صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سعید رستگار/ استان البرز

پشت پرده برنامه پخش شده مستند غیرانتفاعی از سیما : آسیب شناسی و ارائه راهکار آموزشی یا توهین به درک و شعور مردم ؟!

صدا و سیما و مستند مدارس غیرانتفاعی  متاسفانه در روز یکشنبه مورخ ۱۷ دی ماه درساعت ۲۰ برنامه ای در شبکه ی مستند سیما با نام « غیرانتفاعی » و به ظاهر با هدف بررسی آسیب شناسی آموزشی و ارائه راهکار با گلچین نمودن صحبتهای مسئولین حال ‌و گذشته  آموزش ‌و پرورش و نیز با حضور کارشناسان منتخب تهیه کننده برنامه و... پخش شد !
درحالی که با کمی تامل در برنامه فوق به راحتی می توان فهمید که قصد تهیه کننده ‌دست اندرکاران برنامه چیزی جز نیات شخصی ‌و حزبی نبوده است ! هر چند در ذیل به صورت مستند به راحتی می توان به اثبات نیات پی برد، اما چیزی که برایمان جالب بوده و است گزینشی و بریده انتخاب کردن صحبتهای مسئولین وقت و ‌گذشته آموزش و پرورش بوده است ؟!
اما در باب تهیه و پخش برنامه ی فوق لازم می دانم که ابتدا به تهیه کنندگان برنامه ی فوق ونیز جهت تنویر افکار عمومی مردم عزیز موارد ذیل را یادآور شوم .
هر چند کاملا اطمینان دارم مردم فهیم و با درک و شعور کشورمان کاملا به امور آموزشی ‌و پرورشی اشراف دارند “ چرا که اولین معلمین هر دانش آموزی پدر و مادر وی می باشد“ و به راحتی در مسائل آموزشی ‌و پرورشی همچون دیگر مسائل کشور می توانند نظر دهند و ‌قطعا تاثیر گذار باشند .
امید که تهیه کنندگان ‌و حامیان پنهانی برنامه ی فوق که به ظاهر تحت عنوان دلسوزی ورود نموده اند، اما به نیات نادرست خود رجوع نموده و ‌ضمن عذرخواهی از ملت شریف ،در جهت اصلاح برآیند .
اما مواردی که نیاز است به آن در برنامه ی فوق توجه بیش‌تری نمود .


اول اینکه در خود این برنامه دقیقا ذکر شد که پس از انقلاب دردهه ی ۶۰ به جهت افزایش بی رویه ی دانش آموز ، کمبود فضا و امکانات کلاس های درس در مدارس دولتی با حدود ۶۰ تا ۷۰ نفره تشکیل می شد “ به نقل خانم معلم بازنشسته و نقل از اولیای گرامی و مسئولین وقت “ پیشنهاد تاسیس مدارس غیردولتی داده شده که با تذکر مقام معظم رهبری « رئیس جمهور وقت » از مدارس انتفاعی با تصویب مجلس ‌نمایندگان تحت عنوان مدارس غیرانتفاعی درسال ۶۷ تاسیس شد تا بتواند مشکلات آموزش وپرورش را با فلسفه خدمات آموزشی ‌و پرورشی باکیفیت ارائه دهد .
پس تناقض نظرات  کارشناسان و نیز گلچین انتخاب نمودن نظرات  مسئولین وقت خود پاسخی به نیات باطنی تهیه کنندگان بود؟!
« زیرا خود اذعان داشتند مدارس غیر انتفاعی تاسیس شد » پس انتفاع و بهره و فقط بنگاه داری که توسط این عزیزان اعلام گردید توسط افراد فوق الذکر در برنامه نقض شد و نیت غیر خیر دوستان نادان مشخص شد.
اما دومین دلیل ، اینکه برآورد مسئولین وقت از رئیس جمهور تا نمایندگان مجلس و مسئولین  آموزش و پرورش در جهت تصویب قانون تاسیس مدارس غیرانتفاعی ، یا تحلیل نادرستی بوده یا تحلیل درست ؟!
که اگر نادرست بوده پس ‌وااسفا به تصمیم گیرندگان و تایید کنندگان تاسیس مدارس غیرانتفاعی و اگر درست بود که قطعا تصمیم فوق ضمن در نظر گرفتن شرایط زمانی گذشته ، حال و آینده کاملا درست بوده است که این نیز بر اساس پخش نظرات مسئولین در برنامه ی فوق ، نقض هدف تهیه کننده را مشخص و نیت غیرخداپسندانه را نیز مشخص می نماید .
اما دلیل سوم ؛ در نظر گرفتن اصل مهم مشارکت و کمک مردم براساس فرمایش مقام معظم رهبری و دیگر مسئولین نیز جای تقدیر دارد که تهیه کنندگان خواسته یا ناخواسته به هدف غیر خدا پسندانه ی خود نرسند .
دلیل چهارم ؛ ذکر نکته ی جداسازی آموزش برای مرفهین و مستضعفین توسط دولت و ‌مجلس که دقیقا با پخش سخنرانی ‌و پاسخ مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به زبان ساده ذکرشد « پول دارها خواه یا ناخواه برای تحصیل از طریق کلاس خصوصی هزینه می کنند حال مدارس غیرانتفاعی باشد یا نباشد که البته پیشنهاد پذیرش دانشجو توسط دانشگاه‌ها با شرایط ‌سهمیه های مختلف نیز توسط سردار سازندگی بسیار به جا و شایسته بود » که البته صحبت های فوق توسط نمایندگان و تهیه کنندگان برنامه پخش شد و این نیز نقض کننده ی اهداف خود تهیه کنندگان بود !
دلیل پنجم ؛ دخیل دانستن مدارس و موسسین غیردولتی دربنگاه داری ، نیز موفق واقع نشد چراکه تغییر نام مدارس غیرانتفاعی به مدارس غیردولتی اتفاق افتاد .
دلیل ششم ؛ ورود بحث خدمات آموزشی با تایید معاون آموزشی وزارت آقای سحرخیز در دولت دهم که خود ایشان از افراد دخیل در ورود نیروهای غیر کارشناس ، خدمتگزار ، راننده و... به کلاس درس در پایه ی نوپای ششم که به صورت عجولانه اجراشد ،بود اما معلمین مدارس غیردولتی را غیرمتخصص ، بی سابقه یا کم سابقه عنوان می نماید ؛ آیا این خود نقض نیست ؟!
دلیل هفتم ؛ بحث مطرح شدن آزمون نهایی و گزینشی  و بریده انتخاب نمودن صحبتهای جناب آقای عمادی رئیس سنجش آموزش وپرورش نیز خود بیانگر هدف غیر خداپسندانه بوده ‌ و هست و اکنون ایشان می توانند نسبت به نوع گزینشی انتخاب نمودن نظراتشان نظر دهند که قطعا نیز نقض اهداف تهیه کنندگان خواهد بود.
دلیل هشتم ؛ دلیل بسیار مهم و حتی مهم تر از هفت دلیل قبل می باشد و نظر کارشناس برنامه است که منجر به توهین به شعور و درک بالای ملت فهیم کشور آنهم در قرن ۲۱ که امروزه هرفرد تاثیرگذار در سرنوشت خود و آینده کشور می باشد ، بوده است که جادارد حداقل تهیه کنندگان برنامه ضمن مشخص نمودن سوابق آموزشی ‌و پرورشی خود ، سوابق این کارشناس گرامی را نیز ازطریق رسانه ی ملی به صورت مستند اعلام نمایند؟!! و دلایل دیگر که اکنون مجال آن نیست !
اما پخش این برنامه را با هر نیت به فال نیک می پنداریم ، چرا که قطعا عملکرد مدارس غیردولتی با در نظر گرفتن محاسن ‌و معایب  از جمیع الجهات ، بسیار چشمگیر و برای عده ای که اکنون خود را بی نصیب می بینند ، ناراحت کننده بوده است و این را مدیون دولت خدمتگزار و با تدبیر و امید به ویژه جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محبوب هستیم که با کمال میل پذیرای نقد و پیشنهاد است و در شنیدن ‌و پذیرش انتقاد لکنتی نداشته و ندارد و در روزهای اخیر همچون گذشته علاوه بر نقدها ، آماج بیش‌ترین هجمه ها ، توهین ها ، افتراها و ... بوده اما چون قبل با سعه ی صدر و توکل به خدا و حمایت مقام معظم رهبری ‌و ملت شریف منجر به ناامیدی در دل دوستان نادان و‌ دشمنان دانا شده است .

صدا و سیما و مستند مدارس غیرانتفاعی


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 21 دی 1396 ساعت 11:42 خوانده شده: 496 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -1 --
سهرابی بازنشسته 1396/10/21 - 13:05
برای در اختیارقراردادن سرمایه های عظیم ملی به خصولتیها،قانون اصلاح سیاستهای اصل 44 قانون اساسی را به تصویب رساندنداین اصلاحیه توجیهی قانونی برای واگذاریها بودهر چند عادلانه نبود اما به استناد قانون اساسی آموزش تل پایان تحصیلات عمومی ،دولتی است بنابراین مدارس غیرانتفاعی عملا راهکاری غیر قانونی برای منتفع کردن عده ای از خواص در نقاط مختلف کشوربوده که به تشدید نابرابری در نظام بی سامان آ.پ منجر گشته
پاسخ + 0 0 --
سعید رستگار 1396/10/24 - 21:16
باسلام
همکارگرامی ، ضمن تشکرازاظهارنظرتان ، باید به عرض برسانم که تاسیس مدارس غیرانتفاعی ( غیردولتی ) برای شما همکاران رسمی وبازنشسته کاری بسیارسهل ‌ وراحت بوده ، حداقل ازحیث دریافت مجوز ، وآینکه این برمیگشته یاهمچنان برمی گرده به همت ‌اراده جنابعالی ، حال اینکه اکنون اینطور میفرماییدواین دیدگاه رادارید فقط عرض می نمایم که ««هرکسی بر ظن خود شد یارمن »»
باتشکرودرود
پاسخ + +2 -3 --
دبیر م 1396/10/21 - 16:36
متاسفانه با وجود هزینه زیاد صدا و سیما درر بودجه دولت در عمل بعلت رفتار تک جناحی و کم مشورتی مسولین این نهاد با معتدلین و کارشناسان اصلاحاتی عملا راندمان و محبوبیت سیما کم شده
پاسخ + 0 0 --
سعید رستگار 1396/10/24 - 21:20
باسلام
تشکرمیکنم ازشما همکارگرامی ، کاملا درست می فرمایید متاسفانه صداوسیما بااین همه بودجه رفتارسلیقه ای وجناحی خود راهمچنان خلاف میل عامه ی مردم ادامه می دهد امیدوارم مسئولین صداوسیما به نظرات تمامی ملت فهیم احترام بگذارد نه اینکه اجازه دهد هرکسی ازاین تریبون به ملت توهین نماید.
بدرود
پاسخ + +1 0 --
معلمی از ازنا 1396/10/23 - 14:19
یه سوال از نویسنده متن دارم در خصوص پاراگراف آخرشون

ایشون بدون هیچ دلیلی میگن عملکرد مدارس غیرانتفاعی چشمگیر بوده و این موضوع مدیون دولت تدبیر و امید است؛ سوال بنده اینه که مگه مدارس غیردولتی در این دولت به وجود آمده که عملکرد به زعم شما خوب این مدارس مدیون عملکرد این دولت است؟
به نظر میاد نگرانی شما این بوده که با نگاه سیاسی دولت مورد پسند خودتون رو تطهیر کنید
و امان از نگاه های سیاسی، بیایید به جای عینک سیاسی، عینک کارشناسی داشته باشیم
پاسخ + 0 0 --
سعید رستگار 1396/10/24 - 21:24
باسلام
بزرگوار ، اینکه می فرمایید بدون دلیل فعالیت مدارس غیردولتی راچشمگیر عنوان نمودم به عرض برسانم که اینجانب فکرمیکنم شما حتی حداقل چنددقیقه ی اندک این برنامه پخش شده ازسیما را ندید واکنون نسبت به انتهای پاسخ اینجانب خرده می گیرید .
برادریا خواهرگرامی برای تشخیص درست عملکرد مدارس غیردولتی یا حتی دولتی کارشناسان فن می توانند نظر دهند هرچند بنده نیز دلایل بسیار مستند درمورد دفاع ازمدارس غیرانتفاعی وفعالیت چشمگیرشان داشته ودارم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/23 - 18:14
یه سوال من میپرسم شما بفرمائید نظرتون چی هست؟

آیا عملکرد مدارس غیردولتی (غیرانتفاعی سابق!) بهتر از مدارس دولتی بوده یا خیر؟
در پاسخ به این سوال فقط دو گزینه وجود داره:
1- بلی 2- خبر

اگر پاسخ مثبته، که خب معناش این هست که عدالت آموزشی رو زیر سوال بردیم، چون فقط پولدارا میتونن برن استفاده کنن

اگر پاسخ منفی هست که دیگه هیچی دیگه، در این صورت اومدیم یه سری ملت رو که چون فکر میکردن عملکرد این مدارس بهتر هست رو گذاشتیم سر کار و پول اضافی ازشون گرفتیم

با این حساب دیگه چی میگیم؟
غیر از اینه واقعیت مدارس غیرانتفاعی!؟
پاسخ + 0 0 --
سعید رستگار 1396/10/24 - 21:28
باسلام
همکار یا دوست گرامی ؛
اینکه خودسوال بفرماییدو ‌پاسخ قطعا ازجانب هیچ فردی یا کارشناسی قابل قبول نیست وبه همین دلیل براحتی می توان قصد شما راازمطرح نمودن سوال وپاسخ متوجه شد .
فقط می توان گفت « یوم التبلی السرائر »»
باتشکر
پاسخ + 0 0 --
سعید رستگار 1396/10/24 - 21:30
دوست یا همکارگرامی ؛
اینکه شما خودسوال وپاسخ همزمان مطرح می نمایید خود مشخص کننده قصد ونیت شماست . لذا شمارا ارجاع می دهم به «« یوم التبلی السرائر »»
باتشکر
پاسخ + 0 -1 --
میثم 1396/11/11 - 01:20
سلام علیکم. آقای رستگار ضمن سپاس از شما. چگونه می تونم با شما ارتباطی داشته باشم؟
ایمیل؟
تلگرام؟
شماره تماس؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور