید
اصلاح شود.
پاسخ + +1 -26 --
همکار 1396/10/05 - 00:31
نمی دونم چرا هممون سوالی رو که جوابشو بلدیم از هم
می پرسیم.
رشته های ریاضی و انسانی که عملا دیگه کنکور ندارن چون
به علت بیکاری گسترده و شغل هایی با درآمد اندک دیگه کسی رغبت نمی کنه سمت این رشته ها بره و کنکورشون تقریبا حذف شده ( آمار ثبت نام کنکور رو ملاحظه کنین)
پس میمونه رشته تجربی که حقوق نجومی پزشکان و سایر
همکارانشون پس از طرح تحول سلامت نجومی تر شد و تو این اوضاع بیکاری همه ( البته از سرناچاری ) علاقه مند شدند
که کنکور تجربی بدن و تا زمانی که شغل و پول و پرستیژ و
در کل همه چیز بره به سمت پزشکی ، غول کنکور تجربی
همواره زنده می مونه و امروز از کنکور، فقط کنکور تجربی باقی
مونده که هیچ راهی برای حذفش نیست.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/05 - 09:34
سلام همکار محترم ،
ما نیز از کاهش شرکت کنندگان کنکور اطلاع داریم
و در این خصوص سئوالی پرسیده نشده است.
این نقد پاسخی به جناب آقای لاریجانی است که
اعتقاد دارند با حذف کنکور مدرک گرایی از بین
می رود. که شما نیز در نظرتان به توقع جامعه و
مسئولین از مدرک اشاره کرده اید. همین. حذف
کنکور شاید فقط آموزش تستی دروس را از بین
ببرد به شرط آن که با مناسب سازی آموزش به
سوی حفظیات مطلق نرویم و با آموزش خلاق و
تجزیه و تحلیل و تعقل در رابطه علت و معلولی به
آموزش بپردازیم.
عدم توانایی مسئولین در پاسخگویی به مشکلات
مردم در خلاء همین نوع آموزش نهفته است. تشکر
پاسخ + 0 -4 --
على 1397/05/20 - 10:46
سلام . اين مقاله ى شما كاملا مهر تأييدى بر عملكرد مافيا است
مقاله ى زيبايي بود اما به جاى اينكه سعى كنيم نابودشان كنيم ،داريم راه را برايشان هموار ميكنيم .
پاسخ + +6 0 --
رضا 1397/05/20 - 11:50
مشکلاتی که کنکور دارد ، تاثیر ((قطعی سوابق تحصیلی + کنکور)) چندین برابر دارد.
پاسخ + +6 0 --
علی 1397/05/20 - 12:24
واقعا با تاثیر قطعی معدل داریم در جهت کمک ب مافیا پیش میریم نه جلوگیری از مافیا
پاسخ + +4 0 --
علائی 1397/05/20 - 13:56
تاثیر مثبت سابقه باید تا جایی ادامه پیدا کند تا آموزش توانایی آزمون هایی شبیه کنکور برگزار کند ودر واقع این خود یک کار عبث و بی فایده است .
پاسخ + +3 0 --
بهاروند 1397/05/20 - 14:31
آموزشگاه های کنکور و غیر انتفاعی های برتر مال خود مسئولین هستند پس خودش مافیای کنکور و ترمیم معدل هستند. پذیرش دانشجو را به خود دانشگاهها واگذار کنید.
پاسخ + +1 0 --
دانش آموز 1397/05/20 - 17:40
تاثیرقطعی معدل فقط در کنکور باعث افزایش استرس ومشکلات بین دانش آموزان وخانواده هاشون میشود.وقتی امتحانات نهایی زیرساخت های لازمو برا اینکه تاثیر ۳۰قطعی کنکورو داشته باشه نداره چـــــــــرا باید دخالت داده بشه.وقتی۸۵درصد داوطلبا مخالف این تاثیرقطعی هستن چرا نادیده گرفته میشن.این کارشون باعث شده بازار سودمافیا زیاد شه.ما پول ترمیم از کجا بیاریم بدیم؟آقای کاتب وقتی میگن ب مردم چه؟میخوام بدونم با چه جراتی همچین حرفی روزدن؟با رای کی نشستن اونجا؟تاثیر معدل درکنکور تازمانی که زیرساخت لازم رو نداشته باشند باید مثبت باشه.
پاسخ + +1 0 --
فاطمه 1397/05/20 - 19:22
متاسفانه آقایون میخوان به هر زوری شده کنکور حذف کنند و سوابق تحصیلی جایگزین کنند
کاری هم ندارند چه صدمه ای ممکنه به پشت کنکوریایی که چند سال قبل امتحان نهایی داده میزنه
اونم امتحان نهایی که هر ساله شاهد لو رفتن سوالاتش هستیم
یکی نیس بگه بابا این جوری مافیای کنکور که از بین نمیره ه مافیای امتحان نهایی درست میشه به خدا راهش این نیس
وقتی بدون نظارت درست ی عالمه کتاب کنکوری دی وی دی و آزمون و مشاور هزار جور چیز دیگه میاد مافیا درست میشه
الان تلویزیون روشن کنی همش دارن اینا رو تبلیغ میکنن چون پول خوبی هم میدن کسی جلوشون نمیگیره
این خانه ازپای بست ویران است
پاسخ + +1 0 --
مینا 1397/05/20 - 20:09
#وزیر_بطحایی_در_میان_مردم

#شبکه_خبر

#سه_میلیون_کنکوری_جزو_مردم_نیستند!؟؟؟

#مناظره_با_وزیر_بطحایی_چه_شد؟؟


#نه_به_تاثیر_قطعی_سوابق_تحصیلی

#نه_به_حق_کشی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور