صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" پاسخ رضوان حکیم زاده به شیرزاد عبداللهی "

توضیحات معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در مورد یک یادداشت در صدای معلم

توضیحات معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در مورد یک یادداشت در صدای معلم

به نام خدا

نظربه اين كه در يادداشت جناب آقاي عبداللهي اشاره اي به صحبت هاي من در رابطه با نتايج يك بررسي ميداني شده است، لطفاً توضيحات ذيل تقديم مي شود. مطابق قانون مطبوعات منعكس فرماييد.

ظاهراً به نظر مي رسد صحبت هاي اينجانب در اجلاس سراسري مديران كل و معاونان وزارتخانه به درستي منعكس نشده است و بريده ي ناقصي از آن منتقل شده است. اصل صحبت من اين بود كه ما عادت كرده ايم كه از بالا به پايين، برنامه هاي درسي و تربيتي را تدوين و اجرا كنيم بدون اين كه فضاي ذهني دانش آموزان را رصد كنيم .

از منظر برنامه ريزي هاي تربيتي لازم است بدانيم در ذهن دانش آموزان ما چه مي گذرد تا متناسب با آن برنامه هاي تربيتي داشته باشيم و اگر به اين مسئله توجه نكنيم فاصله بين ما و آن ها زياد مي شود. ما راه خودمان را مي رويم و تصور مي كنيم هرچه را در كتاب هاي درسي به آن ها آموزش داده ايم پذيرفته اند درحالي كه ذهن آن ها طور ديگري است.

من به يك نمونه كارميداني اشاره كردم كه خواسته هاي بچه ها از محيط مدرسه اين بوده است،و اين را به عنوان يك آسيب مطرح كردم. قطعاً من و هيچ دانش آموخته ي تعليم و تربيت بر همه ي اين خواسته ها صحه نمي گذارد. به عبارتي من بيان كردم كه بچه ها اظهار كرده اند علاقه مند به استفاده از موبايل و لوازم آرايشي هستند اين مواجه شدن با صورت مسئله است .

نمي دانم جناب آقاي شيرزاد از كدام قسمت صحبت هاي من اين موضوع را برداشت كرده اند كه من موافق استفاده از موبايل و لوازم آرايشي در دوره ي ابتدايي هستم. برعكس اتفاقاً من در جلسه اشاره كردم كه اين بررسي ميداني مربوط به مقطع متوسطه اول است و من نه به عنوان معاون آموزش ابتدايي بلكه به عنوان يك عضو از خانواده ي آموزش و پرورش مايل هستم اين چالش اساسي يعني تفاوت در خواسته هاي دانش آموزان با ديدگاه هاي برنامه ريزان را مطرح كنم تا براي آن هم انديشي كنيم و معتقدم ما بايد براي اين كه در برنامه هايمان موفق شويم و مواردي مثل شرايط اخير غافلگيرمان نكند سعي كنيم آنچه در ذهن بچه ها مي گذرد را رصد كنيم و متناسب با آن برنامه هاي مناسب تربيتي داشته باشيم.

اتفاقاً من هم مخالف به كارگيري اين لوازم در محيط هاي آموزشي هستم و عقيده دارم اگر ما مهارت هاي اعتماد به نفس، عزت نفس و خودآگاهي و خودباوري را در دانش آموزان دخترمان پرورش دهيم ديگر شاهد تمايل افراطي آن ها به اين شكل براي استفاده ازلوازم آرايش نخواهيم بود.

بعيد مي دانم ايشان كه جزو افراد آشنا به مسائل تعليم و تربيت هستند با يك اصل مهم در برنامه ريزي درسي و تربيتي كه ملاحظه ويژگي هاي يادگيرندگان، خواسته ها و علايق آن ها در تهيه برنامه هاي متناسب آموزشي و تربيتي است، مخالفتي داشته باشند.

در هر حال از اين كه قسمتي از اين يادداشت برخلاف نوشته هاي قبلي به جاي پرداختن صرف به نقد شخص من، به نقد ايده هاي من پرداخته است ،خوشحالم و آن را گام مثبتي مي دانم .

 


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 17 دی 1396 ساعت 20:46 خوانده شده: 815 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
احمدیان 1396/10/17 - 22:31
با سلام و تشکر از خانم دکتر من طرح های بسیار زیادی بزای آموزش و پرورش دارم تخصص لازم و تحصیلات وتوانایی برای اجرا طرح ها دازم ولی آموزش و پرورش بدترین برخورد را با من داشته است طوری که مقالاتم به نام موسسات دانشگاهی دیگر منتشر می کنم اگر شما واقعا دلسور آموزش و پروورش هستید اعلام فرمایید تا طرح ها برای شما ارسال کنم
پاسخ + +7 0 --
همکار 1396/10/17 - 22:35
خانم دکتر به طرح توصیفی تان باید چه بگم در ابتدایی از جمله دادن نمرات در ریز نمرات ان الان چند روز است که به جای درس دادن داریم مقاله می نویسیم تا این ریز نمره های بچه ها تمام بشود چرا از کنار مسله به اسانی گذر می کنید واصلا توجه نمی کنید این چه شکلی از ارزیابی است که دامن ابتدایی شده است خواهشمند است چون از این زوایه به مسایل نگاه می کنید دستور حذف این ریز نمراه ها را صادر کنید وشرایط به صورت تست مانند باشد تا نگارش معلمان
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/10/18 - 00:28
من هم موافق صحبت های همکار هستم.این چه کاریست که ما معلمان ابتدایی باید انجام بدیم؟چرا برای تیک زدن موارد کارنامه باید برای هر دانش اموز به گفته همکار مقاله بنویسیم.قبلا این ریز نمرات چاپ شده در اختیار معلمان قرار میگرفت اما امروز همان نوشته ها رو برای تک تک دانش اموز باید بنویسیم .شما حساب کنید هر کارنامه چقدر زمان می برد حالا بیایید برای 35 الی 40 دانش اموز بخواهی بنویسی چقدر انرژی و وقت و زمان و اعصاب میبرد.و بدون نتیجه و کاری عبث.خانم حکیم زاده به جای برگزاری سمینار و جلسه و همایش و...بیهوده بیایید این مشکل ما معلمان رو حل کنید.یک روزی دوره شما هم تمام میشود کاری کنید که خدا از دستتون راضی باشه.
پاسخ + +3 0 --
مرشد فروزانی 1396/10/18 - 11:44
با سلام خدمت همکاران گرامی و خانم دکتر بنده نیز با نظر همکار در نوشتن کارنامه توصیفی موافقم طرح ارزشیابی توصیفی وقت گیر و انرژی بر است و همین اندک زمان آموزش با این محتواهای سنگین و نامتناسب کتاب درسی و بعضا بی ارزش برای دانش آموزان ابتدایی را هم با نوشتن کارنامه از معلمان می گیرد همچنین طرح جابر بن حیان و کرامت و درس پژوهی و عکاسی از کلاس درس و ... را هم باید انجام دهیم به نظرم تا زمانی که لوازم چنین طرح هایی همانند امکانات و تجهیزات و تراکم کلاسی و رفع دغدغه معیشتی حداقلی معلمان و دخیل کردن نظرات معلمان در اجرای طرحها را فراهم ننمودید آن ها را متوقف نمایید چون ادامه دادن این طرح ها با این شرایط همچون ضرب المثل كلاغه می‌خواست راه رفتن كبك را یاد بگیرد، راه رفتن خودش را هم فراموش كرد می باشد
پاسخ + +3 0 --
معلم 1396/10/18 - 12:39
یک هفته است درس وکلاس را فدای نوشتن ریز نمره دانش اموزان در مقاله نوشتن کرده ایدم
پاسخ + +4 0 --
اموزگار 1396/10/18 - 13:08
احترما به استحضار سرکار خانم دکتر حکیم زاده می رساند که با کمال تاسف بخش های جانبی طرح توصیفی مدارس در ابتدایی خصوصا در بخش درج ریز نمرات نوبت اول ودوم کلاس ها ی درسی موجب بروز مشمکل جدی برای معلمان وگرفتن وقت بیشتر انها شده است به طوری که هر یک از نوشتن ریز نمره دانش اموز ده دقیقه طول می کشد اگر یک اموزگار چهل نفر دانش اموز داشته باشد برای درج نمره توصیفی او در ریز نمره 400دقیقه وقت نیاز دارد که نسبت به تکمیل این ریز نمره ها اقدام کند واین یعنی واقعا درد سر وبیگاری وضربه به اموزش از حضور جنابعالی در خواست می شود که ریز نمره فعلی پایه های توصیفی در مقطع ابتدایی به جای نوشتن فرم ها وققت گیری ان در مرحله تست زنی خلاصه کرده تا موجب بهبود عملکرد وبالا بردن کیفیت اموزشی ودر نهایت خدمت به اموزگاران را کرده باشید با تشکر
پاسخ + +3 0 --
معلم 1396/10/18 - 13:30
طرح شهاب را هم به آن اضافه کنید که معلم پایه چهارم باید برای هر دانش آموز 80 سوال تخصصی را پاسخ دهد ضرب در 40 دانش آموز کنید. ببینید چه مصیبتی میشود.

خانم حکیم زاده به عنوان عضوی از آموزش و پرورش به اجرای این طرحهای کارشناسی نشده پایان بدهید لزومی ندارد به مطالعات میدانی درباره دبیرستان بپردازید

خانم حکیم زاده به ارزشیابی توصیفی پایان بده که جز ابتذال چیز دیگری نیست..

خانم حکیم زاده به محتوای کتابهای درسی ابتدایی اعتراض کن و به وضع اسف بارش پایان بده

دوره ایتدایی بچه باید در آرامش کامل بعضی مفاهیم پایه ریاضی وفارسی را یاد بگیرد و بقیه ساعات اخلاق و آداب اجتماعی را فرا بگیرد. اما با این کتابهای درسی ما فقط مجبور میشویم ذهنش را از انبوه مطالب غیرکاربردی پر کنیم..
دریغ از آنکه بچه ها چیزی یاد بگیرند..
در کجای دنیا بچه کلاس چهارم چنین کتاب ریاضی را می خواند..

خانم حکیم زاده وظایفت را به درستی انجام بده و اگر نمیتوانی برگرد برو به همان دانشگاه...
پاسخ + +4 0 --
معلم 1396/10/18 - 13:33
سازمان نخبگان بر چه اساسی معلمان پایه چهارم را موظف کرده طرح بی اساس شهاب را اجرا کنند..
مگر معلم گناه کرده است... بار تدریس و ارزشیابی توصیفی و طرح جایر و کرامت کم بود... شهاب را هم اضافه کردید

طرح شهاب نیازمند حضور مربی دوم در کلاس است.. چطور معلم هم درس بدهد هم رصد کند هم پرسشنامه 80 سوالی پاسخ دهد.

تا به کی طرحهای خام را شتابزده اجرا میکنید و انتظار معجزه دارید..
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1396/10/18 - 14:19
این خانم باید از آموزش ابتدایی خداحافظی کند نفس های این بخش به شماره افتاده است با طرح های ابکی
پاسخ + +18 0 --
امامی 1396/10/19 - 08:22
با سلام و احترام ،
سرکار خانم حکیم زاده ، معاونت محترم آموزش ابتدایی،

حال که از این طریق امکان برقراری ارتباط با
سرکار مقدور گردیده است تقاضای تشکیل
یک جلسه با نمایندگانی از سراسر استان
از معلمین واقعی دوره ابتدایی دارم نه دبیرانی
که ناچارا مشغول به تدریس در این دوره
گردیده اند، یکی از دلایل عدم موفقیت
آموزش و پرورش ندید گرفتن عناصر اصلی این
وزارتخانه هست.
دردسرهای روش توصیفی و عدم انطباق آن
با سایر دوره ها یا کلاسها ، مشکلات عدیده ای
را برای معلمین و دانش آموزان و حتی اولیا و
نظام آموزشی فراهم آورده است. یقین تأیید
می فرمایید که ادامه روند نامناسب در امر
آموزش لطمات جبران ناپذیری بر پیکر آموزش
و حتی جامعه می رساند.
ادامه دارد
پاسخ + +17 0 --
امامی 1396/10/19 - 08:23
بقیه قبلی

برای 45 دقیقه ساعت آموزشی کلی حساب
و کتاب تدوین ارزشیابی توصیفی برای هر
دانش آموز صرف می گردد که فرصت برقراری
ارتباط عاطفی با آنان اصلا مقدور نیست و
تدریس نیز در اندک زمان دشوار است. نیک
می دانید که امر جامعه پذیری و درونی شدن
ارزشها در این دوره عملی می گردد که
متأسفانه ما خزانه توانایی نسلها را برای این
مهم از دست می دهیم.
لطفا نقش کلیدی و بنیانی خود را به عنوان
یک معاون وزیر به اثبات برسانید.
با تقدیر و تشکر
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/10/19 - 11:51
خانم امامی معضلات مقطع ابتدایی بسیار زیاد است که بسیاری از این معضلان=ت در زمان معاونت خانم حکیم زاده ایجادشده است این فرد شناخت کافی وتوانایی لازم برای مدیریت این مقطع را ندارد
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1396/10/19 - 13:13
امیدوارم ایشان با تعهد و سوز یک معلم قبل از هر چیز ، در این بخش پاسخگو ی ناکارآمدی روش ارزشیابی توصیفی باشند.
یقین ایشان هم دلایل خودشان را دارند.
پاسخ + 0 0 --
سعیدی 1396/10/19 - 10:48
با سلام
پاسخ + +1 0 --
سعیدی 1396/10/19 - 10:56
ایجاد انگیزه و تلاش و رقابت سازنده از موارد مهمی است که آموزش و پرورش باید به فرزندان کشور آموزش دهد.
متاسفانه با پیاده شدن ارزشیابی توصیفی هر دانش آموزی با هر سطح سوادی می تواند بدون استرس به پایه بالاتر برود و ترک این عادت در پایه های بالاتر بسیار مشکل خواهد بود.
ای کاش در سیستم آموزشی به افراد بیاموزیم که نابرده رنج گنج میسر نمی شود و به آنها درس زندگی و اخلاق بیاموزیم.
ولی صد افسوس که ما افرادی را در آموزش و پرورش و حتی دانشگاه تربیت می کنیم که فقط به فکر کسب نمره و مدرک بدون کسب مهارت های مورد نیاز زندگی هستند؟!
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1396/10/19 - 11:27
باسلام سرکارخانم حکیم زاده
واقعا این معلمان ابتدایی جه گناهی کردند که مانند یه میرزابنویس بایدبنویسند نوشتن دفتر شاخص ،فرم الف (کارنامه توصیفی )،طرح ملی شهاب ،طرح کرامت ،طرح جابر و... شماربه خدا معلمین عزیز ابتدایی رادریابید
سعی شود بیشتر به فکر آموزش باشند تانوشتن
پاسخ + +19 0 --
مینو امامی 1396/10/19 - 13:10
با سلام مجدد ،

سرکار خانم حکیم زاده ،
معاونت محترم آموزش ابتدایی ،

همچنان که در بالا به عنوان نظر ذکر کرده ام و همچنین در نقدی زیر یادداشت شما در صفحه اول یادداشت صدای معلم مطرح نموده ام ، در دوره ابتدایی نیازمند یک مِتُد جدید و خلاق ارزشیابی هستیم.
اگر برای معلمین این مرز و بوم احترام و دلبستگی قائل هستید لطفا درخصوص ناکارآمدی سیستم ارزشیابی توصیفی و امکان لغو آن پاسخگو باشید. مشکل یک یا دو معلم نیست،مشکل مربوط به کل معلمین دوره ابتدایی است. ما از مسئولین انتظار
ارجمندی و پاسخگویی داریم.
همه معلمان دوره ابتدایی منتظر عملکرد سرکار هستند.
با تشکر - دبیر بازنشسته
پاسخ + 0 0 --
رضوان حکیم زاده 1396/10/20 - 19:24
همکار محترم سرکار خانم امامی
سلام و درود بر شما
من آماده دریافت نقطه نظرات شما عزیزان در خصوص ارزشیابی کیفی توصیفی هستم بسیاری از نقدهای دوستان درست است جهت اطلاع من در نشست تخصصی دانشگاه علامه در هفته پژوهش و برنامه پرسشگر و مصاحبه های متعدد چالش های ان را گفته ام. یک اسیب شناسی کرده ایم
اگر مایل هستید با عزیزانی که در این گروه کامنت گذاشته اند هماهنگ کنید
یک گفتگوی حضوری داشته باشیم. ممنون میشوم به همین منظور لطفا
با دفتر من هماهنگ کنید
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/10/20 - 22:31
خانم جکیم زاده بنده وقت وامکان گفتگوی حضوری را ندارم ولی پیشنهاد می کنم کاغذ بازی را از مقطع ابتدایی حذف کنید وبه معلم اعتماد کنید این کارنامه هایی راکه باید دست نویس شوند حذف کنید وبه جای آن ها مثل سال های قبل کارنامه هایی را ارائه کنید که با تیک کامل می شدند وبه وضعیت مدارسی که مستخدم ومربی ورزش ندارند رسیدگی کنید به خصوص در شهرستان سیرجان
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1396/10/21 - 09:56
سرکار خانم حکیم زاده ،
معاونت محترم آموزش ابتدایی،
با سلام و احترام ،

امید ما معلمان دلشکسته کم طاقت را ببخشید. بسیار خوشوقتم که عنایت فرموده به فریاد همکاران خود پاسخ
دادید.
اگر جناب آقای پورسلیمان فرصت و امکان برقراری ارتباط با نمایندگانی از معلمان دوره ابتدایی متخصص را فراهم نمایند
منت دار خواهم بود. بنده اولا در تبریز هستم امکان سفر
برایم فراهم نیست ثانیا چون مدرس دوره ابتدایی نبوده ام تمامی تنگناها را نمی شناسم لذا تأیید می فرمایید که اهل فن و دردمندان واقعی با سرکار جلسه نشست داشته باشند پسندیده تر است.
هدف همه خدمت به نظام آموزشی و حل و فصل مشکلات آن است . عده ای با طرح مسأله و عده ای با جلسات هدف دار.

جناب آقای پورسلیمان امکانی برای این نشست وجود دارد؟

بار دیگر از سرکار برای پیگیری و پاسخگویی سپاسگزارم.
پاسخ + +2 0 --
معلم 1396/10/19 - 16:01
مثل اینکه به نظر می رسد خانم دکتر مسایل خودش را با نگاه ذره بین مانند موشکافی می کند واز کنار نظرات وخواسته های معلمان از جمله در موضوع نقیصه های موجود در طزح توصیفی بدبختی معلمان به راحتی از کنار ان می گذرد سکوت خانم دکتر در قبال کامنت ها ونظرات معلمان دال بر این مدعا است ای کاش در جامعه ای زیست می کردیم که افراد به جای دنبال مسایل شخصی خود دنبال ماهوی مسولیت خود بودند ...الان نزدیک ده روز است که اموزگاران در کلاس ها میززا نویسی شده اند واز درس فاصله گرفته اند به خاطر چی به خاطر درج نمره دانش اموزان که به نظر بنده تنها در نیم ساعت درج نمرات انها طول می کشید نه نوشتن نمره دانش اموزان در هر برگ انها که در اخر پایان نامه کلاس تکمیل می گردد ان هم با دهها ساعت ...بیگاری کشیدن هم از وقت معلمان تا این حدود .....
پاسخ + 0 -3 --
معلم خوب 1396/10/19 - 20:19
من یقین دارم با وجود فرزانه استاد بزرگ دکتر واقعی استاد دانشگاه تهران شاهد تغییر بزرگ در آموزش ابتدایی خواهیم بود فقط ایشان یک عیب دارد و ان اینکه در کشورهای کافر مانند آلمان درس خوانده و خانواده اش در سوید است
پاسخ + +15 0 --
مینو امامی 1396/10/19 - 20:46
ما ارزش قایل نشدن مسولین وحتی مقام رهبری به معلمین را وقتی
به یقین دانستیم که آقای نوبخت بجای پرداخت مطالبات معلمین یا
همسان سازی حقوق آنان با سایر شاغلین ، قرض دو تیم فوتبال
استقلال و پرسپولیس را پرداخت نمودند. ما آن روز فهمیدیم که ارزش
توپ فوتبال از ما معلم بیشتر است. در این خصوص نامه نوشته شده
در صدای معلم را به مقام رهبری ارسال نمودم یا به آقای سراج بازرس
کل ، اما خبری نشد. و ما همانند کودکان چشم به در دوخته منتظر رحمت پدر
نشستیم اما دریغ از آن .
خانم حکیم زاده ما به عدم پاسخگویی مسولین عادت داریم. جهانی بجز این
برایمان نمود عینی ندارد. جسارتا مسولان فقط مسول می شوند که مسول
باشند و بس . ببخشید فراموش کردم معلم یعنی هیچ . 30 سال خدمت معلم
هیچ .دردمندی معلم هیچ . قوانین دست و پا گیر مسولین برای در بند ماندن
آنان ، هیچ!!!!!!
پاسخ + +4 0 --
... 1396/10/20 - 14:01
واین چنین قصه این موضوع هم تمام شد بی نتیجه وبی توجه به در خواست ها
پاسخ + +11 0 --
مینو امامی 1396/10/21 - 10:03
با سلام ،
همکاران محترمی که در این مقال نظر داده اند واز مشکلات
سیستنم ارزشیابی توصیفی انتقاد نموده اند تقاضا دارم اگر
امکان حضور در جلسه و نشست مورد نظر سرکار خانم حکیم زاده
را دارند با هماهنگی جناب آقای پورسلیمان ، شرکت نمایند.
لطفا فرصت را مغتنم شمارید . با تشکر
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/10/21 - 13:13
سلام

خانم امامی

ضمن سپاس از خانم دکتر حکیم زاده که به صورت مستقیم به پرسش پاسخ دادند .

قرار است در آینده نشستی برگزار شود .

در این صورت اطلاع رسانی خواهد شد .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1396/10/21 - 13:33
با سلام و احترا م،
سپاسگزارم .
پاسخ + 0 0 --
یا مهدی 1396/10/22 - 11:23
با سلام
ضمن تشکر از زحمات خانم دکتر حکیم زاده خواهشمندم به معضلی که اخیرا در گروه های آموزشی ادارات کل استانها و مناطق به خصوص اداره کل شهرستانهای استان تهران و منطقه دماوند رخ داده رسیدگی نمایند . اخیرا در گروه ها آموزشب نرم افزار کمک آموزشی مداد توسط کارشناسان در کارگاه های آموزشی به مدارس و به معلمان تبلیغ و فروخته می شود .گروه های آموزشی شهرستانها چندین کتاب تولید شده در گروه های آموزشی را همراه با سی دی مداد در مناطق فروخته به خصوص منطقه دماوند که فشار شدید به اولیا و معلمان آورده تا این سی دی را برای همه دانش آموزان مدارس بخرند .لطفا با توجه به ممنوع بودن کتب کمک آموزشی و نرم افزارهای پر سود برای عده ای سودجو را رسیدگی فرمایید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور