صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی افشار سمیرمی/ همکار گروه صدای معلم

اعتراضات مردمی ؛ انقلاب فکری و بازخوانی تاریخ

اعتراضات مردمی و انقلاب فکری و بازخوانی تاریخ  ما مردمی بودیم که بیش از دو هزار سال زیرلوای شاه ، شب را به صبح رساندیم تا اینکه چهل سال پیش که اتفاقا در همین ایام سال بود بود، برای اولین بار سر از چهار راه انقلاب در آوردیم. انگار فصل پائیز و زمستان که زمان خوبی برای انقلاب است ؛ چون مردم ما که اغلب کشاورزند، بیکارترند!

فارغ از شوخی اما انقلاب 57 ناگزیر بود. نه کار خدا بود و نه کار آخوندها و نه کار خمینی.کار خلق الله بود. از همه طیف و همه گروه پای علمش سینه می زدند. بین کشوری با آن همه سابقه تاریخی ، اتفاقی بی سابقه بود. شروعی بود برای حرکت به سمت دموکراسی. مثل انقلاب مشروطه. انقلاب را اقشار تحصیل کرده و دانشجویان و روشنفکران و روحانیون آگاه و بی نوا همراهی کردند و در نهایت به وسیله توده و مذهبیون و به ویژه روحانیون مصادره شد. الان از انصاف به دور است که به پدرانمان درباره انقلاب کردنشان نق بزنیم . اصلا همین حال و حوصله ی نقد و رد انقلاب که اکنون روی ذهن و زبان من و شما افتاده است یکی از دستاوردهای همان انقلاب است.

انقلاب ما اگر از فکر انقلابی برخوردار بود اما ما به چیز مهم تری نیاز داشتیم که آن روزها هیچ در خیالمان نبود و آن انقلاب فکری بود. شاید میوه ی انقلاب هنوز کال بود که چیدیم. شاید احساس و هیجان، جای برای تامل و تفکر لازم تنگ کرده بود. شاید اصلا انقلاب ما از سر گرسنگی و شکم خالی بود. شاید انقلاب ما ترجمه ای و اقتباسی بود. سال های بعد، این جنگ تحمیلی بود که به داد انقلاب نو پای ما رسید و آن را بیمه ی عمر کرد. جنگ کاری کرد که كودكي مان با اعلام وضعیت قرمزگذشت و رفتن ناگهانی برادر و عمو و دایی به جبهه. دوستان همكلاسي مان را جنگ ازما گرفت.پشت سر كاروانهاى جبهه سرود خوانان از حسينيه ى انقلاب تا میدان انقلاب حركت كرديم . پشت تابوت گرم شهدا با دستهاى كوچكمان شعار داديم و خلاصه هزار جور انقلاب را همراهی کردیم.

اکنون و پس چهار دهه، خیزشی خودجوش راه افتاده است که نه بدایتش پیداست و نه نهایتش. هنوز رهبری فکری آن معلوم نیست. هنوز دورنمایی از اهداف آن مشخص نیست. شعارها، از شعور لازم برخوردار نیست. مثلا بیهوده در حمایت از خاندان مرتجع پهلوی حرف زده می شود ، هویت دینی و اسلامی ما به سخره گرفته می شود، بی اعتنا به همسایگی دیرین این همه کرد و عرب و بلوچ، به طور احمقانه ای بر طبل آریایی کوبیده می شود.

حرمت جمعیت زنان نیز نگاه داشته نمی شود و فریاد می شود: «زنا به ما پیوستن بی غیرتا نشستن!» حتی چهره های اصول گرا و اصلاح طلب، هر دو در مواجه با آن سردرگم شده اند. یکی که دلواپس است، از تضعیف دولت ، قند در دلش آب می شود و یکی که اهل تدبیر و امید است، با آینده اصلاح طلبی می اندیشد و یکی که فراتر از طیف بندی ها نشسته است، همچنان به حفظ نظام و خون دل خوردن های چهل ساله می اندیشد.

در این میان اما همه به این سرو صدا ها به مثابه ی یک اعتراض می نگرند و به معترضان حق می دهند که مشکل و دردسر بسیار دارند و الا سری که درد نمی کند را دستمال نمی بندند. و گرنه چرا باید اولین سر و صداهاها از جاهای کمترشناخته شده ای مثل ایذه و ابهر و کاشمر بلند شود؟

اعتراضات مردمی و انقلاب فکری و بازخوانی تاریخ

چرا اولین معترضان باید جوانان بیکار و کشاورزان و کارگران باشند؟

چرا هنوز حتی برخی از روشنفکران و شاعران و نویسندگان با آنها همراه نشده اند؟

شک نیست که تن وطن، تب دارشده است و لذا در مواجه با این بیماری که گرگرفته و چه بسا هذیان بگوید، باید با احتیاط و خونسردی و دوراندیشی لازم تصمیم گرفت و خلاصه کاری نکرد که پشیمانی باز آورد .

سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 00:30 خوانده شده: 460 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1396/10/12 - 06:24
مقاله جالبی بود باشد که مورد توجه باشد
پاسخ + +6 0 --
حسن درویشی 1396/10/12 - 13:22
گویند مردی بار گرانی بر شتر گذاشته بود و طاقت از او ربوده بود در راه پر زیبایی دید بر بار شتر اضافه کرد شتر زیر آن بار سنگین زانو خم کرد مرد گفت: چه شتری بی نوایی هستی که طاقت وزن پری نداری
الان شده حکایت مردم و مسئولان کشور .واقعا مسئولان نمی دانند که این سیستم کشور داری همه را فرسوده و عصبی و پرحاشگر کرده کافی است یکبار کارتان به دادگاه ثبت احوال ثبت اسناد گمرک یا هر جای دولتی دیگری بیفتد چنان توانی از شما بگیرند که به زمین وزمان فحش نثار کنید
از یک طرف رانت خواران بی هنر دم از ژن برتر و آی کیوی بالای خود می زنند و به مردم مانند افرادی عقب مانده و دارای ژن پست تر و هوش کمتر نگاه می کنند این همه مشکلات حالا بیکاری وگرانی هر هفتگی اجناس را هم به آن اضافه کنید هر ذهن و روانی سالمی را به هم می ریزد بهتر است مسئولان ونمایندگان مجلس زودتر فکری به حال بیکاری ،گرانی های هر چند روزه و سیستم شکنجه گرانه ی اداری دولت بکنند
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1396/10/12 - 13:44
سلام
جالب بود ، خلاصه و مفید
پاسخ + +5 0 --
سید محمد حسن حسینی 1396/10/12 - 13:47
امثال من به کرات هشدار داده بودیم که با شیوه کنونی حکومت کردن ...، انقلاب از دست خواهد رفت اما نتیجه اش این شد که آنقدر به من فشار آوردند که تصمیم به فرار به ترکیه گرفتم! اما من را در تهران بازداشت و به تیمارستان "آزادی" بردند تا با آخرین شیوه های شکنجه به شکنجه من بپردازند!! آخرین مقاله من از سلسله مقالات هشدار دهنده من:

....

http://melliun.org/iran/150099
پاسخ + +2 -1 --
رضایی ر 1396/10/12 - 13:50
نویسنده محترم ما خسته ایم خسته از دلواپسان سیاسی که از فتنه ای که خودشان براه انداختند نمیگذرند. وخسته از دلواپسان فرهنگی که از ژن خوب. وای کیو نمیگذرند بدون اینکه به سهو کلام گوینده فکر کنند بدون اینکه به درستی این حرف توجه کنند. کافی است به بحث ژن و نسب سالم و.... توجه میکردند. باالخره خسته ایم از هر انچه که نمیشود به دهان اورد .ولی کاملا درست فرمودی فتنه ای که دلواپسان مشهد و با اشاره های معجزه از بوشهر شروع کردند و رسایی در دلش قند اب میشد .نمیدانم چرا دق نمیکنند و نمیمیرند از این همه شعارهای ارتجاعی در قم و ساختارشکنانه علبه سخص رهبر در سراسر کشور. و اینان هنوزنشسته اند تا با فراخوان دیگری مردم را روبروی هم قرار دهند تا نوعی رفراندم را هم عملی کنند و غافل از اینکه از خسارت روبروی مردم در88 هنوز خلاص نشدیم. واینبار هم مردم باید جلوی نردم وایستند در حالیکه منافع 40 ساله را همین بی بصیرتان واقعی و اقایان سیاسی برده اند و الان در موقع خطر احتمالا بفکر صندوقهای خودشان هستند تا حفظ مملکت در این وانفسای سیاسب که هیچ لیدری با افکار سیاسی مشخص پشتش نیست مگر تخریب
پاسخ + 0 0 --
حسن درویشی 1396/10/12 - 16:42
سلام بر جناب رضایی عزیز بنده وخیلی دیگر از دوستان به ژن خوب ونسب سالم اعتقاد داریم و البته اعتقاد صد در صدی داریم که این ژن خوب ونسب برتر را هم هی کسانی دارا هستند که صادقانه بدون هیچ پارتی ورانتی تلاش میکنند کار افرینی می کنند و خود ودیگران را صاحب ثروت می کنند نوش جانشان هر چه را از قبل تلاش فکری و ذهنی وجسمی کسب می کنند ولی خواهش می کنم نه خودتان بپذیرید ونه از ما بخواهید بپذیریم که جوانکی به واسطه ی پست ومقام پدرش در مخابرات و شخص دیگری از قبل چسبیدن به سیاسیون وبرخورداری از این رانت به مال ومنالی برسدو بعد هل من مبارز بطلبد و چونان قارون ،ثروتمند منفور در قرآن این پیشرفت ها و ثروتها را حاصل هوش وعلم خود بداند. واقعا جای تاسف دارد اگر شما این فرزندان وآقا زاده هایی که با پشتیبانی رانت پدرانشان به جایی رسیده اند را داری ژن برتر وسالم و آی کیو بالاتری نسبت به دیگر تلاشگران وکار آفرینان کشور بدانید
پاسخ + +8 0 --
اموزگار 1396/10/12 - 15:31
همراه با اعتراضات توده مردم ایران پایان دادن به تبعیض و نابرابری علیه معلمان خواسته فرهنگیان ایران است.
درود بر عدالت و برابری و آزادی بیان
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1396/10/12 - 15:33
خواسته اصلی ما پایان دادن به نابرابری و فساد و دروغ و ظلم است.
پاسخ + +5 -4 --
فرهنگی 1396/10/12 - 22:17
جنابعالی (نویسنده یادداشت) در حدی نیستی که قضاوت کنی انقلاب کار چه کسی بود. کار خلق هم که باشد باز دلهای خلایق بدست خداست و آنها را بسوی هر کس که بخواهد متوجه میکند.
پاسخ + +4 0 --
سید محمد حسن حسینی 1396/10/13 - 07:30
از آنجا که به این نتیجه قطعی رسیدم که آموزش و پرورش و ... با معرفی کتاب من (یادگیری تیمی رقابتی: کاتالیزور و اسلحه آموزشی من) به همکاران به شدت مخالف است

https://www.tribunezamaneh.com/archives/141338#respond

این کتاب را بصورت رایگان در اختیار همکاران قرار دادم - همکاران علاقه مند دانلود کنند:

http://beyondelt.blogfa.com

http://drelt.ir
پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1396/10/22 - 11:58
لا یوم کیومک یا بطحایی! یا زرافشان! یا سایر معاونین بی لیاقت و ....وزیر! روز دیدار نزدیک است!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور