صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مینو امامی/ همکار گروه صدای معلم

ثبت نام برای اسکان نوروزی معلمان در مدارس اسفند ماه آغاز می شود و حال مسأله اصلی این است رفتن یا نرفتن ، عزت یا خواری !

اسکان نوروزی معلمان در مدارس  تفریح و سیاحت به عنوان ابزاری برای زودن آثار خستگی ناشی از ناملایمات زندگی یا امور شغلی ، امری حتمی و اجتناب ناپذیر برای هر فرد خصوصا شاغلین یک جامعه است. هر انسانی در هر مقطع زمانی ، چند روزی نیازمند فراخ خاطر و آسودگی در کنار خانواده خود است. نیازمند نفس راحت کشیدن بدون هر نوع فشار اجتماعی یا اقتصادی است. آدمی در سفر وجود خود را رها می کند . ریلکس می شود. از مسیر روزمرگی و عادات خسته کننده زندگی خارج می شود. با ناشناخته ماندن در شهر و مکانی که بدان جا سفر کرده است گویی به آزادی بدون کنترل و نظارت اجتماعی دست یافته است و تجدید قوا می کند و از یکسانی ایام به تنوع پناه می برد. البته در کشورهای مرفه یا اهل تفریح آخر هر هفته این امکان برایشان مقدور است اما ما فقط در دو برهه زمانی یعنی تعطیلات تابستانی و عید نوروز و البته نه برای همگان .
پس سفر یعنی آرامش. یک سفر مطمئنه در کمال امنیت یعنی تولدی دوباره . یعنی بازیافت انرژی از دست رفته (در هر دو بُعد روحی و جسمی). چنین سفرهایی به منزله خواب برای استراحت تمامی وجود است.

حال می رسیم به واژه اسکان. جای دادن کسی در خانه. آرامانیدن و آرام کردن ، معانی اسکان است .

اسکان نوروزی معلمان در مدارس

ایرادات وارده به طرح اسکان مدارس فرهنگیان :

ایراد اول : کاربرد اسکان در جمع به کار می رود یعنی جایگزین کردن جمعی در مکانی و بیشتر در بلایای طبیعی چون سیل و زلزله و ... کاربرد دارد. می توان به جای آن سُکنی گزیدن گفت.

ایراد دوم : معلمان شرف و آبرو دارند و جا دادن آنان در مدارس باعث از بین رفتن قاموس حرمت گذاری به آنها می گردد.

ایراد سوم : مدارس ما هیچ امکانی برای پذیرایی ندارند به جز آب شیر آبدارخانه و سرویس های غیربهداشتی و یک سماور زِوار در رفته . مسافر باید پتو و رختخواب و.... را بار خود کند و سفر رود یا سرمای برخی شهرها و استانها را به جان بخرد و الباقی بیماری و سرماخوردگی و..... در همه مدارس امکانات رفاهی موجود نیست خصوصا در مدارس روزانه . آنچه با چشمان خود در مدارس شهرم دیده ام.

ایراد سوم: آموزش و پرورش مدعی است که روال اسکان فرهنگیان در مدارس بدین صورت است که کلاس‌های درس با تجهیز شدن به امکاناتی از جمله تخت، تلویزیون، فرش و یخچال برای پذیرش فرهنگیان آماده می‌شوند و هر فرد در نهایت تا سه روز می‌تواند در مدارسی که به مراکز اسکان تبدیل شده‌اند، حضور یابد البته قیمت چنین مراکزی بالاست و منبع در آمدی برای آموزش و پرورش است.

طبق نظرسنجی که کانال تلگرامی وابسته به معلمان از سه هزار نفر از فرهنگیان کشور انجام داده است، 62 درصد فرهنگیان از اسکان نوروزی استفاده می‌کنند اما ناراضی هستند، 9 درصد از اسکان استفاده می‌کنند و راضی هستند و 29 درصد فرهنگیان نیز از اسکان استفاده نمی‌کنند.

ما که زمان مراجعه به مدارس شهر خودمان در تابستان ، آثاری از امکانات ندیده ایم شما چطور؟

ایراد چهارم : تحقیر و کوچک شمردن فرهنگیان با اسکان در مدارس ، شخصیت فردی و شغلی و اجتماعی آنان را زیر سئوال می برد و جامعه ناتوانی آنان را صد چندان بیشتر باور می کند.

ایراد پنجم : خود فرهنگیان برای قبول اسکان این چنینی مقصرند . وزارت آموزش و پرورش کسی را مجبور به اسکان در مدارس نمی کند فقط تیرِخلاص امکان سفر را شلیک می کند و گروهی درحالت انفجار روحی در موقعیت پذیرش ناچاری قرار می گیرند. با قبول چنین روندی برخی ثابت می کنند که ظرفیت برای هر چیز را دارند لذا توجه آموزش و پرورش به منزلت و مقام معلم در سایه چنین باورهایی تضعیف می گردد.

ابتدا اسکان فرهنگیان رایگان بود اما با دور اندیشی مسئولین و با ارائه برخی امکانات که در بالا اشاره شد ، آموزش و پرورش فی الواقع حریف و رقیب هتل ها و مهمانسراها شدند. با یک حساب سر انگشتی و قدری خلاقیت در تفکر ، آموزش و پرورش محلی برای کسب درآمد یافت اما سئوالی که جای طرح دارد این درآمد ها به کجا می رود و برای چه چیز هزینه می شود و سقف نهایی آن در دو موقعیت زمانی برای تعطیلات( عید نوروز و تابستان ) چقدر است؟

بازنشسته های محترمی که از طرح خاتم بعد اتمام خدمت برای سه بار استفاده کرده اند نیک می دانند که ابتدا این سفرها کلا رایگان بود و فقط هزینه وسیله نقلیه اعم از ریلی و هوایی و زمینی بر عهده فرد بازنشسته بود اما چند سالی است که آموزش و پرورش به نسبت نوع و درجه هتل یا مهمانسرا مبلغی که کمتر از صد هزار تومان است برای هر فرد دریافت می کند، البته اگر افزایش نیابد.

اسکان نوروزی معلمان در مدارس

مدارس تحت پوشش ستاد اسکان به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

1- مدارس گروه ویژه : به مدارسی گفته می‌شود که دارای اتاق‌هایی مجهز به تخت، فرش، یخچال، تلویزیون، وسایل گرمایشی و سرمایشی، پتو و بالش هستند حمام و آشپزخانه مشترک است. همانند مراکز پردیس دانشگاه فرهنگیان، اردوگاهها و مدارس.

2 - مدارس گروه الف : به مدارسی گفته می‌شود که دارای اتاق‌هایی مجهز به فرش پتو، بالش، وسایل خنک‌ کننده و گرمازا، یخچال و تلویزیون اختصاصی باشد. حمام و آشپزخانه مشترک است.

3 - مدارس گروه ب : به مدارسی گفته می‌شود که دارای اتاق‌هایی مجهز به فرش، پتو، بالش، وسایل خنک‌کننده و گرمازا باشد. یخچال‌، تلویزیون، حمام و آشپزخانه به صورت مشترک است.

4 - مدارس گروه ج : به مدارسی گفته می‌شود که دارای اتاق‌هایی مجهز به فرش یا موکت و حتی‌الامکان پتو بوده و یخچال و اجاق گاز و تلویزیون به صورت مشترک باشد.

تبصره: تعرفه مدارس با شرایط خاص (نزدیکی به مراکز زیارتی، سیاحتی و ...) با تأیید ستاد اسکان استان، یک درجه بالاتر محاسبه می شود. لازم است قبل از شروع اسکان اطلاع‌ رسانی و در محل‌های پذیرش نصب شود.**

سه سئوال قابل طرح است:

1 - راستی درآمدهای حاصل از سفر فرهنگیان با انواع امکانات موجود در مدارس چگونه هزینه می شود؟ حداقل اگر هر دو مورد وارد رگ های بودجه آموزش و پرورش شود ، سرمایه ای مفید محسوب و قدری خیال معلمان آسوده می شود.

2 - مگر خانه های معلم سراسر کشور برای همین امر نیست؟ چرا به جای معلمان اکثر نیروهای ستادی از خانه های معلمان استفاده می کنند؟ کاش حداقل نامش را خانه های کارمندان اداری می گذاشتید تا خیال ما هم راحت می شد.

3 - به جز فرهنگیان افراد عادی نیز اجازه استفاده از اسکان مدارس را دارند این خود نوعی استفاده تجاری از مدارس کشور نیست ؟ و آیا چنین استفاده هایی باعث استهلاک در ساختمان نمی گردد ؟ یکی از هزینه های مدارس نگهداری ساختمان و تجهیزات آن است.

چرا معلمان حق برخورداری از امکانات خانه های معلمان سراسر کشور را بالسویه ندارند؟ چرا خانه های معلم سراسر کشور آباد یا فعال نیستند؟ چرا برای خیلی از مشاغل چنین امکاناتی رایگان هست و برای آموزش و پرورش باز بودجه نیست؟ شاغلین آموزش و پرورش به فراغت خاطر بیشتری نیازمندند. عقل سالم در بدن سالم است .
وزیر محترم برای تأمین و تثبیت سلامتی معلمان در آینده چه اندیشه ای دارید؟

کمتر از یک ماه برای ثبت نام اسکان عید در مدارس زمان باقی است و حال مسأله اصلی این است رفتن یا نرفتن ، عزت یا خواری !!


** کد خبر: ۳۹۷۲۴۷ .بهمن 93


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 12 بهمن 1396 ساعت 21:45 خوانده شده: 1515 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +23 0 --
کارشناس 1396/11/12 - 22:07
سلام خانم امامی عزیز مقصر خود ما فرهنگیا هستیم که عزت خودمون رو زیر سوال می بریم اگه هیچ کس نره همه چی درست میشه متاسفانه همکارای فرهنگی ما خودشون مقصرن اگر پول نداریم برای مسافرت مجبور نیستیم با خواری بریم 5سال یه دفعه میریم ولی مثل آدم میریم ببخشید بعضی جاها عامیانه صحبت کردم ولی مجبور بودم رک بگم تا بعضی همکارا بفهمند که خودمون شخصیت خودمون رو می سازیم
پاسخ + +11 0 --
معلم 1396/11/12 - 22:07
فکر کنید آ.پ حتی از مدارس در ایام تعطیلات درآمد دارد و وضعیت فرهنگیان این هست. این درآمدها کجا هزینه می شود؟ مسئولان آ.پ دائم دم از کمبود بودجه می زنند؟
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/11/13 - 08:02
چرا در ا.پ عدالت نیست و تیم وزارتی و مدیران کل و...در خانه های معلم و مراکز رفاهی درجه یک و معلمان و دبیران در مدارس اسکان یابند؟؟؟
اگه جای خوب هست با همه و نه فقط برا گروه خاصی که سختی تدریس رو هم نچشیده اند و در اتاقهای گرم و نرم ادارات سرگرمند!
پاسخ + 0 0 --
جمعی ازآموزش دهندگان 1396/11/13 - 16:13
جناب دبیر م
با سلام
شما هم زحمت بکشید دست به قلم بشوید و درد دل هایتان را شسته رفته بنویسید بدانیم حقتان کجاها ضایع شده که هر دم در مقابل هر نامه و مقاله نظری می نویسید . البته اگرکه باب میلتان باشد.لطفا اگر به دنبال گره گشایی هستید وضعیت نابسامان دیگران را مورد تمسخر قرار ندهید شاید خداوند نظری کرد و با دعای خیر مادر و پدری،دانش آموز یا جوان درد کشیده ای مشکلات همه و بالاخص شما هم حل شد.
شما با تمسخر درد و رنج آموزش دهندگان دل ما را شکستید.
دلیلی ندارد چون چوب نفهمی و ندانم کاری مسئولین بی وجدان را که خورده ایم
از بی اطلاعاتی افرادی چون شما هم چوب بخوریم.
با سپاس از رسانه خوب صدای معلم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/11/13 - 20:55
با سلام و احترام،
آموزش دهندگان محترم شما بزرگواری نمایید و از هیچکس
رنجیده خاطر نشوید. همه ما دردمندیم فقط با تفاوت هایی.
درد و درمان هر دو از خداست. آه مظلوم بر زمین نمی ماند.
آرزوی قلبی دارم که بهترین شرایط و امکانات شغلی برایتان
فراهم گردد. همیشه در جوامعی که عدالت نیست عده ای
باید قربانی شوند. پایان شب سیه سپید است.
همگی سربلند و سلامت باشید.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/11/13 - 20:57
از همه عزیزانی که از نوشته اینجانب دلگیر شدند عذرخواهم اما عدالت در اسکان فرهنگیان نیست و محسوس نشده
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/11/13 - 21:42
با سلام و احترام ،
همکار محترم دبیرم ، بزرگواری کردید.
خاطر همه عزیز است و همه با همکاریم.
امید که حامی یکدیگرباشیم و همراه هم.
سپاسگزارم.
پاسخ + +5 0 --
امامی 1396/11/12 - 22:55
با سلام ،
خوانندگان محترم ،
ایراد نوشته شده شش مورد است به اشتباه ایراد سوم
در شمارش ، دو بار تکرار شده است . پوزش می طلبم.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/11/12 - 23:12
تشکر دارم و تقدیر از شما همکار عزیز مدافع حقوق معلمان
به امید فردایی بهتر برای همه ایرانیان
پاسخ + 0 0 --
آموزش دهنده 1396/11/14 - 08:59
با سلام و عرض ادب
خانم امامی بسیار سپاسگزار هستیم که دست به قلم هستید و مشکلات
مربوط به معلمان(رسمی یا غیر رسمی) زحمتکش این سرزمین را نگارش
می کنید قبلا لطف و حمایت شما شامل حال آموزش دهندگان شده
است بسیار از این بابت دعاگو و سپاسگزار شما هستیم. ما هم هر
چند معلم رسمی نیستیم و از اسکان فرهنگیان استفاده نکردیم
اما بنده ی حقیر بخاطر موضوع تحقیق خودم، تعطیلات نوروز 95به چندین
چندین مدرسه که محل اسکان فرهنگیان بود مراجعه کردم و با این عزیزان
مصاحبه و گفتگو داشتم و از نزدیک شاهد کمبودها و عدم رضایت
عزیزان بودم.همه ما چه معلمان رسمی و غیر رسمی شاهد کم لطفی وزارت
مربوطه و عدم برقراری عدالت هستیم . از خداوند منان خواهان صبر و
برقراری عدالت برای جامعه معلمان زحمتکش هستیم باشد که
روزی متنی از شما در مورد رفع شدن این مشکلات مطالعه کنیم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/11/14 - 10:31
با سلام و احترام،
تقدیر و تشکر از همراهی تان آموزش دهنده
بزرگوار، در مورد عدالت مطلب نوشته ام
مدیر محترم سایت هرگاه مصلحت دانستند
برای مطالعه ارایه می کنند.
در کل ما تلاش خود را می کنیم اما مدیران
ما کمتر می شنوند و کمتر عمل می کنند.
موفق و موید باشید.
پاسخ + +12 0 --
معلم 1396/11/12 - 22:57
خانم امامی ! به قول آن ضرب المثل معروف :" از ماست که بر ماست" تا ما فرهنگیان ! با تمام بی حرمتی ها که در حق این قشر شده و می شود در سر کلاسهای درس حاضر می شویم .اوضاع بهتر از این نخواهد شد .واقعا بسی بی احترامی است در شان همکاران فرهنگی در مقایسه بارفاهیات سایر کارمندان دولت .لذا ما باید متحد باشیم واز رزو ورفتن به چنین مکانهای غیر بهداشتی پرهیز کنیم .یا سفر نرویم و اگر رفتیم به جایگاه وپایگاه خودمان احترام بگذاریم .
پاسخ + +7 0 --
فرهنگی 1396/11/12 - 23:04
خواستم در انتقاد به اوضاع آ.پ پیشنهاد دهم شاید برای چندمین بار احساس خطر کنند و به وضع نابسامان فرهنگیان توجه کنند .اینکه یا ایهاالمعلمون اتحدوا اتحدوا تا تشکل واحد برای دفاع از حقوق مادی و معنوی نداشته باشیم اوضاع تغییر نخواهد کرد.
پاسخ + +5 -1 --
بهیاری 1396/11/13 - 00:27
یکی از همکاران تعریف می کرد برای تعطیلات عید به یکی از استان ها رفتین و پس از طی مراحل اداری به یک مدرسه رفتیم دیدیم چه امکانات کامل و شیکی در این مدرسه وجود دارد و خدا را شکر کردیم که مسوولین به فکر فرهنگیان بوده اند نیم ساعتی که ماندیم و در حال آوردن اثاثیه بودیم ناگهان از بلند گوی مدرسه اسم ما را خواندند گفتند ببخشید اشتباها شما را به این مدرسه هدایت کرده اند این مدرسه را فلان وزارتخانه برای کارکنانش اجاره کرده و ما را به یک مدرسه دیگر هدایت کردند که هیچ امکاناتی نداشت ما هم رفتیم انصراف دادیم و به یک مهمانپذیر رفتیم...!!!!
پاسخ + +19 0 --
بازنشسته متنفر 1396/11/13 - 08:16
خانم امامی دست مریزاد ، واقعا آنچه را بیان فرمودی مشتی از نمونه ای از خروار مشکلات و بی حرمتیهای است که مسولان به فرهنگیان انجام میدهند و همچنین فرهنگیان به خود یعنی ما فرهنگیان راضی به این شده ایم که همیشه به چشم یک ندار و فقیر به ما نگه کنند هر چند کمبود های زیادی داریم ولی باید به هر نوع بی احترامی هم راضی نباشیم ، اما باز هم می توانیم اعتراضات خود را به هر نحوی از انحا اعلام کنیم وراضی به بی احترامی نباشیم .اما اگر برای حرمت خویش فرهنگیان از مسولان بخواهند که از این به بعد در کنار هر مدرسه ای که ساخته می شود یک ساختمان جداگانه ای هم با چندین اتاق مرتب و سرویس های لازم ساخته شود برای اسکان وهمچنین در کنار مدارس فعلی هم می توان چنین ساختمان های را در نطر گرفت . و همچنین می توان برای تامین اعتبارات از خود همکاران سراسر کشور هم استفاده کرد وبا کسر ماهیانه مبلغی ناچیز حتی در حد پنج هزار تومانی یا بیشتر استفاده کرد و خودمان حرمت را به خودمان باز گردانیم
پاسخ + +3 0 --
رضا تقوی 1396/11/13 - 13:32
چند وقت پیش آقای کریمی فر مسئول رفاه وزارت فرمودن مراکز اسکان حداقل در سطح هتل سه ستاره هستند پس چرا نریم حتما میرویم و از پتوهای گندیده و توالت های حمام شده مراکز اسکان بهره میبریم و نشان میدهیم که ماهم مثل آقا گودرز بویی از هتل سه ستاره و دوستاره نبرده ایم.
http://moallemirani.com/%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%88%d8%a7%d9%85-%d8%b6%d8%b1%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%87-45-%d9%85%db%8c%d9%84%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%aa/
پاسخ + +8 0 --
امامی 1396/11/13 - 17:45
دو نوشته دیگر بنده در خصوص اسکان معلمان در مدارس در همین سایت:

اسکان تابستانی فرهنگیان در مدارس توفیق نابخردانه وزارت! (25مرداد 1396)

معلم را چه حاجتی به خانه معلم ؟! کدام مسئول ، پاسخی به غمنامه ها و ضَجه های ما داده اند؟ آیا ما معلمان لیاقت یک پاسخگویی محترمانه از سوی مسئولین وزارتخانه را هم نداریم ؟! ( 22شهریور 1396)
پاسخ + +3 0 --
******* 1396/11/14 - 00:19
من یکبار از یک مدرسه در زجان استفاده کردم واقعا کثیف بود و .................. اشپزخانه که بماند و و بقیه را نمیگم

خدا وکیلی معلمان از این مکانها استقاده میکنن که ........
پاسخ + +1 0 --
معلم 1396/11/14 - 11:22
البته سیدرصد همکاران استفاده میکنند وبقیه غیرفرهنگی هستن فقط آبروی فرهنگیان میرودوجیییب مسولیت میلیونی پرمیشودمدیرکلل اداره وسهم می‌برد ازدرامدها
پاسخ + +1 0 --
مهدي 1396/11/14 - 11:31
سلام .
پيشنهادي براي همكاران دارم.
اگر در ايام عيد مجبور به استفاده از امكانات رفاهي !!!!!!!! در مدارس شديم عكس هاي مختلف از دست شويي هاي تبديل به حمام عمومي شده و اشپزخانه هاي كثيف و ..... در سايت قرار دهيد تا مسولان محترم !!!!!! كمي به خود ايند و خجالت بكشند و اين قدر منت سرما نگذارند.
پاسخ + 0 0 --
محمد 1396/11/19 - 19:42
سلام به همه فرهنگیان عزیز وباعزت ... من سال قبل در سایت برای اسکان ثبت نام کردم ولی در تعطیلات عید عمویم به رحمت خدا رفت و نتوانستم به بندرعباس بروم .باتوجه به اینکه قرار بوده هزینه پرداختی به حسابم برگردد این کار حدود یکسال با چندین بار تماس انجام نشد .لطفا راهنماییم کنید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/07 - 21:39
با سلام و احترام ،
فوت عمویتان را تسلیت عرض می کنم.
اگر شاغلید به واحد رفاه اداره خودتان
مراجعه کنید و اگر بازنشسته اید به
کانون بازنشستگان محل خود مراجعه
کنید. امید مدارکی در دستانتان باشد.
در ضمن شانس آوردید نرفتید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور