صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسین ملاحسنی/ تهران

انحلال آزمون مدارس نمونه و تیزهوشان از مدارس ابتدایی کاری مهم بود ؛ اما یک اما را هم باید کنار گذاشت !

انحلال آزمون مدارس نمونه و تیزهوشان از مدارس ابتدایی

 روز مهمی برای آموزش و پرورش بود که وزیر محترم خبر حذف آزمون مدارس نمونه و تیزهوشان را اعلام نمودند که در واقع خبر انحلال این مدارس در مقطع متوسطه اول خواهد بود. اکنون چند سطری را که به ذهنم می رسد می نگارم و البته روی سخنم بیشتر با جناب نظری مسئول اطلاع رسانی وزارتخانه است.

جناب استاد نظری گرانقدر و همکاران عزیز

کار مهم و البته عظیمی بود این اعلام رسمی.
در واقع شجاعت می خواست. راستش را بخواهید اصلاً انتظار این حرکت انقلابی را نداشتم. یعنی وقتی شش ماه گذشته را می نگرم هیچ جای ذهنم ، آماده شنیدن چنین خبری نبودم، شاید از جناب وزیر چنین انتظاری نداشتم. شاید ما معلمان هنوز برای شناخت جناب وزیر وقت نیاز داریم( با توجه به موضع گیری های یک هفته اخیر ایشان ).
بدون شک پشتوانه های تئوریکی و تجربی بسیاری از این تصمیم پشتیبانی می نمایند.
اما یک اما را هم باید کنار گذاشت:


تجربه نشان داده تصمیمات بداهه ، نتایج خوبی نخواهند داشت. ما یاد گرفتیم تصمیم بدون پژوهش ممنوع . آن هم تصمیم به این بزرگی. اگر خرد جمعی پشتوانه است باید از مدتی قبل زمینه چینی می شد.
ای کاش افکار عمومی آماده می شد ، خانواده ها قانع می شدند و ...
وقتی چنین اتفاقی رخ نداده ، باید منتظر بود .
منتظر نگرانی ها و تشویش ها
منتظر فشار از سوی مراکزی که نانشان در این بازی بود .
منتظر فشارها ، نقدها، روزنامه ها و ...
منتظر مواردی بی شماری که انرژی را می گیرد و حرکت را سخت و سنگین می نماید.
البته باید در برخورد با هجمه احتمالی هم سعه صدر داشت که حتما چنین خواهد بود.

به یقین دیدگاه بیشتر ما معلمان هم در راستای حذف آزمون بوده و هست .

اما یاد خاطره ای هم افتادم که بزرگواری که قبلاً هم در راس امور وزارتخانه بودند . یک اعتقادی داشتند که باید با کاری پر سر وصدا شروع کرد که توجه همه را جلب نماید و در تیتر اخبار بود. امیدوارم این حرکت چنین نگرشی را در پس زمینه خود نداشته باشد.

از خدای بزرگ همت متعالی برای شما خواهانم تا قدمهای محکمتری را در نهاد آموزش و پرورش بردارید.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 16:35 خوانده شده: 591 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
محمدی 1396/11/18 - 19:09
من فرزندم رو شش ماهه بردم کلاس آمادگی برای این آزمون
اما خدا شاهده با انتشار این خبر خوشحال شدم
می دونم بچه ام از این به بعد بچگی شو را می کنه
خدا کنه این تصمیم تغییر نکنه
پاسخ + 0 0 --
کریم 1396/11/19 - 00:52
با شما همدردم
پاسخ + +2 -4 --
روشنک 1396/11/18 - 19:37
بی موقع بود من جای ووزیر بودم سال دیگه این کار رو می کردم. برخی جراحیها رو میشه به تاخیر انداخت با این کار تکلیف همه روشن بود
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/11/19 - 09:59
کدام جراحی؟
مگر شما از نتیجه جراحی های قبلی خبر نداری؟
این کار پانسمان روی یک بدن عفونی بود.
پاسخ + +4 0 --
جواد کریمی 1396/11/18 - 19:42
منتظر فشار از سوی مراکزی که نانشان در این بازی بود .( حقیقت مطلب همین است و بس)
پاسخ + +4 -1 --
محمدسالار 1396/11/18 - 22:41
مشکلات وچالشها در آموزش وپرورش با افکار شجانه قابل حل نیست بلکه رفتار شجانه میخواهد اقدام وزیر در حذف آزمونهای نفس گیر واقعا رفتاری شجاعانه بود که در تاریخ آموزش وپرورش بی نظیر بود وبرگی زرین از خدمت او در نظام تعلیم وتربیت می باشد این یعنی جرات جراحی بدون فوت وقت خدا توفیقش بدهد که اینگونه تصمیمات سرنوشت ساز بگیرد
پاسخ + 0 0 --
همکار فرهنگی 1396/11/18 - 23:18
تجربه نشان داده که این تصمیم های يهويي نتیجه خوبی نداشته و پیامدهای زیادی رو داشته ،برعکس نظر شما من معتقدم که این کار وزیر خیلی هم بی فکر بوده،دقیقا مثل طرح شش،سه،سه،که هنوزم که هنوزه پس لرزه هاش داره تن اولیا رو ميلرزونه،برداشتن این آزمونها خیلی خوبه ولی نه اینجوری،یه کم با تدبیر که والبته این روزها کار با تدبیر کمتر میبینیم.
پاسخ + 0 0 --
مینا 1396/11/19 - 09:16
حالا وزیر ما خواسته در دهه فجر همه رو سورپرایز کنه
دیده خبری نیست
بهش گفتن
بیا
حالا اینو بگو
بمبه
می ترکه
صداش هم زیاده
اما
ایشون باید فکر می کرد
این تصمیمشون
به کی ها
آسیب می زنه
و ایشون به این قسمتش فکر نکرده
پاسخ + +3 0 --
معلم 1396/11/18 - 23:06
حذف این آزمون ها ، ضروری و شجاعانه بود و بابت آن از بطحایی متشکریم . اما حتما آموزشگاه های تست زنی برای آزمون ها و کارکنان مدارس نمونه و سمپاد که به تدریج باید به مدارس عادی بیایند، تا جایی که بشود انتقاد و سنگ اندازی خواهند کرد. مدارس نمونه و مخصوص سمپاد، پرداخت های ویژه به معلمان دارند. حتما مدیران برخی مدارس هم منقد بطحایی خواهند بود، چون با وعده قبولی دانش آموزان در اینگونه مدارس، کمک به مدرسه بیشتر از اولیا می گرفتند.
پاسخ + +1 0 --
J.m 1396/11/19 - 04:08
ابتدایی بایستی مثل ژاپن باشه ابتدایی رابا خوشی میگذراننددرحالیکه انگاردرباغ کودک وتفریح گذرانده باشندزنگ تفریح ودقیقه ومقررات بیمعناست .زنگ تفریح ها پرمعنا وطولانی آموزنده بازیها وهمکاری ودوستی است.اینجا یکربع زنگ تفریح اخه تا حیاطمیرسند 10دقیقه مانده نان خوردن نصف ونیمه.دستشویی وکارهای شخصی بی انجام.تهدیدوعربده مدیرانتصابی عصبی وکاملا عقده ای 80 درصدشان ،وکتک دلشون پراست به این نازنین ها یا معلم خالی میکنن.میرینن توی فکرشاگردومعلم.من یک پیشنهاددارم عزیزان به نظرمن ابتدایی بایدازپایه 4-5-6به کاراموزی وکارورزی میرفتندتا یک حرفه ای تعمیرماشین وشناخت ابزارها خلاصه اگراستعداد درس نداشته باشندجامعه گردبارمیاندیا عده ای قدردرس را بهترمیفهمنداین با کودک کار،اشتباه نگیریداینجا هدف اموختن ودیدن است واینده روشنی دارندمیتوانست روز2شنبه یا 4شنبه این پایه ها تعطیل باشندوبکاراموزی میروندهم عشق است هم اموختن هم استراحت وهم درجامعه گشتن .البته سمباده و چرتکه رنگ ندهنداینا اچارهارا بشناسند وفقط تماشا وانجام کارهای ساده باشندنه کودک کار.
پاسخ + +1 -1 --
آموزگار 1396/11/19 - 09:05
پیروزی گروه ذی نفوذ سندیکای موسسان مدارس غیر دولتی را بر دسته ذیدنفوذان آموزشگاه های آمادگی برای آزمونها نشان از سرمایه گذاری بیشتر گروه نخست برای خرید رای های سرگردان در ترکیب اعضای شورایعالی دارد. ضرورت دارد به موضوع نمایندگان و عاملان دو گروه در مجموعه تصمیم گیران وزارت آموزش بیش از این پرداخته شود.با این تصمیم میلیاردها از جیب صاحبان موسسات آماده سازی به جیب موسسان غیردولتی انتقال یافت.باید برای پاکسازی آموزش و پرورش از نمایندگان گروههای ذی نفع و صاحب منافع تلاش کرد.
پاسخ + 0 0 --
عزتی 1396/11/19 - 09:55
به نظر من باید صدای معلم مقاله ای بنویسد که زوایای آثار اقتصادی این تصمیم را آشکارسازی و تبیین نماید
با تشکر از صدای معلم که صدای ماست
پاسخ + +1 -1 --
معلم 1396/11/19 - 10:33
مسئولین آموزش و پرورش می بایست یطور کامل و شفاف به همرا جزئییات طرح حذف آمون ورودی را به اطلاع گروهای هدف(خانواده و دانش آموزان) اطلاع رسانی کنند متاسفانه طرح های غیر کارشناسی به فور اعلام و ... میشود سرنوشت و آینده ، آینده سازان کشور را به با آزمون خطا دچار چالش نکنید
پاسخ + +1 -1 --
اکرم 1396/11/19 - 10:39
تا کی باید از تصمیمات یک شبه و بدون برنامه ریزی ضربه بخوریم حذف این آزمون ها خوبه ولی نه دراین زمان که بچه های ششم 8 ماهه در تلاشند و یک شبه با تصمیماتتون اونها رو دچار ناراحتی و استرس بکنین این تصمیم باید اول مهر گرفته بشه نه حالا در استانه آزمون و امید بسیاری از بچه ها رو نامید بکنن.....................
پاسخ + +1 0 --
کارشناس ابتدایی 1396/11/19 - 14:33
وزارت آموزش و پرورش اعلام کند این تصمیم مبتنی بر کدام پژوهشها گرفته شده است؟ آیا تصمیم گیری بر پایه پژوهش بود یا حس امثال بطحایی و حکیم زاده؟
پاسخ + +2 0 --
دلسوز 1396/11/20 - 18:59
این تصمیم فقط مورد موافقت اولیایی هست که می خواستن زوری بچشون بره تو این مدرسه ولی نمی شد. بایدم خوشحال باشن از این تصمیم. وقتی فرزندشون نمیتونه به این مدارس راه پیدا کنه حالا که می شنون کلا مدارس تیزهوشان حذف شده خوشحال می شن.
اگر آقای وزیر می خواست خدمتی بکنه مدارس غیر انتفاعی رو حذف می کرد. حالا با حذف مدارس تیزهوشان بازار مدارس غیرانتفاعی گرم تر میشه و اون دست از مردم که توانایی پرداخت شهریه شش میلیونی این مدارس رو ندارن بایستی بچه شون را به اجبار در مدارس دولتی کنار بچه های معمولی بذارن و وقتشون رو و استعدادشون رو هدر بدن.
فقط باید تاسف خورد.تاسف
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/11/21 - 02:15
واقعا متاسفم از وزیری که نمیدونه حتی چه زمانی باید تصمیمات مهم رو بگیره و چگونه بدون اماده کردن مردم و توجیه قابل قبول برای جایگزینی این مدارس، فقط تصمیم گرفته. ایا برنامه ها و اهدافت رو مشخص کردی که چگونه افراد نخبه و تیزهوش رو در اینده تربیت کنی . به نظرت این موقع از سال بچه های ششم که اماده شده بودند برای ازمون، بیشتر استرسو سردرگمی دچار نمیشوند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور