صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دکتر مهران صولتی/جامعه شناس

اعتراضات،خاندان پهلوی ، آموزش ایدئولوژیک و فقدان توانایی انتقادی در دانش آموزان ؟

 اولین دلیل به ماهیت ایدئولوژیک دروس علوم انسانی و به ویژه درس هایی مانند تاریخ در سطح مدارس ایران باز می گردد! به عبارت دیگر ارائه روایتی یک بعدی و اغراق آمیز از مفاسد و کاستی های رژیم های پیشین/ متاسفانه در عصر گسترش رسانه ها، مسئولان فرهنگی به ویژه در آموزش و پرورش همچنان تصور می کنند که نوجوانان به مثابه ظروفی خالی هستند که می توان آنها را با هر آموزه ایدئولوژیکی پر کرد/ ساخت حرفه ای و توام با جلوه های بصری این مستندها به شدت بر جذابیت و تاثیرپذیری از آنها نزد نوجوانان افزوده است/ وضعیت مناسب طبقه متوسط در دوران پیش از انقلاب و به عکس تضعیف این طبقه در روزگار اخیر، در شکل گیری چنین ذهنیتی موثر بوده است/ افزایش فشارهای اقتصادی به نوعی موجب نوستالژیک شدن آن دوران نزد برخی از خانواده ها شده است/ شدت این نیاز هم آن چنان است که ذکر  مصادیق متعددی از وجود اختناق سیاسی در آن دوران کمتر گوش شنوایی نزد دانش آموزان می یابد/ تجربه سال ها تدریس به من آموخته است که اگر واقعیت های اجتماعی- تاریخی بدون ماهیت غلیظ ایدئولوژیک و صرفا بر اساس نگاهی خاکستری، مبتنی بر داده های کارشناسی و آماری، و توام با احترام به باورهای نوجوانان برای آنها بازگو شود می تواند به خوبی از سوی ایشان مورد پذیرش قرار گیرد

اعتراضات مردمی و نقش آموزش و پرورش و تفکر انتقادی در دانش آموزان  در روزهای اخیر سر دادن شعارهایی به نفع خاندان پهلوی به ویژه در شهرهایی مانند مشهد و قم شگفتی زیادی در ناظران پدید آورده است؛ مواردی از جمله " رضا شاه روحت شاد! "، " ای شاه ایران، برگرد به ایران! " و ... نکته مهم این است که فریاد شعارهایی از این دست به ویژه از سوی جوانان اگر چه در زمره ارتجاعی ترین مطالبات سیاسی ایران امروز محسوب می شوند ولی هرگز غیر قابل پیش بینی نبوده اند!

خود من چند سالی است که شاهد اشتیاق فزاینده بخشی از نوجوانان نسبت به این خانواده در کلاس های درس هستم! از همین رو می کوشم تا در این فرصت از دلایل اقبال به پهلوی ها در فضای عمومی کشور سخن بگویم:

 اولین دلیل به ماهیت ایدئولوژیک دروس علوم انسانی و به ویژه درس هایی مانند تاریخ در سطح مدارس ایران باز می گردد! به عبارت دیگر ارائه روایتی یک بعدی و اغراق آمیز از مفاسد و کاستی های رژیم های پیشین.

متاسفانه در عصر گسترش رسانه ها، مسئولان فرهنگی به ویژه در آموزش و پرورش همچنان تصور می کنند که نوجوانان به مثابه ظروفی خالی هستند که می توان آنها را با هر آموزه ایدئولوژیکی پر کرد! بنابراین در این سطح، اقبال به خاندان پهلوی را می توان تا حد زیادی نوعی واکنش به حاکمیت نگاه یک سویه و صرفا سیاه و سفید به کارنامه این خاندان در تبلیغات رسمی دانست!

دومین دلیل عبارت از نقش وصف ناپذیر مستندهای ماهواره ای به ویژه شبکه " من و تو" در تلطیف چهره این خاندان محسوب می شود! مستندهایی که با هنرمندی کوشیده اند تا پهلوی ها را عامل اصلی پیشرفت داخلی و ارتقاء جایگاه ایران در عرصه جهانی معرفی نمایند! فیلم هایی که بدون سر زدن به  محرومیت های روستاییان و پرسش از شکاف عظیم طبقاتی آن دوران کوشیده اند تا صرفا تصویری اغراق شده از موفقیت های این رژیم به مخاطبان خود عرضه  نمایند. البته پرواضح است که ساخت حرفه ای و توام با جلوه های بصری این مستندها به شدت بر جذابیت و تاثیرپذیری از آنها نزد نوجوانان افزوده است!

سومین دلیل عبارت از نقش برخی خانواده ها در تبلیغ به نفع رژیم پهلوی و تاثیرات آن بر فرزندان خود بوده است! پرواضح است که وضعیت مناسب طبقه متوسط در دوران پیش از انقلاب و به عکس تضعیف این طبقه در روزگار اخیر، در شکل گیری چنین ذهنیتی موثر بوده است.

به عبارت دیگر افزایش فشارهای اقتصادی به نوعی موجب نوستالژیک شدن آن دوران نزد برخی از خانواده ها شده است. تاثیراتی که خود را در نگرش شیفته وار برخی از دانش آموزان نسبت به آن دوران هویدا کرده است!

اعتراضات مردمی و نقش آموزش و پرورش و تفکر انتقادی در دانش آموزان

 چهارمین دلیل عبارت از وجود آزادی های اجتماعی در دوران پیش از انقلاب بوده است. همان نیازی که برای نوجوانان امروز بسیار جدی به نظر می رسد! شدت این نیاز هم آن چنان است که ذکر  مصادیق متعددی از وجود اختناق سیاسی در آن دوران کمتر گوش شنوایی نزد دانش آموزان می یابد!

همچنین وجود باورهایی از جمله جایگاه رفیع ارتش ایران در جهان، مقابله قاطع رضا شاه با فساد و ساخت سازه هایی مانند پل و راه آهن، و سهولت در سفر به خارج از کشور جهت تحصیل از جمله مزیت های رژیم پهلوی برای این قشر محسوب می شود!

 

 نکته پایانی:

تجربه سال ها تدریس به من آموخته است که اگر واقعیت های اجتماعی- تاریخی بدون ماهیت غلیظ ایدئولوژیک و صرفا بر اساس نگاهی خاکستری، مبتنی بر داده های کارشناسی و آماری، و توام با احترام به باورهای نوجوانان برای آنها بازگو شود می تواند به خوبی از سوی ایشان مورد پذیرش قرار گیرد.

نگاهی که می کوشد از رویکرد شیفته وار یا تخطئه آمیز نسبت به حوادث فاصله گرفته و نوعی توانایی انتقادی را در دانش آموزان پرورش دهد!

شبکه جامعه‌شناسی علامه

چهارشنبه, 13 دی 1396 ساعت 16:09 خوانده شده: 578 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -4 --
اسکندری 1396/10/13 - 17:39
همکارانیکه میخواهند با روش تدریس دکتر حسینی جهت ارتقای خلاقیت و حس مشارکت پذیری و قوای تفکر انتقادی دانش آموزان آشنا شوند کتاب ایشان را - رایگان - دانلود کنند:

http://drelt.ir/images/bookhoseini.pdf
پاسخ + +3 -1 --
سید 1396/10/13 - 17:43
مرحبا!
پاسخ + 0 0 --
.......... 1396/10/14 - 20:28
حقیقتا در این سایت از تبلیغ برای فردی که محلی از اعراب ندارد خسته شدیم
و حتی بیزار گردیدیم یا خود این جناب با نامهای مستعار برای خود تبلیغ می نماید
ویا همانند تبلیغات این مبلغین نیز برای چسباندن این اعلامیه ها در زیر هر نوشته ای
مبالغی دریافت می کنند. لطف کنید بساط رودست مانده های خود را جای دیگر
بچینید.
پاسخ + +4 -1 --
سید 1396/10/13 - 17:43
مرحبا با این مقاله ات!
پاسخ + +3 -1 --
دبیر م 1396/10/13 - 20:35
از اول هم معلوم بود این معترضین اقلند و غیر قابل تاثیر در سیاست و اقتصاد کشور اما انشاا...این 9 یا 13 دی بهانه ای برا تخریب جناحی و اختلافات جناحی سیاسی نباشه
پاسخ + +3 -3 --
سقز 1396/10/13 - 20:52
ای کاش دلایل بیشتر را میگفتید و (( اگر جوانان ما میدانستند گر دیوار را نهند کچ تا..........))) اگر ان دوران پایه را راست و درست میذاشتند تا اسمان میرفت پول نفت زیاد و ......
مردهای الان بی غیرت شدند تا وووووو هزاران درد دیگر که از ان زمان مانده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/22 - 09:55
ممنون که واقعیت را فرمودین
پاسخ + 0 0 --
همکار فرهنگی 1396/10/26 - 19:29
سلام
لطفا نظرات را منعکس کنید اینجانب یک نظر دادم ولی ظاهرا به مذاق آقایان خوش نیامد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور