صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مینو امامی/ بازنشسته - آذربایجان شرقی

محدود کردن آموزش زبان دوم در مدارس ابتدایی زنجیر زدن به توانایی ذاتی کودکان است؛ موفق ترین سیاستمداران کسانی هستند که به مترجم نیاز ندارند !

زمانی که استعمار انگلیس در هندوستان برای توسعه مستعمراتش آموزش زبان انگلیسی را در این کشور اجباری کرد، کسی فکر نمی کرد که قرنها بعد مردمان این کشور با تسلط خود به زبان انگلیسی تاریخ و تمدن خود را غنا خواهند بخشید و در معرفی خود به همان استعمارگران هویت مستقل و توانمند سیاسی – اقتصادی خود را به رخ خواهند کشید/ هندی ها پس از سالها دریافتند که کارکردن و تکیه بر نیروهای خود می تواند آنها را از فقر نجات دهد و از همین رو فرهنگ کار را در کشور خود رواج دادند تا به موفقیت رسیدند اما زبان انگلیسی و رواج آن در آموزش مدارس رسمی نیز موجب توسعه دانش و مهارت در همه جوانب گردید/ هر دو علم زبانشناسی و روانشناسی ، تأیید می کنند که بهترین سن یادگیری زبان دوم به غیر از زبان مادری سنین کودکی است/ فراگیری زبان بیگانه عاملی برای تمدن ستیزی یا تجددگرایی نیست. زبان پدیده ای بدون مرز است/ از یک سالگی تا سن 7 - 8 سالگي بهترين زمان آموزش زبان دوم است. حتی زمانی که کودک قادر به سخن گفتن نیست، او با مکرر شنیدن واژه ها، مأنوس می گردد/ فراگیری زبان دوم و یا سوم و.... به منزله افزایش مهارتها و توانایی فردی و اجتماعی است/ کشوری چون ژاپن برای ترویج توانمندی های خود در جهان ،آموزش زبان انگلیسی در مدارس خود را با کسانی که زبان اصلی شان انگلیسی است ، انجام می دهد/ زبان وسیله بیان تفکرات ذهنی با همنوعان است

ممنوعیت آموزش زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی و محدودیت های آن  هر کشوری می تواند راههای توسعه و رشد و ترقی ابعاد گوناگون زندگی را محدود نماید یا گسترش دهد. زمانی که استعمار انگلیس در هندوستان برای توسعه مستعمراتش آموزش زبان انگلیسی را در این کشور اجباری کرد، کسی فکر نمی کرد که قرنها بعد مردمان این کشور با تسلط خود به زبان انگلیسی تاریخ و تمدن خود را غنا خواهند بخشید و در معرفی خود به همان استعمارگران هویت مستقل و توانمند سیاسی – اقتصادی خود را به رخ خواهند کشید.

دوره استعمار انگلستان در هند حدود یک قرن و نیم از ۱۸۰۰ تا ۱۹۴۷ میلادی طول کشیده است. در واقع سیاستمداران کشور هندوستان یک موقعیت ظالمانه و تحمیلی را به یک واقعیت ممتاز در جهان تبدیل نموده اند. هر چند هندی ها پس از سالها دریافتند که کارکردن و تکیه بر نیروهای خود می تواند آنها را از فقر نجات دهد و از همین رو فرهنگ کار را در کشور خود رواج دادند تا به موفقیت رسیدند اما زبان انگلیسی و رواج آن در آموزش مدارس رسمی نیز موجب توسعه دانش و مهارت در همه جوانب گردید.
هر دو علم زبانشناسی و روانشناسی ، تأیید می کنند که بهترین سن یادگیری زبان دوم به غیر از زبان مادری سنین کودکی است. محدود کردن آموزش زبان دوم در مدارس ابتدایی زنجیر زدن به توانایی ذاتی کودکان است.
فراگیری زبان بیگانه عاملی برای تمدن ستیزی یا تجددگرایی نیست. زبان پدیده ای بدون مرز است . همه کشورهای جهان برای سهولت ارتباطات نیازمند گویش به زبان واحد هستند و همانند استفاده از دلار در مبادلات اقتصادی کشورها ، زبان انگلیسی نیز قراردادی، فرابین المللی و اجتناب ناپذیر است. کشورهای بزرگ و قدرتمندی چون روسیه و چین برای جهانی ماندن مجبور به گویش با این زبانند.

ممنوعیت آموزش زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی و محدودیت های آن 

در صورتي كه شرايط كسب زبان دوم مهيا باشد، كودك مي‌تواند همزمان با زبان مادري خود زبان‌هاي ديگر را نیز فرا گيرد، يعني از یک سالگی تا سن 7 - 8 سالگي بهترين زمان آموزش زبان دوم است. حتی زمانی که کودک قادر به سخن گفتن نیست، او با مکرر شنیدن واژه ها، مأنوس می گردد. شاید آموزش زبان دوم در همه سنين اتفاق بيفتد اما بهترين زمان قبل از 7- 8 سالگي است و بعد از اين سنين معمولا آموزش زبان دوم نيازمند زمان بيشتري است و همچنين فرد موفقيت كمتري در كسب لهجه اهالي آن زبان خواهد داشت.

از سوی دیگر ، فراگیری زبان دوم و یا سوم و.... به منزله افزایش مهارتها و توانایی فردی و اجتماعی است. توانایی به قابلیت در آوردن مفاهیم ارزشی یا رشد و توسعه فرهنگ و تمدن. یا توسعه اقتصادی و اجتماعی.

اگر امروز اقبال کشورهای عربی توسط اروپا و آمریکا بلند گردیده در سایه رواج آموزش زبان دوم است. همان کشورهایی که روزگاری آنان را مرتجع می خواندند الان حیات خلوت سیاست هایشان گردیده است.

کشوری چون ژاپن برای ترویج توانمندی های خود در جهان ،آموزش زبان انگلیسی در مدارس خود را با کسانی که زبان اصلی شان انگلیسی است ، انجام می دهد. قبلا در نوشته ای در همین سایت تحت عنوان " پیامدها و عوارض تعویض معلم در طول سال تحصیلی " در 24 شهریور 96 ، به تعویض دبیر زبان انگلیسی و مضرات آن در روند یادگیری خود در دو دوره راهنمایی و متوسطه ، اشاره کرده بودم. دبیری انگلیسی را فارسی تدریس می کرد و دبیری از لحظه ورود انگلیسی سخن می گفت.

ممنوعیت آموزش زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی و محدودیت های آن

یکی از دلایل ناکارآمدی آموزش و پرورش در ثابت نبودن دبیران زبان در طی سه یا چهار سال تحصیل شان است. کاملا روش و گویش و توانایی و سلیقه دبیران از هم متفاوت است و همین امر باعث سردرگمی دانش آموزان می گردد.

در کشور فنلاند برای داشتن گویش و لهجه واحد زبان ملی خود، برای هر شش سال دوره ابتدایی از معلم واحد استفاده می کنند و ما حداقل این کار را برای دو زبان عربی و انگلیسی انجام نمی دهیم.

مدرسین محترم زبان انگلیسی یقین به سطحی و غیر مفید بودن این زبان در آموزش رسمی معترفند. واقعیت مطلب دانش آموزانی در این درس فوق العاده هستند که از کودکی به فراگیری زبان دوم به صورت سلسله وار و متواتر در آموزشگاه های معتبر حضور داشته اند. آموزش و پرورش در سیستم آموزش این زبان موفق نبوده است. محدودیت یا ممنوعیت برای فراگیری آموزش زبان انگلیسی در مدارس به منزله قطع خون رسانی به شاهرگ یا هوا به ریه و شُش است.

ممنوعیت آموزش زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی و محدودیت های آن

اگر دقت کنید دو زبان آلمانی یا فرانسوی نتوانستند جایگاه زبان انگلیسی را در جهان داشته باشند. کشور روسیه هم سعی بر رواج زبان خود در جهان داشت اما به دلیل دشوار بودن موفق نشد.
مسئولین کشور باید بدانند که موفق ترین سیاستمداران کسانی هستند که به مترجم نیاز ندارند. برای سعادتمندی و سربلندی روز افزون کشور باید در توسعه فراگیری زبان دوم به عنوان یک جبر نه اختیار برنامه نویی ریخت. روند فعلی آموزش زبان بیگانه در کشور ما بسیار سطحی و ناکافی است.

زبان برای خود مرز و ثغوری ندارد.
زبان وسیله انتقال میراث گذشتگان است.
زبان وسیله بیان تفکرات ذهنی با همنوعان است.
زبان وسیله برقراری ارتباط دو انسان یا بیشتر است.
زبان عامل در هم شکستن مرزهای جغرافیایی و سیاسی است.
زبان عامل سهولت برای ادراک احساسات و عواطف انسانهاست.
زبان مهمترین و شاید تنهاترین عنصر تبادل افکار و اندیشه و آمال بشری است.
زبان ترکیب حروفی است که ساختن کلمات و جملات توسط آن معجزۀ حیات است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 25 دی 1396 ساعت 22:41 خوانده شده: 1415 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +26 0 --
حقی 1396/10/26 - 00:23
خواهر گرامی آرزو می کنم مسئولان برنامه ریزی در آموزش وپرورش از خواب بیدار شوند و اندکی به مسئولیت تربیت فرزندان این مرز وبوم عمل کنند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/26 - 13:15
سلام و امیدوارم.
پاسخ + +30 0 --
دبیر م 1396/10/26 - 06:18
افرین بر این قلم و مقاله و همکار عزیز سرکار امامی
متاسفم از تفکرات متحجرانه و کوته بین و...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/26 - 13:14
سلام و تشکر.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/10/26 - 17:51
شاد باشید و سربلند و موفق و...
پاسخ + +33 0 --
امامی 1396/10/26 - 07:39
جناب آقای میرزاده ،سخنگوی محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس،

احتراما با سلام و ادب ،

حضرتعالی فرمودید : هر نوع آموزش زبان انگلیسی در مدارس دولتی یا غیر دولتی خارج از دروس اصلی ممنوع و غیر قانونی است.

در شرایط فعلی قبول ، اما کارشناسان می گویند باید زبان دوم از همین دوره آغاز گردد حتی در دوره پیش دبستانی مقدمات آن پی ریزی شود.
لذا به عنوان مرجع آموزش کشور ، از شما و رئیس کمیسیون تقاضامندیم در این خصوص برای سالتحصیلی آینده برنامه ریزی بدون جانبداری نمایید.
زبان دوم از لحاظ سیاسی به هیچ کشوری تعلق ندارد که ما یادگیری آنرا بار سیاسی دهیم. سپاسگزارم.
پاسخ + +33 0 --
امامی 1396/10/26 - 08:02
در ضمن جناب آقای میرزاده ،

خانواده های دانش آموزانی که سواد و سطح زندگی بالایی دارند
کودکان خود را برای آموزش زبان انگلیسی مهیا می کنند ، حداقل
با برنامه ریزی برای آموزش این زبان از دوران پیش دبستانی و ابتدایی
عدالت آموزشی را برای تمامی اقشار جامعه فراهم کنید.
پاسخ + +7 -31 --
فرهنگی 1396/10/26 - 12:58
انگار شماها شکم هایتان سیر است دست از این زبان بر نمیدارید
فکر نان باشید خربزه آب است.
اصلا آموزش و پرورش چه گلی سر دردانه های شما گذاشته که روی زبانشان بگذارد.
هر کس تشنه زبان انگلیسی است بالاخره یاد میگیرد اینقدر برای زبان جوش نزنید لطفا.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/26 - 13:10
سلام همکار محترم،

اگر یک معلم نخواهد یا نتواند فراسوی آینده را
ببیند، یقین داشته باشید که هیچ مقام یا شغل
دیگری نیز نخواهد دید.
امروز فراگیری زبان دوم جبر زمان است یک قابلیت
اجتناب ناپذیر است.
همه چیز نان و خربزه و شکم نیست. ما باید به
سوی خردگرایی حرکت کنیم. و فراگیری زبان دوم
در پایین ترین سن ،امروز استراتژی برتری دانش ،
سیاست ، اقتصاد، فرهنگ و..... است.

تشکر
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1396/10/26 - 13:33
خربزه و نان و شکم تمثیلی بود که شما درک کنید اولویت فعلی کشور و آموزش و پرورش یادگرفتن زبان در ابتدائی نیست. هر چند در زمان گرسنگی همه چیز نان و خربزه خواهد بود. همه انگار لج کرده اند با این قضیه. همه این روزها مقاله می نویسند در طرح این موضوع که انگار بچه ابتدائی زبان خارجه یاد نگیرد میمیرد در حالی که نسبت به عیوب و عقب ماندگیهایی که از لحاظ فرهنگی در جامعه ما وجود دارد این موضوع اصلا اهمیتی ندارد.
پاسخ + +31 -3 --
امامی 1396/10/26 - 17:56
همکار محترم ،

یقین هر فردی از ضرب المثل و تمثیل و کنایه و...... سر در می آورد. موضوع سر لج یا .... نیست. نوشته های ارائه
شده در تعقیب اخبار آموزش و پرورش و مجلس می باشد. اخیرا این موضوع نیز طرح گردیده است و همکاران سعی بر مهم جلوه دادن اهمیت یادگیری زبان بیگانه در آموزش رسمی کشور ، دارند.
اگر این موضوع برای سرکار یا جنابعالی اهمیت ندارد ، دلیل
بر نا مهم بودن آن نیست. سطحی نگری شما در عدم حصول این هدف با نوشتارتان معلوم و مشخص است. لذا اجازه دهید اهل فن نظر دهند. تشکر
پاسخ + +32 -2 --
امامی 1396/10/26 - 18:04
در ضمن ، یکی از دلایل عقب ماندگی های فرهنگی
که شما اشاره کرده اید حصار تفکراتی شبیه افکار
شماست که مانع برقراری تبادل افکار و دانش بشری
می گردد. زبان این مشکل را می تواند حل و فصل نماید
به شرطی که باور چون شمایی اصلاح شود.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1396/10/26 - 23:20
من فقط یک جواب سلام به شما بدهکارم که در پاسخ به شما از قلم افتاده بود. سایر اندیشه های شما به عنوان یک نوع و نه یک شخص خاص در این مورد اصلا مورد پذیرش نیست. موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/26 - 23:49
سلام
ایا بهتر نیست نظراتمان را به دیگزان تحمیل نکنیم؟ سرکار خانم امامی قلم خوبی دارید اما لطفا بگذارید خوانندگان آزادانه نظر دهند.
مقاله قبلی شما را هم خواندم. خوب بود. اما آنجا هم سعی کردید این فکر را به دیگران تحمیل کنید که به کسی که دکتری تخصصی ( پی اچ دی) دارد دکتر نگوییم. و فقط به کسی که پزشک است این عنوان اطلاق شود. در اموزش و پرورش ۲۰۰۰ دکتر تخصصی داریم که با زحمت فراوان و شب نخوابی به این جایگاه رسیده اند.
سپاسگزارم
پاسخ + +31 -2 --
امامی 1396/10/26 - 23:43
نگران نباشید شخص خاص سرکار هستید که سه بار کامنت
برای موضوعی گذاشتید که مورد تاییدتان نیست. من شخصا
متونی را می خوانم که بدان علاقه و باور دارم . سربلند باشید.
پاسخ + +30 0 --
امامی 1396/10/27 - 07:46
همکار محترم معلم،
با سلام و احترام،
چرا تحمیل نظر، مگر ننوشتم من،
کی گفتم ما؟
نظر دادن هم برای خود آدابی دارد،
زبان برای همین امر است. زبانی نرم
و مودبانه، نه..........
آنانی که مستبدند تحمیل نظر می کنند.
لطفا قضاوت کنید هردو لحن را.
یقین خیلی از متخصصین دود چراغ خورده اند امامتاسفانه این را در دو دقیقه برخورد
نمی شود استنباط کرد. ناسره در جامعه
ما زیاد است.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/28 - 19:14
با سلام و احترام فراوان همکار پیش کسوت و گرامی سرکار خانم امامی
غرض اینجانب قضاوت بین شما و دیگر عزیزان نیست. عرض بنده این است که شاید اگر کمی لحن کلام را دوستانه تر کنیم و در مورد نظرات همکاران کمی بیشتر تامل کنیم نتیجه مطلوب و بهتری حاصل می شود.
ما همه معلم و از یک خانواده هستیم. نظرات مختلفی داریم که گاه شبیه هم و گاهی از هم دورند. زیبایی کار معلمی و این هنر در تکثرش است نه در یکسان بودنش.
بسیار سپاسگزارم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/28 - 22:40
با سلام مجدد همکار محترم معلم،
از لطف شما سپاسگزارم.
امید که در نظرات همکاران ما شاهد
سازندگی بیشتری باشیم. همه در
جهت اعتلای خرد و دانش می کوشیم.
امید حب و بغض های برخی خللی در
تلاش برخی دیگر بوجود نیاورد.
سربلند و موفق باشید.
پاسخ + +5 0 --
شهاب 1396/10/28 - 07:16
یک سوال چرا باوجود آموزش زبان درآ.پ وآموزشگاه های آزادباز اکثردانش آموزان ودانشجویان دردرس زبان نمره ی پایینی می آورند ؟ به نظرمن باید شیوه ی آموزش زبان تغییر پیدا کند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد زمان شروع آموزش زبان بستگی به نظر کارشناسان دارد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/28 - 10:03
با سلام ،
نمره کم دانش آموزان مورد نظر شما ،مربوط به دانش آموزانی
است که کلاس زبان نمی روند یا به دلیل ضعیف بودن و ترس از این
درس ، یا به دلیل فقر اقتصادی یا به دلیل فقر فرهنگی.
و گر نه چون تجربه کلاس برای دانش آموزانم و خویشان نزدیکم
را دارم با اعتماد صددرصد می گویم که حتی در دانشگاه زبان 20
می گیرند.
برای همین از آقای میرزاده به عنوان یک معلم تقاضا کردم تا نابرابری آموزشی را با
عمومی کردن آموزش زبان در دوره ابتدایی ، به حداقل برسانند. با تشکر
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/10/28 - 10:07
جناب آقای شهاب ،
سن گفته شده در متن نظر کارشناسان است
نه بنده ، سایت های مربوطه را می توانید
مطالعه نمایید. بله شیوه فعلی آموزش زبان
ناکارآمد است.
در جایی شماگفتید که ما قادر به محاوره با زبان
انگلیسی نیستیم ، این هم واقعیت آموزش
سطحی آن است .
پاسخ + +28 0 --
امامی 1396/10/28 - 10:46
با سلام و احترام ،
جناب آقای پورسلیمان ،
با طرح سوال برای نظر سنجی در دو بخش دانش آموزی
و همکاران محترم ، از انتظارات آنان نیز برای آموزش
زبان انگلیسی در دوره ابتدایی می توان مطلع شد.
اگر صدای معلم در این مهم نیاز جامعه را پیگیر و حتی
به معاونت محترم آموزش ابتدایی نیز پیشنهاد دهد ، شاید
امیدی به برقراری عدالت آموزشی در این حیطه باشد.
عزم ملی لازم است امید که این حرکت در 5 متن نوشته
شده در سایت خلاصه نگردد. سپاسگزارم.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور